PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε Lan ->Internet Sharing



Aegis
24-01-04, 16:33
θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια. Στο σπίτι έκατσα χθες και έστησα ένα δικτυάκι μεταξύ ενός υπολογιστή με winXp και Win98. ο σέρβερ τρέχει 98 ενώ ο client τα xp. Όλα έγιναν κανονικά , "βλέπονται" κανονικά μεταξύ τους.

όμως δυστυχώς με τίποτα δεν κατάφερα να έχουν και οι δυο net. Το μόντεμ είναι το 4060 της efficient (usb) χωρίς καμία ιδιότητα (router). σκοπός της όλης ιδέας είναι να τρέχει ο σερβερ την dsl και τίποτα άλλο όλη την μέρα, επειδή το "καλό" pc με τα xp κάνει θόρυβο και δεν μπορώ να κοιμηθώ :(
έτσι κλείνοντας το, ο server θα συνεχίζει τα download.

Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα gateway και ενώ μου έδειχνε οτι έχω σύνδεση δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα με τίποτα.

έψαξα , βρήκα ρυθμίσεις, πρωτόκολλα (netbeui, tcp/ip) όμως τίποτα.

Εννοείται ότι οι υπολογιστές συνδέονται με δύο κάρτες δικτύου και καλώδιο crossover. Τι μπορεί να φταίει; είμαι σίγουρος ότι η λύση βρίσκεται με ένα κλικ, το θέμα είναι όμως που.

Ευχαριστώ.

JamesBond
24-01-04, 16:46
Server σε 98?
Είναι τουλάχιστον Second Edition?
Νομίζω υπάρχει ένα έξτρα βήμα για να κάνεις Internet Connection Sharing.
Δέν το θυμάμαι για τα 98? Αλλά ουσιαστικά η κάρτα δικτύου του server
παίρνει σε αυτή την περίπτωση μία διευθυνση 192.168.χ.χ. και κάνει επίσης
και τον DHCP server για το δίκτυο.
....?
James

Aegis
24-01-04, 18:24
ναι, έβαλα τα 98(SE) γιατί το pc είναι σχετικά παλιό και μάλλον θα σέρνεται με τα xp + dsl (Pentium II-400, 128 mb RAM), άσε που δεν έχω άλλο λειτουργικό σπίτι.



Αλλά ουσιαστικά η κάρτα δικτύου του server
παίρνει σε αυτή την περίπτωση μία διευθυνση 192.168.χ.χ. και κάνει επίσης
και τον DHCP server για το δίκτυο.


ναι αυτό έχει γίνει αλλά...τίποτα.

leventopaido
24-01-04, 18:31
Προτείνω να βάλεις και στους δύο υπολογιστές Win XP και να παίξεις με Intrnet Connection Sharing χωρίς απολύτως καμία παρέμβαση στις κάτρες δικτύου. Προσοχή μην έχεις βάλει κάποιον Proxy Server στα Lan Settings του Internet Explorer. Επίσης επιβαιβέωσε ότι το καλώδιο είναι σωστά φτιαγμένο.

Aegis
25-01-04, 02:51
έβαλα τα xp , ευτυχώς τα αντέχει, όμως και πάλι τίποτα...τι στο καλό τι μπορεί να συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω.

blend
25-01-04, 03:37
Νομιζω οτι η πλεον σωστη λυση ειναι:

Συνδεση του modem/router σε ενα switch,
Συνδεση των 2 PC στο switch,
Ενεργοποιηση DHCP στον router, οπου οριζεις και IP range εσωτερικου δικτυου,
π.χ. 192.168.1.20 εως 192.168.1.30,
Στα TCP/IP των καρτων οριζεις: στο PC1 IP: 192.168.1.20 και στο PC2 IP: 192.168.1.21,
Subnet 255.255.255.0 και στις 2 καρτες,
οριζεις και primary/secondary DNS αυτα που σου δινει ο provider και ....εφυγες.
Τα καλωδια που χρειαζεσαι δεν πρεπει να ειναι cross.
Το κοστος switch + 3 καλωδια ειναι γυρω στα 30 Euro.

Ετσι, τα δυο PC's μπορουν να δουλευουν ανεξαρτητα στη συνδεση, χωρις να μεσολαβει server (αυτη τη δουλεια κανει το router). Δεν χρειαζεται να ειναι το ενα μηχανημα ανοικτο για να δουλεψει το αλλο και επισης, με το switch γινεται και μοιρασμα του bandwidth.

Αυτα τα ολιγα δουλευουν αψογα εδω.

χαιρετω..

Oakenfold_
25-01-04, 03:42
Νομίζω επίσης ότι αυτό το topic δεν ανήκει εδώ :mrgreen:

Aegis
25-01-04, 15:08
για αρχή ο oakenfold έχει δίκιο, το topic δεν ανήκει εδώ και θα παρακαλούσα κάποιον mod να το μεταφέρει στο network. έιμαι αδικαιολόγητος.

blend, μάλλον αυτό θα κάνω, δεν βλέπω άλλη λύση.

blend
25-01-04, 15:11
Aegis,

Φυσικα, γιατι να υπαρχει προβλημμα? Απλα δεν ηξερα πως να απαντησω σε αλλο topic. :)

Aegis
25-01-04, 16:58
το πρόβλημα τελικά λύθηκε! ήταν ένα ηλίθιο πρωτόκολλο (ipx νομίζω) και τώρα γράφω από τον client 8)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

UGF_GreekMind
25-01-04, 22:30
ipx ?

Χρησιμοποιείς (ή χρησιμοποίησες ποτέ) novell ;

Aegis
25-01-04, 23:57
όχι ποτέ, το ipx εμφανίστηκε όταν προσπαθούσα να στήσω ics στα '98. βάζοντας τα xp και ρυθμίζοντας σωστά dns και gateway όλα δούλεψαν άψογα.

έκανα uninstall το ipx και άλλο ένα (νομίζω netbios for ipx/ins) άμα τα θυμάμαι καλά.

lamesaint
21-02-06, 01:28
Νομιζω οτι η πλεον σωστη λυση ειναι:

Συνδεση του modem/router σε ενα switch,
Συνδεση των 2 PC στο switch,
Ενεργοποιηση DHCP στον router, οπου οριζεις και IP range εσωτερικου δικτυου,
π.χ. 192.168.1.20 εως 192.168.1.30,
Στα TCP/IP των καρτων οριζεις: στο PC1 IP: 192.168.1.20 και στο PC2 IP: 192.168.1.21,
Subnet 255.255.255.0 και στις 2 καρτες,
οριζεις και primary/secondary DNS αυτα που σου δινει ο provider και ....εφυγες.
Τα καλωδια που χρειαζεσαι δεν πρεπει να ειναι cross.
Το κοστος switch + 3 καλωδια ειναι γυρω στα 30 Euro.

Ετσι, τα δυο PC's μπορουν να δουλευουν ανεξαρτητα στη συνδεση, χωρις να μεσολαβει server (αυτη τη δουλεια κανει το router). Δεν χρειαζεται να ειναι το ενα μηχανημα ανοικτο για να δουλεψει το αλλο και επισης, με το switch γινεται και μοιρασμα του bandwidth.

Αυτα τα ολιγα δουλευουν αψογα εδω.

χαιρετω..

Έχω ένα Crypto modem/router F320 και στο web interface δεν έχει πουθενά καμμιά ρύθμιση για το DHCP όπως τα λές παραπάνω. Για την ακρίβεια τον έχει σεταρισμένο στο 10.0.0.2 router, 10.0.0.11 PC , subnet 255.0.0.0.
Ξέρετε αν αλλάζουν αυτές οι DHCP ρυθμίσεις στο Crypto F320?

blend
21-02-06, 03:35
Που το ξέθαψες αυτό! :hmm:

Πάνε 2 χρόνια απο τότε που το έγραψα! Εχουν περάσει καμμιά 20ριά routers απ' τα χέρια μου έκτοτε... Τότε είχα το jetspeed, γνωστό και ως JetSki!

Θα βρείς λύσεις για το Crypto σε αυτό το λινκ:

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=67

όπου και μπορείς να θέσεις τις απορίες σου. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω καθόλου το συγκεκριμένο router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.