PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δεη ποσο θα μας ερθει αραγε..



saint240881
24-01-04, 18:25
εχω εδω και μια βδομαδα το Pc ανοιχτο και αναρωτιεμε ποια ειναι η καταναλωση του.
ενα κλασικο pcaki με tft οθονουλα ηχεια ενα modem και ενα ups ατομα που εχουν την ιδια συνηθεια(να αφηνουν τον υπολογιστη να κατεβαζει) ας απαντησουν.

kadronarxis
24-01-04, 18:36
Για την ΔΕΗ δεν ξέρω, γιατί με τέτοια παγωνιά καλοριφέρ, θερμοσυσσωρευτές καίνε στο φούλ. Οπότε πρώτα αυτά δες. Εγώ σε φορητό είμαι, και γράφει μέσα ότι καίει 120Watt. Άρα σαν μια 120-άρα λάμπα που καίει συνέχεια. Υποθέτω το pc όταν έχει τροφοδοτικό 300 Watt , υπολόγισε 3 κατοστάρες λάμπες.

Χαιρετώ όλα τα παιδιά. Πρώτο μύνημα εδώ. Πολύ cool Forum πραγματικά.

Έχω isdn με οτενετ, σκέφτομαι για adsl, αλλά μάλλον ακόμα ακριβώ το βρίσκω. Αυτές οι καινούργιες τιμές όλων με το 1 GB και 3 GB download είναι ελκυστικά. Αλλά σίγουρα 50-60 ευρώ το μήνα θα παίζει. Μπαίνω στο site www.ondsl.gr και βάζω το τηλέφωνο μου, αλλα λέει οτι δεν έχει διαθεσιμότητα. Αν βάλω pstn το ίδιο τηλεφωνο, λέει ότι υπάρχει.

Μήπως τζάμπα καίει η λάμπα;

vagelis
24-01-04, 21:28
έχει ξανασυζητηθεί το θέμα .
Η κατανάλωση στο απλό κατέβασμα δεν είναι σημαντική . Εννοείτε ότι στο κατέβασμα η οθόνη είναι κλειστή , δεν υπάρχει λόγος να είναι ανοικτή .
Μιας και η κουβέντα ήρθε στην κατανάλωση , να υπενθυμίσω , ότι τα σύγχρονα τέρατα δηλ. οι κάρτες γραφικών επιπέδου 9600-9700 και πάνω και 5700 -5900 καίνε πιο πολύ και από την cpu . Να το έχετε υπόψη σας .

saint240881
24-01-04, 23:45
ενοητε ομως πως η καρτα γραφικων καει κατα την ωρα των παιχνιδιων.
εγω συνηθως κατεβαζω και το βραδυ που δεν ασχολουμε και τις υπολοιπες ωρες ειναι χωρις ανοιχτη οθονη.
βασικα το uPS που εχω μου λεει πως εχω load 33% με την οθονη και νομιζω οτι προμηθευει γυρω στα 500 watt maximum.οποτε μαλλον δεν καει πολυ στο κατεβασμα.

shakm
27-01-04, 16:03
Υπήρξαν μήνες ολόκληροι που έκανα πολύωρα κατεβάσματα τα βράδια και ενώ κοιμόμουν, ειλικρινά δε θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο στο λογαριασμό... Δε πρέπει να κοστίζει τπτ το ιδιαίτερο λοιπόν.

ΥΓ. Βάλτε και το ups που έχω..

xenbast_
27-01-04, 16:12
...δεν καίει τίποτα, ειδικά με κλειστή την οθόνη...
αντί να σε καίει αυτό δες καλύτερα τα δημοτικά τέλη και την ερτ που πληρώνεις... :roll:

blizard
27-01-04, 16:28
Τα 500W ειναι η μεγιστη δυνατή κατανάλωση, το Pc καινει πολυ λίγοτερα όταν κατεβαζει.

Υπολογιστε οτι 1000W αν καταναλώνονται για μια ώρα συνεχός μας κανουν μια κιλοβατώρα(kw/h).
Αυτη χρεωνετε 30 δρχ νομιζω, αναλογα την καταναλωση..δεστε στον λογαριασμό για ακριβός.

Αρα 100W που ισως καιει το pc επι 24ωρες =2.4kw/h , επι 30 μέρες = 72 κιλοβατώρες.
Δεστε ποσα λεπτα χρεωνετε σε εσας η kw/h ... καπου 7 ευρω το μηνα βγαινουν.

guru
27-01-04, 16:49
Σαν να το βλέπω... Η νέα μας εκστρατεία διαμαρτυρίας πρέπει να αφορά τη ΔΕΗ:

«Απαιτούμε φθηνότερα τιμολόγια ρεύματος για τους χρήστες ADSL και απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας»!!! :lol: :lol: :lol:

Ή καλύτερα:

«Απαιτούμε φθηνότερα τιμολόγια ρεύματος για συνδρομητές της Tellas» (χε, χε :wink: )

nEC
27-01-04, 17:15
Καταρχάς, η κατανάλωση ενός PC δέν ειναι τα watt του τροφοδοτικού.
Τα watt του τροφοδοτικού ειναι η maximym sustained ισχύ που μπορεί να δώσει (πολλά φτηνά τροφοδοτικά δεν μπορούν να δώσουν ούτε την αναγραφόμενη,αντίθετα επώνυμα καλής ποιότητας μπορούν να ανταπεξέλθουν σε σημαντικά μεγαλύτα νούμερα).
Ετσι λοιπον για να υπολογίσεις την κατανάλωση ή α. θα προσθέσεις την κατανάλωση τον επιμέρους περιφερειακών ή θα χρησιμοποιήσεις ενα Amperoμετρο στην μπρίζα του PC σου.

Πάντως, το pc μου είναι 24/7 ανοικτό και οι λογιαριασμοί μου δεν ειναι καθόλου τρομακτικοι (40-50e)

@ ADSLgr.com All rights reserved.