PDA

Επιστροφή στο Forum : Innovator laptop και υπερθερμανση! Παρακαλω για βοηθεια!!



Cyberdemon87
19-04-10, 03:27
Γεια χαρα! Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Εχω εδω και 2,5 χρονια ενα Innovator Pluto WP-724V ο οποιος εδω και 2 περιπου μηνες εχει αρχισει να ανεβαζει επικυνδυνα θερμοκρασια με αποτελεσμα να κανει restart οταν βαζω καποιο game η ακομα και οταν βλεπω καποιο video. Μετα απο κανενα μισαωρο απο το ανοιγμα του φτανει 75 βαθμους σε idle mode οπως μου λεει το SpeedFan και δεν πεφτει απο εκει και κατω. Βαζω και ενα screenshot πιο κατω να το τσεκαρετε αναλυτικα.
Το laptop καιει πραγματικα και μονο που το ακουμπαω και 99% ειναι απο σκονη, την οποια ομως δεν μπορεσα να δω που το ανοιξα λιγο, μου φανηκε καθαρο. Η εγγυηση εχει ληξει και θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη και αν καποιος εχει καποιο προβλημα θερμοκρασιας σε Innovator να μου πει..

Που να ερθει και το καλοκαιρι..

Το ειχα παει πριν κανα χρονο στο e-shop για τον ιδιο λογο και οντως ειχε σκονη μου ειπαν αλλα τωρα εχουμε παλι τα ιδια..
Σκεφτηκα να παρω καμια βαση για laptop που εχουν coolers απο κατω αλλα το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο για να μου το λυσει μια βαση πιστευω, καθως απο οτι εχω διαβασει το πολυ να σου ριχνουν εως 5 βαθμους.

Γενικως εχω απογοητευτει πολυ με το συγκεκριμενο laptop και αλλο τοσο με το service και την εξυπηρετηση του e-shop. Ειναι τεραστια ιστορια και θα μου χρειαζοταν καμια ωρα για να την αφηγηθω. Ενα μονο θα σας πω για να καταλαβετε οτι απο την πρωτη μερα φανηκε πως θα παει το πραγμα. To laptop μου το εδωσαν ΛΥΤΟ, σε ΚΟΜΜΑΤΙΑ!!! O επεξεργαστης και οι μνημες στα κουτακια τους οπως και ολα τα υπολοιπα..

Τελος παντων, επαθα και εμαθα. Μακρια απο e-shop γενικοτερα και ΕΙΔΙΚΑ απο Innovator την επομενη φορα (αν υπαρξει ποτε επομενη φορα για εμενα).

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω σε απαντησεις!



Το laptop: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909156

Sceenshot απο SpeedFan: http://i41.tinypic.com/e9ylmr.jpg

panatas
19-04-10, 09:19
το προβλημα στα λαπτοπ ειναι η θεροκρασιες σχεδον σε ολα. φυσικα καλυτερα να περνες κανενα hp η κατι αλλο τωρα τη μπορεις να κανεις μπορεις να παρεις μια ψυκτρα για να κατεβασεις λιγο της θερμοκρασιες δες εδω

johnson
19-04-10, 10:34
Ασχέτως του εσωτερικού καθαρίσματος, πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσεις τον παρακάτω οδηγό και να κάνεις και εσύ undervolting.
Ο πιο εύκολος τρόπος να ρίξεις κάμποσους βαθμούς τη cpu χωρίς να χάνεις σε τίποτα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487

Cyberdemon87
20-04-10, 02:26
Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Να παρω μια βαση αν ειναι, ειμαι διατεθιμενος να δωσω εως 30-35 ευρω αρκει να αξιζει τα λεφτα του. Καποιος μου ειπε για το NC1000 της Zalman, δεν ξερω τωρα ποια ειναι καλη. Αν μπορειτε πειτε μου!
Επισης μου προτεινε να αγορασω και ενα σπρευ πεπιεσμενου αερα και να ανοιξω το laptop και να ριξω μεσα. Δεν γνωριζα την υπαρξη του και θα ηθελα και μια γνωμη και για αυτο, μην παθω καμια ζημια.

Όσο για το undervolting προσπαθησα πριν λιγο καιρο αλλα δεν εβγαλα ακρη. Αν υπαρχει κανενα πιο ευκολο προγραμμα που να κανει κατι σαν αυτοματο undervolting θα με ενδιεφερε πολυ.

Ευχαριστω και παλι!

georgis4
20-04-10, 10:33
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει σκονη σε λαπτοπ 2.5 ετων.....σκονη οταν μαζευει δεν την μαζευει στην πλακετα ουτε μονο επανω στον ανεμιστηρα....ακριβος το ιδιο μου εκανε περυσι το καλοκαιρι 1-2 φορες και εμενα το ACER και ενω μεσα ηταν πεντακαθαρο με μια προσεκτικη ματια οι θυριδες που στελνει τον αερα ο ανεμιστηρας και καταληγουν οι χαλκοι του συστηματος ψυξης,ηταν απλα ΚΛΕΙΣΤΕΣ απο την σκονη....ενα πραγμα σαν γκρι σφουγγαρι ειχε μαζευτει.....αν παιζει κατι τετοιο η βαση με τα φουρφουρια δεν θα σου κανει τιποτα παλι θα εχεις θερμοκρασιες..;)

spsomas
20-04-10, 17:10
Δεν το πας σε κανένα βενζινάδικο ή βουλκανιζατέρ να το πλακώσεις με τον αέρα και μετά βλέπεις. Σοβαρά τώρα. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω η σκόνη κρύβεται από κει που μπαίνει ο αέρας. Δεν έχεις να χάσεις και κάτι.:oneup:

mice6525
20-04-10, 18:42
Καθαρισμα και ισως αλλαγη στο ανεμιστ.ηρακι του επεξεργαστη

alekan
20-04-10, 19:24
Όσο για το undervolting προσπαθησα πριν λιγο καιρο αλλα δεν εβγαλα ακρη. Αν υπαρχει κανενα πιο ευκολο προγραμμα που να κανει κατι σαν αυτοματο undervolting θα με ενδιεφερε πολυ.

Ευχαριστω και παλι!

http://www.clockmod.com/index.php?/products/view/cpugenie_1.0/

Aξιζει τα λεφτα του 100%.
Τρεχεις το wizard του αρχικα στο φουλ (παιρνει καμια 40αρια ωρες), αλλα μετα στα σεταρει ολα μονο του.

johnson
21-04-10, 07:13
http://www.clockmod.com/index.php?/products/view/cpugenie_1.0/

Aξιζει τα λεφτα του 100%.
Τρεχεις το wizard του αρχικα στο φουλ (παιρνει καμια 40αρια ωρες), αλλα μετα στα σεταρει ολα μονο του.

Και παίζει κανονικά και σε 7; Εγώ προσπάθησα με το χέρι (δεν το άφησα να σετάρει αυτόματα) αλλά δε φαινόταν να έκανε δουλειά.
Αν το αφήσω λες να παίζει σωστά μετά;

alekan
21-04-10, 08:43
Εγω με 7 64αρια ειμαι φιλε μου, εχω παρει την 64αρα εκδοση και ολα δουλευουν ρολοι.

johnson
21-04-10, 09:29
Εγω με 7 64αρια ειμαι φιλε μου, εχω παρει την 64αρα εκδοση και ολα δουλευουν ρολοι.

χμμ έχεις πάρει ε; Άρα έχεις την 1.5 έκδοση να φανταστώ;

alekan
21-04-10, 10:39
Nαι, αυτην...κατεβασε τη σαν trial, και αν μεινεις ικανοποιημενος (θα πρεπει υπομονετικα να τρεξεις τον wizard ομως) αγορασε τη...πιστευω πως αξιζει.

johnson
21-04-10, 10:53
Nαι, αυτην...κατεβασε τη σαν trial, και αν μεινεις ικανοποιημενος (θα πρεπει υπομονετικα να τρεξεις τον wizard ομως) αγορασε τη...πιστευω πως αξιζει.

Όντως φαίνεται αρκετά user friendly αλλά τη δουλειά του την κάνει και το rm clock δωρεάν, οπότε...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.