PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 extend partition



tsomby
22-04-10, 15:41
Γεια σας! Ηδού η απορεία μου.
Στον σκληρό μου δίσκο είχα 2 partitions. Ένα με windows xp και ένα windows 7. Ήθελα να σβήσω τα xp και να δώσω όλο το δίσκο στα 7.. Κατάφερα να κάνω format στο partition με τα xp και να επιδιορθώσω την εκκίνηση ώστε να δουλεύουν κανονικά τα 7.. Το παλιο κομάτι των xp όμως τωρα υπάρχει σαν κενός χώρος και δεν μπορώ να το ενώσω με το κομάτι των 7.. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το κάνω?? Η επιλογή επέκταση τόμου στη διαχείρηση δίσκων είναι ανενεργή...

manosdoc
22-04-10, 15:44
Ένα screenshot από την διαχείρηση δίσκων μπορώ να έχω ;:)

tsomby
22-04-10, 16:02
Ορίστε!
Το Ε: ειναι το κοματι που ειχε τα xp και το C: ειναι τα 7...

manosdoc
22-04-10, 16:08
Ορίστε!
Το Ε: ειναι το κοματι που ειχε τα xp και το C: ειναι τα 7...

Ζόρικη περίπτωση.
Αν καταργήσεις το partition που έκανες στο E: και το αφήσεις RAW, δέχεται να το κάνει extend ;

tsomby
22-04-10, 16:12
Δυστυχώς όχι :hmm: Αυτό είναι το περίεργο... Και δεν θέλω να σβήσω το κομάτι των 7...

manosdoc
22-04-10, 16:14
Δυστυχώς όχι :hmm: Αυτό είναι το περίεργο... Και δεν θέλω να σβήσω το κομάτι των 7...

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον "αναίμακτο" και σίγουρο τρόπο.

tsomby
22-04-10, 16:17
Κατάλαβα..... Σκέφτικα να το κάνω με το GParted απο live cd linux... αλλα φοβάμε μην καταστραφεί το partition με τα 7... την έχω πατήσει ξανά παλαιώτερα με παρόμοια περίπτωση...

esertas
22-04-10, 16:19
Με Acronis κάνεις image τα 7 και μετά με live cd ένωμα και μετά πέρασμα το image. Δύσκολο και περίπλοκο όμως.

HellV1L
27-04-10, 12:52
κανε migration στο πρώτο κομμάτι , κανε επιδιόρθωση έτσι ώστε να φαίνονται δύο λειτουργίκα και μετά σβήνεις το παλιό

tsomby
29-04-10, 16:39
κανε migration στο πρώτο κομμάτι , κανε επιδιόρθωση έτσι ώστε να φαίνονται δύο λειτουργίκα και μετά σβήνεις το παλιό

Έχω σβήσει το παλίο λειτουργικό...Τώρα έχω ένα κομμάτι με τα Widows 7 και ένα άλλο που σχεδόν άδειο φορμαρισμένο. Το θέμα είναι να τα εννώσω και τα 7 να βλέπουν όλο το δίσκο σαν ένα partition.

contravener
29-04-10, 17:08
Σου έχει την επιλογή απανεργοποιημένη γτ το εργαλείο των windows δεν μπορεί να κάνει μεταφορά των αρχείων στην αρχή του δίσκου αφού το partition Ε είναι primary αν είδα καλά. με το πρόγραμμα partition magic μπορεις να το κάνεις. Στα ΧΡ το είχα κάνει

manosdoc
30-04-10, 14:00
Σου έχει την επιλογή απανεργοποιημένη γτ το εργαλείο των windows δεν μπορεί να κάνει μεταφορά των αρχείων στην αρχή του δίσκου αφού το partition Ε είναι primary αν είδα καλά. με το πρόγραμμα partition magic μπορεις να το κάνεις. Στα ΧΡ το είχα κάνει

Σίγουρα γίνεται, αλλά η διαδικασία είναι εξαιρετικά επισφαλής.

contravener
30-04-10, 15:25
Σίγουρα γίνεται, αλλά η διαδικασία είναι εξαιρετικά επισφαλής.

ναι , μπαίνει σε dos mode το προγραμμα και μετακινει στην ουσια τα αρχεια. Βεβαια δεν υπαρχει αλλος τροπος, αφου τα windows δεν μπορουν κατι. αλλη λυση ειναι το format

@ ADSLgr.com All rights reserved.