PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσυνδεσεις baudtec



bluesattack
19-04-10, 03:00
Kαλημερα παιδια .

Εχω το ασυρματο baudtec ΤW263 R4-A2 που δινει ο οτε με το conn-x tv. Εδω και 2,3 μερες που το (πρωτο)εβαλα τα πραγματα δεν πανε και τοσο καλα.Εχω συχνες αποσυνδεσεις .Δηλαδη με πεταει για λιγο εξω και επανερχεται.Μαλιστα στην αρχη , τα πραγματα ηταν αρκετα χειροτερα , μεχρι που εβαλα στις επιλογες του modulation αυτο : G.DMT (που το διαβασα καπου), και τα πραγματα καλυτερεψαν.Η απλως συνεπεσε με καποια ασχετη ,μικρη βελτιωση.(δεν ξερω τι γινεται και με καποιες αναβαθμισεις που εκανε ο οτε , και αν επηρεαζουν και εμενα )

Αυτα ειναι καποια νουμερα που εχω στο ρουτερ.:

ADSL Firmware Version
:
FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0

Line State
:
Showtime

Modulation
:
G.DMT

Annex Mode
:
ANNEX_A

Downstream Upstream



SNR Margin 4.0 15.0 db

Line Attenuation 39.5 20.0 db


Data Rate 6176 800 kbps


Εχω 24αρα ( οπως ειχα ηδη στον Οτε/με αλλο ρουτερ ,δεν ζητησα καποια αλλαγη με το conn-tv που εβαλα ).

Πως τα βλεπετε τα νουμερα για αρχη ? :(

Αν χρειαζονται και καποια αλλα στοιχεια που μπορουν να βοηθησουν πεστε το μου.
Θα ρωτησω βεβαια και στον οτε (αυριο ) αλλα θα ηθελα και την δικη σας βοηθεια.
Τα νουμερα αυτα (δεν ξερω αν αλλαζουν ) ειναι χωρις παραλληλη χρηση connx-tv.

Ευχαριστω.



Υ.Γ Βλεπω και αλλες θεματα παρομοια , αν πρεπει να μεταφερθει καπου ας το κανει καποιος mod αν θελει.

kosnik67
19-04-10, 09:23
Φίλε μου καλημέρα, η γραμμή σου έχει πολύ θόρυβο (SNR Margin 4.0).Με αυτά τα στατιστικά ότι και να κάνεις με το Baudtec χάνεις τον χρόνο σου.Για να βελτιωθεί ή να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να βρεις ένα modem σταθερό σε χαμηλά SNR Margin. Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε με το Thomson 585V7.(Ούτε μία αποσύνδεση).

bluesattack
19-04-10, 12:21
Eυχαριστω .

Θα κοιταξω μηπως καταφερω να δοκιμασω καποιο αλλο ρουτερ (και αυτο που ειπες ) να δω αν εχω βελτιωση.
Η υποδοχη stb που εχει το baudtec για τον αποκωδικοποιητη του conn-x tv λειτυργει ακριβως σαν οποιαδηποτε αλλη θυρα etherhet ? Αν παρω αλλο ρουτερ αρκει να εχει αρκετες θυρες ethernet η θα πρεπει οπωσδηποτε μια εκ των οποιων να ειναι 'stb' ?

Επισης ο 'θορυβος' της γραμμμης μπορει να ειναι βλαβη και να πρεπει να την δηλωσω ? Μηπως μπορω (ο οτε δηλαδη ) να κανω κατι ?

kosnik67
19-04-10, 14:23
Η υποδοχή STB είναι αποκλειστικά για το Set Top Box του ΟΤΕ για τη λειτουργία του Conn-X TV.Αν συνδέσεις άλλη συσκευή σε αυτή απλά δεν δουλεύει.
Γιά τον "θόρυβο" της γραμμής αυτό που μπορείς να κάνεις , από την δική σου πλευρά , είναι να κάνεις έλεγχο φίλτρων , καλωδίων , ενώσεων για τυχόν οξειδώσεις , πρίζες.
Από τον ΟΤΕ μπορείς να ζητήσεις έλεγχο της καλωδίωσης μέχρι το σπίτι σου.

billybiros
19-04-10, 15:39
Πηγαίνοντας:

Advanced Setup --> VLAN --> Assign VLAN PVID for each Interface --> όλα 1 --> SAVE
και
Advanced Setup --> VLAN --> Define VLAN Group --> Ethernet (τσέκ το 1) --> SAVE

... εμένα μου δούλεψε κανονικά και η θύρα του STB (internet κανονικά με το Ethernet στην STB).
Πιθανολογώ (δεν το έχω δοκιμάσει - αλλά μου φαίνεται λογικό) με μια αντίστοιχη διαδικασία να μπορεί να δουλέψει και άλλη θύρα ως STB.

@ ADSLgr.com All rights reserved.