PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαι εταιρία, θέλω μεγάλο upload!



antonopn
19-04-10, 12:44
Καλημέρα σας,

στην περιοχή που βρίσκομαι ο ΟΤΕ μου δίνει 2048/256 ταχύτητα. Χρειάζομαι τουλάχιστον 1024 upload αν και το ιδανικό είναι 2048. Ειδικά με τα mails εχω προβληματα και σοβαρες καθυστερησεις....

Καμια πρόταση; Ειδα την SHDSL αλλα ο ΟΤΕ ζηταει 800 ευρω το μηνα μισθωμα για 2mbit

Sovjohn
19-04-10, 12:47
Το upload στις 2048 θα γίνει 512 στους επόμενους μήνες (δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς). Στην περιοχή σου υπάρχει διαθεσιμότητα από εναλλακτικούς? Καμιά φορά τυχαίνει να υπάρχει και να μπορείς να βάλεις κάτι άλλο με 1024 upload.

Αν υπάρχει, πρέπει να βάλεις 1-2 DSL από εναλλακτικό - αν δεν υπάρχει, πρέπει να βάλεις 3-4 DSL OTE αναγκαστικά...

SfH
19-04-10, 13:14
Εάν σου ζητάει μόνο 800 για 2άρα shdsl ( με feed ), είναι αρκετά καλή τιμή πάντως για οτε. Το μεγάλο upload το θες προς κάποιο δικό σου σημείο ή το internet γενικά.

antonopn
19-04-10, 13:47
προς το internet γενικά... τα 512 θα ειναι απλα μια ενεση...

knowlton
19-04-10, 14:12
Ψάξε καλά αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικός πάροχος εκτός ΟΤΕ, αφού έχεις ήδη μια σύνδεση ΟΤΕ. Αν υπάρχει παράγγειλέ την, κι όταν με το καλό ενεργοποιηθεί, διαλέγεις ένα καλό multi-WAN router, συνδέοντάς τες σε αυτό.

Κυκλοφορούν στο εμπόριο multi-WAN router με 2, 3, 5, 7 συνδέσεις WAN. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλος πάροχος απ' τον ΟΤΕ, τότε συνδέεις 4 - 5 ADSL συνδέσεις ΟΤΕ, και μ' αυτόν τον τρόπο προσεγγίζεις το upstream που ζητάς.

Προτιμότερο είναι ν' αγοράσεις ένα multi-WAN router μια φορά, παρά να δίνεις 800€ τον μήνα για 2 Mbit συμμετρική σύνδεση, εκτός αν η εφαρμογή σου χρειάζεται SLA. Αν χρειαστείς βοήθεια στην επιλογή του multi-WAN router στείλε μου PM.

anon
19-04-10, 14:19
Οι λύσεις που σίγουρα δουλεύουν για την περίπτωση σου είναι:

1) Μισθωμένη. Το κόστος μεγάλο, αλλά εαν πάρεις απο εναλλακτικό, μασιέται πιο εύκολα το κοστούμι. Ο ΟΤΕ για μισθωμένα ιντερνετ είναι no-no λύση (ζητά σύνδεση με hellascom που μόνο αυτή είναι ένα κάρο λεφτά).

2) Εαν η σύνδεση σου δεν χρειάζεται ναναι απο μια γραμμή, μπορεί να λειτουργήσει load balancing, πχ στέλνεις email έξω ή εξυπηρετείς με έναν web server μέσα, οπότε στο σύνολο θέλεις μεγάλο upload (δηλαδή για κάθε connection σου αρκεί πχ τα 256 ή 384 ή 512), τότε παίρνεις πολλαπλές ADSL και φτιάχνεις load balancing. Λεπτομέρειες για την υλοποίηση για την κάθε υπηρεσία θα σου δώσει ο τεχνικός που θα το κάνει. Πάντως είναι σχετικά εύκολα υλοποίησιμο.

SfH
19-04-10, 14:23
ζητά σύνδεση με hellascom που μόνο αυτή είναι ένα κάρο λεφτά
Έχω την εντύπωση ότι είναι end-of-life το hcom και τώρα δίνουν shdsl σαν...shdsl, με σχετικά λογικές τιμές (για οτε :p ).

anon
19-04-10, 14:28
ή έχεις μισθωμενο ή δεν έχεις. Εαν δεν πάρεις hellascom θα πάρεις πχ Ε1. Τα κόστη παραμένουν υψηλά. Εξαιρετικά πιο χαμηλά κόστη έχουν οι εναλλακτικοί πάροχοι, και η Cosmote (γιατί ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κόψει τις τιμές του). Και αυτο γιατί δίνουν ασυρματικές ζεύξεις. Εναλλακτικά μπορεί να πάρεις ενσύρματη (βασικά οπτική ίνα) απο κάποιους παρόχους, αρκεί η τοποθεσία να βοηθάει, δηλαδή ναναι κοντά απο βρόγχους, και φυσικά ζητάνε εκτός της διαδικτυακής σύνδεσης να πάρουν και την τηλεφωνία. Οπότε με μια λύση "πακέτο" παίρνεις τελικά καλή τιμή. Κάποιες γλώσσες μουπαν ότι έτσι μπορείς πχ να πάρεις 4/4 Μbps ιντερνετ (αφού δώσεις και τηλεφωνία με οπτική όλα) καπου στο 500άρικο τον μήνα.

ΥΓ. Εννοείται ότι η τηλεφωνία θα πρέπει ναναι τουλάχιστον μια 30άρα γραμμές (primary) για να αξίζει τον κόπο.. Οσες πιο πολλές γραμμές έχεις τόσο πιο πολύ ενδιαφέρονται οι πάροχοι.

karavagos
19-04-10, 15:33
Όντως, οι τιμές (τα μηνιαία κόστη) για οπτική έχουν πέσει αρκετά, ιδίως όταν πρόκειται για πελάτη που θα πάρει όλες τις υπηρεσίες από τον πάροχο. Σε κάποιες περιπτώσεις (μεγάλοι πελάτες, πολλά σημεία) μέχρι και τα σκαπτικά "επιδοτούνται".

Για τον φίλο που άνοιξε το θέμα, ρώτα για SHDSL σε παρόχους και ΟΤΕ. Υπάρχουν τιμές για όλα τα βαλάντια.

SfH
19-04-10, 15:52
ή έχεις μισθωμενο ή δεν έχεις. Εαν δεν πάρεις hellascom θα πάρεις πχ Ε1

Σιγουρά, απλά οι τιμές του οτε shdsl σαν προιόν είναι αρκετά μικρότερες από του hellascom.


Εξαιρετικά πιο χαμηλά κόστη έχουν οι εναλλακτικοί πάροχοι, και η Cosmote (γιατί ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κόψει τις τιμές του)

Δεν είπα ότι είναι ίδιες/καλύτερες από εναλλακτικούς, είπα ότι είναι καλές για οτε ( σε σχέση με τις παλιές τιμές του hcom )

Ειδικά για ασύρματα, κι εγώ με λίγο ψάξιμο είχα βρει 800E τα 6/6 (wimax).

Lagman
19-04-10, 18:46
Όντως, οι τιμές (τα μηνιαία κόστη) για οπτική έχουν πέσει αρκετά, ιδίως όταν πρόκειται για πελάτη που θα πάρει όλες τις υπηρεσίες από τον πάροχο. Σε κάποιες περιπτώσεις (μεγάλοι πελάτες, πολλά σημεία) μέχρι και τα σκαπτικά "επιδοτούνται".



Πόσο διάστημα όμως μπορεί να πάρει μέχρι να του δώσουν οπτική ;

SfH
19-04-10, 18:58
Πόσο διάστημα όμως μπορεί να πάρει μέχρι να του δώσουν οπτική ;
Το μονο που στήνεται σχετικά γρήγορα είναι το ασύρματο. Από κει και πέρα, οι χρόνοι παράδοσης κυκλώματος σε χαλκό και σε οπτική ( εφόσον υπάρχει ήδη οπτική κοντά στο σημείο, δεν είναι περίοδος εορτών και ο δήμαρχος δεν έχει θέμα με το σκάψιμο ) είναι παραπλήσιοι.

antonopn
21-04-10, 13:47
Η απάντηση του ΟΤΕ για 1Mbit DIA over SHDSL είναι 850€/μηνα...

Επειδή δεν το ξέρω, αν ο mail server παιζει με μια εξωτερική στατική ΙΡ αν ενώσεις γραμμες που προτεινουν οι παραπανω υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα ειτε με εισερχομενα ειτε με εξερχομενα mails?

anon
21-04-10, 14:03
1mbps kai 850 euro τον μήνα; κλοπή ειναι. Σου προτείνω να κοιτάξεις εναλλακτικούς, με ασυρματική ζεύξη με τα ίδια λεφτά θα πάρεις Χ4 bandwidth...
Eξάλλου το 1 Mbps δεν σου προσφέρει πολλά περισσότερα απο ότι μια καλή ADSL. Εκτός και εαν έχεις σοβαρά προβλήματα στην περιοχή σου (που σημαίνει ότι και με την SHDSL μπορεί να έχεις, ίδια σχεδόν τεχνολογία είναι).

Τώρα εαν χρησιμοποιήσεις πολλαπλές γραμμές (μισθωμένες ή ADSL αλλά όλες με στατικές), δεν έχεις πρόβλημα αρκει να γίνουν οι σωστές ρυθμίσεις και ίσως η χρήση κάποιου load balancer για να μην πέφτουν όλα εισερχόμενα/εξερχόμενα στην ίδια γραμμή....

dimangelid
22-04-10, 22:43
Η απάντηση του ΟΤΕ για 1Mbit DIA over SHDSL είναι 850€/μηνα...

Επειδή δεν το ξέρω, αν ο mail server παιζει με μια εξωτερική στατική ΙΡ αν ενώσεις γραμμες που προτεινουν οι παραπανω υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα ειτε με εισερχομενα ειτε με εξερχομενα mails?

Ξέρεις ότι η ON παρέχει πακέτο με 2 mbps upload; Το βασικό με 1 mbps upload κοστίζει 42,6 ευρώ/μήνα με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, απεριόριστες διεθνείς προς συγκεκριμένες χώρες και 60 λεπτά προς κινητά. Τα 2 mbps upload κοστίζουν 10,17 ευρώ/μήνα επιπλέον. Ρίξε μια ματιά στο http://www.on.gr/on/business/onoffice.jsp?category=office&main_category=professional για λεπτομέρειες :)

antonis556
22-04-10, 23:29
Ξέρεις ότι η ON παρέχει πακέτο με 2 mbps upload; Το βασικό με 1 mbps upload κοστίζει 42,6 ευρώ/μήνα με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, απεριόριστες διεθνείς προς συγκεκριμένες χώρες και 60 λεπτά προς κινητά. Τα 2 mbps upload κοστίζουν 10,17 ευρώ/μήνα επιπλέον. Ρίξε μια ματιά στο http://www.on.gr/on/business/onoffice.jsp?category=office&main_category=professional για λεπτομέρειες :)

Οπως βλεπεις φιλε το παλικαρι μενει Πατρα , οποτε δεν μπορει να εχει ΟΝ ... Να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στο γραψιμο παρακαλω ...

dimangelid
23-04-10, 01:57
Οπως βλεπεις φιλε το παλικαρι μενει Πατρα , οποτε δεν μπορει να εχει ΟΝ ... Να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στο γραψιμο παρακαλω ...

Ωχ... Δεν το είδα... Η κούραση της δουλειάς βλέπεις :p

karavagos
23-04-10, 02:18
Αν περιμένει κάποιους μήνες, θα μπορεί :p

DSLaManiaC
23-04-10, 22:55
Αν περιμένει κάποιους μήνες, θα μπορεί :p

:twisted:
Επέκταση της ΟΝ στη πάτρα ή (ωχ ωχ ωχ) δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.. :scared:

voithostyrempora2
24-04-10, 21:35
Μπα,κάτι με Forthnet θα εννοει ο karavagos,παίζει να είναι και αυτό που έχει για υπογραφή περί shock και το άλλο το ακαταλαβιστικο , αλλά δε μας λέει,όπως πάντα άλλωστε :twisted::twisted::twisted: .

FTTH by Forthnet :p:p:p.

antonopn
27-04-10, 19:09
ευχαριστω αλλα δεν ειμαι στο ιδιοκτητο της ΟΝ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.