PDA

Επιστροφή στο Forum : Με το DC++ τι γινεται τελικα ?



spinner
08-05-06, 14:23
Εχω ριξει το αντιστοιχο search στο forum για αυτο το θεμα γιατι με ενδιαφερει.

1)Εχει δοκιμασει κανεις καποιον καλο DC++ client για windows με Wine στο Linux ?

2)Απο τους client για Linux δεν εβγαλα και μεγαλη ακρη..ειναι ολοι σε πολυ πρωιμο επιπεδο και σε μερικους νομιζω εχει σταματησει και η αναπτυξη..
Εχετε χρησιμοποιησει καποιον απο αυτο για να συνδεθειτε στον "angelos0" ?

dpdt1
08-05-06, 15:38
1) οχι γιατι.. 2) linuxdcpp απο τα debian/sid repos παιζει μια χαρα. ειναι το επισημο linux port του dc++

http://linuxdcpp.berlios.de/

anodizer
08-05-06, 19:20
Κι εγώ το linuxdc++ χρησιμοποιώ..έχει κάποια bugs, δεν ανανεώνεται και ιδιαίτερα συχνά αλλά κάνεις τη δουλειά σου.

gbil
08-05-06, 20:32
Μια χαρά παίζει, συμφωνώ και εγώ.

Sannin
09-05-06, 03:19
1) οχι γιατι.. 2) linuxdcpp απο τα debian/sid repos παιζει μια χαρα. ειναι το επισημο linux port του dc++

http://linuxdcpp.berlios.de/

Δυστυχώς το linuxdcpp στο gentoo διατείθεται μόνο από portage overlay και δεν υπάρχει στο official portage tree... :(

Cataract
09-05-06, 03:38
δοκίμασε και το valknut. ;)

τα λόγια είναι περιττα για αυτο το πρόγραμμα.:D

aypnos
09-05-06, 07:22
Όντως το valknut είναι απίστευτο πρόγραμμα όπως το linuxdcpp. Απλά δεν θυμάμαι αν το linuxdcpp έχει multidownload…

hpstg
09-05-06, 13:31
Με portage overlay θα σου δουλέψει μια χαρά το linuxdcpp.

Sannin
09-05-06, 18:34
Ναι το ξέρω, αλλά τις βαριέμαι τέτοιες διαδικασίες. Προτιμώ να μπει στο portage έστω και hard masked για να είναι και πιο επίσημο! :p

To valknut μόλις είδα ότι είναι qt based. Ευχαριστώ δεν θα πάρω! :p Έχω ήδη γεμίσει με kdeοπρογράμματα δεν θέλω και άλλα στο κεφάλι μου!

gbil
09-05-06, 21:03
Ναι το ξέρω, αλλά τις βαριέμαι τέτοιες διαδικασίες. Προτιμώ να μπει στο portage έστω και hard masked για να είναι και πιο επίσημο! :p



Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος που ουσιαστικά έχει κάνει compile (σχεδόν) όλο το σύστημα από την αρχή, δεν κάνει compile ένα πρόγραμμα χωρίς να είναι στο portage!!!

Ένα πρόγραμμα είναι μόνο...

Sannin
10-05-06, 18:25
Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος που ουσιαστικά έχει κάνει compile (σχεδόν) όλο το σύστημα από την αρχή, δεν κάνει compile ένα πρόγραμμα χωρίς να είναι στο portage!!!

Funny isn' t it? :p

Έχεις gentoo; Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη. Όχι τίποτα δύσκολο, αλλά δεν έχω όρεξη να μπλέξω με overlays.

holyghost
10-05-06, 20:50
Funny isn' t it? :p

Έχεις gentoo; Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη. Όχι τίποτα δύσκολο, αλλά δεν έχω όρεξη να μπλέξω με overlays.

Βασικά στην προκειμένη περίπτωση δεν θες overlay...
Το linxdcpp χρησιμοποιεί το scons για να μεταγλωτιστεί...
Στο τέλος παράγει μόνο ενα binary το οποίο το κάνεις εκτελέσιμο (chmod +x file), ύστερα το πετάς σε ένα φάκελο της επιλογής (που να είναι στο PATH) και το τρέχεις...

Οπότε ούτε εκτός του package management θα βγέις...εφόσον δεν περνάει αρχεία πουθενά αλλού στο σύστημα εκτός απο τις ρυθμίσεις του εκάστοτε χρήστη στο home folder (~/.linuxdcpp)

It's so simple... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.