PDA

Επιστροφή στο Forum : Προφίλ 24άρας και target snr 9



kover
25-04-10, 14:31
Ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να το διαβάσει ίσως κάποιος από τον ΟΤΕ και να καταλάβει πως σε πολύ κόσμο το target snr 9 δυσκολεύει πολύ κόσμο ειδικά τώρα πλέον που δεν υπάρχουν οι 8άρες.

Δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμα από 8 σε 24 όμως πριν ένα χρόνο "έπαιξα" 2-3 φορές μεταξύ 24άρας και 8άρας του οτε. Διαβάζω στο thread των αναβαθμίσεων κόσμο που με την αναβάθμιση από τα 8 στα 24 η ταχύτητα αντί να αυξηθεί, μειώθηκε.

Το γεγονός αυτό οφείλεται στο ότι η 8άρα μπορεί ακόμα και σε δύσκολες γραμμές να πιάσει την ονομαστική της ταχύτητα είτε αλλάζοντας το target snr με τη τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ είτε χειροκίνητα ο χρήστης, εάν το router του υποστηρίζει tweek (εδώ συγκαταλέγομαι εγώ). Αντίθετα η 24άρα όσο tweek και να γίνει το snr δε πέφτει κάτω από 6, αν θυμάμαι καλά. Αυτό σημαίνει πως μία 8άρα αν θέλει ο χρήστης να την έχει σε snr 5 και να πιάνει ολόκληρα τα 8 σε μία 24άρα δε θα πιάσει παραπάνω από 6-7μmbs.

Καταλαβαίνω πως το target snr 9 υπάρχει προκειμένου να εξασφαλίζεται η σταθερότητα μιας σχετικά "απαιτητικής" 24άρας γραμμής έναντι μιας "ευκολης" 8άρας γραμμής όμως ο χρήστης θα έπρεπε να έχει αυτή την ελευθερία εαν και εφόσον ο ίδιος το ζητήσει. Υπάρχουν router που αντέχουν και σε πολύ μικρότερα snr από το 9 (κρατιέμαι οnline χωρίς κανένα πρόβλημα για εβδομάδες με snr 4). Δε ξέρω πόσο δύσκολη είναι η "απελευθέρωση" του 9 από τις 24άρες γραμμές αλλά φαντάζομαι πως είναι κάτι παραπάνω από έυκολο.

Σύντομα θα αναβαθμιστώ και εγώ και ξέρω από τώρα πως από 8300 που είμαι τώρα θα βρεθώ στα 6-7 πάλι και ναι για εμένα είναι μεγάλη διαφορά και με ενοχλεί.

agrelaphon
25-04-10, 21:08
Ο στόχος snr (σηματοθορυβικός λόγος) 9dB δεν είναι απλά για σταθερότητα γραμμής, αλλά για να κρατάει και το crosstalk χαμηλά. Το σκέφτηκες ποτέ αυτό? όχι
Μάλλον ούτε και κάποιος από την ΕΕΤΤ το σκέφτηκε, αλλά εκεί έχουν άλλα προβλήματα να λύσουν. (Προφανώς τεχνοκράτες = οικονομολόγοι ...μόνο)
Kατά τα άλλα, αν ίσα που πιάνεις 8Μbit, με 24 θα πέσεις σίγουρα λόγω υψηλότερου συγχρονισμού upload

nmavro73
26-04-10, 07:17
Κατεβαίνει σε 6 με telnet. Το είχα δοκιμάσει

kover
26-04-10, 08:09
Δε κατεβαίνει όμως κάτω από 6 με τίποτα. Εγώ αυτή τη στιγμή πιάνω τα 8 πέφτοντας στο 6 snr. Με το που μπει η 24άρα και θα χρειάζεται σίγουρα υψηλότερο snr λόγω του μεγαλύτερου upload τα 8 δε θα τα ξανα δώ ποτέ. Με την υπάρχουσα γραμμή που έχω επίσης μου δίνει max attainable rate 10.000 μόνο που όταν δοκίμαζα την 24, λόγω του ότι το snr δεν έπεφτε κάτω από 6, δε τα έπιανα ποτέ.

Επίσης δε βλέπω πως υπάρχει σύνδεση μεταξύ crosstalk kai χαμηλού snr.

agrelaphon
26-04-10, 14:57
/* Toτος mode */
Yφάρχει, υφάρχει.
Με 2 τρόπους γίνεται μείωση του snr.
1) Μείωση της ισχύως σε db στο dslam ( :hmm: μπααααα)
2) Αύξηση του φάσματος συχνοτήτων στη γραμμή (ναιιιιι - ποιος τα @#&$@ τα γειτονικά ζευγάρια)
Βασικά η μείωση του snr είναι το αποτέλεσμα και όχι το ζητούμενο εδώ, αλλά δε βαριέσαι... η γραμμή μας να πάει καλά και όλοι οι άλλοι (τελικά όλοι μαζί) ας πέσουν στο μισό :p

AssVas
28-04-10, 02:48
/* Toτος mode */
Yφάρχει, υφάρχει.
Με 2 τρόπους γίνεται μείωση του snr.
1) Μείωση της ισχύως σε db στο dslam ( :hmm: μπααααα)
2) Αύξηση του φάσματος συχνοτήτων στη γραμμή (ναιιιιι - ποιος τα @#&$@ τα γειτονικά ζευγάρια)
Βασικά η μείωση του snr είναι το αποτέλεσμα και όχι το ζητούμενο εδώ, αλλά δε βαριέσαι... η γραμμή μας να πάει καλά και όλοι οι άλλοι (τελικά όλοι μαζί) ας πέσουν στο μισό :p

3ος με παραλληλισμό ζεύγους καλωδίων , απο 5-6db πάς ίσως και στα 14db παράλληλα συγχρονίζεις και ψηλότερα. χωρίς να έχεις απώλεια πακέτων - συγρχονισμού. Μπορείς θεωριτικά να κάνεις και τρίτο και τέταρτο παραλληλισμό ζεύγους. Παλαιότερα γινόταν χωρίς πρόβλημα, πλήρωνες πάγιο εξτρα, σημερα δε το κάνουν , αν και θα πρεπε.

prosolotaxos
28-04-10, 05:32
εχω upload 1001
και download 18999
με SNR 9.5
ΑΤΤ 14.5
Απόσταση απο κέντρο 500μ.
Thomson 585v7 v8.2.6.5

Μια χαρά ειναι τα snr
(Παλιότερα με τα SNR 6 της Forthnet πεφταν συνεχεια αποσυνδεσεις)

........Auto merged post: ... πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΛΑΡΙΣΑ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

agrelaphon
28-04-10, 14:00
3ος με παραλληλισμό ζεύγους καλωδίων , απο 5-6db πάς ίσως και στα 14db παράλληλα συγχρονίζεις και ψηλότερα. χωρίς να έχεις απώλεια πακέτων - συγρχονισμού. Μπορείς θεωριτικά να κάνεις και τρίτο και τέταρτο παραλληλισμό ζεύγους. Παλαιότερα γινόταν χωρίς πρόβλημα, πλήρωνες πάγιο εξτρα, σημερα δε το κάνουν , αν και θα πρεπε.

Δεν βοηθάει στο adsl, το έχουμε δοκιμάσει :cool:

dlazaros
28-04-10, 21:23
Είχα 2Μ με attenuation 40 και snr 13 και είχα 2Μ σταθερά με 256 up
Εκανα την γραμμή 24Μ το snr πηγε στο 8.9 και έχω max 6M με 850 up
Τι χρειάζομαι για να πιάσω περισσότερο?

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin: 8.9 9.5 db

Line Attenuation:40.0 21.7 db

Data Rate:5594 847 kbps

DejaVu
28-04-10, 22:20
Είχα 2Μ με attenuation 40 και snr 13 και είχα 2Μ σταθερά με 256 up
Εκανα την γραμμή 24Μ το snr πηγε στο 8.9 και έχω max 6M με 850 up
Τι χρειάζομαι για να πιάσω περισσότερο?

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin: 8.9 9.5 db

Line Attenuation:40.0 21.7 db

Data Rate:5594 847 kbps

Υπομονη μεχρι να αναβαθμιστει ο ΟΤΕ σε επιπεδο hardware:whistle:

[Insomniac]
14-05-10, 21:59
Ο στόχος snr (σηματοθορυβικός λόγος) 9dB δεν είναι απλά για σταθερότητα γραμμής, αλλά για να κρατάει και το crosstalk χαμηλά.

Συγγνώμη αλλά τα 9db δεν είναι SNR, αλλά SNR Margin... Γι'αυτό το λόγο χαμήλωμα του target SNR Margin δεν έχει επίδραση στο πραγματικό SNR των συχνοτήτων και κατά συνέπεια ούτε στην ισχύ του σήματος και στο crosstalk.

arislol
15-05-10, 03:11
Είχα 2Μ με attenuation 40 και snr 13 και είχα 2Μ σταθερά με 256 up
Εκανα την γραμμή 24Μ το snr πηγε στο 8.9 και έχω max 6M με 850 up
Τι χρειάζομαι για να πιάσω περισσότερο?

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin: 8.9 9.5 db

Line Attenuation:40.0 21.7 db

Data Rate:5594 847 kbps

Χρειάζεσαι...

1)Τηλέφωνο
2)Router που υποστηρίζει αλλαγή SNR και το DMT Tool
3)Έλεγχο καλωδιώσεων του σπιτιού.

:p:p

1)
Kάνε ένα τηλεφώνημα και επέμενε για βλάβη χαμηλού συγχρονισμού να στο βελτιώσουν απο πλευράς τους λίγα db θορύβου..
(γίνεται με ψηφιακό καθαρισμό/ αλλαγή ζεύγους στο καφάο)

2)Άλλαξε από το DMT Tool το SNR σε μικρότερο... από 9.5 βάλε το στο 6-6,5db

3)Έλεγξε τα καλώδια του σπιτιού σου... πάνε καλύτερα στον κατανεμητή και δες την συνδεσιμολογία.. μπορεί να τα έχει συνδέσει κάποιος τελείως όπως νάναι και να χάνεις ταχύτητα από αυτό λόγω μαγνητικού πεδίου από κάποια άλλα καλώδια η κακή συνδεσιμολογία.

Μετά φαντάζομαι ότι θα παίξεις στα 9-10Mbps άνετα.. Και ίσως παραπάνω αν είσαι τυχερός... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.