PDA

Επιστροφή στο Forum : Pc απο Βουλγαρια



cool11
28-04-10, 09:28
Ενας συγγενης μου, εχει ενα βουλγαρο φιλο που του ειπε οτι τα pc στη βουλγαρια, ειναι πολυ φτηνοτερο απο ελλαδα, λογω χαμηλοτερων μισθων, κοστους ζωης κλπ.
Ο συγγενης μου θελει να αγορασει ενα laptop, και επειδη ο βουλγαρος θα παει βουλγαρια, προθυμοποιηθηκε να του βρει laptop.
Νομιζω οτι στα laptops εχουν πεσει οι τιμες και στην ελλαδα, αλλα δεν μπορω να ξερω τι παιζει στην αγορα της Βουλγαριας.
Ετσι κι αλλιως, του ειπα να του πει του βουλγαρου να του τηλεφωνησει απο βουλγαρια και να του πει μοντελο και τιμη, και μετα βλεπουμε ποσο το πουλανε στην ελλαδα και αποφασιζουμε αναλογως.

Απλα ανοιξα το θεμα, να πει καποιος αν γνωριζει τι παιζει απο τιμες στη γειτονικη χωρα.

cranky
28-04-10, 09:43
Απο τιμές, δεν ξέρω τί γίνεται, αλλά να ζητήσει ο συγγενής σου να αγοραστεί απο μαγαζί, και να έχει διεθνή εγγύηση, μην πάθει ό,τι και ο φίλος εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=380967).

georgis4
28-04-10, 10:10
Επειδη εχω ανεβει 5-6 φορες βουλγαρια μπορω με σιγουρια σχεδον να σου πω οτι απο τιμες σε επωνυμα προιοντα ειναι ΑΚΡΙΒΟΣ ιδιες αν οχι €5-€10 φθηνοτερα....εμεινα ειδικα οταν ειδα ΓΕΡΜΑΝΟ και ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ στο σαντανσκι...
Αυτο με τους χαμηλους μισθους και τις φθηνες τιμες ειναι λιγο μυθος πλεον ειδικα για το 2ο....Ισχυει ΜΟΝΟ για οτιδηποτε made in china-turkey και αφορα πατσαβουρια που τα αποκαλουν ρουχα!
Το μονο εγγυημενα που αξιζει απο βουλγαρια ειναι τζιν παντελονια και καλτσες με €0.50 :rofl:

gfevran
28-04-10, 20:42
Πρίν 1 χρόνο που ήμουν στη βουλγαρία οι τιμές στα επώνυμα laptop είναι περίπου ίδιες!.

tsavman
28-04-10, 20:43
Επίσης, στα laptop είναι μανίκι το διαφορετικής γλώσσας πληκτρολόγιο..

euklidis
28-04-10, 20:59
Υπαρχει πλαισιο στη βουλγαρια... Ας τσεκαρει αν ισχυει η εγγυηση..

jim68
28-04-10, 21:24
Υπαρχει πλαισιο στη βουλγαρια... Ας τσεκαρει αν ισχυει η εγγυηση..

Ναι υπάρχει http://corporate.plaisio.gr/CorporateShops.aspx?show=Shop_Bulgaria_Sofia

cool11
28-04-10, 23:29
Δηλαδη πως να το τσεκαρει αυτο με την εγγυηση ρε παιδια? Αν σκοπευει να το αγορασει ο βουλγαρος απο αλλο καταστημα, πως θα το τσεκαρει στο πλαισιο?

tsigarid
29-04-10, 02:18
Από όπου και να το αγοράσει, να φροντίσει να έχει διεθνή εγγύηση, το λιγότερο εντός ΕΕ.

takaros
29-04-10, 02:40
Μιας και εχω πάει Βουλγαρία, επιβεβαιώνω πως η φτήνια είναι μύθος.

Βουλγαρικό e-shop για να συγκρίνεται.

http://stealtech.org/

vamvakoolas
29-04-10, 13:25
απλως να προσθεσω οτι τα ιδια ισχυουν και για πιο πανω (Ρουμανια) αντε στα 800 ευρα να γλιτωσεις....5:rofl::rofl:

Nozomi
01-05-10, 15:57
Είναι κάποιοι "αστικοί μύθοι" που δύσκολα πεθαίνουν στα μυαλά των Νεοελλήνων....
Ένας απ' αυτούς μιλάει για την φτήνια στην Βουλγαρία. Απ' την στιγμή που μια χώρα μπαίνει στην ΕΕ, δασμοί και φόροι παύουν να υπάρχουν και οι τιμές εξισώνονται (πάνω-κάτω).
Οι διαφορές που έχω δει εγώ στην Βουλγαρία είναι μηδενικές και όπως είπαν οι παραπάνω είναι ζήτημα αν γλυτώνεις 5 (με το ζόρι 10 ευρώ).
Είναι εισαγόμενα είδη, δεν τα παράγουν οι Βούλγαροι τα laptop, άσε που και να τα έφτιαχναν εκείνοι, λόγω ΕΕ, δεν θα έβλεπες διαφορά με Ελλάδα (για τους λόγους που σου εξήγησα).

Διαφορές πια δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ (εξαιρώ φαγητό που εκεί παραμένουν αρκετά φτηνότεροι), μην ανεβαίνετε για ψώνια ή να πηδήξετε, θα απογοητευθείτε...
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.:)

cool11
01-05-10, 17:07
Καταλαβα...
μεχρι να ενημερωσει ο βουλγαρος τον συγγενη μου, θα του πω να κρατα 'μικρο καλαθι'...γιατι ακουσαμε για πολλα κερασια!

georgis4
01-05-10, 21:25
Είναι κάποιοι "αστικοί μύθοι" που δύσκολα πεθαίνουν στα μυαλά των Νεοελλήνων....
Ένας απ' αυτούς μιλάει για την φτήνια στην Βουλγαρία. Απ' την στιγμή που μια χώρα μπαίνει στην ΕΕ, δασμοί και φόροι παύουν να υπάρχουν και οι τιμές εξισώνονται (πάνω-κάτω).
Οι διαφορές που έχω δει εγώ στην Βουλγαρία είναι μηδενικές και όπως είπαν οι παραπάνω είναι ζήτημα αν γλυτώνεις 5 (με το ζόρι 10 ευρώ).
Είναι εισαγόμενα είδη, δεν τα παράγουν οι Βούλγαροι τα laptop, άσε που και να τα έφτιαχναν εκείνοι, λόγω ΕΕ, δεν θα έβλεπες διαφορά με Ελλάδα (για τους λόγους που σου εξήγησα).

Διαφορές πια δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ (εξαιρώ φαγητό που εκεί παραμένουν αρκετά φτηνότεροι), μην ανεβαίνετε για ψώνια ή να πηδήξετε, θα απογοητευθείτε...
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.:)

Και πριν μπουν ευρωπαικη ενωση παλι ετσι ηταν στις τιμες....απλα ενα παραπανω απο τοτε που ηρθε το ευρω....με τις δραχμες καααατι γινοταν καποτε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.