PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλεφωνο - ιντερνετ Κάτω Τούμπα



qaz031
16-04-10, 21:06
Φίλοι μου γεια σας…
Από τις 5 το απόγευμα (τότε το διαπίστωσα) η γραμμή μου είναι νεκρή….
Ούτε τηλέφωνο – ούτε ιντερνετ….
Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είμαι στη περιοχή Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης…
Ευχαριστώ…

mondeo
16-04-10, 22:57
Έχεις καλωδιακή βλάβη.
Τηλέφωνο στη HOL γρήγορα.

maik
17-04-10, 09:26
Έχεις καλωδιακή βλάβη.
Τηλέφωνο στη HOL γρήγορα.

Απο που βγαινει αυτο;

Vitruvian78
17-04-10, 15:41
Έχεις μόλις μεταβεί από κάποιο άλλο πάροχο στη ΧΟΛ ή απλά στα καλά καθούμενα νέκρωσαν όλα;

qaz031
17-04-10, 23:19
Φίλε Vitruvian78 έχεις δίκιο…
Έχω κάνει αίτηση (πριν μια εβδομάδα.) για αλλαγής της γραμμής σε Forthnet
Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν ότι αυτοί τελικά έκαναν την διακοπή.
Τώρα έχω τη περιέργεια να δω πόσες ημέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ όταν στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus με έχουν : «Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ»

Vitruvian78
17-04-10, 23:26
Φίλε Vitruvian78 έχεις δίκιο…
Έχω κάνει αίτηση (πριν μια εβδομάδα.) για αλλαγής της γραμμής σε Forthnet
Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν ότι αυτοί τελικά έκαναν την διακοπή.
Τώρα έχω τη περιέργεια να δω πόσες ημέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ όταν στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus με έχουν : «Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ»

Αυτά είναι!! Αν έκανες αίτηση όμως για ΟΤΕ θα συνδεώσουν χωρίς να το πάρεις χαμπαρι καν! Ο ΟΤΕ είναι αυτός που κάνει τις φορητότητες, δεν ξέρω αν είναι πρακτικές του ΟΤΕ ή οι εναλλακτικοί είναι υπεύθυνοι και απλά αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτές τις περιπτώσεις .....Πάρε τη Forthnet και τάραξέ τους στα παράπονα μέχρι να σε συνδέσουν....μην περιμένεις πολλά μέσα στο Σαββατοκύριακο πάντως!

maik
18-04-10, 11:38
Αυτά είναι!! Αν έκανες αίτηση όμως για ΟΤΕ θα συνδεώσουν χωρίς να το πάρεις χαμπαρι καν! Ο ΟΤΕ είναι αυτός που κάνει τις φορητότητες, δεν ξέρω αν είναι πρακτικές του ΟΤΕ ή οι εναλλακτικοί είναι υπεύθυνοι και απλά αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτές τις περιπτώσεις .....Πάρε τη Forthnet και τάραξέ τους στα παράπονα μέχρι να σε συνδέσουν....μην περιμένεις πολλά μέσα στο Σαββατοκύριακο πάντως!

Αν ηξερες την διαδικασια ή τουλαχιστον διαβαζες λιγο εδω μεσα θα εβλεπες οτι ,συμφωνα με αυτα που λεει ο φιλος, η αιτηση δεν εχει φτασει ακομα στον ΟΤΕ. Δηλαδη δεν εχει καταχωρηθει ακομα στο wcrm. Ο ΟΤΕ εχει συγκεριμενα χρονοδιαγραμματ και τα τηρει.
Οποτε το trolling καλα κρατει.

Vitruvian78
18-04-10, 12:52
Αν ηξερες την διαδικασια ή τουλαχιστον διαβαζες λιγο εδω μεσα θα εβλεπες οτι ,συμφωνα με αυτα που λεει ο φιλος, η αιτηση δεν εχει φτασει ακομα στον ΟΤΕ. Δηλαδη δεν εχει καταχωρηθει ακομα στο wcrm. Ο ΟΤΕ εχει συγκεριμενα χρονοδιαγραμματ και τα τηρει.
Οποτε το trolling καλα κρατει.

Σε παρακαλώ πολύ!! Αυτή επιθετικότητα που βγάζετε ορισμένοι εδω μέσα, λες και είστε ο θεός και τα ξέρετε όλα δεν έχει όρια πλέον!!

Δεν με ενδιαφέρει η διαδικασία ούτε είμαι χασομέρης να κάθομαι να ασχολούμαι με πράγματα που δεν με αφορούν για να κάνω σωστές εικασίες και μαντεψιές για το ποιος φταίει! Εσύ που προφανώς έχεις κάποια σχέση με τον ΟΤΕ μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω. Όμως το φόρουμ εδώ είναι ανοιχτό σε όλους να εκφράζουν τις απόψεις τους και δεν έχεις το δικαίωμα να επιτιθεσαι με αυτόν τον τρόπο. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας οτι στον συγκεκριμένο χώρο μπορεί πολύ εύκολα ο ΟΤΕ να κάνει τα νερά του γιατί χάνει πελατεία από τους εναλλακτικούς, και οι εναλλακτικοί να χρεώσουν την ανικανότητά τους στον ΟΤΕ. Το θέμα μας όμως είναι οτι ο φίλος εδώ έχει μείνει χωρίς χωρίς υπηρεσίες και πρέπει να ξεκινήσει από κάπου. Το ποιός ευθύνεται δεν θα το κρίνουμε εμείς. Πώς μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος τί έχει συμβεί, από ένα μήνυμα που βγαίνει στον λογαριασμό ενός χρήστη. Κι εμένα στη hol έλεγε οτι είχα ενεργοποιηθεί, αλλά τελικά η ενεργοποίηση έγινε 2 εβδομάδες αργότερα με υπαιτώτητα ΟΤΕ. Όπως είδες του ανέφερα οτι ένας απο αυτούς τους τρείς (ΟΤΕ, hol, forthnet) φταίει για κάποιο λόγο, προφανώς φταίει η forthnet σαν μια πρώτη εκτίμηση, ωστόσο εμένα η αποροία μου είναι γιατί η hol πήρε το δίκτυο της εφόσον αίτημα φορητότητας δεν έχει καταχωρηθεί, όπως λες;;; Και μπορεί η hol να πάρει το δίκτυο;; ποιός είναι ο υπεύθυνος για να κάνει τη φορητότητα;; ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ γιατί προέβη στη διαδικασία να σηκώσει το δίκτυο από τον προηγούμενο πάροχο εφόσον το αίτημα δεν έχει φτάσει ακόμη σ' αυτόν για μεταφορά σε άλλο πάροχο;;

Προσωπικά δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό όλο αυτό, γι αυτό ο φίλος εδώ θα πρέπει να το κηνυγήσει με τη forthnet.

sdikr
18-04-10, 13:18
Αυτά είναι!! Αν έκανες αίτηση όμως για ΟΤΕ θα συνδεώσουν χωρίς να το πάρεις χαμπαρι καν! Ο ΟΤΕ είναι αυτός που κάνει τις φορητότητες, δεν ξέρω αν είναι πρακτικές του ΟΤΕ ή οι εναλλακτικοί είναι υπεύθυνοι και απλά αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτές τις περιπτώσεις .....Πάρε τη Forthnet και τάραξέ τους στα παράπονα μέχρι να σε συνδέσουν....μην περιμένεις πολλά μέσα στο Σαββατοκύριακο πάντως!


Πρόσεξε τι λέει ποιο πάνω, την διακοπή δεν την έκανε ο ΟΤΕ, αλλά η HOL, κάτι που σύμφωνα με το ruo δεν θα έπρεπε να κάνει.

agrelaphon
18-04-10, 13:20
Αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι οτι υπάρχουν συγκεκριμέρνοι χρόνοι παράδοσης για βρόχους και φορητότητες με ρήτρες για τον ΟΤΕ.
Αν κάποιος μείνει για πάνω από 1-2 ώρες χωρίς υπηρεσίες, σημαίνει οτι κάτι δεν πήγε καλά και οφείλει να δηλώσει βλάβη και από κει και πέρα να πράξει όπως αρμόζει. Παραδείγματα καταγγελιών υπάρχουν στο φόρουμ πολλά.

karavagos
18-04-10, 13:47
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3333490#post3333490

sdikr
18-04-10, 14:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3333490#post3333490

Sorry Kιόλας, αλλά ποιο πάνω αναφέρει ξεκάθαρα οτι η Hol του έκοψε την πρόσβαση, αυτή την στιγμή ο βρόχος του είναι ακόμα στην Hol, όχι στον ΟΤΕ, όχι στην Forthnet.

Δεν έχει φτάσει καν στο στάδιο φορητότητας άριθμου

Vitruvian78
18-04-10, 14:15
Πρόσεξε τι λέει ποιο πάνω, την διακοπή δεν την έκανε ο ΟΤΕ, αλλά η HOL, κάτι που σύμφωνα με το ruo δεν θα έπρεπε να κάνει.

H hol δεν έχει δικαίωμα να βάλει χέρι, μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σηκώσει το δίκτυο απο τη hol και να το δώσει στη forthnet. Πες οτι η hol του διέκοψε τις υπηρεσίες όμως. Γιατί να το κάνει αν αίτημα φορητότητας δεν έχει παραληφθεί από τον ΟΤΕ;;

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Sorry Kιόλας, αλλά ποιο πάνω αναφέρει ξεκάθαρα οτι η Hol του έκοψε την πρόσβαση, αυτή την στιγμή ο βρόχος του είναι ακόμα στην Hol, όχι στον ΟΤΕ, όχι στην Forthnet.

Δεν έχει φτάσει καν στο στάδιο φορητότητας άριθμου

Ωραία! Άρα γιατί μένει ο πελάτης χωρίς υπηρεσίες λοιπόν;; Μήπως κάνανε κανένα λάθος στη hol και είδανε λάθος καρτέλα άλλου πελάτη και σου το είπανε αυτό και υπάρχει απλά βλάβη;;

sdikr
18-04-10, 17:55
H hol δεν έχει δικαίωμα να βάλει χέρι, μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σηκώσει το δίκτυο απο τη hol και να το δώσει στη forthnet. Πες οτι η hol του διέκοψε τις υπηρεσίες όμως. Γιατί να το κάνει αν αίτημα φορητότητας δεν έχει παραληφθεί από τον ΟΤΕ;;

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ωραία! Άρα γιατί μένει ο πελάτης χωρίς υπηρεσίες λοιπόν;; Μήπως κάνανε κανένα λάθος στη hol και είδανε λάθος καρτέλα άλλου πελάτη και σου το είπανε αυτό και υπάρχει απλά βλάβη;;

ο κάθε πάροχος έχει την επιλόγη να κόψει τις υπηρεσίες στον πελάτη άσχετα αν έχει βρόχο ή οχι.


Γιατί να το κάνει ο πάροχος; για πες;
Δεν θα είναι η πρωτη φόρα, που εναλάκτικος κόβει την γραμμή όταν μάθει οτι ο πελάτης θέλει να πάει αλλού

Vitruvian78
18-04-10, 17:59
ok! Αλλά από τη στιγμή που θεωρητικά δεν έχει αποσταλλεί αίτημα φορητότητας στον ΟΤΕ από τη Φορθνετ, τότε η ΧΟΛ απο που ενημερώθηκε;;

sdikr
18-04-10, 18:03
ok! Αλλά από τη στιγμή που θεωρητικά δεν έχει αποσταλλεί αίτημα φορητότητας στον ΟΤΕ από τη Φορθνετ, τότε η ΧΟΛ απο που ενημερώθηκε;;


Απο το wcrm, απο την στιγμή που υπάρχει αίτηση για μετάφορα σε άλλον πάροχο ο κάθε παροχος το λαμβάνει.

ο Οτε καμιά όρεξη δεν έχει να πάει να βγάλει το καλώδιο απο τον Υ πάροχο γιατί πάει ο Άλλος στον Χ.

Πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω, το λέει ξεκάθαρα πάνω, η hol έκοψε την πρόσβαση ΠΑΡΑΝΟΜΑ, γιατί έτσι ήθελε και εσύ ψάχνεις ακόμα τον ΟΤΕ;

Vitruvian78
18-04-10, 18:25
ΟΚ! Εγώ η πληροφόρηση που είχα ως τώρα ήτανε οτι όλα αυτά τα πράγματα τα πειράζει μόνο ο ΟΤΕ ο οποίος είναι ο μονος αρμόδιος και για τις φορητότητες....δεν ήξερα οτι ο κάθε πάροχος μπορεί τελικα να βάλει το χερι του σε τέτοια πράγματα

sdikr
18-04-10, 18:43
ΟΚ! Εγώ η πληροφόρηση που είχα ως τώρα ήτανε οτι όλα αυτά τα πράγματα τα πειράζει μόνο ο ΟΤΕ ο οποίος είναι ο μονος αρμόδιος και για τις φορητότητες....δεν ήξερα οτι ο κάθε πάροχος μπορεί τελικα να βάλει το χερι του σε τέτοια πράγματα

Κάτσε ρε συ τώρα, θέλεις να πείς πως αν δεν βάλει ο ΟΤΕ χέρι τότε ο πάροχος δεν μπορεί να σου κόψει την πρόσβαση;

Vitruvian78
18-04-10, 19:03
Ναι, νόμιζα οτι τις φορητότητες τις διαχειρίζεται αποκλειστικά ο ΟΤΕ. Εννοείς λοιπόν οτι ο πάροχος μπορεί να κανει ό,τι θέλει το καλώδιο και το βρόχο δικής του δικαιωδοσίας;

maik
18-04-10, 19:29
Ναι, νόμιζα οτι τις φορητότητες τις διαχειρίζεται αποκλειστικά ο ΟΤΕ. Εννοείς λοιπόν οτι ο πάροχος μπορεί να κανει ό,τι θέλει το καλώδιο και το βρόχο δικής του δικαιωδοσίας;

Δεν κανει οτι θελει το ιδιο το καλωδιο αλλα το την υπηρεσια που δινει στο συγκεκριμενο καλωδιο. Με λιγα λογια ειναι απλα δυο κλικ σε ενα προγραμμα.
Ξαναλεω οτι χρειαζεσαι διαβασμα πριν να τρολαρεις.

agrelaphon
18-04-10, 19:35
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3333490#post3333490

Για τον ΟΤΕ είναι το ίδιο πράγμα

xmperop1
18-04-10, 20:39
Φίλε Vitruvian78 έχεις δίκιο…
Έχω κάνει αίτηση (πριν μια εβδομάδα.) για αλλαγής της γραμμής σε Forthnet
Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν ότι αυτοί τελικά έκαναν την διακοπή.
Τώρα έχω τη περιέργεια να δω πόσες ημέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ όταν στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus με έχουν : «Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ»

Επισημαίνεται ότι η εφαρμογή αφορά αποκλειστικά αιτήματα ενεργοποίησης ΝΕΩΝ γραμμών.
Η εφαρμογή δεν καλύπτει αιτήματα που αφορούν σε μετατροπές ή μεταφορές των υπάρχουσων γραμμών. Για τα συγκεκριμένο αιτήματα παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 13831 (Δευτέρα έως Παρασκευή 08:00-22:00 & Σάββατο, Κυριακή 09:00-21:00)

Αυτό τι ρόλο βαράει το έχεις ψάξει?

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΟΚ! Εγώ η πληροφόρηση που είχα ως τώρα ήτανε οτι όλα αυτά τα πράγματα τα πειράζει μόνο ο ΟΤΕ ο οποίος είναι ο μονος αρμόδιος και για τις φορητότητες....δεν ήξερα οτι ο κάθε πάροχος μπορεί τελικα να βάλει το χερι του σε τέτοια πράγματα

Ο Οτε "πειράζει" τον βρόχο βάσει των στοιχείων που του στέλνει ο κάθε πάροχος και στην περίπτωση μας θα πρέπει να έχει ένα χαρτί που θα του υποδικνύει από ποιό όριο της Χολ θα πάρει την γραμμή και σε ποιό όριο της Φορθνετ θα το καρφώσει και επειδή οι φορητότητες ενεργοποιούνται την τελευταία μέρα της προθεσμίας και ο κατανεμητής κατά βάση πειράζει την γραμμή την ίδια μέρα με την φορητότητα.
Βέβαια αν είχε γίνει ενέργεια από τον οτε τώρα ο φίλος θα είχε τουλάχιστον adsl σήμα από την Φόρθνετ.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε Vitruvian78 έχεις δίκιο…
Έχω κάνει αίτηση (πριν μια εβδομάδα.) για αλλαγής της γραμμής σε Forthnet
Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν ότι αυτοί τελικά έκαναν την διακοπή.
Τώρα έχω τη περιέργεια να δω πόσες ημέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ όταν στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus με έχουν : «Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ»

Μήπως έκανες αίτηση για νέα γραμμή στην Φόρθνετ και κατάργηση στην Χολ?
Μήπως τελικά δεν έκανες φορητότητα παρόχου.?

valen_gr
18-04-10, 20:48
Λοιπον, για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

1. η HOL δεν εκοψε καμια προσβαση.Το πως του εξηγησε ο τεχνικος και το τι καταλαβε ο φιλος ειναι θεμα ανοιχτο προς συζητηση.Οι υπηρεσιες παραμενουν ενεργες.

2. Αυτο που μπορει να δει ο τεχνικος ειναι εαν ο βροχος σε φυσικο επιπεδο υφισταται η οχι.Το οτι υπαρχει ανοιχτο αιτημα καταργησης βροχου στο WCRM ειναι το μονο σιγουρο.Οποτε, οταν ο πελατης καλεσει και αναφερει προβλημα, ακριβως επειδη υπαρχει ανοιχτο αιτημα καταργησης με ημερομηνια πιθανης υλοποιησης σε Χ ημερες, γινεται μετρηση σε φυσικο επιπεδο ωστε να διαπιστωθει εαν ο βροχος σταματαει στο DSLAM του παροχου η οχι. Εαν σταματαει, σημαινει οτι το καλωδιο εχει μεταφερθει στον νεο παροχο. Υπηρεσιες παρεχονται ομως κανονικοτατα. Τηλεφωνο να κουμπωθει στην πορτα θα παιζει.


Εαν δεν σταματαει ο βροχος στο DSLAM, τοτε μιλαμε πιθανοτατα για βλαβη στο δικτυο . Εκει πολυ δυσκολα θα ασχοληθει ο παλιος παροχος.....


Το πιο πιθανο ειναι να ειδε ο τεχνικος οτι ο βροχος εχει αποσυνδεθει και να μεταφραστηκε / κατανοηθηκε οπως το μετεφερε ο φιλος.

Σχετικα με τον wizard της forthnet που δειχνει το status της αιτησης, εχω δει αρκετες φορες να αποστελεται αιτημα προς ΟΤΕ για ΕΝΤΟΒ βροχο, δηλαδη μεταφορα απο παροχο σε παροχο, και να καταχωρειται η αιτηση και να υλοποιειται την επομενη (!), δηλαδη να ολοκληρωνεται η μεταφορα του βροχου απο τον ΟΤΕ σε 2-3 εργασιμες μονο.
Συμβαινει σπανια βεβαια, αλλα συμβαινει.

Aias
18-04-10, 21:19
Λοιπον, για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

1. η HOL δεν εκοψε καμια προσβαση.Το πως του εξηγησε ο τεχνικος και το τι καταλαβε ο φιλος ειναι θεμα ανοιχτο προς συζητηση.Οι υπηρεσιες παραμενουν ενεργες.

2. Αυτο που μπορει να δει ο τεχνικος ειναι εαν ο βροχος σε φυσικο επιπεδο υφισταται η οχι.Το οτι υπαρχει ανοιχτο αιτημα καταργησης βροχου στο WCRM ειναι το μονο σιγουρο.Οποτε, οταν ο πελατης καλεσει και αναφερει προβλημα, ακριβως επειδη υπαρχει ανοιχτο αιτημα καταργησης με ημερομηνια πιθανης υλοποιησης σε Χ ημερες, γινεται μετρηση σε φυσικο επιπεδο ωστε να διαπιστωθει εαν ο βροχος σταματαει στο DSLAM του παροχου η οχι. Εαν σταματαει, σημαινει οτι το καλωδιο εχει μεταφερθει στον νεο παροχο. Υπηρεσιες παρεχονται ομως κανονικοτατα. Τηλεφωνο να κουμπωθει στην πορτα θα παιζει.


Εαν δεν σταματαει ο βροχος στο DSLAM, τοτε μιλαμε πιθανοτατα για βλαβη στο δικτυο . Εκει πολυ δυσκολα θα ασχοληθει ο παλιος παροχος.....


Το πιο πιθανο ειναι να ειδε ο τεχνικος οτι ο βροχος εχει αποσυνδεθει και να μεταφραστηκε / κατανοηθηκε οπως το μετεφερε ο φιλος.

Σχετικα με τον wizard της forthnet που δειχνει το status της αιτησης, εχω δει αρκετες φορες να αποστελεται αιτημα προς ΟΤΕ για ΕΝΤΟΒ βροχο, δηλαδη μεταφορα απο παροχο σε παροχο, και να καταχωρειται η αιτηση και να υλοποιειται την επομενη (!), δηλαδη να ολοκληρωνεται η μεταφορα του βροχου απο τον ΟΤΕ σε 2-3 εργασιμες μονο.
Συμβαινει σπανια βεβαια, αλλα συμβαινει.


Επισης να συμπληρωσω και οτι αν ο βροχος φαινεται προς καταργηση ή καταργημενος ο παροχο δεν εχει την δυνατοτητα να δηλωση βλαβη στο wcrm.Οποτε σωστα τον παρεπεψαν στον καινουργιο παροχο για να δηλωση την βλαβη.

qaz031
19-04-10, 23:04
Φίλοι μου γεια σας....
Σχετικά με το θέμα που άνοιξα για «Χωρίς τηλέφωνο - ιντερνέτ Κάτω Τούμπα»

19/04/2010 12:00 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
13/04/2010 17:47 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
13/04/2010 17:46 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
06/04/2010 19:19 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
02/04/2010 19:17 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
02/04/2010 19:17 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας
02/04/2010 19:17 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
02/04/2010 19:16 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Από το απόγευμα της παρασκευής (16/4) η HOL μου έκοψε τη γραμμή.
Σήμερα Δευτέρα το απόγευμα (3 ημέρες χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ) παρόλο που έλαβα τους κωδικούς μέσω SMS η γραμμή ήταν νεκρή (ούτε τηλέφωνο, ούτε ιντερνέτ)
Πήρα τηλέφωνο στις βλάβες και μου είπαν θα το δουν....
Το βράδυ (19/4) έχω μόνο ιντερνέτ, όχι όμως τηλέφωνο. Όταν καλώ τον αριθμό ακούγετε ο τόνος κλήσης αλλά το τηλέφωνο είναι νεκρό.
Η κατάσταση της νέας μου σύνδεσης :

Uptime: 0 days, 0:25:01
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 559 / 5,062
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 905.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16.5 / 27.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.0 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4,294,967,202 / 3,489
CRC Errors (Up/Down): 4,294,967,202 / 76
HEC Errors (Up/Down): 70 / 73

Vitruvian78
19-04-10, 23:14
Τα γνωστά!! Κάτι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη στη φορητότητά σου ακομη....

valen_gr
20-04-10, 01:08
ξαναλέω. Δεν σου εκοψε την προσβαση η ΧΟΛ, μετεφερε ο ΟΤΕ τον βροχο σου στην φορθνετ. Μονο και μονο απο το SNRm που ειναι στα 6db φαινεται οτι συγχρονιζεις σε forthnet....To οτι δεν εχει τηλεφωνο κλπ κλπ ουτε φταιει, ουτε και αφορα την HOL.
Το οτι ο ΟΤΕ μετεφερε το βροχο Παρασκευη, και η 4νετ δεν εκανε τπτ μεσα στο ΣΚ, ειναι κακη τυχη δικη σου.

filathlos
20-04-10, 09:49
Φίλε Vitruvian78 έχεις δίκιο…
Έχω κάνει αίτηση (πριν μια εβδομάδα.) για αλλαγής της γραμμής σε Forthnet
Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν ότι αυτοί τελικά έκαναν την διακοπή.
Τώρα έχω τη περιέργεια να δω πόσες ημέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο-ιντερνέτ όταν στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus με έχουν : «Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ»

Μα καλά τι διαμάχη είναι αυτή?

1.Τώρα θα κλάψεις με την 4νετ.
2.Η αίτηση σου έφυγε από την 4νετ και πήγε στην Hol με αποτέλεσμα να ενεργήσουν και να σου κόψουν το κύκλωμα.
3.Η 4νετ πρέπει να περιμένει από τον ΟΤΕ να παραδώσει την γραμμή από την HOL σε αυτούς.
4.Η HOL αποδεσμεύει την γραμμή και την δίνει πίσω στον ΟΤΕ, αυτός με την σειρά του την ελέγχει και την δίνει στην 4νετ.



Οπότε περιμένεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.