PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση wifi δυο υπολογιστες βοήθεια



gregx
24-01-04, 19:03
θέλω κάποιος να με βοηθήσει έχω δύο pc ένα στο σαλόνι και ένα στο δωμάτιο laptop και θέλω να τα συνδέσω και τα δύο μέσω wifi για να έχω και στα δύο adsl τι πρέπει να αγοράσω για να το κάνω αυτό
και πόσο περίπου θα μου στοιχήσει αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος μπορώ να πάρω μόνο το modem adsl και δύο κάρτες wifi μία για το laptop και μία για το desktop; ή χρειάζομαι και άλλα;;;;;;;;

leventopaido
24-01-04, 21:58
Προτείνω Wi-Fi Router της Netgear με κάρτες Netgear 802.11G που έχουν μεγαλύτερη καιρέα από τις 802.11Β και επομένως καλύτερο σήμα. Προσοχή στο πεδίο για τη ρύθμιση των επικοινωνιών βάλε AD HOC που σημαίνει επικοινωνία κάρτας με HotSpot. Επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τις Orinoco αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει για να σου πω.

psyxakias
24-01-04, 22:00
gregx,

Θα παρακαλούσα να γράφεις Ελληνικά διότι τα greeklish διαγράφονται.

Ευχαριστώ.

Bla1r
24-01-04, 22:39
Ψυχάκια, για να μην κουράζεσαι κιόλας, γιατί δεν βάζεις κάποιου είδους sticky ανακοίνωση κάποιου στη κεντρική σελίδα ή κάπου άλλου για να τελειώσει πια αυτή η υπόθεση με τα greeklish;

gregx
25-01-04, 01:18
Συγνωμη για τα greeklish φιλε chrdim πρεπει δηλαδη να παρω το router e? μονο οι δυο καρτες wifi δεν κανουν?
και το μοντεμ adsl

Lord_Flasheart
25-01-04, 03:27
χρειάζεται και wi-fi router...


αλήθεια ποιο είναι το κόστος για δύο wi-fi καρτούλες;;;

sdikr
26-01-04, 00:47
Κανουν και οι δυο wifi καρτουλες αλλα δεν αξιζει τον κοπο,

αν θες να το ψαξεις απλα με τις καρτες τοτε πρωτα κανε ολες τις αναβαθμισεις στα xp (ελπιζω να εχεις xp) εχουν βγαλει updates ειδικα για τα wifi ωστε να κανουν διαχειριση τα xp.

εφοσον το κανεις , τα συνδεεις σε ad-hoc mode , στο μηχανημα που εχει την καρτα δικτυου που βλεπει το modem , κανεις internet sharing (απο τις συνδεσεις δικτυου, δεξι κλικ, advanced)
και το αλλο pc το βαζεις να περνει αυτοματα ip.

φιλικα

JamesBond
26-01-04, 01:00
χρειάζεται και wi-fi router...


αλήθεια ποιο είναι το κόστος για δύο wi-fi καρτούλες;;;

ΟΧΙ απαραίτητα.
ΑΠλά παίζεις τις κάρτες σε AdHoc mode.
Mιά χαρά ήταν όταν το λειτουργούσα έτσι.
Και δέν χρειάζεται να πληρώσεις για Αccess Point.

James

YΓ. ουσιαστικά είχα σε 1 PC το ADSL modem και μία PCI κάρτα WiFi.
Ιnternet Connection Sharing (σε 2 άλλα PC) ένα laptop με PCMCIA
κάρτα και ένα με WiFi USB adapter. ..... ολα σε ΑdHoc mode και
κανένα μα κανένα πρόβλημα...

gregx
26-01-04, 03:47
λετε δηλαδη να παρω μονο δυο καρτουλες ε? χωρις το router μονο να το ξερετε σιγουρα μην τρεχω να τις περνω αδικα
το ενα pc ειναι p3 450 mhz και το αλλο laptop p4 2.4 δεν πιστευω να παιζει κανενα ρολο ε?

sdikr
26-01-04, 14:17
Αν θελεις να αγορασεις και Modem , υπαρχουν καποια router με wifi σε αρκετα καλες τιμες , ριξε και προς τα εκει μια ματια
φιλικα

Papashark
29-01-04, 12:12
Προτείνω Wi-Fi Router της Netgear με κάρτες Netgear 802.11G που έχουν μεγαλύτερη καιρέα από τις 802.11Β και επομένως καλύτερο σήμα. Προσοχή στο πεδίο για τη ρύθμιση των επικοινωνιών βάλε AD HOC που σημαίνει επικοινωνία κάρτας με HotSpot. Επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τις Orinoco αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει για να σου πω.

γκουχ γκουχ γκουχ.....

ad-hoc είναι για να συνδέονται οι κάρτες μεταξύ τους χωρίς Access Point (ΑΡ) στην μέση

infrastructure είναι για να συνδέονται σε ΑP, όπως όταν πας σε ένα HotSpot....


Oι ορινόκο οι παλιές σειρές, είναι από τις κορυφαίες κάρτες λόγο καλού RF chipset. (Οι άλλες καλές ήταν οι cisco και όσες φόραγαν Prism). Τώρα δεν ξέρω τι φοράνε οι νέες της σειρές (αν και έχω την εντύπωση ότι έχουν prism GT)


Για τον φίλο μας που θέλει να μοιράσει ιντερνετ μέσα στο σπίτι του, να του πω απλά :
- Εάν βάλεις 2 απλές καρτούλες τότε το desktop θα πρέπει να είναι πάντα αναμένο για να μπει το φορητό στο ίντερνετ
- Εάν βάλεις κάποιο wireless router και το συνδέσεις στο adsl modem τότε δεν χρειάζετε να είναι πάντα αναμένο το desktop.

gregx
29-01-04, 16:11
δεν με πειραζει να ειναι αναμενο συνεχως θελω να μου ερθει ποιο οικονομικα γιαυτο δεν θελω να παρω το router κατα τα αλλα ειναι σιγουρο οτι θα δουλευει με τις δυο καρτουλες μονο και το adsl modem ρωταω για να ξερω να μην της παρω και δεν δουλευουν???

Papashark
02-02-04, 12:49
Θα παίξει με 2 απλές καρτούλες.

Δοκίμασε και usb WiFi, τα βάζεις επάνω στην οθόνη και έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια (πίσω από τον υπολογιστή οι PCI της κόβει ο ίδιος ο υπολογιστής)

@ ADSLgr.com All rights reserved.