PDA

Επιστροφή στο Forum : proxy



gate_13_1966
21-04-10, 02:17
καλησπερα,

σ ενα δικτυο ειμαι διαχειριστης και εχω μπλοκαρει ολα τα site που αφορουν social networking πχ facebook Οπως και το utube
απο πειραματισμο και μονο θελω να το ρωτησω το εξης

στο σπιτι κατεβασα το ccproxy με το σκεπτικο και εχοντας ενα λογαριασμο στο dyndns να μπαινω απο την εταιρια μεσω του Proxy Που θα εχω στο σπιτι σε ολες τις σελιδες.
εχω κανει forward sto router μου (στο σπιτι) τις default Πορτες αλλα δεν επικοινωνει.

καποια βοηθεια..?

dimitris_
21-04-10, 14:48
Άμάν εσείς οι admin... :)

Καλά μπλόκαρες facebook, utubue etc σε όλο τον κόσμο και θες εσύ να μπαίνεις;
Μήπως το κάνεις επίτηδες για να πουλάς access στα site αυτά μέσω του proxy στο σπίτι σου; :cool:

Πέρα από την πλάκα τώρα, όταν είσαι στο δίκτου του σπιτιού σου το browsing περνά μέσα από τον proxy;
Ποιά πόρτα άνοιξες;

Edit: Τώρα είδα ότι είσαι με αυτούς που μου πήραν το πρωτάθλημα :mad:

gate_13_1966
21-04-10, 22:00
φιλε ευχαριστω για την απαντηση
το browsing στο σπιτι περνα μεσα απο τον Proxy και Port forward εχω κανει κανονικα.δεν ξερω τι παιζει

ps:και για παντα πρωταθλητης:P

alqui
22-04-10, 11:05
στο σπιτι κατεβασα το ccproxy με το σκεπτικο και εχοντας ενα λογαριασμο στο dyndns να μπαινω απο την εταιρια μεσω του Proxy Που θα εχω στο σπιτι σε ολες τις σελιδες.
εχω κανει forward sto router μου (στο σπιτι) τις default Πορτες αλλα δεν επικοινωνει.

καποια βοηθεια..?


Τι σχεση εχει το port forward με τον proxy????
Θα πας στον proxy απλως και θα αλλαξεις την acl ωστε να μπορεις να εχεις προσβαση και απο το σπιτι. Οθτε dyndns χρειαζεσαι...θα βαζεισ απευθειας την ip.
Για proxy θα σου προτεινα squid + squidguard + havp

@ ADSLgr.com All rights reserved.