PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDSL kit wireless 2+2



Bluetiger
09-05-06, 14:30
Αγαπητοί συνάδελφοι, χαίρετε,
θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό: μου γυάλισε το OnDSL Kit με το Wireless router για 2+2 με 12 δέσμευση. Βέβαια, δεν με ενθουσιάζει το τελευταίο, (12μην) αλλά δεν έχω και ιδέα για το router που περιλαμβάνεται(SAGEM 1500WG) . Λέτε να μου βγει μούφα;; Βασικά , το ψιλοθέλω το wireless (λόγω laptop και άλλων) , αν κάποιος μπορεί να προτείνει μια λύση παρόμοια με αυτή της Otenet, είμαι πρόθυμος να την ακούσω! Ευχαριστώ!:hmm:

gallahant
09-05-06, 15:27
TΗν ειδα και γω την διαφημιση και μου φανηκε ενδιαφερον, εχω εχω το κιτ με το παλιο το μοντεμακι το σατζεμ και παει περιφημα (εχω κανει και 12μηνη) στις ααρχες εκανε κατι νερα αλλα δεν εφτεγε το μοντεμ, μια χαρα ειναι τωρα και σταθερες ταχυτητες. Δεν θυμαμαι για την τιμη του πακετου αλλα πρεπει να ειναι καλο, τσιμπα το αν μπορεις δεν χανεις τιποτα. Και μουφα να βγει τι εγινε, παιρνεις αλλο ρουτερ:p

Bluetiger
12-05-06, 10:45
Σε ευχαριστώ φίλε gallahant.
Εχω μια αθώα απορία: Τόσο ΜΑ****ΚΙΑ είναι η ερώτηση που έθεσα και έχω λάβει μόνο μία απάντηση;:( :hmm:
anyway, Εχω κατά 99% αποφασίσει να πάρω το ανωτέρω πακέτο, ελπίζω να μην το μετανιώσω,και θα σας κρατώ ενήμερους για τα υπέρ και τα κατά της επιλογής!
Βουρ λοιπόν στην dsl!:cool:

Storm1672
27-05-06, 22:40
Παλληκαρι εχω παρει το συγκεκριμενο πακετο και εχω καποια προβληματα αλλα δε θελω να κατηγορησω κανεναν γιατι ακομα δεν εχω εξακριβωσει αν φταιει το ρουτερ.Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν εχει και την τρελη την υποστηριξη.Ψαχνω για port forwarding κλπ και σχεδον κανενα site δε δινει οδηγιες για το Sagem f@st 1500wg.Το αλλο το προβληματακι ειναι οτι τρωει κατι κολληματα και μερικες φορες δεν ανοιγει την σελιδα του ρουτερ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει το ρουτερ η' εχει καποιο προβλημα η καρτα δικτυου μου.Το βασικο μου ομως προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ανοιξω ports μεσω του ρουτερ.Και συν το οτι το service της otenet ειναι λιγο για τα μπαζα.Μιλουσα με μια κοπελα και της ελεγα τα προβληματα μου και δεν ειχε ιδεα για τι πραγμα της μιλουσα.Ενας αλλος απο την otenet μου ειπε οτι δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι για το ανοιγμα θυρων αρα δεν μπορουν να μου πουν.Εδω και μια βδομαδα τραβαω τα μαλλια μου επειδη κανεις δεν μπορει να με βοηθησει.Παρολ' αυτα ΠΡΟΣΟΧΗ ξαναλεω οτι μπορει να μην εχει καμια ευθυνη το ρουτερ.

enwsitis21
28-05-06, 00:04
Παλληκαρι εχω παρει το συγκεκριμενο πακετο και εχω καποια προβληματα αλλα δε θελω να κατηγορησω κανεναν γιατι ακομα δεν εχω εξακριβωσει αν φταιει το ρουτερ.Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν εχει και την τρελη την υποστηριξη.Ψαχνω για port forwarding κλπ και σχεδον κανενα site δε δινει οδηγιες για το Sagem f@st 1500wg.Το αλλο το προβληματακι ειναι οτι τρωει κατι κολληματα και μερικες φορες δεν ανοιγει την σελιδα του ρουτερ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει το ρουτερ η' εχει καποιο προβλημα η καρτα δικτυου μου.Το βασικο μου ομως προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ανοιξω ports μεσω του ρουτερ.Και συν το οτι το service της otenet ειναι λιγο για τα μπαζα.Μιλουσα με μια κοπελα και της ελεγα τα προβληματα μου και δεν ειχε ιδεα για τι πραγμα της μιλουσα.Ενας αλλος απο την otenet μου ειπε οτι δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι για το ανοιγμα θυρων αρα δεν μπορουν να μου πουν.Εδω και μια βδομαδα τραβαω τα μαλλια μου επειδη κανεις δεν μπορει να με βοηθησει.Παρολ' αυτα ΠΡΟΣΟΧΗ ξαναλεω οτι μπορει να μην εχει καμια ευθυνη το ρουτερ.


Στο παρακάτω link
http://www.sagem.com/support/site/livret/288053220-03_SAGEM_Fast1500-en.pdf

είναι ολόκληρο το εγχειρίδιο για τις ρυθμίσεις nat και firewall για να ανοίξεις ports.

depmode
28-05-06, 13:06
.Ψαχνω για port forwarding κλπ και σχεδον κανενα site δε δινει οδηγιες για το Sagem f@st 1500wg.

Δες εδω http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Sagem/Fast1500WG/Fast1500WGindex.htm
διαλεξε την εφαρμογη που θες απο τη λιστα και ακολουθησε τις οδηγιες.

Να σε ρωτησω και κατι.Εχω και γω το 1540wg και εχω σοβαρα προβληματα με τα downloads σε σημειο να μου κολλανε στο 99% πολυ συχνα.Ιδιως απο rapishare και microsoft δεν μπορω να κατεβασω σχεδον ποτε και δεν ξερω αν φταιει ο ρουτερ ή κατι αλλο.Εχεις εσυ τετοια προβληματα;

Bluetiger
29-05-06, 09:34
Πάντως να ενημερώσω ότι εγώ πήρα το πακέτο και περιμένω να μου κάνουν την ενεργοποίηση ADSL(12η μέρα σήμερα).
Παρακολουθώ την συζήτηση με ενδιαφέρον και ελπίζω να συμβάλω κι εγώ αν όλα πάνε καλά!

:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.