PDA

Επιστροφή στο Forum : Σουίτα γραφείου;



Eruyome(MMXGN)
12-05-06, 18:56
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Ποια σουίτα χρησιμοποιείτε;

Έχω δοκιμάσει τις παρακάτω:

Microsoft Office
iWork
OpenOffice
NeoOffice/J

Τα δυο πρώτα δουλέυουν μια χαρά, αλλα για προφανείς λόγους δεν τα έχω εγκατεστημένα στο μηχάνημα μου (κοστίζουν και δεν τα χω αγοράσει και ούτε θέλω).
Στο 3ο έχω βάλει το Openoffice 2 και είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο (δεν μπορούσα να αλλάξω απο ελληνικά σε αγγλικά μέσω command+space ενώ δεν μου έπαιρνε ούτε τους τόνους) και το NeoOffice/J σσσσσσέρνεται (λόγω Java προφανώς).

Καμία άλλη σουίτα να δοκιμάσουμε (κατα προτίμηση open, ή έστω δωρεάν).

macgiorgosgr
12-05-06, 19:58
Στο opensourcemac (http://www.opensourcemac.org/) αναφέρεται το AbiWord. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως.

kadronarxis
13-05-06, 01:56
Το iWork είναι πολύ καλό.Για μένα καλύτερο από το αντίστοιχο office.
Αν η δουλειά σου περιλαμβάνει windows(σε όλες τις μορφές τους), τότε θα χρειαστείς και το microsoft office, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Προσωπικά το iWork06, και ειδικά το keynote είναι κορυφή στη δημιουργία παρουσιάσεων.

Eruyome(MMXGN)
13-05-06, 14:50
Το iWork είναι πολύ καλό.Για μένα καλύτερο από το αντίστοιχο office.
Αν η δουλειά σου περιλαμβάνει windows(σε όλες τις μορφές τους), τότε θα χρειαστείς και το microsoft office, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Προσωπικά το iWork06, και ειδικά το keynote είναι κορυφή στη δημιουργία παρουσιάσεων.

Xμ, το είχα δοκιμάσει το iWork (όχι το 06).
H δουλειά που κάνω είναι να γράφω αναφορές και documentation για τα διάφορα projects της σχολής. Οπότε θέλω τα έγγραφα (export σε pdf ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) να δείχνουν κάπως "επαγγελματικά" (χωρισμένα σε sections, appendix στο τέλος). Επείσης με ενδιαφέρει να μπορώ να τυπώσω κώδικα.

Ξέρω οτι η καλύτερη λύση σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν να μάθω TeX αλλα είμαι λίγο τεμπέλης και το manual του ( έχω hard copy) μου φαίνεται τεράστειο :/

@ ADSLgr.com All rights reserved.