PDA

Επιστροφή στο Forum : netfaster και VPN κουφό πρόβλημα



beez
16-04-10, 20:59
παρατηρω το εξης προβλημα με το νετφαστερ.οταν η συνδεση στο ρούτερ ειναι μέσω wi-fi το vpn στη δουλεια πέζει μια χαρά. οταν η σύνδεση ειναι μεσω ethernet-καλώδιο τοτε το vpn εχει προβλήματα και δεν μπορει να κάνει connection. μιλάμε για κουφο προβλημα και κατι τρέχει μαλλον με την υλοποίηση του ipsec. η hol που τους το ειπα, απο εκει που οταν εχεις αλλο εξοπλισμό δεν μπορούν να σε υποστηρίξουν τώρα μου ελέγε να δοκιμάσω αλλο μοντεμ αντί του νετφάστερ δλδ νταξει...

εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

CRC
19-04-10, 08:55
To PC και το VPN client να υποθέσω πως είναι τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις (wired/wireless) ?

Έχεις ελέγξει την κάρτα Etnernet για περίεργες ρυθμίσεις όπως 802.1p, VLAN, QoS ? Μήπως το Windows Firewall επιτρέπει τη χρήση του VPN από το wireless και όχι από το wired.

Αυτό που περιγράφεις σε καμία περίπτωση δεν είναι πρόβλημα του router.

beez
21-04-10, 21:00
μπα ειναι μαπα το νετφαστερ η υπαρχει προβλημα ατην συνδεσι. τωρα εχω προβλημα και στο wi-fi. μια δουλευει μια δεν δουλευι και το ιδιο και το εθερνετ.

CRC
22-04-10, 09:20
Σκέψου τότε να αλλάξεις PC ή να φωνάξεις κάποιον που καταλαβαίνει από αυτά να ρίξει μια ματιά.

;)

beez
24-04-10, 11:31
οπως ειπα καταλαβαινω εγω καλα. δεν μπορει το vpn να δουλευει σε ολοκληρο το κοσμο και να κολαει ενοειτε στο σπιτι μου. κατα την αποψη μου το νετφαστερ ειναι μαπα, κολαει τουλαχιστον μια φορα την εβδομάδα. το προβλημα με το βιπιεν στρωνει αν κανεις ρεμπουτ στον ρουτερ

@ ADSLgr.com All rights reserved.