PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμος ΟΤΕ κ σύνδεση ADSL Otenet Ondsl 384



Σελίδες : [1] 2

HelamansWarrior
11-05-06, 16:00
ο τελευταιος λογαριασμος (17-02-2006 εως 16-04-2006) του ΟΤΕ ηρθε 162Ε κ μονο για την ADSL ηταν 96,36Ε.πιο αναλυτικα:

ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [1/4/2006-2/4/2006] 0,79
ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [3/4/2006-31/5/2006] 23,97
ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) [1/4/2006-31/5/2006] 31,8
ΟΤΕΝΕΤ-ONDSL Home ΜΗΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ [1/4/2006-/31-5/2006] 37,8

μαζι με φπα κ ιστοριες φτανει στα 96,36Ε.

μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα τι ειναι το καθενα απτα παραπανω?γτ εγω υποτιθεται οτι το διμηνο θα πληρωνα γυρω στα 70Ε συμφωνα με τον υπαλληλο του ΟΤΕ κ μου σκαει η 100αρα.:mad::mad:
επισης σκεφτομαι να το γυρισω στην forthnet 384.συμφερει πιο πολυ απ'οτι η ΟΤΕΝΕΤ?(ταχυτητες,εξυπηρετηση,κοστος κτλ...)

FFGR
11-05-06, 16:20
Είναι η προπληρωμή που τους κάνεις τα έξτρα χρήματα (στην πΟΤΕnet).
Όταν διακόψεις θα αφαιρεθούν αυτά από τον λογαριασμό σου.

Κόστος είναι όλοι σχεδόν το ίδιο, όπως και εξυπηρέτηση (όλοι έχουν αναμονή). Στις ταχύτητες περισσότερο πρόβλημα είναι συνήθως ο ΟΤΕ με τα DSLAM τα πίτα γύρο παρά οι ISP (πολύ σπάνια θα έλεγα).

PS Μιλάω για τους μεγάλους ISP όπως OTEnet, Forthnet, HOL κτλ

nrg_polini
11-05-06, 16:24
Ο υπαλληλος φανταζομαι εννοουσε οτι θα πληρωνεις 70 ευρω για ιντερνετ, τα ποσα ειναι κανονικα. Για την οτενετ δες http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-100bc6d663b-1000e και για τον οτε http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=275&hop=h&scid=138

Θα σου προτεινα να ακυρωσεις τη συνδρομη με την οτενετ (μονο τη συνδρομη οχι τη γραμμη) και να παρεις στο 134 να σε βαλουν στο connx και θα πληρωνεις ακριβως 45 ευρω το διμηνο.

teo_L20
11-05-06, 16:36
Ή να σε κόψουν την γραμμή και να πάρεις απο άλλο πάροχο!;)

HelamansWarrior
11-05-06, 17:05
Θα σου προτεινα να ακυρωσεις τη συνδρομη με την οτενετ (μονο τη συνδρομη οχι τη γραμμη) και να παρεις στο 134 να σε βαλουν στο connx και θα πληρωνεις ακριβως 45 ευρω το διμηνο.

δηλαδη???:hmm::hmm:



Ή να σε κόψουν την γραμμή και να πάρεις απο άλλο πάροχο!:wink:


τι διαδικασιες χρειαζονται γι'αυτο?κ αν τυχον αν ας πουμε θελησω να παω σε forthnet,παλι θα πληρωνω τα λεφτα σε πακετα κ τα σχετικα??η θα μου ρχεται μονο στον λογαριασμο το παγιο του adsl κ το παγιο της συνδρομης?

nrg_polini
11-05-06, 17:42
Τη γραμμη πως την πηρες? Μεσω οτενετ ή μεσω 134? Τη συνδρομη πως?

maik
11-05-06, 17:50
ο τελευταιος λογαριασμος (17-02-2006 εως 16-04-2006) του ΟΤΕ ηρθε 162Ε κ μονο για την ADSL ηταν 96,36Ε.πιο αναλυτικα:

ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [1/4/2006-2/4/2006] 0,79
ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [3/4/2006-31/5/2006] 23,97
ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) [1/4/2006-31/5/2006] 31,8
ΟΤΕΝΕΤ-ONDSL Home ΜΗΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ [1/4/2006-/31-5/2006] 37,8

μαζι με φπα κ ιστοριες φτανει στα 96,36Ε.

μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα τι ειναι το καθενα απτα παραπανω?γτ εγω υποτιθεται οτι το διμηνο θα πληρωνα γυρω στα 70Ε συμφωνα με τον υπαλληλο του ΟΤΕ κ μου σκαει η 100αρα.:mad::mad:
επισης σκεφτομαι να το γυρισω στην forthnet 384.συμφερει πιο πολυ απ'οτι η ΟΤΕΝΕΤ?(ταχυτητες,εξυπηρετηση,κοστος κτλ...)
Κατι δεν μου παει καλα στο λογαριασμο αυτο. Νομιζω ομως οτι οι δυο πρωτες χρεωσεις αφορουν την τηλεφωνικη συνδεση τις οποιες πληρωνεις ετσι και αλλιως. Εχεις δεν εχεις adsl. ΟΙ επομενες δυο ειναι αυτες που αφορουν το adsl και ειναι η τιμη που σου ειπαν.
Το καλυτερο ειναι να πας σε ενα oteshop με τον λογαριασμο και να ζητησεις να σου εξηγησουν εκει αναλυτικα.

nrg_polini
11-05-06, 18:02
Κανονικοτατος ειναι ο λογαριασμος, τα 2 πρωτα ειναι τα παγια για το τηλεφωνο και τα αλλα 2 για το ιντερνετ.

Themos3
11-05-06, 19:12
Επειδη η γραμμη ειναι στο ονομα σου απ οτι καταλαβαινω και δεν εχεις παρει καποιο πακετο η πιο οικονομικη λυση που εχεις στην διαθεση σου ειναι να παρεις στην OTENET και να ζητησεις να μπεις στο 1bill προγραμμα του ΟΤΕ με 6μηνη δεσμευση.Αν δε κανω καποιο λαθος για 384 βγαινει στα 22.5ε το μηνα.Το να διακοψεις την γραμμη σου και να παρεις πακετο απο αλλο παροχο μου ακουγετε τρελο. :D

teo_L20
11-05-06, 19:43
Kαι να πας με 1bill νομίζεις πως η γραμμή θα παραμείνει στο όνομά του?:p

IVIetaCreatoR
11-05-06, 22:27
Ας αφήσουμε τα 1bill και τα 2bill κατά μέρος.
Ο άνθρωπος έχει γραμμή ΟΤΕ στο ονομά του και αυτό που τον συμφέρει όπως προαναφέρθηκε είναι να δεσμευτέι για ένα εξάμηνο πακέτο του ΟΤΕ με 22.50 ευρώ το μήνα.(Η γραμμή εννοείται οτι θα συνεχίσει να είναι στο ονομά του)

HelamansWarrior
11-05-06, 23:28
το συγκεκριμενο πακετο το ειχα παραγγειλει τηλεφωνικα απτον οτε.connx 384 με απεριοριστου συνδεση οτενετ.κ η αληθεια ειναι οτι μ'εχετε ψιλομπερδεψει....:redface: :hmm:

nrg_polini
11-05-06, 23:30
Παρε τηλεφωνο αυριο κιολας στο 134 και πεστους να σε βαλουν στο νεο connx που ειναι 22.5 Ευρω το μηνα!

manoulamou
11-05-06, 23:55
Υπαρχει πακεττο conn-x απεριοριστου? Για κοιταξε κατ αρχην τι ακριβως εχεις.
Μηπως εννοεις ondl αοριστου χρονου?
Οπωσδηποτε δεν χανεις τπτ να ρωτησεις και στο 134
αλλα πρωτα να αποφασισεις, για να ξερεις τι θα τους ζητησεις ακριβως.

HelamansWarrior
12-05-06, 08:52
Υπαρχει πακεττο conn-x απεριοριστου? Για κοιταξε κατ αρχην τι ακριβως εχεις.
Μηπως εννοεις ondl αοριστου χρονου?


εμενα μου'ρθε σπιτι ενα πακετο connx,οποτε ναι connx θα χω.(λογικα,αυτο παρρειγγηλα αλλωστε)η συνδεση ειναι ondsl home.

σκεφτομαι για forthnet λογω ταχυτητων...χρειαζεται πολυ διαδικασια για να μεταβω σε forthnet?

manoulamou
12-05-06, 12:35
Προφανως εννοειτε αυτο: http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h
Tα πακεττα παντως αναφερουν σαφως οτι:<<Οι προσφορές ισχύουν με την προϋπόθεση
6μηνης παραμονής στην υπηρεσία.>>
Δεν νομιζω να σε συμφερει να φυγεις τωρα, πριν ληξει η παλια προσφορα απο το conn-x
(θα εχεις βεβαια τη γραμμη στο ονομα σου)
και να πας στην forthnet, οσο για να αλλαξεις πακεττο conn-x δεν εχω ακουσει σχετικη διαδικασια...

Themos3
12-05-06, 13:29
Kαι να πας με 1bill νομίζεις πως η γραμμή θα παραμείνει στο όνομά του?:p

Φυσικα ΝΑΙ!!!Αυτο ειναι αλλωστε και το μονο καλο που εχει ο πΟΤΕ.Απλα δεσμευει την γραμμη του για ενα 6μηνο και μετα την κανει οτι γουσταρει παλι αντιθετα με ολους τους αλλους ISP που προσφερουν 1bill προγραμματα.

HelamansWarrior
12-05-06, 19:34
Προφανως εννοειτε αυτο: http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h
Tα πακεττα παντως αναφερουν σαφως οτι:<<Οι προσφορές ισχύουν με την προϋπόθεση
6μηνης παραμονής στην υπηρεσία.>>
Δεν νομιζω να σε συμφερει να φυγεις τωρα, πριν ληξει η παλια προσφορα απο το conn-x
(θα εχεις βεβαια τη γραμμη στο ονομα σου)
και να πας στην forthnet, οσο για να αλλαξεις πακεττο conn-x δεν εχω ακουσει σχετικη διαδικασια...

μαλλον αυτο ειναι,απλα εγω ειχα ζητησει router κ οχι το modem που δινουν.η forthnet δεν εχει απεριοριστου?πως μπορω να προμηθευτω μια demo συνδεση απ΄την forthnet?επισης θελω να κανω αυτο που ειχα κανει με το connx,δηλ να πραγγειλω τηλεφωνικα τη συνδεση κ το κοστος να μπει στο λογαριασμο,να μην αναγκαστω δηλ.να σκασω 100Ε ντουκου.

teo_L20
12-05-06, 22:40
Για ντέμο τους παιρνεις ενα τηλεφωνο,ή τους στέλνεις ένα e-mail,προτιμώντας το 1ο!;)

HelamansWarrior
13-05-06, 09:36
Για ντέμο τους παιρνεις ενα τηλεφωνο,ή τους στέλνεις ένα e-mail,προτιμώντας το 1ο!;)

οκ.

παντως την συνδεση την εχω ενα εξαμηνο ακριβως οποτε θα μπορεσω να την στειλω..αν θελω να μπω σε 512,θα πρεπει να γινει κ καποια αλλαγη στη γραμμη η αρκει απλα ν'αγορασω μια συνδεση για 512?

manoulamou
13-05-06, 09:42
Προ παντος κανε μια ερευνα αγορας.
Βεβαιωσου οτι αν διακοψεις τη συνδεση που εχεις τωρα και πας σε κατι αλλο
συνολικα δεν θα σου κοστισει τελικα περισσοτερο,
υπαρχουν πολλοι παραγοντες, δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα...
Αν αναβαθμισεις τη γραμμη ακομα και στην ΟΤΕνετ να μεινεις
θα χασεις την πορτα που εχεις τωρα και θα περιμενεις στην ουρα
για νεα πορτα δλδ παιζει πολυ το θεμα της διαθεσιμοτητας, αναλογως την περιοχη!

teo_L20
13-05-06, 13:29
Σωστά,για αυτό πρέπει αν δώσεις ιδιαίτερη προσοχή!;)

Themos3
13-05-06, 13:47
Προ παντος κανε μια ερευνα αγορας.
Βεβαιωσου οτι αν διακοψεις τη συνδεση που εχεις τωρα και πας σε κατι αλλο
συνολικα δεν θα σου κοστισει τελικα περισσοτερο,
υπαρχουν πολλοι παραγοντες, δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα...
Αν αναβαθμισεις τη γραμμη ακομα και στην ΟΤΕνετ να μεινεις
θα χασεις την πορτα που εχεις τωρα και θα περιμενεις στην ουρα
για νεα πορτα δλδ παιζει πολυ το θεμα της διαθεσιμοτητας, αναλογως την περιοχη!

Τι ειναι αυτα που λετε ρε?Αν αναβαθμισει την γραμμη θα χασει την πορτα που εχει και θα περιμενει ξανα για πορτα?ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ?Παρακαλω να σβηστει το post.Αν δε γνωριζετε κατι μη το λετε καν και παραπλανειτε τον κοσμο.Καμια πορτα δε χανει αν κρατησει την γραμμη στο ονομα του και κανει αναβαθμιση.10 εργασιμες μερες θελει περιπου η αναβαθμιση και ισως κανα τεταρτο offline.Καλεσε στο 134 να σ ενημερωσουν καλυτερα.Ο μονος τροπος να χασει την πορτα του το παιδι ειναι να διακοψει εντελως την γραμμη του ωστε να μπει σε καποιο πακετο αλλου ISP πραγμα που φυσικα δε τον συμφερει καθολου να κανει.Ξαναδιαβασε το πρωτο μου post σ αυτο το thread και παρε το 6μηνο στον ΟΤΕ με τα 22.5 το μηνα.Δε χρειαζετε να ψαξεις ΤΙΠΟΤΑ,ειναι η πιο ευκολη-οικονομικη-εξυπνη λυση.

ps.Καλο ειναι να κλειδωθει ως solved το topic γιατι οσο παει θα δουμε ακομα πιο τρελα πραγματα :D

sdikr
13-05-06, 15:19
Παιδιά ήρεμια,

Μπορούμε να δίξουμε το που έχει κάνει κάποιος χρήστης λάθος με ποιο ήρεμο τρόπο

Σε κάθε περίπτωση εδώ απλά παράθετουμε απόψεις, ίδεες και τι έγινε σε κάποια δικιά μας περιπτώση,

Το καλύτερο είναι ενα τηλέφωνο στο 134

sdikr
13-05-06, 15:26
μαλλον αυτο ειναι,απλα εγω ειχα ζητησει router κ οχι το modem που δινουν.η forthnet δεν εχει απεριοριστου?πως μπορω να προμηθευτω μια demo συνδεση απ΄την forthnet?επισης θελω να κανω αυτο που ειχα κανει με το connx,δηλ να πραγγειλω τηλεφωνικα τη συνδεση κ το κοστος να μπει στο λογαριασμο,να μην αναγκαστω δηλ.να σκασω 100Ε ντουκου.

Απο όσο κατάλαβα τουλάχιστον απο τον λογαριασμό έσυ έχεις πάρει το πακέτο connx που δεν είναι μέρος της προσφοράς,

Αν έχεις πάρει δώρο το Modem τότε αν δεν κάνω λάθος έχεις υπογράψει συμβόλαιο παραμονής για 12 μηνές Σχετικό λινκ (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=80)

Αυτό σημαίνει οτι μεχρι να περάσουν οι 12 μήνες δεν μπορείς να αλλάξεις παροχό (δεν ξέρω τι γινεταί σε περίπτωση αλλαγής ταχύτητας)

Αν δεν έχεις παρει δώρο το Modem τότε μπορείς

ή να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να μπείς στο καινούργιο connx με ελάχιστη παραμονή 6 μήνες αλλά θα πληρώνεις σύνολο τον μήνα 22.50 για 12 μήνες

ή κόβεις την Οτενετ και περνείς κάποια απο της προσφορές των παροχών για Internet μονο (όχι πακέτα όχι 1bill)

yetfititis
13-05-06, 19:38
Απο όσο κατάλαβα τουλάχιστον απο τον λογαριασμό έσυ έχεις πάρει το πακέτο connx που δεν είναι μέρος της προσφοράς,

Αν έχεις πάρει δώρο το Modem τότε αν δεν κάνω λάθος έχεις υπογράψει συμβόλαιο παραμονής για 12 μηνές Σχετικό λινκ (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=80)

Αυτό σημαίνει οτι μεχρι να περάσουν οι 12 μήνες δεν μπορείς να αλλάξεις παροχό (δεν ξέρω τι γινεταί σε περίπτωση αλλαγής ταχύτητας)

Αν δεν έχεις παρει δώρο το Modem τότε μπορείς

ή να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να μπείς στο καινούργιο connx με ελάχιστη παραμονή 6 μήνες αλλά θα πληρώνεις σύνολο τον μήνα 22.50 για 12 μήνες

ή κόβεις την Οτενετ και περνείς κάποια απο της προσφορές των παροχών για Internet μονο (όχι πακέτα όχι 1bill)
Ακριβως οπως τα λες...
Το πιο συμφερον ειναι αν δεν ειχες παρει τη ποσφορα με το δωρο μοντεμ και ΜΡ3(και 12μηνη πραμονη), ειναι να παρεις το πακετακι στα 22.5 με 6μηνη δεσμευση...

Οσο για την αλλαγη ταχυτητας, μπορει να γινει, απλα θα ισχυουν οι παλιες τιμες... (19,90 η γραμμη και 29,90 η οτενετ για 512) +φπα.... :(

teo_L20
14-05-06, 15:22
yetfititis όπως αποφασίσεις εσύ τώρα!
Το πιο συμφέρον ειναι να παρεις το πακετο στα 22.5 με 6μηνη δεσμευση...

HelamansWarrior
14-05-06, 22:19
Απο όσο κατάλαβα τουλάχιστον απο τον λογαριασμό έσυ έχεις πάρει το πακέτο connx που δεν είναι μέρος της προσφοράς,

Αν έχεις πάρει δώρο το Modem τότε αν δεν κάνω λάθος έχεις υπογράψει συμβόλαιο παραμονής για 12 μηνές Σχετικό λινκ (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=80)

Αυτό σημαίνει οτι μεχρι να περάσουν οι 12 μήνες δεν μπορείς να αλλάξεις παροχό (δεν ξέρω τι γινεταί σε περίπτωση αλλαγής ταχύτητας)

Αν δεν έχεις παρει δώρο το Modem τότε μπορείς

ή να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να μπείς στο καινούργιο connx με ελάχιστη παραμονή 6 μήνες αλλά θα πληρώνεις σύνολο τον μήνα 22.50 για 12 μήνες

ή κόβεις την Οτενετ και περνείς κάποια απο της προσφορές των παροχών για Internet μονο (όχι πακέτα όχι 1bill)

το router μονο δωρο δεν το πηρα,εσκασα 60Ε σε 3ς δοσεις στον λογαριασμο του ΟΤΕ.



Ακριβως οπως τα λες...
Το πιο συμφερον ειναι αν δεν ειχες παρει τη ποσφορα με το δωρο μοντεμ και ΜΡ3(και 12μηνη πραμονη), ειναι να παρεις το πακετακι στα 22.5 με 6μηνη δεσμευση...

Οσο για την αλλαγη ταχυτητας, μπορει να γινει, απλα θα ισχυουν οι παλιες τιμες... (19,90 η γραμμη και 29,90 η οτενετ για 512) +φπα.... :frown:

δηλ το 22,5 ισχυει μονο για 384 ετσι?

yetfititis
14-05-06, 23:52
για 512 ειναι 28,50 με την ιδια προσφορα....

(αφου λες οτι πληρωσες το μοντεμ, μπορεις να μπεις στην προσφορα με την 6μηνη δεσμευση... ;) )

YΓ. Η προσφορα για το 6μηνο ισχυει μεχρι 15/5 (αυριο δλδ) και δεν ξερω αν θα παρει παραταση η αν θα βγει κατι αλλο... (το πιθανοτερο εινε κατι να βγει...)

xmanhattan
15-05-06, 13:21
and if your connection is using OnDsl Economy, wait to see the charges for byte transfers 2 months after your current bill and then wait to see that OTE will charge you interest because they took 2 months to charge you for the bytes.

What a bunch of thieves!!!

There is no such thing as free or cheap internet in Greece.

HelamansWarrior
15-05-06, 13:53
πηρα τηλ κ τους ειπα να με μεταφερουν στο καινουργιο connx 6μηνο με ταχυτητα 512 κ ο υπαλληλος μου ειπε οτι το διμηνο θα πηγαινει γυρω στα 57Ε.ειναι ετσι,οντως θα μου ρχεται 57Ε το δημινο μονο το ιντερνετ η μπαρουφες?

nrg_polini
15-05-06, 14:14
Ναι καλα στα ειπε, θα πληρωνεις ακριβως 57 Ευρω το διμηνο.

HelamansWarrior
15-05-06, 15:14
Ναι καλα στα ειπε, θα πληρωνεις ακριβως 57 Ευρω το διμηνο.

καλο αυτο,γτ αυτο με απασχολει κυριως να ξερω οτι τα μονα λεφτα που θα δωσω για ιντερνετ θα'ναι τα 57Ε κ τπτ παραπανω μιας κ τα υπολοιπα θα τα πληρωνα ειχα δεν ειχα ADSL.μου ειπε πως μεχρι την παρασκευη θα'ναι ετοιμο,μεγαλο χρονικο διαστημα για μια απλη μετατροπη γραμμης,δεν νομιζετε?(θα μου πεις γραφειοκρατια...)το κουφο ηταν οταν μου πε πως μπορει να χρειαστει να παρω τηλ.στην οτενετ να τους πω να μου κανουν την συνδεση 512,κανονικα δεν θα πρεπε να τα τακτοποιουν ολα αυτοι μιας κ η οτενετ ειναι εταιρια του οτε?:confused::blink:

teo_L20
15-05-06, 19:21
Κανονικα ναι.
Αλλά με τον ΟΤΕ έχουμε μπλέξει,δεν το έχουν και ευκολο μια μετατροπή γραμμής!:p

HelamansWarrior
15-05-06, 22:44
κ αυτα τα 57Ε ειναι μαζι με ΦΠΑ ετσι?επισης ελπιζω να διωρθοθουν κ οι ταχυτητες γτ με την 384 το τοπ σε HTTP ηταν 29 κ σε p2p 22..αν ειναι δυνατον δηλ οταν το διαστημα στις ταχυτητες σε μια 384 ειναι απο 20-40 κ η κολλητη μου με forthnet κ crypto να χτυπαει σε http 40αρια κ 43αρια κ σε p2p 30αρια...

HelamansWarrior
16-05-06, 16:16
πρεπει να ηρθε η 512 γτ το εγραφε στα diagnostics του speedtouch,αν κ δεν με πηραν τηλ.απ'τον οτε που μου'χαν πει ουτε εγινε η 2ωρη διακοπη που παλι μου'χαν πει...θα δουμε κ τι λεει απο ταχυτητες,ελπιζω οχι οπως της 384...:mad:

teo_L20
16-05-06, 16:20
Aντε καλορίζικη!
Και σε μένα οταν μπήκε ADSL μετά απο 2 ώρες με ενημέρωσαν!

HelamansWarrior
16-05-06, 20:07
αυτο ειναι απ'τα diagnostics του speedtouch:


DSL

Statistics
Line Status

Enabled
Bandwidth Up/Down (Kbit/sec)

128 / 512
Uptime

05:05:54
kBytes Tx/Rx

2584 / 7214


κοιταχτε τι μου βγαζει το τεστ της 4νετ:

WEB100 Enabled Statistics:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 109.35Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 107.64kb/s

------ Client System Details ------
OS data: Name = Windows XP, Architecture = x86, Version = 5.1
Java data: Vendor = Sun Microsystems Inc., Version = 1.5.0_03

------ Web100 Detailed Analysis ------
Cable modem/DSL/T1 link found.
Link set to Half Duplex mode
No network congestion discovered.
Good network cable(s) found
Normal duplex operation found.

Web100 reports the Round trip time = 2285.57 msec; the Packet size = 0 Bytes; and
No packet loss was observed.
This connection is receiver limited 26.89% of the time.
This connection is network limited 71.82% of the time.
Contact your local network administrator to report a network problem

Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:
RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON
RFC 896 Nagle Algorithm: ON
RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
RFC 1323 Time Stamping: OFF
RFC 1323 Window Scaling: OFF
Information: Network Middlebox is modifying MSS variable
Server IP addresses are preserved End-to-End
Client IP addresses are preserved End-to-End

τι συμβαινει????:mad: :mad: :angryr: :angryr: :angryr:

HelamansWarrior
17-05-06, 01:11
για να καταλαβετε ποσο αθεοφοβοι ειναι..μου ενεργοποιησαν την 512 γραμμη αλλα δεν εχουν στειλει την αιτηση στην οτενετ να μου το γυρισει στην 512 συνδεση κ τωρα σερφαρω με 512 γραμμη κ 384 συνδεση!!!! με αποτελεσμα να κατεβαζω http 13kb k p2p 5!!!δηλ ακομα χειροτερα απο πριν...ειπαν οτι μεχρι την παρασκευη θα εχει αλλαξει κ η συνδεση...

HelamansWarrior
18-05-06, 10:59
ακομα ν'αλλαξουν τη συνδεση σε 512 :mad: :mad: δεν αντεχω να εχω 512 κ να κατεβαζω με 20...:cry:

HelamansWarrior
18-05-06, 11:17
δηλ.ειναι απιστευτοι ετσι?αφου πηρα τηλ στην οτενετ μου λεει η υπαλληλος οτι ουτε τους εχει ερθει καποια αιτηση για αναβαθμιση συνδεσης!!!:scared: :scared: κ πριν 2μερες μου χαν πει οτι η αιτηση ειχε γινει!ημαρτον δηλ!κ μου λενε να παρω στο 134 κ αφου πηρα μιλουσα τοση ωρα με τον υπαλληλο κ εκανε την αιτηση εκεινη την στιγμη κ την εστειλε!δηλ.με δουλευαν μεσα στην μαπα μου κανονικοτατα!!:shock: :shock:

manoulamou
18-05-06, 13:44
Αλλοι, επειδη ειχαν προβληματικη γραμμη πηραν μεγαλυτερη ταχυτητα 512 ή 1024,
διατηρωντας τη συνδεση στον isp στην παλια 384 ή 512 και ηταν μια χαρα πεταγαν (σχεδον)
και εσενα επεσε χαμηλοτερα και σερνεται,
μου φαινεται καπως περιεργο...ή κανω λαθος?

HelamansWarrior
18-05-06, 14:58
Αλλοι, επειδη ειχαν προβληματικη γραμμη πηραν μεγαλυτερη ταχυτητα 512 ή 1024,
διατηρωντας τη συνδεση στον isp στην παλια 384 ή 512 και ηταν μια χαρα πεταγαν (σχεδον)
και εσενα επεσε χαμηλοτερα και σερνεται,
μου φαινεται καπως περιεργο...ή κανω λαθος?

αν οντως ισχυει ετσι οπως τα λες τοτε ναι ειναι πολυ περιεργο κ απαραδεκτο..περιμενω να δω οταν γινει κ η συνδεση 512 αλλιως εχω φυγει για 121 κ δηλωση βλαβης..:mad:

manoulamou
18-05-06, 15:50
δες αυτο:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38005

cyberbop
18-05-06, 21:50
βρε παιδια μια βοηθεια.....
σε 1 μηνα ληγει η συνδεση που ειχα κανει -connex με δικο του usb modem 3+3 μηνες δωρο..

ποτε?? πρεπει να τους ειδοποιεισω για το εαν θελω να συνεχισω ειτε οχι και τι προτεινεται να κανω...εχει καποια καλυτερη προσφορα ο οτε απο αυτην που εχω....???

ευχαριστω

HelamansWarrior
24-05-06, 18:11
ειχα δηλωσει βλαβη στις 18/5 πεμπτη για χαμηλες ταχυτητες κ μου'χαν πει πως θα επικοινωνησει τεχνικος μαζι μου πραγμα που δεν εγινε.ξαναπερνω σημερα(24/05) κ δεν ειχαν καν περασει την βλαβη στο συστημα!!αν ειναι δυνατον!!ειπε ο υπαλληλος πως την περασε εκεινη την στιγμη..ειδωμεν..

valdazzar
26-05-06, 00:41
Παιδια γιατι να παρει καποιος Connx και να μην παρει OTEnet ondsl kit, αφου παιρνεις το πακετο με 82 ευρω (4μηνες δωρεαν) και μετα δεσμευεσαι για 8 μηνες με τα ιδια λεφτα.22 ευρω νομιζω (πηρα και ενα USB 2gb δωρο απο το πλαισιο.) Εχασα κατι εγω?

cyberbop
27-05-06, 14:02
παιδια επειδηη περναει ο χρονοσ μπορειται να βοηθησετε στην ερωτηση μου?

-----σε 1 μηνα ληγει η συνδεση που ειχα κανει -connex με δικο του usb modem 3+3 μηνες δωρο..

ποτε?? πρεπει να τους ειδοποιεισω για το εαν θελω να συνεχισω ειτε οχι ????και τι προτεινεται να κανω...εχει καποια καλυτερη προσφορα ο οτε απο αυτην που εχω....???

ευχαριστω
---

IVIetaCreatoR
27-05-06, 15:58
Σε ένα μήνα κλείνεις εξάμηνο?
Μετά το 6μηνο γίνεται αορίστου η συνδρομή σου (Οπότε διακόπτεις ανα πάσα στιγμή, η κρατάς μόνο τη γραμμή)
Επίσης τότε μπορείς και να μπείς στο 6μηνο που υπάρχει τώρα (σαν υπάρχων πελάτης) που ναι έχει ελαφρώς καλύτερες τιμές απο τις δικές σου.

teo_L20
27-05-06, 17:19
Correct IVIetaCreatoR !;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.