PDA

Επιστροφή στο Forum : απορία username



chosen0ne
20-04-10, 17:42
Σέταρα ένα modem ενός φίλου μου πριν λίγες μέρες, αλλά το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι αν απο βιασύνη ξέχασα να βάλω το πρόθεμα "ath" μετά το username του..... δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γράψαμε "username.forthnet.gr@forthnet.gr" .... παίζει κάποιο ρόλο??? παραπονιέται ότι κάνει 30 δεύτερα μετά το συγχρονισμό να ανάψει το λαμπάκι internet, αλλά δουλεύει κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις..... έβαλε κωδικό σαν administrator και το κλείδωσε και τώρα δεν το θυμάται για να μπούμε στο ρούτερ του. Επειδή είναι λίγο περίεργος και δεν θέλει reset..... παίζει να κάνεις login χωρίς "ath" ??? κι αν ναι τι επιπτώσεις έχει??? πχ παίρνει DNS άλλης πόλης(βορεια ελλάδας πχ) ...?? :oops:

spsomas
20-04-10, 18:09
Γιατί δεν θέλει reset? Φοβάται μην χάσει τις ρυθμίσεις? Εξήγησέ του ότι με reset θα πηγαίνει καλύτερα. Κάτι σαν το format στα windows. Αν έχει Windows πιστεύω ότι θα ξέρει μετά από format, συνήθως, πάνε σφαίρα. Έτσι και με το router πες του. Ελπίζω να μην παρακολουθεί το εν λόγω νήμα :cool:

mob
20-04-10, 18:12
Όχι αν είχες λάθος username δεν θα έμπαινε με τίποτα.

FSHOPAXD
20-04-10, 18:16
Καλό είναι να βάλεις κανονικά το Username+Password
username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
password με ακριβώς τους χαρακτήρες.
Οι αποσυνδέσεις δεν έχουν θέμα με το username/pass, καλα θα ήταν να μας πεις και τι router έχεις.

chosen0ne
20-04-10, 18:28
Καλό είναι να βάλεις κανονικά το Username+Password
username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
password με ακριβώς τους χαρακτήρες.
Οι αποσυνδέσεις δεν έχουν θέμα με το username/pass, καλα θα ήταν να μας πεις και τι router έχεις.

Έχει θέλεις να πεις. Το ίδιο με μένα, στο ίδιο κατάστημα κάναμε αίτηση και αυτό δίνουν...... δεν θέλει reset γιατί φοβάται μην του χαλάσει.... άκουσε λέει πως τα πολλά reset στο τέλος κάνουν το modem να κάνει συχνά επανεκινήσεις μόνο του........ (αυτό το έχω ακούσει κι εγώ). Τελικά μπαίνει με λάθος username??? Παντως να πω την αμαρτία μου..... παλιότερα στο δικό μου το modem, στο αρχικό το password που είχε μορφή 6^#&$&*% και κάτι τέτοια..... παρέλειψα ένα χαρακτήρα και με έβαλε......... :oops::whistle: Δεν ξέρω αν ισχύει για το username το ίδιο πράγμα. Με το τωρινό password που έβαλα μόνος μου, αν δεν το βάλω σωστά ΔΕΝ μπαίνει. Τώρα θα μου πεις γιατί δεν κάνεις reset στο δικό σου ρούτερ να δοκιμάσεις χωρίς .ath ?????? Γιατί δουλεύει μια χαρά........γιατί να το πειράξω??? χαχα!!! Απαντήστε όποιος ξέρει σίγουρα....... να μην με πρίζει κι αυτός, να του απαντήσω με σιγουριά. :cool:

mob
20-04-10, 18:59
Μα σου απάντησα δεν μπορείς να συνδεθείς με λάθος username.-

chosen0ne
20-04-10, 22:57
ΟΚ ευχαριστώ.... να του το πω κι αυτουνού να ησυχάσει!! Πάντως το ότι αργεί τόσο να κάνει login κάθε φορά....... μάλλον κάτι δεν πάει καλά! Τέλος πάντων. :cool:

mob
21-04-10, 00:10
Tο Thomson TG585 που έχω τόσο κάνει ;)

hostolis
21-04-10, 18:45
παραπονιέται ότι κάνει 30 δεύτερα μετά το συγχρονισμό να ανάψει το λαμπάκι internet, αλλά δουλεύει κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις.....

Tα 30 sec είναι απολύτως φυσιολογικά. Κι εμένα τόση ώρα κάνει, μερικές φορες και παραπάνω.

eniac
21-04-10, 19:44
Αν είχες γράψει user.forthnet.gr και όχι user.ath.forthnet.gr δε θα μπορούσε να πάρει ip.

Οπότε, τουλάχιστον απο θέμα γραφής του username, είναι ok ο φίλος σου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.