PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Dialers παρα την ADSL και καποιες αποριουλες σχετικα με τη γραμμη!



alwaysalone
11-05-06, 21:55
Καταρχας καλησπερα!

Εδω και δυομιση μηνες ειμαι κατοχος adsl γραμμης, με πάροχο την otenet. Πριν λιγες μερες μου ήρθε ο πρωτος λογαριασμος του ote και εχω να κανω τις εξης ερωτησεις:

1) Δε φαινεται καπου στο λογαριασμό του ΟΤΕ, οτι εχω adsl γραμμή?

2) Ειδα περιπου 150 ευρω, κλησεις προς αλλα σταθερα δίκτυα, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω κανει κλησεις free internet, ουτε εχω παρει τηλεφωνα σε σταθερα πχ cosmoline κλπ, ουτε εχω προεπιλογή φορέα απο καποια εταιρεια σταθερής τηλεφωνίας. ΕΠΙΠΛΕΟΝ εχω φραγη εδω και πολλους μηνες (πριν βαλω adsl) σε διεθνεις κλησεις και κλησεις τυπου 901 κλπ... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ #$#%$ ?? Σας εχει συμβεί ποτέ? Ο ΟΤΕ τι σας είπε? Σας εβαλε να τα πληρώσετε?

3) Το παγιο της γραμμης adsl και το πάγιο της συνδρομής θα μου έρχεται σε λογαριασμό της otenet? Eγώ πήρα αυτο το πακετο που ειναι 4 μηνες δωρεαν + 8 μηνες με εκπτωση. Πότε θα μου έρθει ο πρωτος λογαριασμος της otenet?

4) Το security kit otenet σας προστατευει? Επισης το modem που εχω ειναι το sagem 800 fast και δεν εχει firewall.. Λετε να το αλλαξω ή καλυπτομαι απο θεμα προστασίας?

Σορρυ για τις ερωτησεις, αλλα στα τηλεφωνα που κανω μου απανταν ολο κατι κοπελες - μπαζα και δε μπορω να συννεοηθω!

Παιδια σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! Περισσοτερο με καιει αυτο με τους dialers!

sdikr
11-05-06, 21:56
Για τους dialer δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12994

alwaysalone
11-05-06, 22:20
Σε ευχαριστώ! Με αυτο το link μου λύνονται αρκετες απορίες σχετικά με τους dialers, οποτε μαλλον θα πρεπει να ζητήσω εξηγησεις απο τον ΟΤΕ, μιας και εχω ηδη φραγή.. Αντε να δουμε τι φταιει..

sdikr
11-05-06, 22:24
Μπορείς να ζήτησεις απο τον Οτε (με χρεώση) να σου δώσει αναλυτική κατάσταση για όλες τις κλήσεις που έχουν γίνει, έτσι θα μπορέσεις να δείς που ειναι το πρόβλημα

1) οχι δεν θα δείς το κόστος στον λογαριασμό (εκτός αν το ζήτησες, αλλά θα έλεγε adsl πρόσβαση)

3) ναι εφόσον το ζήτησες, ο πρώτος θα έρθει μετά απο τον δωρεάν χρόνο

4) το security kit προστατέυει και ειναι και firewall

FFGR
11-05-06, 22:26
2) Ειδα περιπου 150 ευρω

Αυτά στο σύνολο του λογαριασμού ?

Έχεις κάποιο πακέτο αγορασμένο (προπληρωμένο) ?

Σε περίπτωση που πήρες την γραμμή και τον provider ξεχωριστά πληρώνεις :

45 Euro την ενεργοποίηση της ADSL
40 Euro περίπου την ADSL (πάγιο)
40 Euro περίπου την OTEnet (πάγιο)
20 Euro περίπου την προπλήρωση της OTEnet για τον επόμενο μήνα (πάγιο)
Βάζεις από πάνω και το πάγιο της κανονικής γραμμής (30 την PSTN, λίγο παραπάνω την ISDN)

Ο λογαριασμός της OTEnet έρχεται μαζί με τον λογαριασμό του ΟΤΕ

Tem
11-05-06, 22:33
........Ειδα περιπου 150 ευρω, κλησεις προς αλλα σταθερα δίκτυα, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω κανει κλησεις free internet, ουτε εχω παρει τηλεφωνα σε σταθερα πχ cosmoline κλπ, ουτε εχω προεπιλογή φορέα απο καποια εταιρεια σταθερής τηλεφωνίας. ΕΠΙΠΛΕΟΝ εχω φραγη εδω και πολλους μηνες (πριν βαλω adsl) σε διεθνεις κλησεις και κλησεις τυπου 901 κλπ... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ #$#%$ ?? Σας εχει συμβεί ποτέ? Ο ΟΤΕ τι σας είπε? Σας εβαλε να τα πληρώσετε?

υπάρχει περίπτωση να έχουν μπεί στον λογαριασμό παλαιότερες κλήσεις που δεν είχαν συμπεριληφθεί σε παλαιότερους λογαριασμούς. Μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και ζήτησα αναλυτικό πίνακα κλήσεων

sdn
11-05-06, 23:31
Τώρα αν πω ότι στον ΟΤΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται θα γίνω κακός και περίεργος. Αν κοιτάξετε σας χρεώνουν μερικές κλήσεις (πολύ μικρής διαρκειας) που δεν φαίνονται στον αναλυτικό της ADSL. Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά VOIP και στον τελευταίο λογαριασμό μου είχαν 45 κλίσεις μικρής διάρκειας. Και δεν καταλαβαίνουν και από λόγια αν τους πεις ότι έχουν κάνει ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ Μα@@κια. Τέλος πάντων η λύση είναι η πλήρης αποδέσμευση από τον ΟΤΕ (αυτό σημαίνει πΟΤΕ).

manoulamou
12-05-06, 00:14
Εαν και εφοσον υπαρχει στη συγκεκριμενη περιοχη του χρηστη υποστηριξη αποκλειστικου δικτυου της vivodi , αλλιως θα εχει μπλεξει με δυο φορεις,οι οποιοι σε καθε στραβη, ο ενας θα τα ριχνει στον αλλον!
Περαν της φραγης και της ολοσχερους αποσυνδεσης του παλιου modem και απ το κομπιουτερ και απ την γραμμη του ΟΤΕ (αρα αποκλειονται οι dialers)
πως ειναι δυνατον να χρεωνουν αυτα τα μικροποσα, αν ο πελατης εχει ζητησει να του στελνουν πληρη και αναλυτικη κατασταση λογαριασμου?
Σε τι μπορει να αντιστοιχουν σε λαθροχειριες οτετζηδων ή του ιδιου του ΟΤΕ?

alwaysalone
12-05-06, 20:35
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας .. Ζητησα αναλυτικό λογαριασμο "για αυτες τις κλήσεις προς αλλα σταθερα δίκτυα" και αναμενω τα αποτελεσματα :hmm: :hmm: :hmm: :hmm: ..

Αυτο που λετε για τον ΟΤΕ το εχω σκεφτει παμπολλες φορες, ελεος πια με το μονοπώλιο του :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: ...

bmagi
28-05-06, 10:41
Εαν δεν με απατα η μνημη μου ο ορος "...προς άλλα σταθερα δικτυα.." αφορά τα περιβοητα νουμερα 801xxxxxxx του δηθεν free Internet.
Που παρεπιπτοντος μονο free δεν ειναι αλλα το πληρωνεις κερατιατικα και αποτελει κατα τη γνωμη μου καραμπινατη περιπτωση παραπλανητικης διαφημισης.
Κραταω μια μικρη επιφυλαξη γι αυτο που σου λεω φιλε μου άλλα νομιζω οτι αυτο ειναι
Anyway μολις μαθεις ενημερωσε

mikeone
28-05-06, 10:47
Εαν δεν με απατα η μνημη μου ο ορος "...προς άλλα σταθερα δικτυα.." αφορά τα περιβοητα νουμερα 801xxxxxxx του δηθεν free Internet.
Που παρεπιπτοντος μονο free δεν ειναι αλλα το πληρωνεις κερατιατικα και αποτελει κατα τη γνωμη μου καραμπινατη περιπτωση παραπλανητικης διαφημισης.
Κραταω μια μικρη επιφυλαξη γι αυτο που σου λεω φιλε μου άλλα νομιζω οτι αυτο ειναι
Anyway μολις μαθεις ενημερωσε
Εγώ πάλι νομίζω το προς άλλα σταθερά δίκτυα είναι τα τηλέφωνα που έχουν προεπιλογή πχ 4νετ..Τελάς κτλ..
Αυτό το είχα δει μια φορά σε λογαριασμό ενός φίλου μου που όταν με έπαιρνε τηλ χρεωνόταν περισσότερο σε μένα(έχω 4νετ) παρά σε άλλους που είχαν ΟΤΕ.:rtfm:

alwaysalone
28-05-06, 14:14
Εαν δεν με απατα η μνημη μου ο ορος "...προς άλλα σταθερα δικτυα.." αφορά τα περιβοητα νουμερα 801xxxxxxx του δηθεν free Internet.
Που παρεπιπτοντος μονο free δεν ειναι αλλα το πληρωνεις κερατιατικα και αποτελει κατα τη γνωμη μου καραμπινατη περιπτωση παραπλανητικης διαφημισης.
Κραταω μια μικρη επιφυλαξη γι αυτο που σου λεω φιλε μου άλλα νομιζω οτι αυτο ειναι
Anyway μολις μαθεις ενημερωσε

Καταρχας ειμαι φίλη :princess2 :p
Ευχαριστω, απο τον Οτε ειπαν οτι ήταν κλησεις ειτε προς free internet, ειτε προς 801.. (κλησεις που εκανα προς την εξυπηρετηση της Οτενετ).

Προεπιλογη φορεα δεν εχω, ειχα πριν απο 2,5 χρονια tellas αλλά οχι με προεπιλογη.. (btw, πολυ μαπα ηταν η σταθερη τηλεφωνια με τελλας).

Τους ζητησα από τον Οτε αναλυτικη κατασταση με ωρα και διαρκεια και αριθμο για ολες αυτες τις κλησεις.. Dialers δεν ήταν τελικα.. (αυτο τους ελειπε με ενεργή φραγη εδω και 3 χρονια!)

alwaysalone
28-05-06, 14:19
Εγώ πάλι νομίζω το προς άλλα σταθερά δίκτυα είναι τα τηλέφωνα που έχουν προεπιλογή πχ 4νετ..Τελάς κτλ..
Αυτό το είχα δει μια φορά σε λογαριασμό ενός φίλου μου που όταν με έπαιρνε τηλ χρεωνόταν περισσότερο σε μένα(έχω 4νετ) παρά σε άλλους που είχαν ΟΤΕ.:rtfm:

Καλά σοβαρά μιλας!! Πω πω! Κατι παρομοιο μου ειχε πει και ενας φιλος μου, που μια φιλη του εχει Q, και χρεωνόταν περισσότερο οταν την επαιρνε τηλεφωνο. (δε ξερω αν ισχυει ακομα).

gallahant
29-05-06, 08:11
Ναι ισχυει αυτο για την Q απ οσο ξερω, δεν το εχω ψαξει αν ισχυει οντως ακομα, μην σε παρω και στο λαιμο μου:p

bmagi
29-05-06, 21:21
--------------------------------------------
...Καταρχας ειμαι φίλη...
--------------------------------------------

Sorry lady Λιγο το τρεξιμο στη δουλεια... λιγο η κουραση... :p

nrg_polini
29-05-06, 23:15
Τι λετε ρε παιδια, φυσικα και δεν εχει σχεση με ποια εταιρια εχει προεπιλογη ο αλλος οσο αφορα τη χρεωση που εχουμε εμεις οταν τον καλουμε.

alwaysalone
30-05-06, 20:38
--------------------------------------------
...Καταρχας ειμαι φίλη...
--------------------------------------------

Sorry lady Λιγο το τρεξιμο στη δουλεια... λιγο η κουραση... :p


Χαχα! Σιγα! Μου ακουστηκε πολυ αστειο ομως! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.