PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος ειναι τελικα ο καλυτερος παροχος;



alexisvas
23-04-10, 11:54
Ειμαι πλεον ετοιμος να εγκαταλειψω τη forthnet. θα καταγγειλω το συμβολαιο μου καθως δεν γινεται να πληρωνω πια για υπηρεσιες που δεν εχω. Εχω βαρεθει να βαζω και να βγαζω το modem απ τη πριζα. Εχω βαρεθει να μην εχω καμια τεχνικη υποστηριξη. Εχω βαρεθει να περιμενω 40 λεπτα στο τηλεφωνο, να τους λεω το οποιοδηποτε προβλημα μου και να μου λενε οτι θα το κοιταξουν και θα με παρουν τηλεφωνο και να μην το κανουν ποτε.
Ομως που θα παω; Ξερετε με πραγματικες αντικειμενικες μετρησιμες τιμες ποιος ειναι ο καλυτερος παροχος; Ξερω οτι αυτη η συζητηση εχει γινει απειρες φορες και δεν καταληγει πουθενα. Λεω εγω οτι εχω προβλημα και λεει ο γειτονας μου οτι δεν εχει κανενα. Λεει ο νεοσμηρνιωτης χαλια, ο περιστεριωτης σφαιρα. Δεν γινεται ετσι δουλεια.
Ξερει κανεις ποια εταιρεια εχει τις λιγοτερες καταγγελιες;
Ποια εχει την ταχυτερη και ικανοτερη τεχνικη υποστηριξη;
Εχει κανεις στοιχεια για τις μετακινησεις πελατων απο παροχο σε παροχο;
Πραγματικα παντως η forthnet νιωθω οτι με κοροιδευει. Μας φτυνουν και εμεις τους πληρωνουμε...

pirobola
23-04-10, 13:35
φίλε μου άγνωστο το μόνο που ξέρω είναι ότι η ON έχει καλή εξυπηρετήση αλλά το κακό που έχει είναι κακή ενημέρωση σε κάθε αλλαγή που κάνουν.

Μάλλον εγώ θα πω είναι όπου στον καθένα τύχη απλά υπομονή.

Lagman
24-04-10, 11:51
Ειμαι πλεον ετοιμος να εγκαταλειψω τη forthnet. θα καταγγειλω το συμβολαιο μου καθως δεν γινεται να πληρωνω πια για υπηρεσιες που δεν εχω. Εχω βαρεθει να βαζω και να βγαζω το modem απ τη πριζα. Εχω βαρεθει να μην εχω καμια τεχνικη υποστηριξη. Εχω βαρεθει να περιμενω 40 λεπτα στο τηλεφωνο, να τους λεω το οποιοδηποτε προβλημα μου και να μου λενε οτι θα το κοιταξουν και θα με παρουν τηλεφωνο και να μην το κανουν ποτε.
Ομως που θα παω; Ξερετε με πραγματικες αντικειμενικες μετρησιμες τιμες ποιος ειναι ο καλυτερος παροχος; Ξερω οτι αυτη η συζητηση εχει γινει απειρες φορες και δεν καταληγει πουθενα. Λεω εγω οτι εχω προβλημα και λεει ο γειτονας μου οτι δεν εχει κανενα. Λεει ο νεοσμηρνιωτης χαλια, ο περιστεριωτης σφαιρα. Δεν γινεται ετσι δουλεια.
Ξερει κανεις ποια εταιρεια εχει τις λιγοτερες καταγγελιες;
Ποια εχει την ταχυτερη και ικανοτερη τεχνικη υποστηριξη;
Εχει κανεις στοιχεια για τις μετακινησεις πελατων απο παροχο σε παροχο;
Πραγματικα παντως η forthnet νιωθω οτι με κοροιδευει. Μας φτυνουν και εμεις τους πληρωνουμε...

Αυτό το ερώτημα έχει απαντηθεί άπειρες φορές, όποιος έχει όρεξη διαβάζει και βγάζει άκρη.

Προσωπικά προτείνω 1)ΟΤΕ 2)On telecoms 3)Netone 4)Cyta

alexisvas
24-04-10, 12:01
Lagman
συγγνωμη αλλα δεν βρηκα αντικειμενικες απαντησεις σε αυτα που ρωτησα οπου εψαξα. Αν μπορεις να μου δωσεις λινκς θα το ηθελα.
Ευχαριστω

bilirius
24-04-10, 12:15
φιλε alexisvas,σιγουρα κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια για κανεναν παροχο,μην ψαχνεις να βρεις ποιος ειναι ο καλυτερος αφου ακομα και ο οτε πολλεσ φορες κολαει και σε πεταει,τι να πει κανεις για την τελλας?σκετος μπελας,προσωπικα εχω cyta και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχω παει σε ολους τους παροχους,σε τιμη σε εξυπηρετηση και σε επιπεδο υπηρεσειων πιστευω οτι ειναι η cyτα και αυτη που κανει την διαφορα ,τελος οτι και αν επιλεξεις καλη επιλογη,και θυμισου,ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ.

Nullnick
24-04-10, 12:21
Θα σου πρότεινα ΟΤΕ.
Είμαι 4 χρονια πελάτης της και είμαι ευχαριστημένος..
Έχει φτηνές τιμές στο adsl και μηδαμηνά disconnects.
Προσωπικά έχω disconnects μόνο όταν γίνονται έργα στο adsl του ΟΤΕ..
Και support έχω.. δεν περιμένω 40 λεπτά για να μου απαντήσουν.

Αυτά, από εναν πελάτη του ΟΤΕ.:p

Lagman
24-04-10, 14:54
Lagman
συγγνωμη αλλα δεν βρηκα αντικειμενικες απαντησεις σε αυτα που ρωτησα οπου εψαξα. Αν μπορεις να μου δωσεις λινκς θα το ηθελα.
Ευχαριστω

Προβλήματα μπορεί να συναντήσεις παντού το θέμα είναι σε ποιο πάροχο βρίσκεις λύση στα προβλήματα ποιο γρήγορα και με λιγότερη ταλαιπωρία.

Ο νούμερο ένα πάροχος είναι ο ΟΤΕ γιατί(αναφέρω μερικά):
1. ενεργοποιεί τις συνδέσεις ποιο γρήγορα απο όλους
2. Έχει τα λιγότερα προβλήματα απο όλους (πχ εδω στης forthnet θα διαβάσεις άπειρα post απο κόσμο με παράπονα είτε με αυξημένους χρόνους απόκρισης είτε οτι σέρνεται η σύνδεση, στο thread του ΟΤΕ είναι μόνο μεμονωμένες περιπτώσεις που βρίσκουν λύση)
3.Όσες ποιο πολλές διασυνδέσεις έχει ο κάθε παροχος τόσο το καλύτερο δες στο grix το peering matrix (http://www.gr-ix.gr/services/peering-matrix.shtml)
δες αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=wr9EEwd5x8Q)
4.Ο ΟΤΕ έχει την μεγαλύτερη διασύνδεση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=219547&postcount=1) με το εξωτερικό(60Gbps) και εσωτερικό(20Gbps), έχει το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών (http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/TheCompany/OTEToday/Infrastructure)
περισσότερα απο 20.000 χιλιόμετρα όταν η hol δηλώνει οτι έχει το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών απο τους εναλλακτικούς με 3.000 χιλιόμετρα (αναφέρεται στο site της hol)
5)conn-x tools δίνει τα περισσότερα Δωρεάν sms,sms ειδοποιήσεις & φίλτρα κλπ
6)Έχει την καλύτερη ποιότητα τηλεφωνίας και τα λιγότερα προβλήματα
7)Δωρεάν πιλοτικό vdsl 52Mbps download 10Mbps upload με connx tv απεριόριστες αστικές υπεραστικές κλπ(σε ορισμένες περιοχές,σε λίγους συνδρομητές)
8)Μπορείς να επιλέξεις μεταξύ fastpath η interleaved για το μέγιστο των επιδόσεων της γραμμής σου, ανάλογα τις εφαρμογές.


On Telecoms

1)Είναι ο μοναδικός πάροχος που δίνει ένα σωρό επιλογές για ρύθμιση της γραμμής μας μέσα από την σελίδα my on, πχ ρύθμιση fastpath όταν άλλοι εναλλακτικοί παροχοι ούτε με παρακάλια δεν τις αλλάζουν.Ρυθμίσεις για την σταθερότητα της γραμμής μας κλπ.
2)Eίναι ο δεύτερος παροχος μετά τον ΟΤΕ με τις περισσότερες διασυνδέσεις στο grix αν και έχει private peering με forthnet(πληρώνει)
Θα φέρω ένα παράδειγμα πχ κατεβάζουμε torrent από Έλληνες χρήστες στην on telecoms θα πιάνει την καλύτερη ταχύτητα λόγου ότι η δρομολόγηση θα είναι μέσω Ελλάδας ενώ στην FORTHnet αν κατεβάζεις από HOL η δρομολόγηση θα πηγαίνει μέσω Φρανκφούρτης κλπ
3)Καλά pings σε Ελλάδα και Εξωτερικό( μιας και χρησιμοποιεί oteglobe).
4)Το τελευταίο χρόνο έχει πολύ καλές κριτικές,σύμφωνα με αυτά που διαβάζω καθημερινά στο adslgr
5)14,90 για τους 4 πρώτους μήνες με 8Mbps down 1Mbps up απεριόριστες αστικές υπεραστικές ,60 λεπτά προς κινητά και μετά τους 4μήνες 25,90 (υπάρχει προσφορά και για το 24ρι πακέτο)
6)2Mbps upload με έξτρα κόστος φυσικά

Και πολλά που μου διαφεύγουν

NetOne

1)Έχει πολύ καλό support ,αν μπεις στο αντίστοιχο thread του adslgr έχει support εκεί και βγάζεις άκρη για όποιο πρόβλημα έχεις και πάνω από όλα δε σε κοροϊδεύουν.πχ λένε όταν μια περιοχή έχει μπουκώσει και λένε πότε περίπου θα γίνει αναβάθμιση (ανύπαρκτο σε άλλους παροχους)
2)Παρέχει ρυθμίσεις γραμμής μέσα από web interface (πείραγμα στο SNR αν θυμάμαι καλά)
3)Έχει υπηρεσία για απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη
Και πολλά που μου διαφεύγουν


δεν έχω αρκετό χρόνο μπορώ να σου βρω link για όλα .

Γενικότερα αν δεις στο forum Που υπάρχουν τα περισσότερα post με παράπονα καταλαβαίνεις πάνω κάτω τι παίζει.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο :p

andreyas
24-04-10, 16:39
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει:whistle:

Lagman
24-04-10, 19:41
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει:whistle:

Τώρα τι σχόλιο είναι αυτό ; Απο οτι καταλαβαίνω υπονοείς ότι κάποιος εργάζεται σε κάποιο πάροχο και πρέπει να υποστηρίζει τον παροχο που εργάζεται ;
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Ας μείνουμε στο θέμα :)

andreyas
26-04-10, 00:34
Τώρα τι σχόλιο είναι αυτό ; Απο οτι καταλαβαίνω υπονοείς ότι κάποιος εργάζεται σε κάποιο πάροχο και πρέπει να υποστηρίζει τον παροχο που εργάζεται ;
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Ας μείνουμε στο θέμα :)

Δεν μπορώ να γνωρίζω που εργάζεται ο καθένας, εννοούσα ότι ο καθένας έχει την τάση να υποστηριζει τον πάροχο που έχει και για να μένουμε στο θέμα, πιστεύω ότι το ποιός είναι καλύτερος πάροχος εξαρτάται από τις ανάγκες που έxει ο καθένας, πχ μόνο internet, double play, douple play +tv, και ακόμα πιο συγκεκριμμένα, on line gaming, torrent, voip, nova κλπ., και τελευταια ίσως επιδόσεις ανα περιοχή, διαθεσιμότητα. Η δική μου θέση είναι απλά ότι για για double play+ tv (με αυξημένες αναγκες τηλεφώνων στο εξωτερικό και nova, η καλύτερη επιλογή οικονομικά και ποιοτικά ειναι η forthnet:)

x_user
26-04-10, 00:58
ΟΤΕ με διαφορά

...και γιαυτό τον πληρώνεις "λίγο" παραπάνω...

spsomas
26-04-10, 16:56
Εγώ συμφωνώ με τον Andreyas. Είναι τι ανάγκες έχει ο καθένας. Σε games και streaming την forthnet την ξεχνάς. Όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι. Αν θες όμως NOBA+Dplay οικονομικά έρχεται 1η. Ότι ανάγκες έχει ο καθένας μπορεί να διαλέξει. Εγώ ας που δεν παίζω παιχνίδια και το youtube δεν το βλέπω σαν τηλεόραση δεν έχω πρόβλημα με την εταιρεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.