PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ταχύτητες στο νέο πακέτο 24άρας



pbarbalias
17-04-10, 18:14
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από 3 χρόνια vivodi, επέστρεψα στον ΟΤΕ μιας και μεσολάβησε μετακόμιση, και ήθελα γρήγορη λύση. Ομολογώ ότι ήταν πολύ καλή η εξυπηρέτηση για την σύνδεση, μέσα σε 5 εργάσιμες είχα τηλέφωνο και internet.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής, μιας και πήρα το νέο πακέτο που δίνει μέχρι 24MB.
Γενικά δουλεύει καλά η γραμμή, το modem είναι ένα BaudTec wireless, αν και από ότι ακούω δεν είναι και το καλύτερο. Πιθανόν να πάρω κάτι καλύτερο αν δω προβλήματα.

Ρωτάω λοιπόν, μιας και πήρα τηλέφωνο στο 134 και στο 1242, υπάρχει περίπτωση να με έχουν κλειδωμένο στα 8mpbs? Οι ίδιοι είπαν οχι είναι 24, αλλά Δευτέρα θα με πάρει τεχνικός για έλεγχο.

Οκ, δεν περιμένω να έχω 15MB download, αλλά το upload είναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ 383kbs. Και αυτό το νούμερο μου θυμίζει έντονα upload 8άρας.

Τα στατιστικά μου είναι τα ακόλουθα:
Downstream Upstream
SNR Margin : 11.4 23.5 db
Line Attenuation : 25.0 12.6 db
Data Rate : 7902 383 kbps

Βλέπετε κάτι κακό? Η πολυκατοικία είναι καινούργια, από το ισόγειο ανεβαίνει UTP καλώδιο, οπότε σαν καλωδίωση θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι τραγικό για να ψάξω, και συνολικά η γραμμη δείχνει σταθερή.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

pankostas
17-04-10, 19:03
Προφανως σε εχουν ακομα σε 8αρα,και πιθανον να σε ανεβασουν ταχυτητα οταν αναβαθμιστει η περιοχη.Ετσι φαινεται απο την ταχυτητα upload που εχεις.

ubuntubu
17-04-10, 19:12
Δές εδώ σε ποιά κατηγορία σε έχουν
https://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/home.asp

Θα πρέπει να είσαι στην S6 ,αλλιώς βλάβη στο 121 .

pbarbalias
17-04-10, 20:40
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Κι εμένα για 8αρα μου φαίνεται. (Αν ήταν 5,6 πχ θα έλεγα οκ δεν πάει παραπάνω..) Αλλά ειδικα αυτό το upload..

Μπήκα στο my.otenet και είναι δηλωμένος ο λογαριασμός σαν S6.
Οπότε από εκεί είναι οκ.

Ερώτηση λόγω ασχετοσύνης: Τώρα έβαλε ο ΟΤΕ 24άρες? Τόσο καιρό δεν είχε? Ίσως έτσι όντως η περιοχή να μην έχει αναβαθμιστεί..
Σόρρυ που ρωτάω αλλά όλοι οι υπολοιποι ISPs διαφημίζουν 24άρες εδώ κ χρόνια.

Όπως καταλάβατε δεν τα έχω παρακολουθήσει..

alex24
17-04-10, 22:27
Φιλε pbarbalias,o OTE οπως ολοι οι παροχοι εχει 24αρα απλα ηταν λιγο οικονομικα ασυμφορη.

Παιδια σορρυ εαν ειναι offtopic αλλα ηθελα να ρωτησω πριν κανα 3μηνο ειχα conn-x στα 8 μετα πηγα στην hol μονο ιντερνετ και τηλ. απο ΟΤΕ επειδη η κατασταση με την χολ δεν παει αλλο ξανα εκανα αιτηση να παω σε dp24.Στο self care της οτενετ λεει s6 ενεργο αλλα δεν εχω παει σε dslam ΟΤΕ ακομα ποσο λετε να παρει να γυρισω πληρως?Ευχαριστω!!!!

ubuntubu
17-04-10, 22:33
Ερώτηση λόγω ασχετοσύνης: Τώρα έβαλε ο ΟΤΕ 24άρες? Τόσο καιρό δεν είχε? Ίσως έτσι όντως η περιοχή να μην έχει αναβαθμιστεί..
Σόρρυ που ρωτάω αλλά όλοι οι υπολοιποι ISPs διαφημίζουν 24άρες εδώ κ χρόνια.

Όπως καταλάβατε δεν τα έχω παρακολουθήσει..
Η διάθεση της 24άρας έγινε στις 18/12/2007

pbarbalias
18-04-10, 11:53
Σήμερα το πρωι με κάλεσαν από τον ΟΤΕ. (ομολογώ ότι έπαθα πλάκα γιατί είναι Κυριακή)

Μου είπαν ότι όντως είμαι σε 8άρι προφίλ, και ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα γυρίσει η περιοχή μου στα 24. Οπότε θα γίνει αυτόματα και θα το δω πρακτικά από την ταχύτητα του upload που θα αλλάξει.

ubuntubu
18-04-10, 21:43
μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα γυρίσει η περιοχή μου στα 24.
πές μας αν θές την περιοχή σου γιατί κάποιοι κάνουν σαν την χήρα στο κρεβάτι. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=381387)

@ ADSLgr.com All rights reserved.