PDA

Επιστροφή στο Forum : Για ποια από τις παρακάτω επιλογές θα πληρώνατε λίγο παραπάνω?



karavagos
27-04-10, 14:15
Αφού 23 άτομα εκπλήρωσαν τις επιθυμίες τους για ένα μήνα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=373511) :whistle:, ήρθε η ώρα για την επόμενη δημοσκόπηση.

Για ποια από τις παρακάτω επιλογές θα πληρώνατε λίγο παραπάνω?

Για μεγαλύτερο download (π.χ. VDSL)
Για μεγαλύτερο upload (π.χ. ANNEX-M)

Jazzer
27-04-10, 14:49
Μπορείς να γίνεις πιο ακριβής με το "θα πληρώνατε λίγο παραπάνω" ;

GregoryGero
27-04-10, 15:00
για καμία παροχή δεν θα πλήρωνα λεπτό παραπάνω....
Άλλωστε ότι παρροχή και να ανακοινώσουν δεν θα έχει full κάλυψη.

gskarts
27-04-10, 15:03
Να υποθέσω ότι το «νικητή» της ψηφοφορίας θα το δούμε σαν υπηρεσία από την Forthnet εν καιρό…? ;)

Siba
27-04-10, 15:03
Upload x2 x3 x5 οσο εχεις το παιρνω:lol: :worthy:

Νikosanagn
27-04-10, 15:07
Upload x2 x3 x5 οσο εχεις το παιρνω Συμφωνώ το upload που προσφέρουν όλες οι εταιρίες είναι απλά απαράδεκτο...

Seitman
27-04-10, 15:11
Πιστεύω λίιιιιιιιιιιιιιιγο παραπάνω upload θα ήταν καλό

Papados
27-04-10, 15:19
Θα ήθελα περισσότερο UP.
Τωρα για τα παραπάνω € βλέπουμε!!!!

ZAGNA
27-04-10, 16:04
ANNEX-M και ξερό ψωμί!

trod
27-04-10, 18:31
Παραπανω upload αλλα το παραπανω λεφτα δεν θα συμφωνησω.

Simon Georgiou
27-04-10, 19:17
Παραπανω upload ειναι πολυ πιο χρησιμο πλεον...αλλα με λιγοτερα λεφτα αν γινεται...

Zus
27-04-10, 19:45
Αν είναι να μπει VDSL τότε και για τα δύο :p

Lagman
27-04-10, 20:53
Annex m φαντάζομαι οι περισσότεροι δεν θα κερδίσουν τίποτα σε upload...

Στη Vdsl Θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής fastpath;

antonis556
27-04-10, 21:39
VDSL for the wind :dance: :oneup:

........Auto merged post: antonis556 πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Annex m φαντάζομαι οι περισσότεροι δεν θα κερδίσουν τίποτα σε upload...

Στη Vdsl Θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής fastpath;

Ναι μπορει να γινει :oneup:

stri250
27-04-10, 21:40
Annex m φαντάζομαι οι περισσότεροι δεν θα κερδίσουν τίποτα σε upload...

Στη Vdsl Θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής fastpath;

Αγαπητέ Lagman ανάλογα με το DSLAM & το μόντεμ μπορείς να δεις και 2.5 Mbps στο UP χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

cmaniac
27-04-10, 22:02
Το ρεζουμε: Καποια forthnet ετοιμαζει Annex M επι πληρωμη, σαν την ΟΝ...

Κριμα και νομιζα θα το δινε δωρεαν. :whistle:

uncharted
27-04-10, 22:15
χωρις παρεξηγηση, αλλα νομιζω ειναι λιγο ακυρες οι επιλογες του poll :hmm:

VDSL δεν σημαινει μονο παραπανω download, αλλα -κυριως- μεγαλυτερο upload ;)

παντως δεν νομιζω να δωσει VDSL* -συντομα- η forthnet... ας δωσει δωρεαν GR-IX πρωτα σε ολους και βλεπουμε :twisted:

* ετσι οπως το εθεσε ο νηματοθετης, ειναι σαν να υποννοει οτι σε ενδεχομενο διαθεσης VDSL, θα δωσει πενιχρο upload α λα Jazztel (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=385016) :down:

nnn
27-04-10, 22:34
Annex Mου :p
κάνα € βέβαια παραπάνω όχι περισσότερο :whistle:

Lagman
28-04-10, 00:02
VDSL for the wind :dance: :oneup:

........Auto merged post: antonis556 πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ναι μπορει να γινει :oneup:


Το θέμα δεν είναι αν γίνεται, ότι γίνεται το γνωρίζω.

Ο δημιουργός του θέματος θα πρέπει να ξεκαθαρίσει, vdsl με δυνατότητα επιλογής fastpath η χωρίς δυνατότητα επιλογής fastpath

Για να ξέρουμε τι ψηφίζουμε δηλαδη :p

Fastpath= ευλογία :bless:

karavagos
28-04-10, 01:19
Το θέμα δεν είναι αν γίνεται, ότι γίνεται το γνωρίζω.

Ο δημιουργός του θέματος θα πρέπει να ξεκαθαρίσει, vdsl με δυνατότητα επιλογής fastpath η χωρίς δυνατότητα επιλογής fastpath

Για να ξέρουμε τι ψηφίζουμε δηλαδη :p

Fastpath= ευλογία :bless:

Εσύ ψήφισε οτι δεν σε ενδιαφέρει κανένα από τα δύο και είσαι οκ.;)

Georgevtr
28-04-10, 02:15
Vdsl 50/10 και φυσικα fast path με 50€,θα ηταν μια κινηση πολυ επιτυχημενη για την forthnet.

DSLaManiaC
28-04-10, 02:41
Αναρωτιέμαι πάντως...:hmm:

Αν το δω απ την οπτική γωνία ενός 3ου παρόχου, της ΟΝ για παράδειγμα θα ψήφιζα ως πάροχος VDSL και μάλιστα δε θα είχα καν την επιλογή για το αν θα πλήρωνα παραπάνω.

amwnra
28-04-10, 10:03
vdsl θα πληρωνα!!!

snakething
28-04-10, 11:22
Ετσι οπως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα αυτη την στιγμη δεν νομιζω να ειναι σοφο
να πληρωνεις παραπανω για το οτιδηποτε θεωρειτε πολυτελεια.

BlindG
28-04-10, 18:11
Να αλλάξουν τις μαϊμούδες που χρησιμοποιούν ενδοεταιρικά για να μεταφέρουν τους αεροκυλίνδρους της αλληλογραφίας τους, με αποτέλεσμα άλλα να λέει ο ένας και άλλα να κάνει ο άλλος :p

ZAGNA
28-04-10, 21:14
Συγνώμη για το off topic . Είδα πως το double play της forthnet άλλαξε πάγιο από 39.99e το μήνα στα 40.57e . Ισχύει? Αντί να κατεβαίνουν οι τιμές ανεβαίνουν? Έστω και ελάχιστα!

pan05
28-04-10, 21:19
Συγνώμη για το off topic . Είδα πως το double play της forthnet άλλαξε πάγιο από 39.99e το μήνα στα 40.57e . Ισχύει? Αντί να κατεβαίνουν οι τιμές ανεβαίνουν? Έστω και ελάχιστα!

Λόγω αύξησης του ΦΠΑ από 19% σε 21%.

ZAGNA
28-04-10, 21:27
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Απλά δεν ήθελα να φτιάξω νέο θέμα γι αυτή την ερώτηση :D

karavagos
01-05-10, 01:19
Βλέπω μια τάση προς το μεγαλύτερο upload.
Τώρα αν ρωτήσω γιατί το χρειάζεστε, να υποθέσω ότι θα πείτε για να ανεβάζετε linux διανομές στο rapidshare και στα torrents? :cool:

Lagman
01-05-10, 01:34
Βλέπω μια τάση προς το μεγαλύτερο upload.
Τώρα αν ρωτήσω γιατί το χρειάζεστε, να υποθέσω ότι θα πείτε για να ανεβάζετε linux διανομές στο rapidshare και στα torrents? :cool:

Για να σηκώνουν web server και αλλά services από linux η gameservers που να αντέχουν περισσότερους clients :p broadcast web radio ;

Αμα κάνεις upload κάθε μέρα διανομές linux στο rapidshare να μην θέλεις μεγαλύτερο upload ; :rofl:

DiM
01-05-10, 01:52
Το ANNEX-M θα σου δώσει ποσο με τις υπάρχουσες υποδομές ??? 2 Mbps upload ?? και πόσοι θα το πιάσουν :twisted:

Το VDSL θα δώσει και download και upload (25/5 και 50/10 Μbps ενδεικτικά) αρκετα μεγαλύτερες ταχύτητες και το πιο βασικό εάν το υποστηρίξει η περιοχή σου θα τις πιάσεις γιατί θα είναι κοντά σου το dslam του vdsl και όχι στο κέντρο του ΟΤΕ :)

Η διαφορα είναι στην τιμή :) το ANNEX-M μπορεί να γίνει εύκολα από τους παρόχους με μια λογική αύξηση στην τιμή 2-5 euro τον μηνα παραπάνω.

Το VDSL παίζουν πολλά ρολο και η τιμή θα μας ζουλίξει αρκετά άσχημα τουλάχιστον στην αρχή, μην ξεχνάτε ζούμε στην ελλάδα :p


Οποτε ok η δημοσκόπηση είναι πολύ έως παρα πολύ άστοχη :whistle:

karavagos
01-05-10, 02:36
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί να σου δώσει από τεχνικής άποψης και με καινούργια υποδομή, αλλά τι μπορεί να δώσει βάσει της υπάρχουσας υποδομής (εξού και το "λίγο παραπάνω" στον τίτλο).

cmaniac
01-05-10, 03:59
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί να σου δώσει από τεχνικής άποψης και με καινούργια υποδομή, αλλά τι μπορεί να δώσει βάσει της υπάρχουσας υποδομής (εξού και το "λίγο παραπάνω" στον τίτλο).

Με λιγα λογια, ας γινουμε ρεαλιστες και ας μιλησουμε σοβαρα, γιατι καλη η πλακα, αλλα και οταν οι ποροι περιοριζονται, οταν υπαρχει οικονομικο στενεμα (κριση ειναι για αυτους που βλεπουν TV), απο το οποιο ο καθενας μας θα προσπαθησει να βγει κερδισμενος και οταν ο "βασιλιας" που προσπαθεις να εκθρονισεις ειναι ατρωτος απο καθε αποψη τα πραγματα χρηζουν αντιμετωπισης με τουλαχιστον στοιχειωδη σοβαροτητα.

Η υπαρχουσα τεχνολογικη υποδομη (Copper - aDSL2+ DSLAMs ) μπορει να μας δωσει υπηρεσιες που μπορουν να ανταποκριθουν στις απαιτησεις ενος συγχρονου νοικοκυριου, οπως fast path, εως 3Mb/s Upload μεσω Annex M, GR-IX (στα αποτελεσματα του Q3/Q4 του 2010 θα σφξουν τα πραγματα, ελπιζω, και θα γινει λυση αναγκης το GR-IX για τη Forthnet), IPTV SD/HD (720p).

Για το τελευταιο η forthnet δεν εχει λογο να επενδυσει, μιας και εχει ηδη ενα σχετικα καλο χαρτι στα χερια της, το οποιο εχει την δυνατοτητα να βελτιωσει τις υπηρεσιες του οσο ειναι καιρος καθως κι εκει αχνοφαινεται νεος παικτης, ο οποιος εχει την σφραγιδα του ομιλου ΟΤΕ. Αν λοιπον σταματησει να στριμωχνει τα SD καναλια στους transponders των Hot bird και τα κανει επιτελους να ΒΛΕΠΟΝΤΑΙ τουλαχιστον, με λιγο καλυτερο περιεχομενο σαν συμπληρωμα των παραπανω, τοτε θα μπορει να σταθει σε κατι νεο οπως αυτο που ετοιμαζει ο ΟΤΕ, αν και εφ οσον οι πληροφοριες ειναι σωστες.

Οταν ο τελικος χρηστης μαθει τι πρεπει να ζηταει και ξεφυγει απο το κατοχικο συνδρομο που διακατεχει τον Ελληνα ακομα και τοσα χρονια μετα και αποκτησει συνειδηση και ορια τοτε θα το ξανασυζητησουμε.

Το να ζηταει παραπανω bandwidth, δηλαδη, απο 24/1, χωρις να ξερει τι θα του χρειαστει, χωρις να εχει ιδεα τι ειναι τα Mbit/s, απλα ακουει μια λεξη και την αναπαραγει σαν παπαγαλακι που ακουσε καινουργια λεξη και προσπαθει να μαθει να την προφερει καλυτερα (αν δεν πιστευετε οτι συμβαινει αυτο, τοτε ή ζειτε σε καποια παραλληλη διασταση ή απλα αυτο ειναι το πρωτο post που διαβαζετε στο aDSLgr.com) ειναι τουλαχιστον απληστια.

Οι πραγματικες ταχυτητες εως 24, οπως τις γνωριζει η πλειοψηφια των χρηστων του ΟΤΕ, που τα backbones του δεν εχουν δειξει σημαδια κορεσμου, σε αντιθεση με το κυριο δικτυο της forthnet που εδειξε την αδυναμια να ανταπεξελθει στην ζητηση απο την πρωτη στιγμη που η ιδια εκανε το μεγαλο βημα αναβαθμισης απο 8ρες (? αν δεν με απατα η μνημη μου) σε 24αρες απλα προσπαθωντας να προλαβει τις εξελιξεις και να κερδισει τις εντυπωσεις ξεκινωντας ενα μεγαλο σαφαρι αντλησης χρηστων απο τον "βασιλια" ΟΤΕ, ειναι υπεραρκετες και καλυπτουν το 99.9% των αναγκων ενος μεσου χρηστη Internet. Μη σας πω το 199.99%..

Ειμαι σιγουρος οτι καπου στο τμημα σχεδιασμου υπηρχε ενας τουλαχιστον ανθρωπος με φιλοτιμο, οσο φιλοτιμο μπορει να εχει ενας τεχνικος (μετα απο καποια χρονια στον χωρο αποκτας καθαρα κερδοσκοπικη συνειδηση - ειναι κατι το οποιο βλεπω σε μεγαλυτερους και ξερω πως θα συμβει και σε μενα) που οταν τον ρωτησαν οι managers τις δυνατοτητες των τεχνολογιων που προσφερονταν τοτε προσπαθησε να προειδοποιησει πως τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο ροδινα και ισως να πονοκεφαλιασε πολλες φορες με τις αποφασεις των ανωτερων του που ηταν υποχρεωμενος να υλοποιησει για να κερδισει μια εταιρια παιζοντας ολα τα χαρτια και ρισκαροντας ολα της τα φυλλα. Το να πεισει πως τα 24mbit/s ηταν κατι το απαραιτητο και το ακρως χρησιμο, χωρις βεβαια ο καταναλωτης να εχει κατανοησει πληρως περι τινος προκειται. Καταναλωτισμος: Η αποΘεωση. Η θα της εβγαινε η οχι.

Της βγηκε, αλλα οχι τοσο οσο θα περιμενε, μαλλον. Οπως και σε ολους τους εναλλακτικους. Οι "αλλοι" τουλαχιστον αναγνωρισαν την χρησιμοτητα των peerings. Η forthnet οχι, προτιμησε να πληρωνει - ας μου επιτραπει η εκφραση - τα κερατιατικα των level3, seabone, tinet, απο το τσαμπα του GR-IX. Εξυπνο, ε?

Γι αυτο εχουμε pings με HOL, Vivodi, Tellas-Wind (ή Wind-Tellas), NetOne (αληθεια, αυτη η εταιρια πως επιβιωνει αναμεσα σε τετοιους στιγνους επαγγελματιες, ακομα αναρρωτιεμαι και μακαρι να συνεχισει ετσι) κλπ, τετοια που αναρρωτιεσαι, πού ειναι τα κεντρικα της Forthnet στην Γερμανια? Γιατι απο κει βλεπω να ερχονται τα πακέτα μου. Α, μην ξεχασω και τα franchise πακετα που πανε μεσω Ιταλιας..

Το κακο ειναι πως ακομα και τωρα, μετα απο 4 χρονια που ακουω για 24ρες, ακομα ακουω για μπουκωμενο δικτυο του ΧΨΩ παροχου. Ευλογο ευκολα απαντωμενο ερωτημα: Μα γιατι δεν κανυν κατι να το ξεμπουκωσουν? Γιατι δεν εχουν λεφτα, λεφτα σαν λεφτα που αρμεγε ο ΟΤΕ επι 40 χρονια τον κοσμο. Γιατι οι εναλλακτικοι ειναι εταιριες που εχουν ως αποκλειστικο στοχο το κερδος μεσω την πωλησης υπηρεσιων.

Ενας εναλλακτικος παροχος πριν απο 10 χρονια ηταν ενας απλος ISP που απλα διεφερε απο τον διπλανο του αντιπαλο παροχο μονο στα 5 τελευταια νουμερα του αριθμου κλησης ΕΠΑΚ (το λεω και τρεμει το φυλλοκαρδι μου) που αν θυμαμαι καλα, στα τελευταια του ηταν της μορφης 89625ΧΧΧΧΧ.. Δηλαδη ειχαμε τον μεγαλο ΟΤΕ και τους ISPs.

Ενας απο αυτους ηταν βεβαια και η otenet, αλλα ηταν και καλα ασχετη εταιρια. Ναι, οκ.

Το πως βρεθηκε με ιδιοκτητο δικτυο ο καθε κατοχος - παροχΕΑΣ ενος ΕΠΑΚ αριθμου, ειναι κατι το οποιο ουτε εγω καταφερα να συνειδητοποιησω. Μαλλον ουτε οι ιδιοι, γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε. Βιαστικες κινησεις για να προλαβουν την εξελιξη της τεχνολογιας τους εφεραν μεταξυ κερδοφοριας και ζημιας. Ζημιας δηλαδη, γιατι αποσβεση δεν εχω ιδεα αν εχει γινει. Λυπαμαι, δεν εχω σπουδασει οικονομολογος για να ξερω τι σημαινει EBITDA και οι αλλοι οροι της καθε ανακοινωσης οικονομικων αποτελεσματων της καθε εταιριας και αυτα τα νουμερα τα κοιταω οπως τα κοιταει και ο μεσος 20ρης. Οσο μεγαλυτερα, τοσο καλυτερα, αρκει μπροστα να μην λεει "ζημια".

Ουτε πως εφτασε η Forthnet απο κατι που ξεκινησε μεσα απο το ΙΤΕ στην Κρητη, ενα ιδρυμα το οποιο εχει καθαρα ερευνητικο χαρακτηρα που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως τα παιδια που παλευουν να αποδειξουν οτι μπορουν να ξεζουμισουν τις τεχνολογιες το κανουν απο ευγενη αμιλλα - την ιδια ευγενη αμιλλα που κρυβεται πισω απο τους Ολυμπιονικες :whistle: - να φτασει να γινει παροχος που δεν δινει δεκαρα για τς υπηρεσιες που προσφερει, να αγνοει τι σημαινει δωρεαν Peerings μεσω των εγκαταστασεων που βρισκονται εντος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ (κατι σαν αυτο που ιδια ξεκινησε, αυτη ειναι η τιμη την οποια κανει σε ατομα σαν αυτα που στηριξαν την ιδεα της δημιουργιας της, ασχετως των τυχον κρυφων παιχνιδιων που ισως παιχτηκαν πισω απο τη δημιουργια της) με τους ελληνικους ISPs, να υποχρεωνει σε διασυνδεση εκτος του εκπαιδευτικου ιδρυματος και μαλιστα επι πληρωμη.

Το κορυφαιο ειναι οτι δυστυχως βρισκει πελατες να την πληρωνουν. Πελατες ISP, πελατες και ιδιωτες, σαν εμενα που σας γραφω με την 24αρα μου και που χαιρομαι που εχω fast path οπως προσπαθησαν να μου ανακοινωσουν το μεσημερι απο την Κρητη (28110ΧΧΧΧ) αλλα δεν μπορεσαν να με βρουν. Φυσικα οταν δοκιμασα να επικοινωνησω ο ιδιος για να τους πω ποσο καταπληκτικοι ειναι αφου το μονο που καταφεραν να βελτιωσουν ειναι το Upload μου κατα ~60kbps (1020 > 1085) ενω παρεμενα σε Interleaved Mode δεν τολμησαν καν να σηκωσουν το τηλεφωνο. Πιθανως γιατι προωθει στο απειρο ισως και προφανως γιατι προωθει στο απειρο, αλλα πολυ χαιρομαι που παραλιγο να εχω την ευκαιρια του να σηκωσω το τηλεφωνο και να με ακουσει ενας ανθρωπος που θα με κανει να νιωσω πως οι γνωσεις που εχω πανω στα δικτυα ειναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ μπροστα σ αυτες που θα εχει ο αλλος που θα μου μιλαει στην αλλη ακρη.

Τσαμπα χαρηκα οτι θα γινοταν κιολας.

ΥΓ. Προλαβαινετε να παρετε παραδειγμα απο την NetOne, να αποκτησετε επισημο support και εδω μεσα μπας και ανεβειτε στα ματια του κοσμου πρωτου να ειναι αργα. Αν σας αφησουν οι managers σας, γιατι εχω την εντυπωση οτι αν πατε να κανετε κατι καλο σας κανουν "ντα" μην την τυχον και χαλασετε την κακη φημη την οποια πρσπαθουν καποιοι να χτισουν με τοσο κοπο.

ΥΓ.2 Ελπιζω να μην ξεχασα τιποτα. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να συμμεριστει τις αποψεις μου, ουτε διεκδικω το αλαθητο του Πάπα. Fast path ζητησα και αντ αυτου πηρα ΙΙΙ τον αριθμο, ενω αλλος πηρε Annex M, κατα λαθος, επειδη καποιος τεχνικος δεν ξερει να ξεχωρισει το fast path απο το annex m ή ακομα καλυτερα επειδη ο τηλεφωνητης δεν ηξερε τι να γραψει στην φορμα.. Βεβαια του το πηρατε πισω αμεσα αντιλαμβανομενοι οτι κατι εγινε λαθος, αφου δεν εχει διατεθει ακομα επισημως εμπορικα, ελπιζω να μην του το χρεωσετε κιολας...

nnn
01-05-10, 04:30
Βλέπω μια τάση προς το μεγαλύτερο upload.
Τώρα αν ρωτήσω γιατί το χρειάζεστε, να υποθέσω ότι θα πείτε για να ανεβάζετε linux διανομές στο rapidshare και στα torrents? :cool:
Μπα :p
Προσωπικά κάνω streaming στο SNR radio μας και καταναλώνω το 1/3 από το τωρινό upload, οπότε με Annex M θα ήταν καλύτερα.

karavagos
01-05-10, 12:29
Με λιγα λογια, ας γινουμε ρεαλιστες και ας μιλησουμε σοβαρα...

Παρόλο που είσαι off-topic, επειδή τα λες ωραία και σε πάω (:p), στείλτα και με email εκεί που πρέπει.



Βεβαια του το πηρατνε πισω αμεσα αντιλαμβανομενοι οτι κατι εγινε λαθος, αφου δεν εχει διατεθει ακομα επισημως εμπορικα, ελπιζω να μην του το χρεωσετουνε κιολας...
:evil:

cmaniac
01-05-10, 16:37
Παρόλο που είσαι off-topic, επειδή τα λες ωραία και σε πάω (:p), στείλτα και με email εκεί που πρέπει.

Να σου θυμισω που βρισκεται ο τελευταιος ανθρωπος που το ειπε αυτο? :p

Το mail μαλλον δεν θα χρειαστει.. Οσοι ειναι αξιοι να μπουν σε ενα τεχνολογικο forum που τους εχει αφιερωσει ολοκληρη κατηγορια, θα το βρουν και θα το διαβασουν. Αλλωστε, αν στειλω mail διακινδυνευω την περιπτωση να παρω και απαντηση, πραγμα που αν γινει, θα μου γκρεμισει την κακη εικονα που εχω αποκομισει μεχρι τωρα.. Την εικονα που με κοπους χτιζουν, οπως ειπα στο παραπανω ποστ. Κριμα ειναι. ;)

Ασε που αν εχουν προχειρα τα στοιχεια μου, μπορει κα να με τρεχουν για δυσφημιση. Στην Ελλαδα ζουμε. Αν τυχον πεις καμμια φορα καμμια αληθεια παραπανω, μπορει και να σε φανε ζωντανο. Κι ας ειναι αληθεια.. Οποτε, ημι-ανωνυμα ειναι καλυτερα.



:evil:

Τα ΥΓ πηγαιναν σ αυτους που ισως ασχοληθουν με το adslgr.com, αναμεσα στις υπολοιπες σημαντικες ασχολιες τους και εχουν ισχυρη θεση στην εταιρια που προανεφερα. Δεν ηταν σε καμμια περιπτωση απαντηση στο post σου, που παρεθεσα, ουτε απευθυνομουν σε εσενα προσωπικα. Γι αυτο ηταν και ΥΓ. Για να ξεχωρισουν απο το κυριως κομματι. :oneup:

RyDeR
01-05-10, 19:31
vDSL ... :clap:

nnik
01-05-10, 20:06
VDSL,δώσε μπάρμπα,δώσε.

SfH
01-05-10, 20:17
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί να σου δώσει από τεχνικής άποψης και με καινούργια υποδομή, αλλά τι μπορεί να δώσει βάσει της υπάρχουσας υποδομής (εξού και το "λίγο παραπάνω" στον τίτλο).

Το υποθετικό vdsl του poll δηλαδή παραπέμπει σε vdsl κάρτα/dslam μέσα στο A/K ?

karavagos
01-05-10, 21:33
Το υποθετικό vdsl του poll δηλαδή παραπέμπει σε vdsl κάρτα/dslam μέσα στο A/K ?
Παραπέμπει σε οποιαδήποτε φτηνή & γρήγορη λύση.

thanoolhs
01-05-10, 21:57
Mιας και το Annex-M ήδη πιστεύω οτι θα είναι διαθέσιμο στο άμεσο μέλλον, ψήφησα VDSL:cool:

Ingenius
01-05-10, 22:47
Να σου θυμισω που βρισκεται ο τελευταιος ανθρωπος που το ειπε αυτο? :p

Το mail μαλλον δεν θα χρειαστει.. Οσοι ειναι αξιοι να μπουν σε ενα τεχνολογικο forum που τους εχει αφιερωσει ολοκληρη κατηγορια, θα το βρουν και θα το διαβασουν. Αλλωστε, αν στειλω mail διακινδυνευω την περιπτωση να παρω και απαντηση, πραγμα που αν γινει, θα μου γκρεμισει την κακη εικονα που εχω αποκομισει μεχρι τωρα.. Την εικονα που με κοπους χτιζουν, οπως ειπα στο παραπανω ποστ. Κριμα ειναι. ;)

Ασε που αν εχουν προχειρα τα στοιχεια μου, μπορει κα να με τρεχουν για δυσφημιση. Στην Ελλαδα ζουμε. Αν τυχον πεις καμμια φορα καμμια αληθεια παραπανω, μπορει και να σε φανε ζωντανο. Κι ας ειναι αληθεια.. Οποτε, ημι-ανωνυμα ειναι καλυτερα.


Τα ΥΓ πηγαιναν σ αυτους που ισως ασχοληθουν με το adslgr.com, αναμεσα στις υπολοιπες σημαντικες ασχολιες τους και εχουν ισχυρη θεση στην εταιρια που προανεφερα. Δεν ηταν σε καμμια περιπτωση απαντηση στο post σου, που παρεθεσα, ουτε απευθυνομουν σε εσενα προσωπικα. Γι αυτο ηταν και ΥΓ. Για να ξεχωρισουν απο το κυριως κομματι. :oneup:

Δε νομίζω ότι η εταιρεία και κάθε εταιρεία θα έπρεπε ντε και καλά να ασχοληθεί ενεργά με το ADSLGR.COM και κάθε άλλου είδους forum. Με αφορμή αυτό που είπες και στο no33 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3461318&postcount=33) ωφείλει μεν να αφουγκράζεται την αγορά και τα τεχνολογικά forum αλλά θα έπρεπε να είναι ικανή να λύσει τα προβλήματα της μόνη της έχοντας το απόλυτα εξειδικευμένο προσωπικό αρκεί και ο manager να είναι λίγο εγωιστής όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι (αν έχει τουλάχιστον κάποιο τεχνικό υπόβαθρο :rolleyes:).

Zus
02-05-10, 01:55
Παραπέμπει σε οποιαδήποτε φτηνή & γρήγορη λύση.

Επειδή εσύ μάλλον είσαι μέσα στα πράγματα, πες σε παρακαλώ στα παλικάρια ότι σε πολλές περιπτώσεις παρότι στάλθηκε το mail για αλλαγή σε fastpath δεν έχει αλλάξει το παραμικρό, ώστε να σταματήσουν να μας βγάζουν τρελούς και να πετάν μαργαριτάρια.

Και να κοιτάξουν μπας και λύνεται ώστε να μην τρώμε τον χρόνο μας μιλώντας με ΤΥ και στέλνοντας mail.
Αν για συγκεκριμένους τεχνικούς λόγους δεν γίνεται για την ώρα, δεν θα πεθάνουμε κιόλας, απλά να ξέρουμε τι γίνεται.

Lagman
02-05-10, 10:14
Δε νομίζω ότι η εταιρεία και κάθε εταιρεία θα έπρεπε ντε και καλά να ασχοληθεί ενεργά με το ADSLGR.COM και κάθε άλλου είδους forum. Με αφορμή αυτό που είπες και στο no33 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3461318&postcount=33) ωφείλει μεν να αφουγκράζεται την αγορά και τα τεχνολογικά forum αλλά θα έπρεπε να είναι ικανή να λύσει τα προβλήματα της μόνη της έχοντας το απόλυτα εξειδικευμένο προσωπικό αρκεί και ο manager να είναι λίγο εγωιστής όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι (αν έχει τουλάχιστον κάποιο τεχνικό υπόβαθρο :rolleyes:).

Νομίζω ότι δεν φτάνει μόνο να υπάρχει το απόλυτα εξειδικευμένο προσωπικό αλλά και οι σωστές υποδομές από την αρχή.

malakudi
02-05-10, 10:28
Εγώ για το μόνο που θα πλήρωνα παραπάνω είναι για αυξημένη προτεραιότητα (classification). Όχι κατ' ανάγκη εγγυημένο bandwidth, αλλά αυξημένη προτεραιότητα έναντι των "απλών" 24/1 συνδρομών.

Άλλωστε το 24/1 είναι απάτη για τους περισσότερους, εγώ έχω ενεργοποιημένες 4 dsl σε διάφορα σημεία και όλες είναι από 6000/900 ως 10000/1000 το καλύτερο.

Αν μπορούσα με annex m να έχω 10000/2500 αντί για 10000/1000, θα το προτιμούσα. Η επιλογή VDSL είναι κάτι τελείως διαφορετικό, απαιτεί σημαντικές επενδύσεις και δίκτυο mini DSLAM, οπότε δε το βλέπω να συμβαίνει από εναλλακτικούς. Εκτός κι αν βάλουν VDSL στα σημεία που τώρα έχουν ADSL DSLAM, οπότε θα ευνοηθούν μόνο οι ελάχιστοι που είναι κοντά στα κέντρα.

ardi21
02-05-10, 14:41
VDSL με το σκεπτικο οτι με την συγκεκριμενη τεχνολογια θα αυξηθει και το down και το up.

Ασχετα αν δεν το βλεπω να γινεται συντομα εκτος ΟΤΕ.

cmaniac
02-05-10, 15:25
Εγώ για το μόνο που θα πλήρωνα παραπάνω είναι για αυξημένη προτεραιότητα (classification). Όχι κατ' ανάγκη εγγυημένο bandwidth, αλλά αυξημένη προτεραιότητα έναντι των "απλών" 24/1 συνδρομών.

ATM QoS :oneup:

Καλη σκεψη! Αλλα οι αλλοι, ποσο πιο κατω να πανε..?


Άλλωστε το 24/1 είναι απάτη για τους περισσότερους, εγώ έχω ενεργοποιημένες 4 dsl σε διάφορα σημεία και όλες είναι από 6000/900 ως 10000/1000 το καλύτερο.

Βαρια κουβεντα...



Αν μπορούσα με annex m να έχω 10000/2500 αντί για 10000/1000, θα το προτιμούσα. Η επιλογή VDSL είναι κάτι τελείως διαφορετικό, απαιτεί σημαντικές επενδύσεις και δίκτυο mini DSLAM, οπότε δε το βλέπω να συμβαίνει από εναλλακτικούς. Εκτός κι αν βάλουν VDSL στα σημεία που τώρα έχουν ADSL DSLAM, οπότε θα ευνοηθούν μόνο οι ελάχιστοι που είναι κοντά στα κέντρα.

Μεγαλη μπουκια φαε..;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.