PDA

Επιστροφή στο Forum : Άκρη με τον ΟΤΕ δεν έχω βγάλει



KaPo_y0
11-05-06, 16:09
Εδώ και 2 χρόνια έχω μετακομίσει στην Ν.Ιωνία παράλληλα δούλευα σε Ιντερνετ καφέ.Τον Ιανουάριο αποφάσισα να βάλω dsl για να πέζω World Of Warcraft.Πέρνω τηλέφωνο στον ΟΤΕ για να παραγκήλω dsl 1024 και μου λένε το δύκτιο σας έχει κάποιο πρόβλημα και λέω τι μπορεί να γίνει
λέει ο 134 να πάρετε σε 1 βδομάδα να δείτε τι μπορεί να γίνει. Περνάνε 2 βδομάδες πέρνω τηλέφωνο και μου απαντάνε οτι συγνώμη δεν μπορεί να γίνει τπτ.Τελικά έχω pcm στην εισαγωγή της πολυκατοικίας και γιαυτό τον λόγο δεν μπορώ να βάλω dsl.Εδώ και 3 μήνες έχω κάνει έτηση για αναβάθμηση δυκτίου(δλδ ξήλωμα pcm).Στο site του ΟΤΕ δείχνει οτι μπορώ να εχω dsl.Τέσπα δεν έχς άλλη υπομονή.

FFGR
11-05-06, 16:16
Μόνος τρόπος από όσο ξέρω είναι να μετατρέψεις την γραμμή σου σε ISDN (στο βγάζουν αναγκαστηκά) και μετά να βάλεις από πάνω ADSL

KaPo_y0
11-05-06, 16:18
Το ρώτησα και αυτό και μου είπαν οτι ούτε αυτό γίνετε.... Δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω

FFGR
11-05-06, 16:22
Τι να πω ? :(
Πήγαινε στο τοπικό κατάστημα και φώναξε ? Ψάξε κάποιον γνωστό που είναι μέσα στον ΟΤΕ ? :(

Ελληνικό δημόσιο και μονοπώλειο ...

KaPo_y0
11-05-06, 16:32
Το ωράριο της δουλείας μου είναι 9-5 και δεν μπορώ αλλά έχω 11 τηλέφωνα του ΟΤΕ Ν.Ιωνίας τα 4 μιλάνε συνέχεια τα 3 δεν το σηκώνουν ποτέ και τα άλλα δεν είναι υπεύθυνοι η δεν γνωρίζουν.... ή μου δίνουν τα τηλέφωνα που είπα παραπάνω

Themos3
11-05-06, 19:07
Δηλαδη τι παει να πει δε γινετε?Τους λες θελω να μετατρεψω την γραμμη μου σε isdn και σου λενε εν ετη 2006 οτι δε γινετε?ΕΛΕΟΣ!!!

ps. τσεκαρε και την vivodi αν εχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου.

manoulamou
11-05-06, 23:22
Δυστυχως απο το τηλεφωνο αποκλειεται να βρεις ακρη! Και στο Μαρουσι γραμμενους μας εχουν!!!
Η θα βρεις καποιον γνωστο μεσα απο τον ΟΤΕ να σου πει τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις
ή ξαναρωτα στο 134, ζητα καποιον προϊσταμενο, γιατι δεν μπορει να γινει η μετατροπη με το IDSN ...
Εναλλακτικη αλλα μαλλον χλωμη η περιπτωση της Vivodi (μικροτερο εντελως δικο της δικτυο)
ισως εχεις μεγαλυτερο προβλημα μ αυτη!

LEF13
12-05-06, 11:53
Λοιπόν επειδή εδώ είναι Ελλάδα σου προτείνω την εξής λύση:

Ξήλωσε το PCM πέταξε το στα σκουπίδια και δώσε βλάβη στον ΟΤΕ. Θα μείνει όλη η πολυκατοικία για λίγο καιρό χωρίς τηλέφωνο αλλά θα κάνεις την δουλειά σου!!!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

KaPo_y0
12-05-06, 15:00
ακόμα μια μέρα πέρασε χωρίς να κάνουν τπτ.Από το τηλέφωνο ο ένας με έστελνε στον άλλον και εγώ δεν είμαι υπεύθυνος μπλα μπλα.... Απλά θα περάσει άλλος ένας χρόνος και ακόμα δεν θα έχω dsl....

No-Name
12-05-06, 15:20
Nα πάσ από τον ΟΤΕ που ανήκεις φίλε και να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο για νέες συνδέσεις.Από εκεί κάτι παίζει και να γίνει!

R1DD1CK
13-05-06, 11:05
ΤΟ PCM αν όπως είπες δεν γίνεται ούτε ISDN να σου βάλουν δεν πρόκειται να βγεί πΟΤΕ.Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα για τους ίδιους λόγους!Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΗ λύση?Μετακόμισε μόλις λήξει το συμβόλαιο σου στο συγκεκριμένο σπίτι.Ποιο γρήγορα θα ξεμπερδέψεις με τους χαραμοφάηδες του οτέ.

teo_L20
13-05-06, 13:23
Υπομονή,μεχρι να λήξει το συμβολαιο σου,μάλλον!;)

yetfititis
13-05-06, 19:33
Να πας στο καταστημα της περιοχης σου και να τους ζητησεις (ευγενικα) να πεταξουν το PCM σε καποιον αλλον... Ολο και καποια γρια θα υπαρχει στη γειτονια σου που το μονο που κανει ειναι τηλεφωνα... ;)

manoulamou
13-05-06, 20:39
Τελικα ο μονος σχεδον σιγουρος τροπος να γινει κατι (εκτος απο την μετακομιση οταν ληξει το συμβολαιο:p )
ειναι η επισκεψη στο τοπικο κατ/μα του ΟΤΕ για απευθειας συνεννοηση.
Εκει υπαρχουν πολυ περισσοτερες ελπιδες να βρεθει καποια ακρη...

{{ψαχνοντας μεσω google για την περιπτωση του φερεσυχνου βρηκα μονο αυτα:
http://www.techteam.gr/lofiversion/index.php/t20861.html
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=14235}}

nnn
13-05-06, 20:43
Κοίτα και τις παρακάτω περιπτώσεις μπορεί να βοηθηθείς.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26550&highlight=pcm+%F6%E5%F1%E5%F3%F5%F7%ED%EF
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7639&highlight=pcm+%F6%E5%F1%E5%F3%F5%F7%ED%EF

Πάντως η καλύτερη επιλογή σου είναι να πας στο κατάστημα του Οτέ της περιοχής σου και ήρεμα και ευγενικά να προσπαθήσεις να βρεις την λύση.

Αν πας με άγριο ύφος και όρεξη για φασαρία το μόνο που θα καταφέρεις είναι οι αρμόδιοι να οχυρωθούν πίσω από την έλλειψη καλωδίου και να φύγεις νευριασμένος και χωρίς να έχεις κάνει κάτι.

teo_L20
13-05-06, 21:21
Kαι δεν είναι το μόνο!
Θα αρχήσουν πονοκέφαλοι και λοιπα.
Οι αρχαιοι έλεγαν μια παροιμία:
Η γλωσσα κοκαλα δεν έχει όμως κόκαλα σπάζει!
Άρα τους θάβεις και ήρεμα!;) :twisted:

KaPo_y0
15-05-06, 10:00
ωραία λοιπόν σήμερα θα πάρω άδια και θα πάω στον ΠΟΤΕ ... Το σπίτι το αγοράσαμε πριν 2 χρόνια με δάνιο 175.000 € οπότε λίγο δύσκολο να φύγω :cry: ξεκινάω και ο θεός βοηθός

HelamansWarrior
16-05-06, 10:30
Άκρη με τον ΟΤΕ δεν έχω βγάλει

κ ουτε προκειται να βγαλεις πΟΤΕ....

KaPo_y0
18-05-06, 10:33
πήγα τελικά στον ΟΤΕ και είπα ότι έχω κάνει μια αίτηση για αναβάθμιση δυκτίου.Για να μην λέμε και πολλά μου είπε ο προϊστάμενος ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω...λέω πόσο περίπου λέει την ατάκα της χρονιάς ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ δλδ εγώ πληρώνω τον οτε για να με έχει γραμμένο... αυτά καλημέρα σας

gallahant
18-05-06, 10:37
Η Ελλαδα εν ετη 2006:mad:

KaPo_y0
18-05-06, 10:42
άστα να πάνε δεν αντέχω άλλο...απλά θα κάνω αυτό που είπε ο lef13 θα πετάξω το PCM στα σκουπίδια(είναι και 2 ετών πολυκατοικία)

artlovergr
18-05-06, 12:18
Κάποιος φίλος είχε το ίδιο προβλημα με φερεσυχνη γραμμή και απευθύνθηκε ουκ ολίγες φορές στον Οτε της περιοχής του ευτυχώς γι αυτόν ο υπεύθυνος (νεος σε ηλικία) ήταν ένα πολυ φιλοτιμο παιδί ο φίλος μου ευγενικά τον παρακάλεσε (του κλάφτηκε λιγο τον παρακαλεσε λιγο του εθιξε και το φιλοτιμο και σε 2 εβδομαδες ειχε dsl .
Προσπαθησε να ξαναμιλησεις με τον υπευθυνο παρακαλεσε τον πες του οτι η δουλεια σου απαιτει μεγαλες ταχυτητες και τα συναφη. Τι να κάνουμε πρέπει να επιστρατέψουμε όλα τα μέσα.
Στην Ελλάδα πολλά πράγματαλειτουργούν μόνο κ μόνο με το φιλότιμο

@ ADSLgr.com All rights reserved.