PDA

Επιστροφή στο Forum : BITTORENT CLIENTS πρόβληματα?διαβαστε οσοι εχετε...



saint240881
24-01-04, 18:35
λοιπον επειδη ειχα αρκετα προβληματα με τα bittorent clients(slow download rates)(torrentstorm,bittorent++,abc etc) πρεπει να ειναι λογικα στις ε3ης κατηγοριες
1η να εχουν ενεργοποιημενο firewall.
2o να εχουν router αντι για Modem
3o να εχουν λιγα peers

Oπως καταλαβενετε για το τριτο δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μιας που το αρχειο δεν το εχουν πολλοι

για το 2ο ομως μπορουμε να ρυθμισουμε το ΝΑΤ του ρουτερ ετσι ωστε να περνουμε απο ενα συγκεκριμενο port τους αλλουσ clients που θελουν να εποικηνονησουν.Βασικα πρεπει να ανοιξετε περισοττερ απο ενα ports επειδη για καθε download που κανετε πιανει ενα port. ανοιξτε τα Ports απο 6881 μεχρι 6999 οσα θελετε αναλογα με τα download pου θα κανετε.Αυτο γινετε και με την επιλογη settings η οποια ειναι στο εικονιδιο internet connections οπου μπορειτε να πειτε ενα service σε ενα συγκεκριμενο Port με πρωτοκολλο tcp.

Στην περιπτωση του firewall η πρεπει να το απενεργοποιησετε η να του πειτε να περναει τα Ports που θελετε ητε αν το χετε σαν software στα windows σας ητε σαν hardware στο ρουτερ σας.
Πραγματικα οταν λυσεις τα προβλημτα με τις ρυθμισεις ειδικα οταν εχεις ρουτερ.
το αποτελεσμα ειναι πολλυ καλα rates.[/img]

venom82se
25-01-04, 17:28
επειδη εχω τα original windows xp home εκανα update μεσου dsl
μου εχει ενεργοποιοιση το firewall κσανα το εκανα παλι ανενεργο.

αλλα τορα η απορια μου
εχω το jetspeed 500 (pstn)
και εχει firewall aktivated μεσου NAT(δεν ξερω αν το ειπα σωστα)

και οταν παω να κανω deactivate το firewall στο router
μου λεει πως δεν γινεται λογου του νατ

αλλα το νατ το χρειαζομαι για να μπω ιντερνετ

υπαρχει κανας τροπος να απενεργοποιοισω το firewall χωρης να κλησει
το ΝΑΤ?

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ DEACTIVATE ΟΠΟΣΔΙΠΟΤΕ ΤΟ FIREWALL TOY ρουτερ ?

sonic
25-01-04, 17:39
Μπορείς να κάνεις port mapping και να αφήσεις κάποια pοrts ανοιχτά για να επιοινωνεί το πρόγραμμα, ψάξε στο φόρουμ στα hardware κομμάτι υπάρχουν αρκετά θρέντς σχετικά.

Athlon_XP
25-01-04, 17:44
Εγώ πάντως έχω βρει την λύση εδώ και καιρό. Όλα τα ports ανοιχτά (γιατί δεν γουστάρω να μου την λένε τα προγραμμάτα και τα παιχνίδια) και το software firewall & antivirus να τρέχει στο background. Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο για να δουλεύουν τα πάντα (η ίσως τα περισσότερα).

venom82se
25-01-04, 18:23
και πως το εκανες αυτο athlon?

μπωρεις να μου πεις και εμενα?

Nick2k2
26-01-04, 02:53
Μπράβο Άθλονα και γω έτσι τα χω.Με ένα καλό firewall και antivirus είσαι καλυμμένος πιστεύω.Απο το να κάθεσαι να παιδεύεσαι άνοιξε αυτό το port και άνοιχε εκείνο τα χεις όλα ανοιχτα και ξενοιάζεις,και το μόντεμ δουλεύει σαν το κλασσικό dialup modem,ούτε που καταλαβαίνεις την διαφορά,εκτός απο την ταχύτητα φυσικά :P
Βένομα αν έχεις το zyxel by default είναι όλα τα ports ανοιχτά,αν δεν πειράξεις τπτ είναι ολα ανοιχτά.Για jetspeed που έχεις δεν ξέρω αν και πιστεύω και εκει λογικά έτσι πρέπει να ναι,εκτός και αν είναι όλα τα ports κλειστά και θα πρέπει να τα ανοίξεις εσύ :D

waste
28-01-04, 12:40
εμενα ta torrents παίζουν αναμεσα στα 15κ και τα 25κ το δευτ. με λιγους peers και περισσοτερους leechers . αυτα δεν λετε καλες ταχυτητες?

chmichael
28-01-04, 12:54
Επίσημη απάντηση περί Port από την Intracom!

Αγαπητέ κύριε,

1) Πως μπορώ να κατεργίσω γενικός το "security" του Jetspeed 500;
ώστε να ανοίξουν όλα τα ports ?


1. Αν θέλετε να καταργήσετε το security θα πρέπει να φτιάξετε PPPoE σύνδεση
από το PC ,είτε με τον Client των XP είτε με κάποιον άλλον free απο το
Internet RasPPPoE για παράδειγμα .

Άλλος τρόπος είναι να αγοράσετε Static IP από τον ISP σας και να
απενεργοποιήσετε το NAT.


2) Πως μπορώ να ανοίξω (mapping) ένα "port range" ?
(δηλαδή από 1000 έως 1500)

2.Όχι δεν μπορείτε να ορίσετε port range


Εάν είναι δυνατόν!!! Στείλτε όλοι e-mail στην ιντρακομ να βάλει επιλογή
να αφήνει τα όλα port ανοικτά!!!

NIKH
05-02-04, 20:43
Ούτε εγώ μπορώ να κατεβάσω.
Εχω τζέτσπήντ 500 επίσης. ΝΑΤ κλπ.

Τελικά δεν κατάλαβα. Μπορούμε εμείς με αυτό το μόντεμ να συνδεθούμε ή όχι ; Κι αν μπορούμε πώς ;
Αν μπορέσετε να βρείτε 2 λεπτά καιρό, γράψτε με λίγες λεπτομέρειες παραπάνω σας παρακαλώ, να μάθουμε κι εμείς οι άσχετες.

Τέλος, περίπου και κατά μέσο όρο, με τι ταχύτητες κατεβάζουμε με αυτό το πράγμα ;


Νίκη

xenbast_
06-02-04, 09:38
...στο τόρρεντ ποτέ δεν είδα πάνω από 30κβ/σ με 384/128, παρόλα αυτά βρίσκω σχεδόν ότι θέλω...

Dead_
07-02-04, 15:37
Εγώ πάντως έχω βρει την λύση εδώ και καιρό. Όλα τα ports ανοιχτά (γιατί δεν γουστάρω να μου την λένε τα προγραμμάτα και τα παιχνίδια) και το software firewall & antivirus να τρέχει στο background. Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο για να δουλεύουν τα πάντα (η ίσως τα περισσότερα).

Αν έχεις όλα τα ports ανοιχτά τότε ποιο το νόημα να έχεις firewall? Ή μήπως εννοείς έχεις όλα τα ports ανοιχτά στο modem και έπειτα ελέγχεις τα πορτς από το software firewall?

blend
07-02-04, 15:54
HMichael,

Αν ηταν σωστες οι απαντησεις της Intra, τοτε εγω επρεπε να εχω φαει το Jet με μορταδελα και σαλαμι αερος.

Port Range οριζεται απο τα triggers,
Εχω και static και dynamic accounts και ολα δουλευουν το ιδιο καλα,
Με PPPoA φυσικα, το firewall του Jet κλειστο, soft firewall zonealarm, ενεργοποιημενο το ΝΑΤ για τις πορτες που με ενδιαφερουν, και ΟΛΑ δουλευουν αψογα. MSN, NetNeeting, P2P, CU και ολα τα μπλιπλικια ειναι μια χαρα.
Δεχομαι γυρω στις 200 επιθεσεις την ημερα (και την νυχτα :mrgreen: ) και δεν εχει περασει ουτε μυγα!

χαιρετω..

cris4524
18-01-08, 17:48
Θέλω να κάνω μία ερώτηση.
Σε εμένα γιατί μόυ εμφανίζεται ένα κίτρινο τρυγονάκι αντί για ένα πράσινο (ν)??? (sorry για ορθογραφικά)

no_logo
18-01-08, 18:08
γιατί είναι firewalled είτε από το ρούτερ σου είτε από κάποιο software firewall που έχεις εγκατεστημένο
Ποιόν torrent client έχεις;
Ποιό ρούτερ/μόντεμ

cris4524
18-01-08, 21:17
Έχω το μtorrent client και το BaudTec router του connex.
To firewall είναι μια χαρά αλλά συνεχίζεται το πρόβλημα.:(:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.