PDA

Επιστροφή στο Forum : χωρίς ιντερνετ το 2010?



savras1977
22-04-10, 14:34
καλησπέρα!
έχω ένα εξοχικό σπίτι 4 χιλιόμετρα έξω από την Μονεμβασιά. Το χωριό λέγεται Νόμια. Το μέρος είναι καταπληκτικό, αλλά δεν το επισκέπτομαι συχνά καθώς καμία εταιρία (και κυρίως ο ΟΤΕ) δεν μπορεί να μου βάλει ιντερνετ, παρότι έχω σταθερό τηλέφωνο!
τι μπορώ να κάνω? είναι ντροπή για τον ΟΤΕ

nEC
22-04-10, 14:41
συνήθως σε τέτοια μέρη πας για να μην έχεις internet :lol:

panic
22-04-10, 14:42
Παιζει να μην μπορουν λογω του οτι στην περιοχη σας δεν υπαρχουν DSLAM για υποστηριξη δικτυου.
Οπότε μονο αν αυξηθουν οι αιτησεις απο το χωριο σου, και θεωρηθει απο τον ΟΤΕ οτι εχει νοημα για αυτους το κοστος εγκαταστασης DSLAM, θα αποκτησεις Internet.
Ή πιο απλα, κανε ενα προγραμμα σχετικα οικονομικο με καποια εταιρια κινητης τηλεφωνιας, αφου τσεκαρεις πρωτα ποια απο αυτες εχει σημα καμπανα στην περιοχη σου, για Mobile internet.
Και μετα ριξε και μια ματια και σε αυτο (http://www.go-online.gr/ebusiness/specials/article.html?article_id=778) μηπως βγαλεις ακρη.

baskon
22-04-10, 15:04
Κανονικα αφου το μερος ειναι φοβερο δε πας να κατσεις για να σερφαρεις στο ιντερνετ..Αντε να παρεις καμια ταινια μαζι σου ωστε να βλεπεις το βραδυ...
Επισης ειναι γνωστο ότι ο Οτε δεν εχει 100% καλυψη και δε θα εχει ποτε..και απο οσο ειδα το χωριο εχει 20 μονιμους κατοικους..
Βασικά σχεδον σε καμια χωρα δεν εχω δει 100% γεωγραφικη καλυψη οποτε μην ειμαστε υπερβολικοι..
Για σενα τωρα.Εαν δεν εχεις προβλημα βαλε ενα δορυφορικο ιντερνετ .Ειναι λιγο ακριβοτερο απο adsl και πιο αργο αλλά για τετοιες περιπτωσεις ειναι ότι καλυτερο και μπορεις να σερφαρεις ανετα..
Αλλιως μετα απο αρκετα χρονια ισως υπαρξει καλυψη λογικά μεσω καποιας ασυρματης τεχνολογιας (wimax)

@ ADSLgr.com All rights reserved.