PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για PAP-2, SPA3000 vs Softphones ποιότητα.



Avatar
11-05-06, 18:08
Θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω ένα pap2 ή ένα spa3000 (από ότι έχω διαβάσει εδώ κυρίως), για να κάνω όλες μου τις κλήσεις μέσω voip. Πρόβλημα με πακέτα ή pings δεν έχω και έχω δουλέψει με το i-call, hol evoice & voipbuster. Όλα γενικά καλά έχουνε πάει (έχω δοκιμάσει x-lite,sjphone + x-pro με το g729 codec).

Έχω παρατηρήσει πως έχω πρόβλημα (όχι εγώ, αυτοί που με ακούνε) με λίγη επιστροφή ήχου. Δεν συνέβαινε πάντα και δεν ξέρω αν εγώ είχα κάνει κάτι ή έχω κάνει κάτι λάθος και γίνεται αυτό. Έχω παρατηρήσει όμως ότι ανάλογα την ένταση που έχω στο μικρόφωνο (ειδικά αν έχω επιλεγμένο το mic boost), όσο πιο μεγάλη είναι αυτή, τοσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο. Άρα μου έχει μπει η ιδέα ότι φταίει γενικά η όλη ιστορία με τα softphones που χρησιμοποιείς τα ηχεία με το μικρόφωνο.


Και η απορία μου είναι η εξής : επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό ας πούμε για να το ελέγξω μόνος μου, και για να μην πάρω γουρούνι στο σακί, μπορείτε να μου πείτε αν αυτό το πρόβλημα ,όπως το αναφέρω, αν θα το έχω και με το pap2 ή με το spa3000 π.χ.?


Σορυ αν υπάρχει και κάπου αλλού αυτό το θέμα, αλλά από όσα διάβασα και έψαξα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

nrg_polini
11-05-06, 18:15
Λογικο ειναι να εχουν επιστροφη ηχου οταν τους ακους απο τα ηχεια αφου η φωνη τους ξαναπερναει στο μικροφωνο σου!

Avatar
11-05-06, 18:52
Εμ, μάλλον το έγραψα εγώ λάθος. Ακουστικά εννοούσα και μικρόφωνο, όχι ηχεία..

nrg_polini
11-05-06, 18:56
Παντως η επιστροφη ηχου απ'οσο ξερω δεν εχει να κανει με τη ποιοτητα της γραμμης, καμια φορα μου το κανει και μενα με το pap2, κλεινω και ξαναπαιρνω και ολα οκ. Ας μας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του μη σε παρω στο λαιμο μου :D

BoGe
11-05-06, 22:19
Ειδικά με Voipbuster, η επιστροφή ήχου, όπου γίνεται κυρίως αισθητή όπως σωστά ανέφερες από την μεριά του συνομιλητή είναι πιο έντονη.
Σε ΑΤΑ, η μόνη λύση είναι να μειώσω αρκετά την ένταση ήχου.
Κάποιες φορές η ποιότητα στο συγκεκριμένο θέμα είναι πιο καλή, όμως δεν παύει να υπάρχει.
Κάνοντας μια σύγκριση με SoftPhone, που έχω δουλέψει, τα ΑΤΑ/PAP, ελαφρά υπερτερούνε.
Δηλαδή, στο ΑΤΑ δεν έχω μειώση τόσο την ένταση, όσο υποχρεώνομαι να το κάνω στον υπολογιστή. Όμως και πάλι στο ΑΤΑ/PAP, θα ήθελα να το είχα λίγο πιο δυνατά, αλλά δεν το κάνω για τον λόγο που ανέφερες.

123456789
11-05-06, 22:28
Ειδικά με Voipbuster, η επιστροφή ήχου, όπου γίνεται κυρίως αισθητή όπως σωστά ανέφερες από την μεριά του συνομιλητή είναι πιο έντονη.
Σε ΑΤΑ, η μόνη λύση είναι να μειώσω αρκετά την ένταση ήχου.
Κάποιες φορές η ποιότητα στο συγκεκριμένο θέμα είναι πιο καλή, όμως δεν παύει να υπάρχει.
Κάνοντας μια σύγκριση με SoftPhone, που έχω δουλέψει, τα ΑΤΑ/PAP, ελαφρά υπερτερούνε.
Δηλαδή, στο ΑΤΑ δεν έχω μειώση τόσο την ένταση, όσο υποχρεώνομαι να το κάνω στον υπολογιστή. Όμως και πάλι στο ΑΤΑ/PAP, θα ήθελα να το είχα λίγο πιο δυνατά, αλλά δεν το κάνω για τον λόγο που ανέφερες.

Σε sipura ATΑ πως γίνεται η "μείωση της έντασης" που αναφέρεις?

BoGe
11-05-06, 23:31
Σε sipura ATΑ πως γίνεται η "μείωση της έντασης" που αναφέρεις?

Admin Login
Advanced
Regional
στο κάτω μέρος της σελίδας
FXS Port Gain Input: -1 (πόσο σε ακούνε οι άλλοι)
FXS Port Output Gain: -15 (πόσο δυνατά ακούς εσύ τους άλλους)

123456789
11-05-06, 23:40
Admin Login
Advanced
Regional
στο κάτω μέρος της σελίδας
FXS Port Gain Input: -1 (πόσο σε ακούνε οι άλλοι)
FXS Port Output Gain: -15 (πόσο δυνατά ακούς εσύ τους άλλους)

Ακολούθησα τις οδηγίες σου, ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.