PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιντερνετ χωρις τηλεφωνο ,μπορω να βαλω?



captain556
21-04-10, 00:55
Καλησπερα
Εδω και λιγες μερες εχω μετακομισει σε αλλο σπιτι και θελω να βαλω ιντερνετ στα 24 mb ,αλλα δεν θελω να βαλω τηλεφωνο ,για να μου ερχετε ποιο φθηνα ο λογαριασμος.
Μπηκα στο site της Hol και ειδα μια καλη προσφορα 24 /mb με 20 ευρω το μηνα και 3 μηνες δωρο.
Γινεται να βαλω αυτο το πακετακι χωρις να εχω τηλεφωνο και να δινω μονο 20 ευρω ?

Επισεις εχω και vodafone συνδεση ,δικαιουμαι καμια εκπτωση σε αυτο το προγραμμα με το ιντερνετ ?

Ευχαριστω

vaggoulas
21-04-10, 01:16
Το πρόγραμμα που κοιτάς είναι για σύνδεση SLLU και απαιτεί την ύπαρξη σταθερής γραμμής από ΟΤΕ.Οπότε όχι δεν μπορείς να το βάλεις.Θα κοιτάξεις σε πακέτα double play.Για το θέμα με το κινητό θα μιλήσεις με το cc στο 13844 να σου πουν.:)

captain556
21-04-10, 01:25
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου
Υπαρχει καποια εταιρια που να εχει μονο ιντερνετ χωρις την απαιτηση τηλεφωνου.
Η εστω να εχει και τηλεφωνο απλα να μην περναει τα 20 ευρω.
Εγω μεχρι 20 ευρω εχω να δινω τον μηνα ,παραπανω δεν βγαινω..

Vitruvian78
21-04-10, 09:09
Ναι, υπάρχει αυτό εδώ το πρόγραμμα απο τη Forthnet. Ενδεχομένως αυτό να σου κάνει. Πάρε τηλέφωνο τις Πωλήσεις της εταιρείας και ρώτησε τους όλα όσα θέλεις να μάθεις. Ο σύνδεσμος είναι: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

Υπάρχει όμως αυτή η υποσημείωση: * Η προσφορά ισχύει για 6 μήνες και αποκλειστικά μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet. Μετά το πέρας του 6μήνου η τιμή διαμορφώνεται στα 25,32€/ μήνα. Για νέες αιτήσεις έως 30/04/2010.

Οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση σε συμφέρει καλύτερα να βάλεις hol double-play lite εώς 6Mbps, με 24€ το μήνα και δωρεάν τους τρείς πρώτους μήνες με συνδιαστική προσφορά με τη Vodafone, οπότε εκεί η τιμή του θα πέσει κάτω απο τα 20€ το μήνα, ανάλογα με το συνδιαστικό πρόγραμμα που θα βάλεις. Κάτι άλλο πιο οικονομικό απο αυτά που σου προτείνουμε, δεν νομίζω να υπάρχει. Μετά θα πρέπει να κοιτάξεις τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τα πακέτα ιντερνετ που δίνουν, π.χ. η COSMOTE πού δίνει Internet On The Go με 10€ το μήνα, αλλά καμία σχέση με το ιντερνετ που προσφέρει η σταθερή τηλεφωνία!

baskon
21-04-10, 09:27
Προσφορες υπαρχουν πολλες .
Και η οn εχει το Ιντερνετ plus που ειναι λιγο καλυτερο και απο τα 2 πακετα που αναφερθηκαν παραπανω..
Και η wind εχει με 23.3 ευρω το μηνα.
Η ερωτηση ηταν απλη ομως.
Εγω μπορω να δινω μεχρι 20 ευρω το μηνα.Υπαρχει κατι?Η απαντηση ειναι απλη.ΟΧΙ παρα μονο για 3-6 μηνες και μετα θα δεινεις παραπανω.
Αν μπορεις να δινεις 4-5 ευρω παραπανω τοτε οι λυσεις υπαρχουν απο ολες τις εταιριες με περιπου 25 ευρω να εχεις και τηλ και ιντερνετ.Διαλεγεις και παιρνεις οποιο πακετο σαρεσει...

johnson
21-04-10, 09:32
Γενικά υπάρχει η Cyta που δίνει 2άρα με 15,75ε και 8άρα με 18,75ε αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει κάλυψη.

vamvakoolas
21-04-10, 10:48
Επειδη εψαχνα το θεμα και ειχα μιλησει με ΟΛΕΣ τις εταιριες για μια νεα κατοικια φιλου...εχεις 2 επιλογες αν δε θες τηλεφωνικη γραμμη
1)Βαζεις δορυφορικο ιντερνετ (περιπου 2αρα συνδεση χαμηλο παγιο, ακριβος ο εξοπλισμος περιπου 300 ευρα)
2)Βαζεις ασυρματο ιντερνετ με τις καρτουλες/μοντεμ που δινουν οι εταιριες (ιδιως αν εχεις καποιο κινητο παιζει να σου κανουν καλη προσφορα) ακριβο παγιο, χαμηλο κοστος εξοπλισμου

johnson
21-04-10, 10:58
To τηλέφωνο δε το θέλει για οικονομικούς λόγους, όχι επειδή το απεχθάνεται.
Λύσεις του στυλ δορυφορικού/ασύρματου ίντερνετ τις σκέφτεσαι εκεί που δεν υπάρχει adsl.

vamvakoolas
21-04-10, 11:44
To τηλέφωνο δε το θέλει για οικονομικούς λόγους, όχι επειδή το απεχθάνεται.
Λύσεις του στυλ δορυφορικού/ασύρματου ίντερνετ τις σκέφτεσαι εκεί που δεν υπάρχει adsl.

Μακροπροθεσμα το δορυφορικο σου βγαζει τα λεφτα πιστεψε με....(και θεωρητικα αν παιξει και καμια αναβαθμηση απο τον(ους) παροχους ξεφευγει)
Επιπλεον ξερω παρα πολυ κοσμο που πλεον δε θελει σταθερη γραμμη σε νεα κατοικια

(ασε που οταν φτιαξαμε την εγκατασταση ηρθαν ΟΛΟΙ οι γειτονες και ρωταγαν λεπτομεριες)

johnson
21-04-10, 11:55
Μακροπροθεσμα το δορυφορικο σου βγαζει τα λεφτα πιστεψε με....(και θεωρητικα αν παιξει και καμια αναβαθμηση απο τον(ους) παροχους ξεφευγει)
Επιπλεον ξερω παρα πολυ κοσμο που πλεον δε θελει σταθερη γραμμη σε νεα κατοικια

(ασε που οταν φτιαξαμε την εγκατασταση ηρθαν ΟΛΟΙ οι γειτονες και ρωταγαν λεπτομεριες)

Δεν είναι θέμα να σε πιστέψω. Μιλάμε για 22χρ. παιδί, νομίζω ότι θα έχει σοβαρότερα παιχνίδια να παίζει online από το τάβλι. Ξέχωρα της τιμής του όλου πακέτου συγκριτικά με μιας συμβατικής adsl.

baskon
21-04-10, 12:06
Ακουμε για δορυφορικα κλπ χωρις να λεμε τιμες..
Καποιο δορυφορικο πακετο ή ενα internet on the go με απεριοριστη κινηση (χωρις ογκοχρεωση/χρονοχρεωση) απο οσο ξερω ειναι πολυ ακριβοτερο απο τα 23-24 ευρω το μηνα που θα δινει ο φιλος και θα εχει και τηλεφωνο και πολυ καλυτερο ιντερνετ + καμια ογκοχρεωση...
Ξερει καποιος καποιο απεριοριστο προγραμμα σε δορυφορικο/On the go Που να βγαινει φθηνοτερο?

vamvakoolas
21-04-10, 12:09
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=13

καλο διαβασμα :p

baskon
21-04-10, 12:13
Επειδη τυχαινει να τα εχω διαβασει και να ξερω οτι τα πακετα ειναι 2 είτε Hellassat είτε Tooway δε ξερω για καποιο πακετακι που να ειναι κατω απο τα 24 ευρω το μηνα...
Και φυσικά δε μιλαω για επιδοτουμενα που πρεπει να εχεις συγκεκριμενες προυποθεσεις(εδω ο φιλος μιλαει για ΑΘηνα ετσι και αλλιως οποτε δεν εχει επιδοτηση)..
Εαν μπορεις να μου υποδειξεις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα θα ημουν υποχρεος..Δε διαβαζω και ολη μερα τα δορυφορικα νεα..
Παντως πριν καν ποσταρω το πρωτο μυνημα τσεκαρα λιγο τις τιμες του tooway που ειναι σχετικα χαμηλες αλλα 24 ευρω δεν ηταν ..

vamvakoolas
21-04-10, 12:42
επειδη μπορει να ειναι καποιος δυσπιστος στα δορυφορικα ή 3G ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ η

http://www.fon.com/en/

πιο φθηνα δε γινεται :whistle:

johnson
21-04-10, 13:04
επειδη μπορει να ειναι καποιος δυσπιστος στα δορυφορικα ή 3G ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ η

http://www.fon.com/en/

πιο φθηνα δε γινεται :whistle:


When you buy any Fonera (FON’s line of revolutionary WiFi routers) and connect it to your existing broadband connection

123456

@ ADSLgr.com All rights reserved.