PDA

Επιστροφή στο Forum : On Telecoms ΕΠΑΚ



manuel
24-04-10, 19:30
θέλω να ρωτήσω το εξής για ένα φιλικό μου πρόσωπο.

Για εξοχικό που δεν υπάρχει ακόμα πρόσβαση ADSL και υπάρχει ενεργή συνδρομή ADSL στο κύριο σπίτι μπορούμε να συνδεθούμε στο internet μέσω ΕΠΑΚ ?

Αν φυσικά είναι κλειστός ο router στο κανονικό σπίτι. γενικά οι συνδέσεις ΕΠΑΚ παίζουν ακόμα ?

Είναι για πολύ απλή χρήση...λίγο σερφάρισμα και τέτοια. Mobile internet είναι ιδιαίτερα ακριβό για τις ανάγκες που υπάρχουν

Το έχει κάνει κανένας?

sdikr
24-04-10, 19:48
Εγώ θα έκανα την σύνδεση στο σπιτι, isp μέσω callback

Δηλαδή, ενα Pstn modem, στον υπολογιστή, internet connection sharing, και είσαι έτοιμος

fanboysgotohell
24-04-10, 21:32
Η ON δεν προσφέρει υπηρεσίες ΕΠΑΚ. Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο sdikr.

mpapouts
25-04-10, 00:17
Εγώ θα έκανα την σύνδεση στο σπιτι, isp μέσω callback

Δηλαδή, ενα Pstn modem, στον υπολογιστή, internet connection sharing, και είσαι έτοιμος

Μπορείς να το κάνεις τάλαρα γείτονα;
Να καταλάβουμε και εμείς οι ανίδεοι περί των τεχνολογιών.

sdikr
25-04-10, 12:26
Μπορείς να το κάνεις τάλαρα γείτονα;
Να καταλάβουμε και εμείς οι ανίδεοι περί των τεχνολογιών.

Απλά κάνεις τον υπολογιστή σου εναν dial in server, έτσι έχεις πρόσβαση και στον υπολογιστή σου αλλά και στον internet του υπολογιστή σου μεσώ κλήσης

Στα xp κάνεις μια σύνδεση για προχωρημένους και μετά επιλέγεις αποδοχή εισερχομένων κλήσεων, τσεκάρεις και το call back και είσαι έτοιμος.

mpapouts
25-04-10, 15:23
Ευχαριστώ!

manuel
25-04-10, 21:47
sdikr ενδιαφέρων πρόταση

νομίζω ότι δεν θα παίξει όμως. όταν ενεργοποιείς το Internet connection sharing ο υπολογιστής παίρνει αναγκαστικά την ip

192.168.137.1

sdikr
25-04-10, 21:48
sdikr ενδιαφέρων πρόταση

το μόνο αρνητικό στην όλη υπόθεση η υπεραστική χρέωση του τηλεφώνου. που αν κάποιος κάθετε το Σαββατοκύριακο από 2 ώρες την ημέρα δεν ξέρω πάλι αν πολύ συμφέρει

θα το κοιτάξω όμως.

thanks

Δεν κατάλαβες,
μέσω του callback, και αφού έχεις απεριόριστα δεν θα χρεωθείς κάτι

manuel
25-04-10, 21:57
Δεν κατάλαβες,
μέσω του callback, και αφού έχεις απεριόριστα δεν θα χρεωθείς κάτι

το κατάλαβα γι αυτό και άλλαξα το post μου
τώρα θα μου πεις μπορούμε να βάλουμε alternate ip . θέλει δοκιμή

uncharted
27-04-10, 06:04
Εγώ θα έκανα την σύνδεση στο σπιτι, isp μέσω callback

Δηλαδή, ενα Pstn modem, στον υπολογιστή, internet connection sharing, και είσαι έτοιμος
το οποιο κατα 99% δεν θα δουλεψει, γιατι η τηλεφωνια της ON ειναι voip (απο οσο γνωριζω, μονο ΟΤΕ/Tellas εχουν καθαρο 64αρι TDM)

τωρα αν παιξει σε κανα 9600 bps λογω υπερσυμπιεσης, μαλλον δεν αξιζει ο κοπος...

karavagos
27-04-10, 09:05
το οποιο κατα 99% δεν θα δουλεψει, γιατι η τηλεφωνια της ON ειναι voip (απο οσο γνωριζω, μονο ΟΤΕ/Tellas εχουν καθαρο 64αρι TDM)

τωρα αν παιξει σε κανα 9600 bps λογω υπερσυμπιεσης, μαλλον δεν αξιζει ο κοπος...

Η ταχύτητα συχρονισμού δεν επηρεάζεται από την συμπίεση.
Απλά θα υπάρχει πολύ μεγάλο latency.

intech
27-04-10, 19:58
Πιστεύω, ότι η λύση του sdikr, είναι η μόνη που μπορεί να δουλέψει, στην συγκεκριμένη περίπτωση.

antonis556
27-04-10, 20:14
Οταν λες TDM εννοεις : Time Division Multiplexing ? (Αυτο το ειδος πολυπλεξης (με διαιρεση χρονου) ?)

nyannaco
28-04-10, 08:30
Ναι. Για να ακριβολογούμε όμως, το νούμερο που παραθέτει ο uncharted (64k) δεν αναφέρεται στην πολύπλεξη, αλλά στο εύρος ζώνης του κάθε καναλιού (ρυθμό δειγματοληψίας x μέγεθος δείγματος, π.χ. 4k δείγματα των 16bit ανά δευτερόλεπτο). Το νούμερο αυτό είναι χαρακτηριστικό του PCM (pulse code modulation), ήτοι της μεθόδου ψηφιακής διαμόρφωσης του σήματος. Το TDM και το PCM είναι δύο διαφορετικά πράγματα (πολύπλεξη / διαμόρφωση), τα οποία όμως σαν κρατούσες τεχνικές συνήθως πάνε πακέτο, εξ'ού και πολλές φορές αναφέρεται το ένα και εννοείται (ή/και) το άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.