PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα...



Mokelle
25-04-10, 21:16
Τις τελευταίες εβδομάδες η σύνδεση Tellas Double Play No Limit (12Mbps/1Mbps) που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, παρουσιάζει το εξής περίεργο πρόβλημα. Χωρίς να έχω κάνει καμμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του router, δεν μπορώ να δω ορισμένες σελίδες ή όταν τις βλέπω, τις βλέπω με προβλήματα (χωρίς banner, σαν έγγραφο word). Αυτό που είναι ακόμα πιο περίεργο είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν κάνω reset στο PC τις δείχνει κανονικά, ενώ αντίθετα αν κάνω reset στο router δεν διορθώνεται το πρόβλημα!!!

Όταν είχα πρωτοσυνδεθεί στην Tellas είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα που όμως διορθώθηκε όταν άλλαξα το Connection Type απο PPPoA σε PPPoE. Tώρα όμως δεν έχει μεσολαβήσει καμμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του router ή της γραμμής (όσο μπορώ να γνωρίζω για το δεύτερο). Μήπως αρχίζει να τα παίζει το router μου (D-link 2640)??

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DjTony
25-04-10, 22:39
Με Internet Explorer Υπάρχει αυτό το πρόβλημα ? απο ενα άλλο PC στο σπίτι ( ενα Laptop ) το κάνει ?

ειμαι 99.9% σίγουρος οτι είναι ο Browser σου ;)

Mokelle
26-04-10, 00:09
ειμαι 99.9% σίγουρος οτι είναι ο Browser σου ;)

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς όμως δεν νομίζω ότι φταίει ο browser. Χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα Mozzilla και όχι Explorer αλλά τα προβλήματα υπάρχουν και με τους δύο browser. Επίσης το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλα PC που συνδέονται με το ίδιο router. Ακόμα και η πλοήγηση μεσω του browser του Playstation 3 εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα....
Και το σημαντικότερο είναι πως με το ίδιο PC, ίδιο router και ίδιες ρυθμίσεις όλα δουλευαν κανονικά για αρκετούς μήνες.... :hmm:

euklidis
26-04-10, 00:19
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς όμως δεν νομίζω ότι φταίει ο browser. Χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα Mozzilla και όχι Explorer αλλά τα προβλήματα υπάρχουν και με τους δύο browser. Επίσης το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλα PC που συνδέονται με το ίδιο router. Ακόμα και η πλοήγηση μεσω του browser του Playstation 3 εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα....
Και το σημαντικότερο είναι πως με το ίδιο PC, ίδιο router και ίδιες ρυθμίσεις όλα δουλευαν κανονικά για αρκετούς μήνες.... :hmm:

Παιζει να ειναι τα κλασσικα της Tellas. Το παθαινα και εγω οταν ημουν τελλας ανεξαρτητως pc και λειτουργικου...

DjTony
26-04-10, 00:47
Α συγνώμη δεν ήξερα οτι τα κάνει η Tellas αυτά και το στήριξα κάπου αλλού! :);)

leon21
26-04-10, 09:51
δοκιμασε με αλλο ρουτερ να δεισ τη παιζει και κανει το τα ιδια εγκατεστησε τα driver του δικτυου.

giannis12a
26-04-10, 18:54
χα μία από τα ίδια και άκρη δεν έχω βγάλει ακόμη. Εμένα το κάνει συνήθως στις ίδιες σελίδες που αρνείται πεισματικά να τις ανοίξει. 1 στις 10 είναι η πιθανότητα να τις ανοίξει και αυτό όχι πάντα.
Ούτε με chrome, ie, opera ανοίγουν.
Το εξής κουλό όμως τώρα: από 7 με in.explorer και μέσω bing μου βγάζει πως ο ΙΕ δεν μπορεί να εμφανίσει την σελίδα, πατάω Διάγνωση προβλημάτων σύνδεσης > Εξερεύνηση πρόσθετων επιλογών και ώς δια μαγείας η σελίδα ανοίγει κανονικά. Τι βουντού είναι αυτά τώρα? Κανάς κομπιουτεράς με μάστερ να μας πει τι χακιά θέλει ή μήπως θέλει ξήλωμα η Τελλάς? :hmm:
Γιατί δεν μου άνοιγε ούτε το κεντρικό ρέπο του Sabayon linux (ούτε το wiki τους και το φόρα τους επίσης) οπότε δεν μπορούσα να κάνω αναβαθμίσεις κι εγκατάσταση πακέτων και τελικά αναγκάστηκα να το ξήλωσω και έστησα άλλη διανομή από το 0 πάλι.
Χοντρό πακέτο , γιατί είχε ένα σκασμό ρυθμίσεις περασμένες το sabayon. :evil:

Mokelle
26-04-10, 20:15
Εμένα το κάνει συνήθως στις ίδιες σελίδες που αρνείται πεισματικά να τις ανοίξει. 1 στις 10 είναι η πιθανότητα να τις ανοίξει και αυτό όχι πάντα.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε εμένα. Κάποιες φορές μετά από refresh μπορεί να ανοίξουν οι σελίδες που δεν βλέπω, αλλά σπάνια. Αν κάνω reset ή μπώ σε stand by mode στο PC συνήθως μετά τις βλέπω. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι (όπως πρότειναν τα παιδιά) να αλλάξω router αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή μήπως και είναι εκεί το πρόβλημα... :hmm:

thenetpoet
26-04-10, 20:45
πες μας καμια σελιδα που δεν ανοιγει να δοκιμασουμε κι εμεις

Mokelle
26-04-10, 21:02
Eνα παράδειγμα είναι το espn.com μεταξύ άλλων...
Το θέμα είναι όμως ότι το πρόβλημα δεν εμφανίζεται πάντα με τον ίδιο τρόπο. Τώρα που μιλάμε για παράδειγμα ανοίγει η σελίδα. Άλλες φορές δεν την ανοίγει καθόλου ή άλλες φορές την ανοίγει με προβλήματα (λείπουν banner κτλ)....

Και το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει το site, αφού μιλάμε για περίπτωση κολοσσού που δεν πέφτει ποτέ....

thenetpoet
26-04-10, 21:17
ανοιγει κανονικα και με firefox k ie..ποιους dns χρησιμοποιεις? δεν γνωριζω να εχει αναφερθει το προβλημα που λες και απο αλλους παντως.

Mokelle
26-04-10, 21:54
Xρησιμοποιώ τους αυτόματους DNS που έχουν ορίσει τα Vista. Δεν έχω αλλάξει εξ' αρχής ρύθμισεις DNS και δουλευαν όλα κανονικά μέχρι πρίν δυο εβδομάδες.

Παρεπιπτόντως σχετικά με την ερώτηση για ποιά site δεν ανοίγει, τώρα που γράφω δεν μου δείχνει το banner αριστερά (κάτω από τους Online Χρήστες) και βλέπω ένα λευκό background με ένα κιτρινο θαυμαστικό. Δεν ξέρω είναι πρόβλημα του site ή όχι, απλά το αναφέρω....

thenetpoet
26-04-10, 23:01
εδω δειχνει κανονικα το banner...

Πέτρος
27-04-10, 10:33
και εγώ είχα το πρόβλημά.
νομίζω οι DNS ήταν η αιτία.
είναι λογικό ακόμα και αν κατεβαίνει το site χωρίς banner κλπ. καθώς αυτά συχνά είναι frames με περιεχόμενο από άλλο domain.

βάλε Open DNS και πες μας

giannis12a
27-04-10, 13:22
Χμμμ, ούτε εγώ το βλέπω σωστά. Μία φαίνεται και μία όχι. Τους DNS του google τους έχει δοκιμάσει κανείς?

Mokelle
27-04-10, 15:45
Mόλις έβαλα τους DNS του Google.
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά νομίζω ότι η γραμμή δουλεύει πολύ καλύτερα με μικρότερα ping, ενώ δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα με καμμία σελίδα έως τώρα. Όλα φορτώνουν σωστά. Για να δούμε....

giannis12a
27-04-10, 23:12
Κι εγώ του google πέρασα και για την ώρα όλα καλά με τις σελίδες που δεν άνοιγαν. Για να δούμε την συνέχεια.

Mamoulian
31-05-10, 12:46
το είχα και εγώ, για δοκίμασε open DNS

WAntilles
01-06-10, 21:00
Όταν σου συμβαίνει αυτό, να δοκιμάζεις Shift+Reload.

gtklocker
01-06-10, 21:13
Όταν σου συμβαίνει αυτό, να δοκιμάζεις Shift+Reload.
Τσκ τσκ, Ctrl+F5 FTW :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.