PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Windows Installer (msiexec.exe)



Arkady
23-04-10, 23:23
Μετά από κάποιο ιό που κόλλησα έκανα επανεγκατάσταση των Windows XP απο την αρχή.

Μετά την επανεγκατάσταση αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
Πήγα να εγκαταστήσω το Adobe Acrobat Professional και η εγκατάσταση "πάγωνε" πριν καν ξεκινήσει. Το ίδιο διαπίστωσα και όταν πήγα να εγκαταστήσω τον Acrobat Reader.

Συγκεκριμένα μου εμφανίστηκε το παρακάτω μήνυμα:

"Δεν ήταν δυνατή η προσπέλαση του αρχείου από τη διαδικασία, επειδή χρησιμοποιείται ήδη από κάποια άλλη διαδικασία.

"File: C:/Documents and Settings/User/Local Settings/Application Data/Adobe/Reader 9.3/Setup Files/Setup.exe
Info ID: 32.372.03.2.20041
Please send the Info ID and file name to http://www.adobe.com/misc/bugreport.html"

Απο αναζήτηση που έκανα στο google για το θέμα, έχω καταλήξει ότι πρέπει να συμβαίνει μάλλον ένα απο τα δύο παρακάτω ενδεχόμενα.

1. Να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Windows Installer (msiexec.exe). Αν και ακολούθησα κάποιες απο τις μεθόδους που περιγράφονται εδώ http://support.microsoft.com/kb/555175 δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.

2. Προτού κάνω την επανεγκατάσταση του λειτουργικού, πήρα κάποια αρχεία backup απο το μηχάνημα που ήταν infected σε ένα φλασάκι usb.
Όταν επανεγκατέστησα το λειτουργικό, μετέφερα τα αρχεία απο το φλασάκι στον υπολογιστή.
Φοβάμαι λοιπόν μήπως ο ιός είχε περάσει στο φλασάκι και πέρασε στον υπολογιστή ξανά. To Panda πάντως δεν βρίσκει κάτι ούτε στο φλασάκι ούτε στο PC.

Κάτι άλλο άσχετο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν κάνω δεξί κλικ σε ένα αρχείο, ο υπολογιστής κάνει 15-20 secs να εμφανίσει το μενού των επιλογών (Open, New, print κλπ κλπ) κάτι που σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.

Χρειάζομαι τα φώτα σας τι μπορεί να συμβαίνει γιατί έχω τρελαθεί και μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

grgz
24-04-10, 01:08
Ίσως η καινούρια σου εγκατάσταση "βγήκε" προβληματική. Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό τρέλας με αλλοιωμένες εγκαταστάσεις και η αιτία ήταν το σκουπίδι-optical drive Optiarc.

Δοκίμασε επανεγκατάσταση από άλλο optical drive.

Arkady
24-04-10, 21:10
Καμία ιδέα από κανέναν? :hmm:

yiannismark
24-04-10, 21:43
Επειδή είναι φρέσκια η εγκατάσταση, μήπως το αντιβιοτικό /αντισπάμ / τείχος προστασίας κλπ, που έβαλες είναι ακόμα σε φάση «εκμάθησης» του περιβάλλοντος, και γι' αυτό το λόγο αργούν οι διάφορες διαδικασίες; Δοκίμασε να τα κλείσεις προσωρινά όταν κάνεις την εγκατάσταση.

Μια παρατήρηση: μιλάς για το Professional, αλλά η διαδρομή είναι για το Reader...

Arkady
24-04-10, 21:57
Επειδή είναι φρέσκια η εγκατάσταση, μήπως το αντιβιοτικό /αντισπάμ / τείχος προστασίας κλπ, που έβαλες είναι ακόμα σε φάση «εκμάθησης» του περιβάλλοντος, και γι' αυτό το λόγο αργούν οι διάφορες διαδικασίες; Δοκίμασε να τα κλείσεις προσωρινά όταν κάνεις την εγκατάσταση.

Σίγουρα δεν ευθύνεται το Panda για την δυσλειτουργία στην εγκατάσταση προγραμμάτων.
Είτε ιός είτε πρόβλημα του msiexec είναι σίγουρα.



Μια παρατήρηση: μιλάς για το Professional, αλλά η διαδρομή είναι για το Reader...

Και των δυο η εγκατάσταση κολλάει.
Σε άλλα προγράμματα έγινε κανονικά η εγκατάσταση (πχ Google Chrome) ενώ άλλα κολλάνε...:hmm:

yiannismark
25-04-10, 12:13
Χμ, μου έδωσες ιδέα με το msiexec: σε κάποιες περιπτώσεις δικές μου, το πρόβλημα λύθηκε ξαναδηλώνοντας αυτό το το πρόγραμμα. Δες εδώ (http://support.microsoft.com/kb/319624), τρέξε τα δύο βήματα στο Method 1.

Arkady
25-04-10, 18:46
Χμ, μου έδωσες ιδέα με το msiexec: σε κάποιες περιπτώσεις δικές μου, το πρόβλημα λύθηκε ξαναδηλώνοντας αυτό το το πρόγραμμα. Δες εδώ (http://support.microsoft.com/kb/319624), τρέξε τα δύο βήματα στο Method 1.

Το έκανα και δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα...:cry:

mzaf
25-04-10, 23:32
Βεβαιώσου πρώτα οτι δεν έχεις ακόμα τον ιό.Κατέβασε το εργαλείο http://avptool.virusinfo.info/en/,απενεργοποίησε το panda,και τρέξτο

Arkady
18-06-10, 22:42
Τελικά πρόβλημα ήταν το ίδιο το Panda που δεν άφηνε το Windows Installer να εκτελεστεί...
Ούτε ιό είχε το μηχάνημα, ούτε τίποτα. Μόλις απενεργοποίησα το Panda, η εγκατάσταση έγινε κανονικά...

Και έφαγα σχεδόν 3 μήνες μέχρι να το ανακαλύψω.....:angryr::angryr:

tdc
19-06-10, 17:25
Τελικά πρόβλημα ήταν το ίδιο το Panda που δεν άφηνε το Windows Installer να εκτελεστεί...
Ούτε ιό είχε το μηχάνημα, ούτε τίποτα. Μόλις απενεργοποίησα το Panda, η εγκατάσταση έγινε κανονικά...

Και έφαγα σχεδόν 3 μήνες μέχρι να το ανακαλύψω.....:angryr::angryr:

Τωρα θα στο γραφα (τωρα ειδα το θεμα).. Το Panda ειναι απαραδεκτο.. Προσωπικη μου αποψη.. Γονατιζει το pc (τρωει καπου στα 40% απο τα resources του pc) και δεν προστατευει μια.. Αποψη μου βεβαια.. :)

Arkady
19-06-10, 22:09
Τωρα θα στο γραφα (τωρα ειδα το θεμα).. Το Panda ειναι απαραδεκτο.. Προσωπικη μου αποψη.. Γονατιζει το pc (τρωει καπου στα 40% απο τα resources του pc) και δεν προστατευει μια.. Αποψη μου βεβαια.. :)

Είναι όντως βαρύ, αλλά προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη σουίτα προστασίας. Την χρησιμοποιώ περίπου 3-4 χρόνια και σε γενικές γραμμές έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

tdc
19-06-10, 23:51
Είναι όντως βαρύ, αλλά προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη σουίτα προστασίας. Την χρησιμοποιώ περίπου 3-4 χρόνια και σε γενικές γραμμές έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Σεβαστο!
Μια τελευταια επισημανση.. Και εγω το ειχα για 2 χρονια στο pc και δεν ειδα καμμια διαφορα στη προστασια απο το nod που χρησιμοποιω τα τελευταια 2.5 χρονια (εννοειται οτι το pc ανασανε..) ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.