PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα καμμένα pixel-subpixel έχει η LCD οθόνη σας?



trabakoulas
08-05-06, 04:56
Μιας και με το overclocking δεν βγαίνει άκρη Κυριακή βράδυ, ας κάνουμε μια δημοσκόπηση!:D
Για να δούμε λοιπόν σε τι βαθμό μας απειλούν τα.... ΚΑΜΜΕΝΑ PIXEL (ακούγεται κεραυνός και μια κραυγή από μακριά)!:twisted:
Θα την έκανα πολλαπλής επιλογής, αλλά νομίζω έτσι θα είναι πιο αναγνώσιμα τα αποτελέσματα.

Προσοχή:
Το pixel έχει priority!:) Εάν κάποιος έχει οθόνη με καμμένα pixel και subpixel ας απαντήσει pixel.
H επιλογή για τα subpixel προϋποθέτει ότι δεν υπάρχει κανένα καμμένο pixel.
Η δημοσκόπηση αναφέρεται κυρίως σε οθόνες για desktop. Αν έχετε επιπλέον και laptop, ψηφίστε για την οθόνη του desktop.
Τώρα αν έχετε 2 ή περισσότερες οθόνες, καλύτερα ψηφίστε για την πιο καινούρια.
Όσοι έχουν CRT ας μην ψηφίσουν. Αφορά μόνο LCD οθόνες η δημοσκόπηση.

Λοιπόν κάνω την αρχή! Έχω CRT Μουάχαχα!!:lol:

Και μια διευκρίνιση σε περίπτωση που κάποιος προβληματίζεται, είτε το pixel/subpixel είναι φωτεινό είτε σκοτεινό, θεωρείται καμμένο.
Μερικές επιλογές έχουν και μια μικρή δόση καλοπροαίρετου πάντα χιούμορ!;)

Clouseau
08-05-06, 05:21
Εμένα δεν είναι ούτε φωτεινό, ούτε σκοτεινό. Είναι κόκκινο! Συφιλιάρικο! :evil:

trabakoulas
08-05-06, 05:29
Το κόκκινο είναι φωτεινό, απλά το φως του είναι κόκκινο...:lol:
Tο φωτεινό pixel μπορεί να έχει και κάποιο χρώμα, δεν είναι απαραίτητο να είναι άσπρο πάντα.
φωτεινό = αναμμένο

Εάν κάποιο pixel παρατηρείτε ότι έχει πρόβλημα αλλά αλλάζει χρώμα ανάλογα με το background, τότε μάλλον πρόκειται για subpixel

jimkk29
08-05-06, 13:35
Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "η οθόνη μου είναι CRT";

sdikr
08-05-06, 14:25
Γιατί η ερώτηση λέει " Πόσα καμμένα pixel-subpixel έχει η LCD οθόνη σας?"

kadronarxis
08-05-06, 14:31
Κανένα.Sony powered.17".
Σώνει και καλά Sony που λέμε.
Ένα χρόνο τώρα.

Μια παλιότερη Sony 15", την έχω από τον Δεκέμβριο του 2002, ακόμα δεν έχει κανένα pixel.Φτου φτου, και μετά από 10 χρόνια, πάλι Sony.

HaRRy
08-05-06, 14:44
να σας δωσω ενα τιπ!!
αν έχετε κάτι που μοιάζει με καμένο πιξελάκι τότε χτυπήστε το με τα δάχτυλα λίγο όπως χτυπάτε ενα πετραδάκι, σα μοχλός τα δάχτυλα... πολλές φορές ξεμπλοκάρει και επανέρχεται το πιξελ ...

alerasta
08-05-06, 14:58
Κανένα απολύτως πρόβλημα!! Τέλεια!! Υοοhoo!!

Χωρίς zero pixel εγγύηση ούτε που κοιτάζω lcd/tft οθόνη!

axeman
08-05-06, 15:35
Χωρίς zero pixel εγγύηση ούτε που κοιτάζω lcd/tft οθόνη!


Eμ, εγώ δεν κοίταξα για zeo pixel εγγύηση και πηγα καρφωμένος στην Samsung 730BF η οποία μπορει να πηγαίνει σφαίρα με 4ms χρόνο απόκρισης αλλά και 1 κάμμενο Pixel ή subpixel (δεν ξέρω την διαφορά) απο την πρωτη μερα. Κοιτάζω στην Samsung και λεει ότι για οθόνες 17" θέλει κάπου στα 9-10 καμένα για να θεωρηθεί πρόβλημα :( Συμβιβάστηκα....

MANIAC
08-05-06, 18:23
EIZO rules κανενα καμενο.:worthy:

pancon
08-05-06, 19:33
Eizo και κανένα καμμένο κι εδώ.

papajohn
08-05-06, 19:51
Δύο 17άρες Samsung εδώ που κλείνουν 6 μήνες έκαστη και κανένα καμένο pixel σε καμμία απο τις δύο! :)

metalmike
08-05-06, 20:07
Samsung SyncMaster 172v,την εχω απο τοτε που βγηκε(3 χρονια περιπου)και δεν εχει ουτε ενα καμμενο pixel!Οεο...αλλοοοοοοος...

joseph
08-05-06, 20:08
Με ποιον τρόπο καταλαβαίνεις τα καμένα; εγώ πάντως δεν βλέπω τίποτα στην Viewsonic μου, 19αρα wide :P

GoG
08-05-06, 20:10
Laptop ACER κανενα οπως και το παλιο μου λαπτοπ compaq το οποιο το ειχα και 2 χρονια...

JohnGR
08-05-06, 21:11
Eizo;;; :down: 4/5 1700 με καμένα pixels/subpixels! :down:

Tem
08-05-06, 22:04
Αsus notebook M6va. Ολα τα Pixel ο.κ. Επίσης 15άρα Sony με κανένα πρόβλημα

trabakoulas
08-05-06, 23:26
Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "η οθόνη μου είναι CRT";
Εντάξει το θέμα είναι μήπως και βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για τα καμμένα pixel των LCD.
Κι εγώ CRT έχω αλλά ένα ποσοστό 25-30% από τους κατόχους CRT δεν νομίζω ότι θα βοηθούσε κάπου αν έμπαινε και αυτό...


1 κάμμενο Pixel ή subpixel (δεν ξέρω την διαφορά)
Το καμμένο pixel έχει διαρκώς τον ίδο τόνο ανεξάρτητα του backround, της εικόνας που αλλάζει..
To καμμένο subpixel δεν έχει σταθερό τόνο, αλλάζοντας το backround συνήθως αλλάζει και αυτό


Με ποιον τρόπο καταλαβαίνεις τα καμένα;
Κατεβάζεις αυτό (http://prad.de/download/tft-test.exe) για σιγουριά. Απλά γεμίζει όλη την οθόνη με ένα χρώμα, ώστε να ξεχωρίζουν τα errors. Με το Esc αλλάζει χρώμα, διαδοχικά άσπρο, μπλε, πράσινο, κόκκινο, μαύρο.


Λίγο αργοπορημένες οι απαντήσεις αλλά είχα κάποιους μπελάδες όπως μπορεί να είδατε κάποιοι...

leondim77
09-05-06, 05:13
Κανένα απολύτος. LG 1720p ένα χρόνο τώρα:D

HaRRy
09-05-06, 13:00
Να προσθέσω πως οι οθόνες που έχω είναι
Σπίτι μια ΝEC 17" (LCD 1701) του 2001
και στη δουλειά μια Hansol 15" LCD του 2003...
Κανένα πρόβλημα και δουλεύουν οκτάωρο και οι 2 οθόνες κανονικα!!

logan11
09-05-06, 13:13
LG 1780Q εδώ. Άψογη μέχρι στιγμής. Και αμα τύχει τίποτα έχουμε την Zero-Pixel εγγυηση. {POWER}

gallahant
09-05-06, 13:16
Εαν δεν εχει καμμενο πιξελ απ οταν ανοιξε για πρωτη φορα τοτε δεν εχες φοβο, αντε ενα 0.5-1% να σου καει πιξελ μετα

Xouzouris
09-05-06, 13:45
Δυο LCD σε ισαριθμα notebooks (14" HP Omnibook XE3 και 15.4" FS 1667G2) δοξα τω θεω κανενα απολυτως προβλημα και επισης μια χαρα οθονιτσες (ειδικα η δευτερη). Η πλακα ειναι πως δυο φιλοι που πηραν αντιστοιχα μοντελα την ιδια περιοδο ειχαν και οι δυο καμενο πιξελ :p

Chris_Nik
09-05-06, 13:49
Eizo και κανένα καμμένο κι εδώ.:worthy: :worthy:

Aramil
09-05-06, 14:02
Μία Albatron με ένα καμμένο pixel και μια AOC με κανένα.

hronisx
09-05-06, 15:24
viewsonic VG150m ούτε ενα καμμενο!! Αγορά το 2002

GoofyX
09-05-06, 23:24
Δηλαδή είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης με τα 4 subpixel εγώ ε; :cry:

Τι να γίνει... Συμβαίνουν κι αυτά.

diabibas
10-05-06, 00:14
LG 3 years εγγύηση για καμμένο:D

apxwv
10-05-06, 00:18
Η Lg πρωτη μερα μου εβγαλε καμενο πιξελ. το αλλο πρωι μου εστειλα καινουργια και απο τοτε δεν εχει κανενα πιξελ προβλημα

ibok
10-05-06, 00:24
Κανένα στην ΕΙΖΟ 19" και κανένα στο Laptop ,μάλλον τυχερός .......:)

XavierGr
10-05-06, 04:15
Αγόρασα μια LG Flatron L1750S και μου έκαψε 1 pixel μέσα σε 3 μέρες.
Να είναι καλά η 0-pixel εγγύηση, πήρα τηλ. και μου έφεραν άλλη χωρίς πολλά πολλά.

Φτου να μην την ματιάσω ακόμα δεν έχει καεί κανένα στην καινούργια.

Undertow
10-05-06, 14:56
IIYAMA 18αρα ,την εχω 4 χρονια , 0 καμένα pixels.

yiapap
10-05-06, 15:16
LG2000C κανένα πρόβλημα εδώ και ένα μήνα
Laptop 3ετίας HP κανένα πρόβλημα 3 χρόνια.

CRAzYMiLK
10-05-06, 18:11
LG1915s κανενα προβλημα εδω και 2 χρονια

GeorgeH
10-05-06, 21:11
Εδώ ενα κόκκινο subpixel (Philips 170S6) και εν αντιθέσει με αυτά που είπαν κάποιοι -σύμφωνα πάντα με την απάντηση της εταιρείας- η πολιτική του 0-pixel δεν καλύπτει το 1 subpixel. Κάποιος είπε ότι αν είναι σταθερά κόκκινο είναι pixel, αλλά η Philips μου απήντησε ότι το συγκεκριμένο πρόκειται περί subpixel και ότι στα 4-5 καμμένα subpixels τα οποία είναι γειτονικά μόνο γίνεται χρήση της εγγύησης για 0 καμμένο pixel.

diabibas
10-05-06, 22:16
Εδώ ενα κόκκινο subpixel (Philips 170S6) και εν αντιθέσει με αυτά που είπαν κάποιοι -σύμφωνα πάντα με την απάντηση της εταιρείας- η πολιτική του 0-pixel δεν καλύπτει το 1 subpixel. Κάποιος είπε ότι αν είναι σταθερά κόκκινο είναι pixel, αλλά η Philips μου απήντησε ότι το συγκεκριμένο πρόκειται περί subpixel και ότι στα 4-5 καμμένα subpixels τα οποία είναι γειτονικά μόνο γίνεται χρήση της εγγύησης για 0 καμμένο pixel.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά... εάν είναι αυτοί έξυπνοι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, χτυπάς λίγο το subpixel (ξέρεις σαν να παίζεις βόλους ;) ) και είτε ξεκολάει είτε καίγεται κανονικά, οπότε η αλλαγή γίνεται.

Το κάναμε στον αδερφό μου και δε μας είπαν τίποτα!!
:oneup: :oneup: :oneup: :oneup:

GeorgeH
10-05-06, 22:22
Δηλαδή λες να το ρισκάρω?? Φοβάμαι κομματάκι για να πω τη μαύρη μου αλήθεια... :D

trabakoulas
11-05-06, 03:46
Κάποιος είπε ότι αν είναι σταθερά κόκκινο είναι pixel
Εγώ το'πα αυτό. Κοίταξε, ομολογώ ότι δεν έχω δει κάπου κάποιον ορισμό ότι εάν ένα pixel έχει μόνιμα το ίδιο χρώμα είναι όντως καμμένο pixel και όχι subpixel.
Είναι ένα συμπέρασμα δικό μου. Θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου.

Ένα pixel αποτελείται από 3 subpixel, εάν και τα 3 αυτά subpixel καούν τότε προφανώς θεωρείται καμμένο και το pixel. Τα 3 subpixel είναι κόκκινο, πράσινο και μπλε. Θα καούν είτε σε "οn" είτε σε "off" state.

Εάν καεί μόνο το κόκκινο subpixel ενός pixel σε "οn" state, τότε το subpixel αυτό θα είναι συνεχώς αναμμένο. Το pixel όμως αποτελείται και από άλλα 2 subpixel είπαμε. Επομένως σε ένα π.χ. μαύρο background θα φαίνεται αυτό το pixel κόκκινο, κανονικά θα έπρεπε και τα 3 subpixel να είναι σβηστά και να φαίνεται μαύρο αλλά το κόκκινο είναι αναμμένο οπότε το pixel θα φαίνεται κόκκινο.
Σε ένα άλλο background ,π.χ. μπλε κανονικά θα έπρεπε να είναι σβηστά το κόκκινο και το πράσινο subpixel και να είναι αναμμένο μόνο το μπλε. Όμως εάν έχει καεί το κόκκινο και παραμένει αναμμένο, θα έχουμε ένα pixel με αναμμένα και το μπλε και το κόοκινο subpixel, δηλαδή χρώματος μωβ..? Θα είναι τελικά ένα pixel διαφορετικού πάντως χρωματικού τόνου σε σχέση με το μαύρο background. Για διαφορετικό background θα προκύπτει και διαφορετικός τόνος στο pixel, το pixel δεν θα έχει μόνιμα τον ίδιο τόνο.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω τέλος πάντων.. Γενικώς αν έχει κάει ένα subpixel το pixel θα συνεχίζει να αλλάζει τόνο, αλλά θα έχει σπάνια τον σωστό..

Για να είναι ένα pixel μόνιμα π.χ. κόκκινο, εγώ συμπεραίνω ότι έχουν καεί και τα 3 subpixel. To κόκκινο σε "on" state και τα άλλα 2 (πράσινο και μπλε) σε "off" state. Σου'πα είναι δικό μου συμπέρασμα αλλά μου φαίνεται λογικό. Εάν κάνω λάθος κάπου δεν έχω πρόβλημα να το δεχτώ αλλά να μου το εξηγήσει κάποιος ποιο είναι.


εν αντιθέσει με αυτά που είπαν κάποιοι -σύμφωνα πάντα με την απάντηση της εταιρείας- η πολιτική του 0-pixel δεν καλύπτει το 1 subpixel.
Εδώ φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε μένα, το έχω πει ότι η 0-pixel δεν καλύπτει και από 0-subpixel. Το αναφέρω έμμεσα κάπως και στην 5η επιλογή της δημοσκόπησης...

Για το άλλο που λέει ο diabibas εάν το επιχειρήσεις πρόσεξε μην μείνει κάποιο σημάδι εκεί που θα χτυπήσεις την οθόνη και σου πουν ότι κάπου χτύπησε και δεν στην αλλάξουν..

ownagE_
11-05-06, 21:24
0 καμένα pixels/subpixels - Nec 17" LCD1770GX - Αγορα πριν 1 μήνα

teo_L20
12-05-06, 17:41
2 χρονα χωρις πρόβλημα!;)

gategate
12-05-06, 18:00
ενα χρονο εχω το φορητο και εχει 2 καμενα pixels

A Hellene
12-05-06, 18:13
UXGA (1600x1200) του DELL Inspiron 8200, τρία χρόνια και μισό λειτουργίας, πρόβλημα κανένα!


Όσοι έχετε πρόβλημα στην LCD/TFT, κοιτάξτε αυτό:


UDPixel

Description: This program helps to locate and fix LCD screens dead pixels.

You can fix the stuck pixels by calling them to do rapid changes. You need to run this program for a couple of hours. There is no warranty on the result, but you don't really have anything to lose trying it out. Good luck.

Version: 2.1

Licence: Freeware

Platform: Windows 2000/XP/2003 with .NET Framework

Author: Samuel Larché

Screenshot:
http://udpix.free.fr/images/udpixel.gif


Περισσότερα, εδώ: http://udpix.free.fr/index.php?p=about

PascalGR
12-05-06, 23:14
Στο σπίτι μια LG 1780Q και Acer Aspire και οι δυο οθόνες χωρίς καμμένο pixel:up:
Στο γραφείο μια HP με ένα κόκκινο pixel σαν τη μύγα μέσ' το γάλα :down:

zaranero
12-05-06, 23:24
Μια samsung Syncmaster 913N κανενα προβλημα:D απλως ακομα κοιταω τα χρωματα της παλιας μου crt και κοιταω και τα χρωματα της tft και μου φαινονται τοσο ψευτικα:(

HellV1L
12-05-06, 23:35
Συμφωνώ μαζί σου αλλά... εάν είναι αυτοί έξυπνοι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, χτυπάς λίγο το subpixel (ξέρεις σαν να παίζεις βόλους ;) ) και είτε ξεκολάει είτε καίγεται κανονικά, οπότε η αλλαγή γίνεται.

Το κάναμε στον αδερφό μου και δε μας είπαν τίποτα!!
:oneup: :oneup: :oneup: :oneup:



ωραιος :lol::lol::lol:

mrsaccess
12-05-06, 23:39
Αν κάποιος δοκιμάσει το πρόγραμμα του Γιώργου ας μας δώσει feedback να μάθουμε αν λειτουργεί!

Geras
13-05-06, 02:17
Κανενα σαν καλος gamer εχω CRT ,παντως tft για οθονες με ρυθμο αποκρισης 0,16 ms και λιγοτερο ακομα σε παιχνιδια με υψηλα Frames 50< δημιουργειται το φαινομενο ghosting που ειναι πολυ ενοχλητικο.

ibok
14-05-06, 10:13
Geras
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΣ!!! Δλδή "σαν καλός gamer" εχεις CRT Και καλά;;;; ΚΑΝΕΙΣ.
Ελα απο το χώρο μου να σου δείξω το PC μου να παίζει οτι παιχνίδι θες σε Οθόνη TFT 19'' EIZO αλλά με πολυ καλή κάρτα γραφικών και αμα δεις το " ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ GHOSTING "τρύπα μου την μύτη"
Και με CPU INTEL 3.60Ghz +2 Giga DDR 2 Corsair και ΟΧΙ AMD 2 πυρήνων ΟΠΩΣ ΘΑ έπρεπε κανονικά.

Santa Cruz
14-05-06, 19:18
δεν ειναι καμμενα αλλα κολυμενα...

Xguru
14-05-06, 19:21
Κανένα απολύτως, να και μια φορά που βγήκα τυχερός...

@ ADSLgr.com All rights reserved.