PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη διαθεσιμότητας στο Καματερό



leon21
19-04-10, 14:29
ελεοσ εν ετη 2010 να μην μπορω να βαλω adsl στο καματερο γιατι δεν εχει πορτεσ λεει ο οτε θα μασ τρελανουν?
τοσουσ χιλιαδεσ κατοικουσ εχει εγω μονο δεν μπορω να βαλω?
απαραδεχτοι ειναι ολοι τουσ τι να πω πλεον.

apok
19-04-10, 14:30
γιατί δεν στρέφεσαι σε κάποιον εναλλακτικο;

leon21
19-04-10, 14:47
πηγα σε ολουσ ιδια απαντηση δεν ηπαρχουν, ελευθερεσ πορτεσ lol.
μετα φτεμε εμεισ.

........Auto merged post: leon21 πρόσθεσε 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι κανω στην προκημενη περιπτωσει?

Piparas
19-04-10, 15:59
Υπομονή! :)

wesker
19-04-10, 20:46
Υπομονή! :)

Δεν μπορεί να κάνει και κάτι άλλο....

nontasaggelis
19-04-10, 21:17
Δεν μπορεί να κάνει και κάτι άλλο....

Ρωτα στον τοπικο οτε αν εχουν πορτες για ISDN!
Aν εχουν ελευθερες και σε ενδιαφερει, κανεις μετατροπη και εισαι "online"!

baskon
19-04-10, 23:49
Μιας και μιλαμε για Αθηνα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει πολλες μερες χωρις πορτες..
1-2 βδομαδες το πολυ..
Δεν αξιζει να κανεις μετατροπη σε isdn..μονο και μονο μεχρι να γινει η μετατροπη μπορει να εχουν μπει ηδη πορτες..
Επισης μπορεις να μπεις σε σειρα προτεραιοτητας ωστε μολις μπουν οι θυρες να σου εχουν κρατησει ηδη μια..

leon21
20-04-10, 06:51
τελικα με μια επισημη ματια βρικαν 352 πορτεσ για adsl αλλα δεν εχουν ζευγαρι για νουμερο.
τι να τουσ πεισ τωρα.

john84
20-04-10, 09:28
Αρα απο την αρχη αυτο σου ειχαν πει. Αλλο δεν εχει πορτες (Dsl)οπου το λυνεις με το να απευθηνθεις σε αλλο παροχο και αλλο αυτο που συμβαινει τωρα, ελειψη ακραιου δικτυου λεγεται και μαστιζει πολλες περιοχες και μαλιστα στο κεντρο της Αθηνας....

leon21
20-04-10, 10:03
τωρα το 8εμα ειναι αναθεμα.
ελλαδισταν δεν θα αλλαξει με τιποτα αυτη η χωρα.
αυτο που χρειαζεται ειναι γενικη αποχη να βαλουν μυαλο.μονο ετσι θα στρωσουνε.

KoMo
20-04-10, 10:57
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στην Αγία Παρασκευή (1200 m) από τον ΟΤΕ...
Πήγαινα αρκετά συχνά στο τεχνικό τμήμα και τους ζάλιζα και η αλήθεια είναι ότι
ήταν αρκετά εξυπηρετικοί. Έτσι μετά από 1 χρόνο περίπου :clap: έριξαν υπόγεια ένα νέο
πολύζευγο καλώδιο και πριν μία βδομάδα μου άλλαξαν και εμένα τη γραμμή από pcm σε
κανονική.

Και τώρα περιμένω την ενεργοποίηση της γραμμής....... :clap: :clap:

leon21
20-04-10, 11:33
το θεμα ειναι να μην τρεχουμε εμεισ αλλα να προνοουν αυτοι.
να μου πεισ εγω καιγομαι οχι εκεινοι.

leon21
23-04-10, 11:19
τελικα με μια επισημη ματια βρικαν 352 πορτεσ για adsl αλλα δεν εχουν ζευγαρι για νουμερο.
τι να τουσ πεισ τωρα.
Αρα απο την αρχη αυτο σου ειχαν πει. Αλλο δεν εχει πορτες (Dsl)οπου το λυνεις με το να απευθηνθεις σε αλλο παροχο και αλλο αυτο που συμβαινει τωρα, ελειψη ακραιου δικτυου λεγεται και μαστιζει πολλες περιοχες και μαλιστα στο κεντρο της Αθηνας....
καλημερα δηλαδη για να καταλαβω,αν υπαρχουν πορτεσ dsl,μπορει ο καθε παροχοσ να δωσει τηλ και dsl.

john84
23-04-10, 11:35
Περιπου. Αν υπαρχουν πορτες σε ΟΤΕ παιρνεις Connx, αν δεν εχει πορτες ο ΟΤΕ μπορεις να βαλεις αλλο παροχο αν εχει εκεινος ελευθερες πορτες να σε κουμπωσει στα dslam που εχει κανει συνεγκατασταση στα Αστικα Κεντρα του ΟΤΕ.
Αλλα στην δικη σου περιπτωση δεν ειναι οτι ο ΟΤΕ ή οι παροχοι αδυνατουν να σου παρεχουν υπηρεσια πανω απο τα δικτυα τους, αλλα οτι εσυ δεν εχεις (καθαρο) ζευγος να μπαινει στο σπιτι σου για να παρεις απο οποιονδηποτε υπηρεσιες (γι'αυτο λεγεται και ελειψη ακραιου δικτυου)

leon21
23-04-10, 14:36
Περιπου. Αν υπαρχουν πορτες σε ΟΤΕ παιρνεις Connx, αν δεν εχει πορτες ο ΟΤΕ μπορεις να βαλεις αλλο παροχο αν εχει εκεινος ελευθερες πορτες να σε κουμπωσει στα dslam που εχει κανει συνεγκατασταση στα Αστικα Κεντρα του ΟΤΕ.
Αλλα στην δικη σου περιπτωση δεν ειναι οτι ο ΟΤΕ ή οι παροχοι αδυνατουν να σου παρεχουν υπηρεσια πανω απο τα δικτυα τους, αλλα οτι εσυ δεν εχεις (καθαρο) ζευγος να μπαινει στο σπιτι σου για να παρεις απο οποιονδηποτε υπηρεσιες (γι'αυτο λεγεται και ελειψη ακραιου δικτυου)
και σε αυτη την περιπτωσει τι γινετε?

wesker
23-04-10, 14:47
και σε αυτη την περιπτωσει τι γινετε?

Aπλά κάνεις υπομονή....

leon21
23-04-10, 18:08
οι οικια που μενω εχει 5 ελευθερα ζευγη μου ειπε ο σπιτονοικοκυρησ.κατα λεξη μπορω να βαλω 5 τηλεφωνα αν θελω λεει.συγνωμη για το ζαλισμα αλλα προσπαθω να βγαλω καποια ακρη.

Piparas
23-04-10, 18:36
οι οικια που μενω εχει 5 ελευθερα ζευγη μου ειπε ο σπιτονοικοκυρησ.κατα λεξη μπορω να βαλω 5 τηλεφωνα αν θελω λεει.συγνωμη για το ζαλισμα αλλα προσπαθω να βγαλω καποια ακρη.

Από το σπίτι προς τα έξω εσύ έχεις καλώδια, αλλά ο ΟΤΕ δεν έχει από έξω προς το σπίτι..

ubuntubu
23-04-10, 18:38
Οι 5 γραμμές είναι απο τα δωμάτια μέχρι την είσοδο της οικοδομής σου.

Η έλλειψη εντοπίζεται στο απερχόμενο δίκτυο ,δηλαδή απο το καφάο (KV) μέχρι το κουτί του ΟΤΕ κοντά στο σπίτι σου.
Για καταλάβεις πως έρχονται οι γραμμές στα σπίτια μας δες εδώ ,σελίδα 4 :
http://www.otewholesale.gr/Portals/0/%CE%A4%CE%BF%CE%92_%CE%94%CE%95%CE%9A_2007.pdf

Γραμμή παίρνεις όταν ελευθερωθεί κάποια υπάρχουσα (δύσκολο) ή εάν ο ΟΤΕ σκάψει για να φέρει επιπλέον γραμμές (ακόμη πιό δύσκολο - ας όψεται το FTTH :confused:)

leon21
23-04-10, 18:56
ειρωνια τησ τυχησ ειναι οτι στα 200μ.ειναι το dslm.ο προποτζησ που το εχει μπροστα στο μαγαζη του εχει κανει και αυτοσ αιτηση,που ειναι και επαγγελματιασ τα ιδια και χειροτερα,αρα το μονο που μενει ειναι να το ανατιναξουμε για να τα στησουν απο την αρχη black humor.

........Auto merged post: leon21 πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να σκεφτητε οτι μενω στο κεντρο του καματερου οχι στα γκραβαρα.η σε κανενα ακριτικο χωριο.

agrelaphon
23-04-10, 21:42
...
Γραμμή παίρνεις όταν ελευθερωθεί κάποια υπάρχουσα (δύσκολο) ή εάν ο ΟΤΕ σκάψει για να φέρει επιπλέον γραμμές (ακόμη πιό δύσκολο - ας όψεται το FTTH :confused:)

Nαι ναι, αυτό το ftth φταίει... :p

leon21
24-04-10, 09:51
καλημερα παιδια,δεν με απασχολη αν φραιει το ftth η οπωσ το λενε με απασχολη οτι πληρωνο φορουσ οπωσ ολοι μασ και δεν εχουμε υποδομεσ.που ακουστηκε τζαμπουκα ο οτε και καθε παροχοσ να μην βαζουν adsl και τηλ,γιατι δεν το κουνανε απο τσ καρεκλεσ τουσ.μου φενετε θελουν ξηλωμα.για να βαλουν μυαλο.και για οτι τραμαμε με χαμηλεσ συνδεσεισ που δεν βαζουν μινι dslm.αυτα συγνωμη για το ζαλισμα,αλλα εχουν καντατησει ΕΛΕΟΣ.

emeliss
24-04-10, 10:53
Πληρώνεις φόρους;;; Κάπου έχεις μπερδευτεί. Ο ΟΤΕ είναι μία ιδιωτική εταιρία που πουλήσαμε οι Έλληνες πολίτες. Έχει μία υποχρέωση. Να παρέχει την καθολική υπηρεσία. Δηλαδή να παρέχει τηλεφωνία, όχι adsl, όχι ftth κλπ. Τηλεφωνία και μόνο τηλεφωνία.

Είμαστε πελάτες, όχι πολίτες.

leon21
24-04-10, 12:00
Πληρώνεις φόρους;;; Κάπου έχεις μπερδευτεί. Ο ΟΤΕ είναι μία ιδιωτική εταιρία που πουλήσαμε οι Έλληνες πολίτες. Έχει μία υποχρέωση. Να παρέχει την καθολική υπηρεσία. Δηλαδή να παρέχει τηλεφωνία, όχι adsl, όχι ftth κλπ. Τηλεφωνία και μόνο τηλεφωνία.

Είμαστε πελάτες, όχι πολίτες.
δηλαδη το σκεπτικο ειναι αν θελεισ βαλε αν δεν θελεισ μην βαλεισ δεν σε αναγκαζη κανεισ.

emeliss
24-04-10, 12:10
Στην ευρυζωνικότητα ναι. Μέχρι και αν ποτέ γίνει καθολική υπηρεσία.

Ευτυχώς όμως είναι μία υπηρεσία που φέρνει κέρδη οπότε την ψάχνουν.

john84
24-04-10, 12:19
ειρωνια τησ τυχησ ειναι οτι στα 200μ.ειναι το dslm.ο προποτζησ που το εχει μπροστα στο μαγαζη του εχει κανει και αυτοσ αιτηση,που ειναι και επαγγελματιασ τα ιδια και χειροτερα,αρα το μονο που μενει ειναι να το ανατιναξουμε για να τα στησουν απο την αρχη black humor.

........Auto merged post: leon21 πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να σκεφτητε οτι μενω στο κεντρο του καματερου οχι στα γκραβαρα.η σε κανενα ακριτικο χωριο.

σωστο αυτο που σου λεει ο emeliss

πιστεψε με, καμια φορα στα "Γκραβαρα" παιρνεις υπηρεσια περαν της καθολικης.
Φιλη μου μετακομισε πριν 1 χρονο στον Γερακα και παιρνει ακομα μετα απο 15 αιτησεις μονο την καθολικη υπηρεσια (ειναι σε pcm).
Ενω εγω εκανα αιτημα (πριν το Πασχα) για τηλεφωνο και Internet στο εξοχικο μου που εινα 15 χιλιομετρα εξω απο την πρωτευουσσα και μεσα σε 3 μερες ειχα και τα 2.:whistle:

leon21
24-04-10, 12:20
στα ανω λιοσια που εμενα ειχα το ιδιο προβλημα,ειχα pcm,ηρθε τεχνηκοσ και ωσ δια μαγειασ ολα φτιαχσανε με απο ενα καλο μπαξσιση.το καταλαβαται ολοι τι ενοω.δηλαδη αν εχεισ μεσον και τα χωσεισ ολα καλα σε 2 μερεσ εχεισ τα παντα

john84
24-04-10, 12:21
Δεν ισχυει παντα. Η φιλη μου δουλευει στον ΟΤΕ;)

leon21
24-04-10, 12:28
Δεν ισχυει παντα. Η φιλη μου δουλευει στον ΟΤΕ;)
σωστα ειναι και καλα παιδια μεσα που δειχνουν ζηλο αλλα τι να το κανεισ οταν υπαρχουν κηφηνεσ και δεν λενε να ξεκουνησουν απο τησ πολυθρονεσ τουσ.

john84
24-04-10, 12:31
Οχι μονο αυτο. Δεν δημοπρατουν ενα ρημαδι εργο επεκτασης λες και φοβουνται μην τους μεινουν τα καλωδια αχρησιμοποιητα....αστα εινα καποια πραγματα που τα βλεπεις και απελπιζεσαι.

leon21
24-04-10, 12:43
μπαχαλο εχουμε κανταντησει απο την μια η οικονομια απο την αλλοι η τηλεφωνια καλα παμε αντε και χειροτερα.

leon21
24-04-10, 17:37
αν κανω καταγγελια βγαζω ακρη η χαμενοσ χρονοσ?

emeliss
24-04-10, 20:07
Καταγγελία ότι δεν σου βάζουν adsl δεν έχει βάση. Βέβαια είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις. Τσάμπα είναι.

billybiros
25-04-10, 02:29
Καταγγελία που; στην EETT;
θα απορριφθεί "εν τη γενέση της".

Η ΕΕΤΤ δεν έχει αρμοδιότητα για τα ακόλουθα θέματα:

9)

Επιβολή στις εταιρείες ηλεκτρονικών επικοινωνιών υποχρεώσεων
σχετικά με την παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών σε όλη τη χώρα.

Αρμοδιότητα: Το συγκεκριμένο θέμα άπτεται
του επιχειρησιακού σχεδίου κάθε εταιρείας.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html

Επίσης σύμφωνα με το RUO (σελ. 17)
Οι λόγοι απόρριψης του αιτήματος τοπικού βρόχου είναι περιοριστικά οι κάτωθι:
...
Έλλειψη κυρίου ή απερχόμενου δικτύου (τμήμα Β-Γ ή Β-Α του σχήματος1)
...

leon21
25-04-10, 12:07
Καταγγελία ότι δεν σου βάζουν adsl δεν έχει βάση. Βέβαια είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις. Τσάμπα είναι.
οχι οτι δεν μου βαζουν adsl οτι δεν εχει υποδομη,εγω και αλλοι τοσοι.αν μαζευτουν υπογραφεσ γινετε τιποτα?

ares
25-04-10, 13:44
Στο Καματερό ο ΟΤΕ έχει DSLAM στη ΓΟΥΝΑΡΗ 37. Πόσο μακρυά είσαι απο εκεί δηλαδή; Ή μήπως δεν έχει ελεύθερες πόρτες;

edit

Ασε, λάθος, τωρα το διάβασα πως σου είπαν πως δεν εχει πορτα. οκ. Υπάρχει αρκετή ζήτηση να καλύψει δευτερο DSLAM; Για ποσο πληθυσμο μιλάμε; Πόσο πυκνοκατοικημένη είναι η περιοχή σου; Τ Ιδιωτικές εταιρίες είναι,αν δε βγάζουν κερδος, δε θα το κάνουν. Ουτε υπάρχει υποχρέωση απο το κράτος να έχουν όλοι ADSL.

nnn
25-04-10, 14:04
Αφού υπάρχει προποτζήδικο κοντά, λογικά έχει δρομολογηθεί σκάψιμο για πέρασμα καλωδίου, υπόμονη 2-3 μήνες λογικά.

leon21
25-04-10, 14:57
Αφού υπάρχει προποτζήδικο κοντά, λογικά έχει δρομολογηθεί σκάψιμο για πέρασμα καλωδίου, υπόμονη 2-3 μήνες λογικά.
ο ανθρωποσ εχει κανει αιτηση ενα χρονο τωρα και ακομα περιμενη

........Auto merged post: leon21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο Καματερό ο ΟΤΕ έχει DSLAM στη ΓΟΥΝΑΡΗ 37. Πόσο μακρυά είσαι απο εκεί δηλαδή; Ή μήπως δεν έχει ελεύθερες πόρτες;

edit

Ασε, λάθος, τωρα το διάβασα πως σου είπαν πως δεν εχει πορτα. οκ. Υπάρχει αρκετή ζήτηση να καλύψει δευτερο DSLAM; Για ποσο πληθυσμο μιλάμε; Πόσο πυκνοκατοικημένη είναι η περιοχή σου; Τ Ιδιωτικές εταιρίες είναι,αν δε βγάζουν κερδος, δε θα το κάνουν. Ουτε υπάρχει υποχρέωση απο το κράτος να έχουν όλοι ADSL.
το dslam ειναι 1600μ το καφαο 400μ τα συμπερασματα δικα σασ.

nnn
25-04-10, 16:38
1 χρόνο ?????
απίστευτο, συνήθως όταν μεσολαβεί προποτζήδικο δεν καθυστερούν, πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με τον εργολάβο τότε(αν έχει στην περιοχή).

leon21
26-04-10, 09:45
καλημερα παιδια.αν κανω μεταφορα τηλ,υπαρχει περιπτωσει να το κοψουν και αυτο το τηλ ειναι οτε,δηλαδη να μου μετβιβαση ο παπουσ μου το τηλ στο οναμα μου?

........Auto merged post: leon21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλημερα παιδια.αν κανω μεταφορα τηλ,υπαρχει περιπτωσει να το κοψουν και αυτο το τηλ ειναι οτε,δηλαδη να μου μετβιβαση ο παπουσ μου το τηλ στο οναμα μου?
δηλαδη απο τον πανω οροφο στο ισογειο οπου μενω.

leon21
26-04-10, 12:14
μηστηρια πραγματα γινοντε δια μαγειασ πηρα τηλ το τεχνικο τμημα να κλησω ραντεβου,για την ερχομενη δευτερα οτε τηλεφωνια παντα και ειπαν δεν υπαρχει προβλημα το δικτυο δεν τελικα pcm.
και υποστειρηζη και adsl και τηλ.δεν καταλαβενω με τουσ αλλουσ παραχουσ τι εγινε?

Billmg81
26-04-10, 15:03
Υπάρχει όντως τεράστιο πρόβλημα στο Καματερό! Δεν έχει πόρτες ο ΟΤΕ! Ο γείτονας μου -κολλητά σπίτια- δεν μπορεί να βάλει internet λόγω μην διαθέσιμης πόρτας & μόνο έπειτα από το γνωστό, του γνωστού, ω γνωστέ κάτι πάει να γίνει! Εν έτη 2010 είναι -αν όχι ξεφτίλας πράγματα- ΤΡΑΓΙΚΕΣ καταστάσεις! :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.