PDA

Επιστροφή στο Forum : καλυτερο explorer εκτος του microsoft internet browser!



venom82se
25-01-04, 17:37
εχω το microsoft internet browser version 6.0.2800.1106.xpsp2.030422-1633

last update

αλλα ειναι πολυ αργο
δεν ξερω για ποιο λογο

αλλα υπαρχει κανα αλλο να ειναι ποιο γρηγορο?

μπωρει να ειναι και η συνδεση μου στο ιντερνετ τετοια ωστε να επιβραδινετε η συνδεση μου.

forthnet adsl 384/128 jetspeed 500

αν ξερετε κατι σας παρακαλω βοηθειστε με
ετρεξα και διαφορα antivirus προγραμματα.

thanks

kalwdios
25-01-04, 18:53
εχω το microsoft internet browser version 6.0.2800.1106.xpsp2.030422-1633

last update

αλλα ειναι πολυ αργω
δεν κσερω για ποιο λογο

αλλα υπαρχει κανα αλλο να ειναι ποιο γρηγορο?

μπωρει να ειναι και η συνδεση μου στο ιντερνετ τετοια ωστε να επιβραδινετε η συνδεση μου.

forthnet adsl 384/128 jetspeed 500

αν ξερετε κατι σας παρακαλω βοηθειστε με
ετρεξα και διαφορα antivirus programmata.

thanks

Το πόσο "γρήγορος" είναι ο browser εξαρτάται από πολλά πράγματα:
i) αν οι σελίδες που επισκέπτεσαι είναι "βαριές" (πολλές εικόνες, java, flash, popups, εικόνες που έρχονται από άλλα sites κλπ),
ii) τι κίνηση υπάρχει σε μια δεδομένη στιγμή στη συγκεκριμένη σελίδα ή και σε όλο το δίκτυο,
iii) αν στον υπολογιστή σου τρέχεις ταυτόχρονα πολλά προγράμματα ή προγράμματα που καταναλώνουν πολλούς πόρους
iv) αν έχεις αρκετούς πόρους στο σύστημα σου (μνήμη, μνήμη γραφικών κλπ).

Γενικά ο ΙΕ δεν είναι και το ελαφρύτερο πρόγραμμα που υπάρχει για τη δουλειά που κάνει. Αν δε σε πειράζουν οι δοκιμές μπορείς να δοκιμάσεις άλλους browsers: αυτούς που βγάζει το Mozilla Foundation (www.mozilla.org), ή τον Opera. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Mozilla Firebird (είναι browser μόνο, αν θέλεις να έχεις και πρόγραμμα e-mail χρησιμοποίησε το Mozilla Suite) εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι ευχαριστημένος.

Ακόμα δες αν ο υπολογιστής σου χρειάζεται κάποιο maintenance (scandisk, defrag, ξεκαθάρισμα προγραμμάτων που φορτώνονται αυτόματα αλλά δε χρησιμοποιείς).

Lord_Flasheart
25-01-04, 19:04
αν πας http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3882

θα δείς την όλη συζήτηση επι των browsers...

venom82se
25-01-04, 20:59
ρε παιδια πολυ καλλο το mozilla :D :D :D :D :D :D

τα ανιγει πολυ γρηγορα
κατεβασα το 0,7firebird

personal
25-01-04, 23:41
Δεν υπάρχει καλύτερος από τον ie (δυστυχώς)

sdikr
26-01-04, 00:16
myie2 δουλευει με το engine του ie και ειναι αρκετα γρηγοροτερο και αλλα ωραια πραγματακια
φιλικα

nick_fot
26-01-04, 00:24
mozilla 1.6

opera 7.20 (super fast)

XTCgr
26-01-04, 00:46
προτείνω και εγώ myie2

venom82se
26-01-04, 00:47
απο που το κανεις downloading το myie2?

sdikr
26-01-04, 00:51
ενα search στο google θα σου εβγαζε το......


http://www.myie2.com/html_en/home.htm


φιλικα

venom82se
26-01-04, 00:53
προτημησα να ρωτησω........
δεν κοστιζει τιποτα 8)

keleytis
26-01-04, 03:35
Παντως εγω και με το Opera 6 αλλα και με τον 7.2 δεν ειδα καμμια διαφορα σε σχεση με τον ΙΕ το μονο καλο ειναι οτι μπορω και κανω πανω απο 2 downloads ταυτοχρονα αν και παλι ισως εχω κανει εγω καποια βλακεια στις ρυθμισεις του ΙΕ! :shock:

Gothic
26-01-04, 05:52
Δοκίμασε Opera 7.2 ή Mozilla Firebird 0.7. Ο Opera δεν περηφανεύεται για την ταχύτητα του σαν μηχανή, αλλα για το οτι δίνει τόσες ευκολίες στο browsing που ο Exploder μετά σου φαίνεται εφιάλτης. Και φυσικά είναι πολύ πιο ασφαλής απο το έκτρωμα της M$. O Firebird είναι πανάλαφρος και έχει εκπληκτικά plugins.

Ένα καλό παράδειγμα της τρύπας του Exploder έναντι της ασφάλειας του Opera.

http://tinyurl.com/2v85a

keleytis
26-01-04, 11:52
:shock: :shock: :shock: :shock:

Η Microsoft προτεινει Modjilla η κανω λαθος??? ΕΛΕΟΣ!

alefgr
26-01-04, 17:33
Δεν βλέπω να προτείνει κανείς τον Netscape. Έχω χάσει επισόδια;;;;

Δούλευα από το 2000 την έκδοση 4.75 και εδώ και 2 μήνες τώρα έχω περάσει στην 7.1. Αρκετά γρήγορος και αρκετά συμβατός με τον IE στις περισσότερες σελίδες. Περισσότερο συνβατός από την Opera σύμφωνα με φίλο που δουλεύει και τα 2. Επίσης λόγο του ότι υποστηρίζει και emails + newsgroups είναι μια καλή πρόταση για όσους θελουν να αποφύγουν τον Outlook και τις συνεχείς επιθέσεις από ιούς.

kalwdios
26-01-04, 23:40
Δεν βλέπω να προτείνει κανείς τον Netscape. Έχω χάσει επισόδια;;;;



Πολλά. Η έκδοση 7.1 του Netscape είναι βασισμένη πάνω στο Mozilla.
Επίσης, το Netscape σταμάτησε να βγαίνει εδώ και κάποιους μήνες, επειδή η μαμά AOL τα βρήκε με τη Microsoft και έτσι σταμάτησε τη χρηματοδότηση και την υποστήριξη τόσο του δικού της Netscape όσο και του Mozilla project γενικότερα.

alefgr
27-01-04, 04:29
Δηλαδή αν βάλω το Mozilla 1.6 θα έχω το ίδιο πράγμα; Με ενδιαφέρει και το θέμα του mail γιατί έχω φυλάξει posts με το Netscape απο το 2000 και δεν θέλω να τα χάσω.

Lord_Flasheart
27-01-04, 12:41
Βασικά έχω την εντύπωση οτι την θέση του Netscape έχει πλεον πάρει ο mozilla....

kalwdios
27-01-04, 14:45
Δηλαδή αν βάλω το Mozilla 1.6 θα έχω το ίδιο πράγμα; Με ενδιαφέρει και το θέμα του mail γιατί έχω φυλάξει posts με το Netscape απο το 2000 και δεν θέλω να τα χάσω.

Δε χρησιμοποιώ το mail του Mozilla, όμως υποθέτω ότι μπορείς να κάνεις import τα μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε τη σελίδα http://www.mozilla.org/docs/end-user/guide/get-started.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.