PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Leased Lines?



[+=]Neo_Geo{Ech13}
08-05-06, 16:29
Καλημερα παιδες, θελω να ρωτισω αν γνωριζει κανεις ποσο θα κοστιζε το μηνα μια μισθωτη γραμμη στα 64,128 και 256 kbps συμπεριλαμβανομενου του κοστους ΟΤΕ + Forthnet; Το κοστος εγκαταστασης;

Για flat rate φυσικα και διασυνδεση με το Internet.
Σα να ειχα DSL με ultra low ping το οποιο θα πληρωνω χρυσα ενα πραμα...

Thx in advance !

anon
08-05-06, 16:43
Για χιλιάρα γραμμή, με σύνδεση μέσω LMDS κατευθείαν απο την 4ΝΕΤ, πληρώνεις κάτι λιγότερο απο χίλια ευρώ το μήνα. Για μικρότερες ταχύτητες πχ μέσω HellasCOM δεν ξέρω εαν σε συμφέρει.

Απο την μια έχεις μεγάλο κόστος εγκατάστασης (αχ αυτός ο ΟΤΕ) με περίπου 3500 ευρώ, και μετά το κόστος της γραμμής είναι σχετικά ακριβό (συν το κόστος του provider, δηλαδή της 4ΝΕΤ εν προκειμένω). Πχ για μια γραμμή 64K αστικό κύκλωμα (μέσα στην ίδια πόλη) το κόστος είναι περίπου στα 150 ευρώ / μήνα (παίζει ανάλογα με την απόσταση). Υπάρχουν όλα στους τιμοκαταλόγους του ΟΤΕ, στο site του.

Επιπλέον το κακό με τις HellasCOM είναι ότι δημιουργούν υψηλό latency (λόγω των κυκλωμάτων τους). Δηλαδή να περιμένεις σε αστικό κύκλωμα ping της τάξεως των 20msec και αυτό μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιείς HellasCOM, ενώ πχ με αδόμητη G703 (διμεγάμπιτη) θα είχες το 1/10 αυτού.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
08-05-06, 19:02
Σκουρηναν τα πραγματα :(

150 το κυκλωμα μονο ε...μμμμ να μην θελει και καμια 100 η Φορθνετ...

και 3500 η αρχικη εγκατασταση...Ω Θεε μου ξεφυγαμε τελειως απο το θεωρητικο budget, ειναι απλα απλησιαστα ακομα και για χαμηλες ταχυτητες βλεπω :(

anon
09-05-06, 09:48
Για 64 ή 128 Κbps το κόστος εγκατάστασης HellasCOM είναι περίπου 800 ευρώ. Το μεγάλο πακέτο είναι απο 256 Κ και πάνω γιατί πρέπει να μπεί γραμμή 2μεγάμπιτη της οποίας παίρνεις κλάσμα (256, 512 κλπ). Ομως πιστευω ότι εκτός του κόστους επίσης σημαντικό πρόβλημα είναι το latency (>20ms με σύνδεση HellasCOM που πέφτουν στο ίδιο κέντρο είναι πάρα πολύ, παράδειγμα ping απο router cisco se router cisco, με γραμμή hellascom64 αστική, σε μικρή σχετικά απόσταση τα δύο κέντρα και ping της τάξεως > 60msec).

123456789
09-05-06, 13:14
Για 64 ή 128 Κbps το κόστος εγκατάστασης HellasCOM είναι περίπου 800 ευρώ. Το μεγάλο πακέτο είναι απο 256 Κ και πάνω γιατί πρέπει να μπεί γραμμή 2μεγάμπιτη της οποίας παίρνεις κλάσμα (256, 512 κλπ). Ομως πιστευω ότι εκτός του κόστους επίσης σημαντικό πρόβλημα είναι το latency (>20ms με σύνδεση HellasCOM που πέφτουν στο ίδιο κέντρο είναι πάρα πολύ, παράδειγμα ping απο router cisco se router cisco, με γραμμή hellascom64 αστική, σε μικρή σχετικά απόσταση τα δύο κέντρα και ping της τάξεως > 60msec).

Όπως είχε πει και ο wintech2003, αν αποφύγεις το MD-7x και βάλεις G.703 converters γλυτώνεις αυτό το latency σε γραμμές 1920Kbps.

anon
09-05-06, 13:23
Ναι αλλά το θέμα είναι το κόστος μιας G703 γραμμής που είναι πολύ μεγάλο. Ηδη πολλοί ISP δίνουν δικά τους κυκλώματα κυρίως ασυρματικά, με πολύ μικρότερο κόστος εγκατάστασης. Βέβαια δεν γνωρίζω να σας πω εαν εκεί το latency είναι σε καλύτερα επίπεδα.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
09-05-06, 16:02
sniff, thx anyways

skyman
11-05-06, 09:56
Ναι αλλά το θέμα είναι το κόστος μιας G703 γραμμής που είναι πολύ μεγάλο. Ηδη πολλοί ISP δίνουν δικά τους κυκλώματα κυρίως ασυρματικά, με πολύ μικρότερο κόστος εγκατάστασης. Βέβαια δεν γνωρίζω να σας πω εαν εκεί το latency είναι σε καλύτερα επίπεδα.

Σε ότι αφορά το Lmds φυσικά και έχει μεγαλύτερο latency από το Hcom ωστόσο όχι σε απαγορευτικά σημεία ειδικά όταν το πάρεις σε X21 από το NT είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Το Lmds είναι σαφώς μια οικονομική λύση και αρκετά αξιόπιστη ωστόσο δεν μπορεί να συγκριθεί με τον χαλκό ή το SDH ακόμα περισσότερο. Γενικά τα περισσότερα ΝΤ για Lmds δίνουν X21, Ethernet και G703 ανάλογα με το μοντέλο. Φυσικά μπορείς να πάρεις και G703 και με converter να πάρεις X21 αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Τέλος υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες point to point για μεγαλύτερη αξιοπιστία, απόσταση και χαμηλότερο latency όπως τα Sral- Sra της Siemens αλλά ξεφεύγουν στο οικονομικό τομέα. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι το lmds αξίζει αφού είναι παραπλήσιο στο Hcom γρήγορο στην υλοποίηση και αρκετά οικονομικό με μειονέκτημα ότι δεν δίνεται από τους περισσότερους παρόχους παρά μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, και φυσικά η αποκατάσταση σε περίπτωση βλάβης είναι μάλλον αρκετά πιο άμεση αφού δεν μιλάς με το Hcom αλλά με ιδιωτική εταιρεία κάτι πολύ σημαντικό για τις εταιρίες.

Γενικές πληροφορίες για το Lmds της FORTHnet παρακάτω:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007469
http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=102106

anon
11-05-06, 10:05
@skyman

Γνωρίζεις να μας πεις μερικά στοιχεία για το latency μέσω LMDS (εφόσον το γνωρίζεις προσωπικά). Εγώ έχω HellasCOM 64άρια και 500άρια και το latency στην καλύτερη περίπτωση είναι 20msec (512Kbps κύκλωμα που περνά απο διμεγάμπιτη, τα δε 64άρια είναι άστα να πάνε, περίπου στα 60-70 msec και μάλιστα στην ίδια πόλη).

Οσο για το SRAL της Siemens είναι αυτά που χρησιμοποιούν βασικά οι εταιρίες κινητής για να δίνουν μισθωμένα και παίζουν σε άλλες συχνότητες (25Ghz αν δεν κάνω λάθος), αλλά έχει μεγάλο κόστος, και ακόμη και αυτές προτιμούν τελευταίως να δίνουν LMDS και μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις καταφεύγουν στα SRAL (το ξέρω γιατί έχω δύο τέτοια).

skyman
11-05-06, 10:35
Π.χ. σε lmds 128 κάνοντας ένα ping στο yahoo.gr θα πάρεις τιμές περίπου 92-100ms, ενώ αντίστοιχα ping στο ntua.gr θα δώσει περίπου 28-35ms. Βέβαια έδωσα τα παραπάνω παραδείγματα για εσωτερικό και εξωτερικό εντελώς ενδεικτικά αφού εξαρτάται και από το traffic που θα κάνεις την στιγμή των ping test, και φυσικά αναφέρω τα παραπάνω με βάση όσα γνωρίζω πληροφοριακά.

viron
11-05-06, 10:44
Hellastream , αν βρείς και πάροχο να συνδεθείς
http://english.otebusiness.gr/hellastream.pdf

τιμοκατάλογος μισθωμένων κυκλωμάτων από οτε
http://english.otebusiness.gr/leased_lines_tariffs.pdf


Βύρων.

anon
11-05-06, 11:14
@skyman

Δεν είναι και άσχημα, ίσως μαλιστα πολύ καλύτερα απο hellascom. Ενημερωτικά αστικό κύκλωμα HellasCOM 64 point to point μισθωμένο εταιρικό κύκλωμα, όχι internet, χωρίς traffic, ping απο router cisco σε cisco, 65msec. δηλαδή εκτός των routers το μόνο που παρεμβάλετε είναι το καλώδιο (σύνδεση) και τα ntu MD72 του ΟΤΕ.

filathlos
11-05-06, 11:34
Μήπως Hellas sat? Αν είναι τόσο χάλια οι γραμμές.

anon
11-05-06, 13:04
οχι οχι τόσο είναι σε 64άρια αστικά κυκλώματα hellascom. Και δεν έχω ένα, και σε όλα παρόμοιες ταχύτητες. Στις μεγαλύτερες ταχύτητες είναι καλύτερα τα πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.