PDA

Επιστροφή στο Forum : Άμεση εξυπηρέτηση!



Vitruvian78
23-04-10, 09:51
Καλημέρα σας!
Επέστρψα κι εγώ στην παρέα σας! Μέχρι πριν μία ώρα ήμουν σε εναλλακτικό πάροχο. Η μετάβαση στον ΟΤΕ έγινε χωρίς να το καταλάβω καν. Απλά κάποια στιγμή πήγα να μπω στο ίντερνετ και δεν έμπαινε και κατάλαβα οτι έγινε η διακοπή. Σήκωσα το ακουστικό και μπορούσα να καλέσω το 134 κανονικά. Πειραματικά έβαλα ένα ρούτερ του Conn-X που είχα, και.....ναι!!! Είχα ιντερνετ με τους παλιούς μου κωδικούς!!!

wesker
23-04-10, 13:37
Ωραίος! Στα πόσα συγχρονίζεις;

Vitruvian78
23-04-10, 14:05
Ωραίος! Στα πόσα συγχρονίζεις;

Δεν έχω υψηλο συγχρονισμό για την ώρα......τους πήρα τηλεφωνο και μου είπανε οτι το Conn-X μου δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη, οτι μάλλον απο Δευτέρα. Δεν επέμεινα όμως γιατί ιντερνετ έχω ήδη (από τον προηγούμενο πάροχο ίσως;;), και δεν ήθελα να το ψάξουν περαιτέρω και μου το κόψουν ώς τη Δευτέρα. Πάντως έχω τον ίδιο συγχρονισμό με τον προηγούμενο πάροχο (ΧΟΛ). Σκέφτομαι να τους πάρω όταν ενεργοποιηθεί και επισήμως για να κοιτάξουν την γραμμή μου. Τα στατιστικά μου πάντως έχουν ώς εξής:

Device Information
Firmware Version : OTE(P2F_85)_A07_(211381_310160)
MAC Address : 00:13:33:1d:06:02
LAN
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------


Subnet Mask : 255.255.255.0
DHCP Server : Enabled
WAN
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Virtual Circuit : PVC0PVC1PVC2PVC3PVC4PVC5PVC6PVC7
Status : Connected
Connection Type : PPPoE

Subnet Mask : 255.255.255.255

NAT : Enabled
PPP connection time : 0d:01h:18m:53s
ADSL
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.16.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.6 9.5 db
Line Attenuation : 46.0 19.8 db
Data Rate : 2680 463 kbps

alex24
23-04-10, 14:14
Φιλε vitruvian μια συμβουλη εαν εχεις πανω το baudtec το ασπρο βγαλτο καλυτερα και δοκιμασε κανενα αλλο γιατι σαν μοντεμ ειναι οτι να ναι και εγω απο hol πηγα σε ΟΤΕ μεσα σε 3 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειμαι στα 8600mbps και καταιβαζω με 950kb/s.....!!!

Vitruvian78
23-04-10, 14:40
Ναι αυτό έχω βάλει. Ενδέχεται να μην έχει ενεργοποιηθεί το ιντερνετ απο τον ΟΤΕ ακόμα γιατί ό,τι ρούτερ βάλω επάνω συνδέεται χωρίς κωδικούς, κάτι που γινότανε με τη ΧΟΛ. Βασικά και στη ΧΟΛ η γραμμή τόσο συγχρόνιζε. Οι τεχνικοί εκεί μου έλεγαν οτι έχουν πρόβλημα οι καλωδιώσεις μου και οτι βλέπουν πρόβλημα χωρητικότητας. Να μην τα πολυλογώ μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω καλωδιώσεις αλλά δεν είδα καμία απολύτως αλλαγή στο συγχρονισμό. Πάντως από τον ΟΤΕ επιμένουν οτι στην περιοχή μου μπορώ να πιάσω μέχρι 5. Θα δείξει.....

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 11 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αυτά είναι τα στατιστικά με το Linksys WAG200

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 2057 kbps
Upstream Rate: 503 kbps
Downstream Margin: 5 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 48 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

valen_gr
24-04-10, 14:31
Κανε ενα tracert να δεις αν συνδεεσαι με ΟΤΕ η οχι,δεν ειναι δυσκολο.

Vitruvian78
24-04-10, 17:29
Κανε ενα tracert να δεις αν συνδεεσαι με ΟΤΕ η οχι,δεν ειναι δυσκολο.

Πήρα τηλέφωνο.....με έχουν ενεργοποιήσει πλήρως, απλά μου έχουν ενεργοποιήσει παλιότερους κωδικούς που είχα και είχανε μείνει πανω στο ρούτερ γι αυτό συνδέομαι κανονικά. Η ταχύτητα στα ίδια επίπεδα.....

treli@ris
24-04-10, 17:36
Η ταχύτητα στα ίδια επίπεδα.....

Οτι σου ελεγε και η HOL... :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.