PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet σύνδεση ADSL 24MBps δεν λειτουργεί



james007
21-04-10, 08:05
Καλημέρα σε όλους. Έχω την παραπάνω σύνδεση, η οποία μέχρι προχθες λειτουργούσε κανονικά. Από προχθες χωρίς λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet, στο ρουτερ που έχω (Siemens CL-110) δεν άναβαν τα λαμπάκια DSL και PPP, μόνο τα Power και Ethernet. τηλεφώνησα με την τεχνική υποστήριξη της forthnet και τελικά το ρούτερ φαίνεται να λειτουργεί κανονικά (ανάβουν και τα 4 λαμπάκια, οπότε ο τεχνικός είπε ότι η δουλειά του τελείωσε) αλλά και πάλι δεν έχω σύνδεση στο internet. Για λειτουργικό χρησιμοποιώ το Win Xp SP3.
Ο τεχνικός που μίλησα που είπε ότι μπορεί να φταίει η συνδεσμολογία, αλλά την σύνδεση την έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου
ή το Antivirus (το firewall), το οποίο και απενεργοποίησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

restinpeace
21-04-10, 09:57
Δοκίμασε με άλλον υπολογιστή, μόνο του. Μπορει να φταίει το pc σου

vamvakoolas
21-04-10, 10:45
Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις τα επαιξε το φιλτρακι....
Αλλαξε φιλτρακι (στη χειροτερη 5 ευρα) και δοκιμασε, δεν ειναι τιποτα....
Αν δε δουλεψει με αυτο τοτε ξαναπαρε τηλεφωνο τον παροχο γιατι μαλλον εχουν αυτοι θεμα

james007
21-04-10, 14:10
Δοκίμασε με άλλον υπολογιστή, μόνο του. Μπορει να φταίει το pc σου

Το δοκίμασα και σε δεύτερο υπολογιστή ήδη, χωρίς αποτέλεσμα. Δεν νομίζω να φταίνε οι υπλογιστές γιατί μέχρι προχθές εμπαιναν και στο internet και οι δύο (τους είχα σαν LAN).

........Auto merged post: james007 πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις τα επαιξε το φιλτρακι....
Αλλαξε φιλτρακι (στη χειροτερη 5 ευρα) και δοκιμασε, δεν ειναι τιποτα....
Αν δε δουλεψει με αυτο τοτε ξαναπαρε τηλεφωνο τον παροχο γιατι μαλλον εχουν αυτοι θεμα

'Οταν λες το φιλτράκι, εννοείς το splitter στην τηλεφωνική γραμμή? Μίλησα με τον τεχνικό της forthnet και μου είπε να το βγάλω, το έβγαλα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.