PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίσχος απο την εταιρεία που θέλει να λέγεται Νο1



chrisantoniad
28-04-10, 13:40
FORTHnet....

Πρίν λίγες ημέρες πήγα σε ένα κατάστημα της εν λόγο εταιρείας, συγκεκριμένα στο κατάστημα που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, ομόνοια.
Ήταν Παρασκευή 23 του μήνα.
Ζήτησα λοιπόν πληροφορίες για ένα πακέτο τηλεφωνίας & internet που με ενδιέφερε.
Τους ανέφερα οτι με ενδιαφέρει πιό πολύ απο όλα ο δωρεάν χρόνος που έχουν προς Αλβανία και συγκεκριμένα πρός Τίρανα.
Ο κύριος, υπεύθυνος του καταστήματος όπως δήλωσε ο ίδιος, με διαβεβαίωσε οτι είναι απεριόριστα δωρεάν προς τον προορισμό που με ενδιαφέρει, πάντα μιλώντας για σταθερά τηλέφωνα.
Έτσι λοιπόν ξεκίνησα την διαδικασία εκείνη την στιγμή.
Μέσα στην τρελή χαρά λοιπόν όπως ήμουν συνέχισα την βόλτα μου στο κέντρο της Αθήνας.
Κατά την βόλτα μου και περνώντας απο το Σύνταγμα βρήκα ένα αντίστοιχο κατάστημα της ίδιας εταιρείας και σκέφτηκα "δεν μπαίνω να τους κάνω τις ίδιες ερωτήσεις να δω τι θα μου πούνε", όπως και έγινε.
Εκεί πρός έκπληξή μου έμαθα οτι είναι ναί μεν δωρεάν, αλλά δεν καλύπτεται όλη η Αλβανία, συγκεκριμένα τα Τίρανα που με καίνε, δεν είναι δωρεάν και χρεώνονται κανονικά, όπως και ακόμα μεγάλο πλήθος αριθμών που ανήκουν στην Αλβανία!!!!!
Όταν τους είπα τι έγινε, έμειναν έκπληκτοι, άφωνοι και μου είπαν "το συγκεκριμένο κατάστημα είναι franchise" δηλαδή τι σημαίνει αυτό???? οτι σε περιόδους οικονομικής κρίσης που είμαστε ο κάθε ένας προσπαθεί να κοροϊδέψει τον άλλο για να κερδίσει?????
ΑΙΣΧΟΣ & ΝΤΡΟΠΗ να προσπαθεί μια τέτοια εταιρεία να κοροϊδέψει τους πελάτες της.
Οι υπάλληλοι του καταστήματος με προέτρεψαν να ελέγξω την απόδειξη του δωρεάν εξοπλισμού που μου έδωσαν για να δω οτι δεν λέει πουθενά τα στοιχεία της εταιρείας FORTHnet, αλλά το όνομα μίας άλλης εταιρείας που είναι franchise.
Μας εκμεταλεύεσται, μας κοροϊδεύεται και δεν ντρέπεστε??
Πήγα λοιπόν στο κατάστημα που έκανα την αίτηση για να την ακυρώσω και να, "τσακωθώ" μέσα στα νεύρα μου.
Η απάντηση του "κυρίου" που δηλώνει υπεύθυνος?? "να διαβάζατε τους όρους κύριε πρίν υπογράψετε" τους έβαλα λοιπόν να μου διαβάσουν τους όρους και να μου δείξουν που το γράφει...
Η απάντηση του "κυρίου"? τα γράφει αναλυτικά στο Internet...!!!
Αφού δεν έχω Internet, πως να τα δώ, ρώτησα ο αφελής....
Απάντηση "θα έπρεπε να τα διαβάσετε πρίν υπογράψετε".
Και συνέχισε λέγοντας μου προκλιτικά "είμαι 10 (δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε) χρόνια μέσα στην εταιρεία και ξέρω πως δουλεύει..
Αν θέλετε να διακόψετε θα μας δώσετε 70 ευρώ... ΤΙ??? ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΣΑΣ???
ΑΙΣΧΟΣ σας, ΝΤΡΟΠΗ σας.
Και καλώ όλους όσους εξαπατήθηκαν να κάνουν το ίδιο με εμένα, καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μύνηση κατά του καταστήματος και όχι της εταιρείας.

Αυτό είναι κοροϊδία, ψέμα και αναληθής πώληση, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, πότε θα το πάρετε χαμπάρι??

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την μακροσκελής επιστολή μου, αλλά ας καλύψουμε κάποια πράγματα και να μην μας νομίζουν πρόβατα.

rc31
28-04-10, 14:46
Με την forthnet μίλησες ? Κατεγγειλες το γεγονος ?

Μερικές φορέ λυνεται απλα το θεμα .

pirobola
28-04-10, 14:48
Όπως σου είπαν είναι franchise δηλαδή πουλάνε τα πάντα και λένε τα πάντα και δεν μπορεί οι κάθε εταιρεία να ελέγχοι τους πάντες και τα πάντα.

Μίλα πρώτα με την εταιρεία και αυτό που είδα στο site να αναγράφεται είναι

Για αλβανία είναι δωρεάν οι κλήσης εκτός αν ξεκινάει ο αριθμός από
+003554249-52
+0035560-66
+0035570-79

Αν τα νούμερα που παίρνεις δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία η κλήση είναι δωρεάν αλλιώς ανήκουν σε νούμερα ειδικής χρέωσης.

DSLaManiaC
28-04-10, 14:48
Μπορείς ΑΝΕΤΑ να ζητήσεις διακοπή της διαδικασίας.
Δεν έχει γίνει ακόμα η κατασκευή της γραμμής ούτε ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

anger
28-04-10, 14:58
Οι χρεώσεις της Forthnet :
http://www.forthnet.gr/media/double_play/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82%20%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8E%CE %BD%20%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf
και εδώ http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=223132

3lbereth
28-04-10, 15:28
Λοιπόν, σύμφωνα με τα FAQ (http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?c=10011604):

Ποιες είναι οι χώρες στα σταθερά των οποίων μπορώ να καλώ δωρεάν;

Οι δωρεάν κλήσεις ισχύουν για τις χώρες που σημειώνονται παρακάτω και αφορούν σε σταθερούς προορισμούς:

Αλβανία, Ανδόρα, Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο, Η.Π.Α. (σταθερά & κινητά), Ιαπωνία, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Καναδά (σταθερά & κινητά), Κίνα, Κύπρος, Λιχτενστάιν, Λουξεμβούργο, Νότια Αφρική, Ν. Ζηλανδία, Ν. Κορέα, Νορβηγία, Ολλανδία, Ουκρανία, ΠΓΔΜ (FYROM), Περού, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σιγκαπούρη, Σουηδία, Ταϊβάν, Τουρκία, Φιλιππίνες, Φινλανδία, Χονγκ Κόνγκ

Οι δωρεάν κλήσεις προς σταθερά σε 43 διεθνείς προορισμούς δεν περιλαμβάνουν κατηγορίες αριθμών ειδικής χρέωσης (premium numbers) στις εν λόγω χώρες.
Όπως βλέπεις, η Αλβανία φιγουράρει πρώτη-πρώτη!

Και στους Όρους της Σύμβασης:

7.13. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Συνδρομητή χωρίς υπαιτιότητα της Forthnet ή από τη Forthnet λόγω υπαιτιότητας του Συνδρομητή, ο Συνδρομητής οφείλει να εξοφλήσει τους λογαριασμούς του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας. Σε περίπτωση που η καταγγελία πραγματοποιηθεί πριν τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών από την ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίας ο Συνδρομητής οφείλει να καταβάλλει επίσης στη Forthnet τέλος διακοπής ύψους 71,18€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Το τέλος διακοπής βαρύνει τη Forthnet έναντι τρίτων για την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της σύνδεσης του Συνδρομητή με το Τηλεπικοινωνιακό δίκτυό της.
Δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα, οπότε σπεύσε να ακυρώσεις.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ότι κάνεις, θα το κάνεις γραπτά!

........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 24 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με λίγο googling βρήκα κι αυτό το Έντυπο Ακύρωσης (http://img41.imageshack.us/i/forthnet.pdf/), αλλά -αν ισχύει ακόμα- μάλλον θα πρέπει να το ζητήσεις απο τη Forthnet.

Tip: Εγώ, όταν ζήτησα ακύρωση απο τη Vivodi πριν την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, πήγα απο τα γραφεία τους, παρέδωσα την αίτηση στη γραμματεία και απαίτησα να μου βάλουν αριθμό πρωτοκόλλου επιτόπου και ζήτησα αντίγραφο. Έτσι, δεν τους άφησα το περιθώριο να ισχυριστούν οτι "χάθηκε" το χαρτί ή οτι δεν το παρέλαβαν ποτέ.

chrisantoniad
28-04-10, 19:20
Τελικά όπως με συμβούλεψαν απο το 13831 η καλύτερη λύση είναι να πάω στα κεντρικά τους κάπου στην Καλλιθέα και να συμπληρώσω μια αίτηση για διακοπή.
Λογικά θα μου δώσουν κάποιο αντίγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου και να μην μου δώσουν ένα αντίγραφο με υπογραφή δική τους νομίζω οτι φτάνει.
Δεν με πείραξε το οτι κάποιοι αριθμοί χρεώνονται, αλλά το γιατί δεν το είπανε, δεν είναι υποχρεωτικό για εμένα που είμαι πελάτης να ψιλιαστώ οτι κάτι παίζει και να τους ρωτήσω, νομίζω.
Και επίσης, αν κάνω λάθος πείτε το μου, θα έπρεπε κάπου στους όρους του συμβολαίου να αναγράφουν ποιοί αριθμοί είναι αυτοί που χρεώνονται ως αριθμοί ειδικής χρέωσης ή και αυτοί ανήκουν στα "ψιλά γράμματα";

Georgevtr
28-04-10, 21:47
Και επίσης, αν κάνω λάθος πείτε το μου, θα έπρεπε κάπου στους όρους του συμβολαίου να αναγράφουν ποιοί αριθμοί είναι αυτοί που χρεώνονται ως αριθμοί ειδικής χρέωσης ή και αυτοί ανήκουν στα "ψιλά γράμματα";

Δυστυχώς όχι δέν είναι υποχρεωμένοι.
Οι αριθμοί ειδικής χρέωσης είναι όλοι εκτός από τους παρακάτω:
+003554249-52
+0035560-66
+0035570-79

@ ADSLgr.com All rights reserved.