PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με torrent, p2p



miltis
10-05-06, 22:28
Είμαι συνδρομητής της Tellas από τον Δεκέμβριο του 2005 στην 512/128 σύνδεσή της. Πρόσφατα με αναβάθμισαν στην 1024/256 το οποίο διέγνωσε και το LevelOne router/modem μου.

Το πρόβλημά μου είναι ότι τελικά τι 1024 τι 512... μία από τα ίδια στα p2p και στα torrent προγράμματα.... Ενδεικτικά επισημαίνω μερικά παράξενα της σύνδεσης μου:

1) Από http πιάνω αρκετά καλές ταχύτητες, την ημέρα όμως ποτέ πάνω από 80-90. Πρέπει να πέσουμε σε καλή μέρα :)

2) Από torrents την ημέρα είμαι στα 40-50kb/s μέγιστο... Όταν πιάνει το βραδάκι η ταχύτητα ανεβαίνει!! Κλείνουν το pc τους τότε;;; :)

3) Έχω αυξήσει τα half tcp/ip open connections των windows από 10 σε 100 αλλά δεν είδα σημαντική διαφορά...

4) Οι ρυθμίσεις του modem είναι οκ γιατί στις καλές της μέρες η γραμμή πιάνει περίπου τα 100 αλλά ποτέ σταθερά.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία εξήγηση γιατί στην τελική τσάμπα πληρώνω :(

Βρίσκομαι πάνω στην Πατησίων μία στάση διαφορά από την ΑΣΟΕΕ (μην μου πείτε ότι φταίει το Πανεπιστήμιο.... είπα μήπως :p )

sdikr
10-05-06, 22:31
Να στο πώ απλα;

Εσυ θέλεις να κατεβάσεις με 1024 αλλά ανεβάζεις μόνο με 256

οπότε αν λέγαμε οτι έχουμε 2 χρήστες, εσένα και έναν άλλον, που και οι δύο θα είχατε δυνατότητα να στείλετε μόνο με 256 πόσο θα κατεβάζατε και οι δυο;

miltis
10-05-06, 22:46
Μα τι σχέση έχει το upload με το download; Αφού είναι ανεξάρτητα... PSTN έχουμε;

sdikr
10-05-06, 22:48
Μα τι σχέση έχει το upload με το download; Αφού είναι ανεξάρτητα... PSTN έχουμε;

Ξαναδιάβασε το μηνύμα μου και θα καταλάβεις

lamesaint
10-05-06, 22:49
Να στο πώ απλα;

Εσυ θέλεις να κατεβάσεις με 1024 αλλά ανεβάζεις μόνο με 256

οπότε αν λέγαμε οτι έχουμε 2 χρήστες, εσένα και έναν άλλον, που και οι δύο θα είχατε δυνατότητα να στείλετε μόνο με 256 πόσο θα κατεβάζατε και οι δυο;

Συγγνώμη sdikr αλλά αυτό τι σχέση έχει με την ταχύτητα του τόρρεντ?:hmm:
Δηλαδή με την 384/128 τι θά πρεπε να γίνεται στα τόρρεντ?
Εγώ δεν έχω δεί τέτοια περίπτωση σε τόρρεντ παρά μόνο άν το τόρρεντ δεν είναι καλό.
Αφού στα τόρρεντ κατεβάζεις από πολλούς άλλους μαζεμένους άρα θεωρητικά πάς "τέρμα" την γραμμή στο κατέβασμα (με την προυπόθεση ότι το τόρρεντ είναι καλό).

miltis
10-05-06, 22:50
Δεν φαντάστικα ότι δεν το έλαβε υπόψιν ο/η sdikr για αυτό ρώτησα...

lamesaint
10-05-06, 22:59
και μένα αυτό με προβληματίζει :hmm:

miltis
10-05-06, 23:01
Εμένα με προβληματίζει γιατί δεν εχω ταχύτητες... Και μιλάω και για torrent με αρκετούς seeders...

sdikr
10-05-06, 23:01
Συγγνώμη sdikr αλλά αυτό τι σχέση έχει με την ταχύτητα του τόρρεντ?:hmm:
Δηλαδή με την 384/128 τι θά πρεπε να γίνεται στα τόρρεντ?
Εγώ δεν έχω δεί τέτοια περίπτωση σε τόρρεντ παρά μόνο άν το τόρρεντ δεν είναι καλό.
Αφού στα τόρρεντ κατεβάζεις από πολλούς άλλους μαζεμένους άρα θεωρητικά πάς "τέρμα" την γραμμή στο κατέβασμα (με την προυπόθεση ότι το τόρρεντ είναι καλό).

ειπά έχουμε δυο χρήστες adsl Που δουλέυουν το torrent, αυτοι έχουν 1024 down 256 up

πιστέυεις οτι θα πάρουν και οι δυο 1024 down;

lamesaint
10-05-06, 23:05
ειπά έχουμε δυο χρήστες adsl Που δουλέυουν το torrent, αυτοι έχουν 1024 down 256 up

πιστέυεις οτι θα πάρουν και οι δυο 1024 down;

Οι δύο όχι, οι περισσότεροι από δύο όμως?

sdikr
10-05-06, 23:07
Οι δύο όχι, οι περισσότεροι από δύο όμως?

οπότε έχουμε χ*256 Up Χ*1024 down, μπά δεν αλλάζει κάτι ;)

miltis
10-05-06, 23:08
Σε ένα δίκτυο με DHT ενεργοποιημένο και με καμμιά 20-70 να μην πω τα τρελά νούμερα seeders, που οι περισσότεροι είναι του εξωτερικού και δεν ξέρουν καν τι σημαίνει 512... Είναι δυνατόν να μην παίρνεις με απίστευτες ταχύτητες;

lamesaint
10-05-06, 23:11
οπότε έχουμε χ*256 Up Χ*1024 down, μπά δεν αλλάζει κάτι ;)

Δηλαδή τώρα εγώ με 384/128 πώς κατεβάζω με 40αρια τότε από τόρρεντ βρε sdikr??

sdikr
10-05-06, 23:13
Τελικά τζάμπα τα λέω :mad:

ρε ποσοί κατεβάζουν απο τον seeder;

lamesaint
10-05-06, 23:16
Σε ένα δίκτυο με DHT ενεργοποιημένο και με καμμιά 20-70 να μην πω τα τρελά νούμερα seeders, που οι περισσότεροι είναι του εξωτερικού και δεν ξέρουν καν τι σημαίνει 512... Είναι δυνατόν να μην παίρνεις με απίστευτες ταχύτητες;

Για δες λίγο εδώ

http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=3912

για αρχή...

Τον wizard που έχει το utorrent τον έτρεξες?

lamesaint
10-05-06, 23:18
Τελικά τζάμπα τα λέω :mad:

ρε ποσοί κατεβάζουν απο τον seeder;

Συγγνώμη, τόση ώρα μιλάμε για ένα seeder?????


ΥΓ. και τα "ρε" κομμένα πληζ.

sdikr
10-05-06, 23:24
Συγγνώμη, τόση ώρα μιλάμε για ένα seeder?????


ΥΓ. και τα "ρε" κομμένα πληζ.

Δηλάδη σε όλο αυτό το "ρε" σε πείραξε;

Λοιπόν καθηστέ και ψάξτε τι ακριβως συμβαίνει...

ναι μιλάω για εναν seeder αλλά εδώ δεν μιλάμε για εναν Leacher

lamesaint
10-05-06, 23:41
Σε ένα δίκτυο με DHT ενεργοποιημένο και με καμμιά 20-70 να μην πω τα τρελά νούμερα seeders, που οι περισσότεροι είναι του εξωτερικού και δεν ξέρουν καν τι σημαίνει 512... Είναι δυνατόν να μην παίρνεις με απίστευτες ταχύτητες;


miltis
Διάβασε στο λίνκ παρακάτω τι θεωρείται "καλό τόρρεντ"
http://azureus.aelitis.com/wiki/index.php/Good_torrents

επίσης στο ίδιο site θα βρείς και το τί θεωρείται "κακό τόρρεντ".

SfH
11-05-06, 06:49
Ας πιασουμε τους κοινους υποπτους πρωτα και μετα το ριχνουμε στα torrents (ειδικα τη στιγμη που αρκετοι trackers εχουν σταθερο SLR > 10+.

Ριξε μια googlια για το all-seeing eye, κατεβασε το, εγκατεστησε το, πηγενε tools->options->network->auto detect connection settings και πες μας ποσα πακετα σου βγαζει.

For reference, οταν ειχα Tellas (μεχρι πριν 5 μερες δηλαδη), οταν ηταν στις καλες του το dslam κατεβαζα σταθεροτατα με 105k/s απο torrents. Σε peak times βεβαια...ας μη μιλησω καλυτερα :(

ermis333
11-05-06, 06:54
Ας πιασουμε τους κοινους υποπτους πρωτα και μετα το ριχνουμε στα torrents (ειδικα τη στιγμη που αρκετοι trackers εχουν σταθερο SLR > 10+.

Ριξε μια googlια για το all-seeing eye, κατεβασε το, εγκατεστησε το, πηγενε tools->options->network->auto detect connection settings και πες μας ποσα πακετα σου βγαζει.

For reference, οταν ειχα Tellas (μεχρι πριν 5 μερες δηλαδη), οταν ηταν στις καλες του το dslam κατεβαζα σταθεροτατα με 105k/s απο torrents. Σε peak times βεβαια...ας μη μιλησω καλυτερα :(

Που πήγες τώρα; Σε ποιον ISP;

miltis
11-05-06, 08:40
sdikr, επειδή νευριάζεις μόνος σου τελικα.. Ποιοσ μίλησε για έναν seeder??? Σου είπα ότι είμαι σε τόσα sites και κατεβάζω από 40-70 seeders... Αν ήταν για έναν seeder θα είχα και απαιτήσεις κιόλας;;;

Για τα links το τσεκάρω και σας λέω...

miltis
11-05-06, 08:59
ermis333, αυτό ακριβώς λέω και εγώ... Όταν είναι στις καλές του κατεβάζω μια χαρά.. Και είμαι σε κεντρικό DSLAM υποθέτω... στο ΟΤΕ του πεδίου του Άρεως... Μόνο το βράδυ και με επιφύλαξη αν πιάσω καλές ταχύτητες... Το θέμα είναι ότι και το μεσημέρι, άσχετα από torrents, ούτε από web browser πιάνω καλές ταχύτητες. Ας πούμε από την Oracle, ή Sun... Το πολύ να βρω τα 80-90 και πάλι χωρίς download manager.

Όσο για τα links... useful αλλά το πρόβλημα μου μάλλον εστιάζεται αλλού...Προφανώς στον provider γιατί η Tellas μας δίνει δική της γραμμή και όχι από τον ΟΤΕ, σωστά; Βέβαια, μάλλον ο ΟΤΕ κρύβεται από πίσω, γιατί μόνο η Vivodi έχει δικό της ανεξάρτητο δίκτυο...

SfH
11-05-06, 09:38
miltis, πιθανοτατα εισαι στο ιδιο dslam που ημουν κι εγω οποτε...εχω μια πολυ καλη υποψια του τι φταιει. Ακολουθησε αυτα που αναφερα αν θες για να δουμε αν επεσα μεσα η οχι. Η Tellas μια φορα ΔΕΝ σου δινει δικια της γραμμη (επισημα, μεχρι τωρα, στην τοποθεσια μας). Η απαντηση της Tellas οταν τους ρωτησα περι δικου τους LLU ηταν "απο Σεπτεμβριο".

ermis333, προς το παρον θα παω μια βολτα απο vivodi, εστω προσορινα μεχρι να δω LLU απο αλλους ISP εδω κοντα. Την εχω ηδη ξαναζησει την ιστορια με 384 και 512 αλλα τωρα δυστυχως δεν μπορω να ανεβω παραπανω και να καθυστερησω το αναποφευκτο αυτη. Οποτε, αντι να καθομαι να περιμενω μεχρι να εχω 30 πακετα ολη μερα σαν μερικους γνωστους μου, ειπα να δοκιμασω κατι. Θα ενημερωσω με εμπειριες στο αναλογο forum οταν με το καλο ενεργοποιηθω, αν και κατι αρχικες εξετασεις που εχω κανει σε μικρη vivodi φιλου εδειχναν αμφιροππα αποτελεσματα (κανενα προβλημα στο bw, πακετα σε κανονικα επιπεδα, καλο latency Ελλαδα, χειροτερο απο 56k στο εξωερικο...).

miltis
11-05-06, 09:49
Στον λογαριασμό αναγράφεται ότι η γραμμή παρέχεται από την Tellas και αυτήν πληρώνω. Προφανώς χρησιμοποιεί τον ΟΤΕ. Αλλά ρε γαμώτο, είναι κομβικό σημείο... Αν και εκεί είναι χάλια... τι να πω; Πως ε3ηγείται ότι το βράδυ έχω καλύτερες ταχύτητες;;; Κλείνει η ΑΣΟΕΕ;;; Ή κοιμούνται οι PSTN συνδέσεις;; :p

P.S. Ποιο είναι αυτό το DSLAM για να το καταχωρήσω και στο profil μου;

SfH
11-05-06, 10:06
Στον λογαριασμό αναγράφεται ότι η γραμμή παρέχεται από την Tellas και αυτήν πληρώνω. Η οποια μισθωνει την πορτα στο dslam απο τον ΟΤΕ. Ουσιαστικα η Tellas (και ολοι οι ISPs πλην της vivodi (και Tellas/Hol σε συγκεκριμενες τοποθεσιες) δρουν σα μεταπωλητες του adsl δικτυου του ΟΤΕ.


Αλλά ρε γαμώτο, είναι κομβικό σημείο... Αν και εκεί είναι χάλια... τι να πω;
Ερρμ, ολες οι adsl σε καποιο κομβικο σημειο καταληγουν.


Πως ε3ηγείται ότι το βράδυ έχω καλύτερες ταχύτητες;;;
Η καλυτερη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι κλεινουν τα καταστηματα/γραφεια/κτλ.

Αν θες να βρεις σε ποιο dslam εισαι, ριξε μια ματια στην ενοτητα "OTE ADSL" οπου υπαρχει και σχετικο θεμα :)

miltis
11-05-06, 10:22
Εγώ πρέπει να είμαι συνδεδεμένος κατευθείαν στο κομβικό σημείο. Απόσταση έχουμε περίπου 1χμ. Δεν παίζει δηλαδή το ενδεχόμενο δικτυακού προβλήματος (αναμετάδοση, "φτωχό" DSLAM και τέτοια)...

Το ξέρω για τις μεταπωλήσεις, το σημείωσα και επάνω.

Απλά θέλω να δω αν και άλλοι έχουν παρατηρήσει παρόμοια φαινόμενα για τον παροχέα Tellas. Μπορεί λόγω προσφορών να έχει "γεμίσει" το κέντρο της, ξέρω γω;;

SfH
11-05-06, 11:47
Εγώ πρέπει να είμαι συνδεδεμένος κατευθείαν στο κομβικό σημείο. Απόσταση έχουμε περίπου 1χμ. Δεν παίζει δηλαδή το ενδεχόμενο δικτυακού προβλήματος (αναμετάδοση, "φτωχό" DSLAM και τέτοια)...
Ο ΟΤΕ ακολουθει ομογενη πολιτικη για ολα τα dslam. Με τις ιδιες ρυθμισεις bw που παιζει το dslam κολοπετινιτσας παιζει και ο αρης.


Απλά θέλω να δω αν και άλλοι έχουν παρατηρήσει παρόμοια φαινόμενα για τον παροχέα Tellas. Μπορεί λόγω προσφορών να έχει "γεμίσει" το κέντρο της, ξέρω γω;;

Οπως ειπα και πριν, η πιθανοτητα να συμβαινει κατι τετοιο ειναι πολυ χαμηλη, πολυ πολυ χαμηλοτερη απο το να φταιει ο ΟΤΕ. Εφοσον δε θες να μετρησεις πακετα για να σιγουρευτουμε ποιος φταιει, κανε το πιο απλο. Πηγενε σε εναν περιπτερα, παρε την πιο φτηνη netcarta που θα βρεις και μπες στο Internet με αυτην. Αν το προβλημα ειναι αποκλειστικα της Tellas, η netcarta (altecnet) θα ειναι μια χαρα. Αν ειναι, παρε τηλεφωνο στο support της Tellas να τους ενημερωσεις. Αν δεν ειναι...κουραγιο.

miltis
11-05-06, 12:28
Τα πακέτα από που θα τα μετρήσω; Αυτό το all-seeing-eye είναι game server ( ή βρήκα λάθος; ) Και τι θα πρέπει να βρω από αυτό;

Υπέθετα ότι σαν κεντρικό Α' Αθηνών να έχει μεγαλύτερα μηχανήματα και με μεγαλύτερο BW... Τι να πω πια... Ένα DSL πήραμε μετά από στην Ελλαδίτσα και μέχρι και σε αυτό ταλαιπωρία. Δεν υπάρχει τίποτα που να λειτουργεί σωστά σε αυτήν την χώρα;;; :(

SfH
11-05-06, 13:04
Σωστα το βρηκες. Αγνοησε τη χρησιμοτητα του ως game server broswer και πηγαινε tools->options->network->Auto-detect connection settings (χωρις να χρησιμοποιεις τη γραμμη για κατι αλλο). Κοιταξε τι τιμη σου βγαζει στο maximum packets per second. Οι "καλες" 1024 παιζουν πανω απο 200. Μεχρι 100 ειναι σχετικα υποφερτα τα πραγματα, απο κει και κατω, ψιλοδυσκολευει. Απο 50 και κατω δυσκολευει πολυ (εισαι σχεδον περιορισμενος στο μισο και λιγοτερο bw).

Αν ειναι οντως χαμηλα, το προβλημα κατα 99.9% ειναι στο δικτυο του ΟΤΕ.

Οσον αφορα το αν ειναι κεντρικο το dslam, απλα να αναφερω οτι και ο bras είναι στο ιδιο μερος. Φυσικα δεν μπορει ο ΟΤΕ να συμπεριφερεται ευνοηκοτερα σε μερικα dslam απο οτι σε αλλα οποτε οποιαδηποτε ελπιδα ειχαμε για max bw μεταξυ dslam και bras θυσιαζεται στο βωμο της ενιαιας διαχειρησης...

pinkisntwell
11-05-06, 13:08
Δεν υπάρχει τίποτα που να λειτουργεί σωστά σε αυτήν την χώρα;;; :(

Μα ποιος σου φταίει αφού κατεβάζεις από ένα seeder;

Σοβαρά τώρα, αν κάνεις speedtest και σου βγαίνει εντάξει τότε μάλλον έχεις πέσει στον περιορισμό των πακέτων. Μπορείς να δοκιμάσεις να χρησιμοποιείς "υπηρεσίες" όπου δεν χρησιμοποιούνται πολλές πηγές (DC, IRC, Usenet) κι εκεί θα δεις την ταχύτητά σου να εκτοξεύεται. Το λέω εκ πείρας.

Τα περί upload απορώ πραγματικά πώς προέκυψαν.

miltis
11-05-06, 18:09
Σόρρυ , ήμουν στην δουλειά :p

@Someonefromhell:
Οκ, το κατεβάζω αφού τελειώσουν τα torrent μου :p (σύντομα) και θα δω τι φταίει... Έχεις δίκιο φίλε μου για τα DSLAM. Να διευκρινίσω κάτι όμως. Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε routers ανα περιφέρεια που συνδέουν νομούς μεταξύ τους και με την Αθήνα (ας μιλήσω απλά). Μερικά routers, λόγω κακής στρατηγικής, έχουν "γεμίσει" ανεπίτρεπτα και το bandwitdh πλέον δεν κατανέμεται όσο θα αναμενόταν στο αρχικό σχέδιο. Τι θέλω να πω. Σε ένα κεντρικό σημείο θα έβαζα μία πολύ "δυνατή" γραμμή για να σηκώνει πάρα πολλές συνδέσεις και χρήστες. Πολύ πιο δυνατή από ότι στον νομό Κιλκίς, από όπου και κατάγομαι γιατί εκεί δεν υπάρχει ζήτηση τόση όση στην Αθήνα. Κάπως έτσι έκανα το σκεφτόμουν, χωρίς να είμαι και ειδήμων σε τέτοια θέματα.

@pinkisntwell:
ποιος σου είπε ότι κατεβάζω από έναν seeder??? Και όπως αναφέρω και σε προηγούμενο post, ούτε από http πιάνω ταχύτητες. Και το δοκίμασα σε βαρβάτα sites, Oracle, Sun και λοιπά.

pinkisntwell
11-05-06, 18:28
@pinkisntwell:
ποιος σου είπε ότι κατεβάζω από έναν seeder??? Και όπως αναφέρω και σε προηγούμενο post, ούτε από http πιάνω ταχύτητες. Και το δοκίμασα σε βαρβάτα sites, Oracle, Sun και λοιπά.

Κανείς δεν το είπε, αυτό ακριβώς επεσήμανα. Δοκίμασες από ftp.ntua.gr;

miltis
11-05-06, 18:33
α οκ, σόρρυ, δικό μου λάθος τότε. Δεν θέλω να δοκιμάσω ελληνικά domain. Στην τελική δε τα χρησιμοποιώ κιόλας...

pinkisntwell
11-05-06, 18:35
α οκ, σόρρυ, δικό μου λάθος τότε. Δεν θέλω να δοκιμάσω ελληνικά domain. Στην τελική δε τα χρησιμοποιώ κιόλας...

Ναι αλλά πρέπει όμως για να δούμε αν έχει πρόβλημα ο ISP σου. Κάνε ένα speedtest και δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο ftp.ntua.gr και πες μας τα αποτελέσματα.

miltis
11-05-06, 19:24
Λοιπόν ιδού τι καταγράφηκε από 1024/256 aDSL γραμμή της Tellas στο κέντρο της Α' Αθήνας, Πατησίων ώρα 19:00:

1) Download Oracle 10g βάσης δεδομένων από το site της Oracle CD1:


2) Download Fedora Core4 από FTP του NTUA (ftp.ntua.gr):


3) Testing bandwidth από το All-Seeing Eye (Auto-detecet Connection Settings):

Upstream bandwidth (bits/s): 224937
Downstream bandwidth (bits/s): 854356
Packet header overhead (bytes): 261
Maximum packets per second: 70

Να σημειώσω ότι το test το έτρεξα 4-5 φορές και τα παραπάνω αποτελέσματα είναι τα μέγιστα που έπιασα με μέσο όσο τα packets per second να είναι γύρω στο 55-60. Το τεστ το έτρεξα χωρίς ανοιχτές συνδέσεις. Τις τελευταίες δύο φορές είχα νωρίτερα επανεκκινήσει και το modem.

SfH
11-05-06, 23:10
Τι θέλω να πω. Σε ένα κεντρικό σημείο θα έβαζα μία πολύ "δυνατή" γραμμή για να σηκώνει πάρα πολλές συνδέσεις και χρήστες. Πολύ πιο δυνατή από ότι στον νομό Κιλκίς, από όπου και κατάγομαι γιατί εκεί δεν υπάρχει ζήτηση τόση όση στην Αθήνα. Κάπως έτσι έκανα το σκεφτόμουν, χωρίς να είμαι και ειδήμων σε τέτοια θέματα.

Οπως ειπα υπαρχει ομογενης διαχειρηση και το bw ΠΑΝΤΟΥ εξαρταται απο τον αριθμο χρηστων. Το θεμα ειναι οτι, αν σε Χ συνδρομητες δινουν Υ bandwidth, σε 10χ δε δινουν 10y (ετσι γινεται και στο εξωτερικο βεβαια afaik).

Οπως υποπτευομουνα τα πακετα ειναι πολυ χαμηλα. Ειδικα αν πεφτουν στα 40 η και χαμηλοτερα θα εχεις ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες (30-40k/s) απο παντου. Τα p2p βεβαι δυσκολευονται περισσοτερο λογο του, συνηθως, μικρου packet size που χρησιμοποιουν αλλα σε καλα ρυθμισμενο client και με καλο torrent συνηθως μπορεις να φτασεις πολυ κοντα στο μεγιστο που επιτρεπουν τα pps σου. Για την περιπτωση των 60 πακετων αυτο ειναι σχετικα κοντα στα 7xk/s

miltis
12-05-06, 01:24
Το συμπέρασμα είναι ότι φταίει ο ΟΤΕ... Παρουσιάζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με την Tellas;

@ ADSLgr.com All rights reserved.