PDA

Επιστροφή στο Forum : Zero KB on Disk;



Eruyome(MMXGN)
12-05-06, 19:11
Έχω και ένα άλλο πρόβλημα.Ενώ δουλεύω μια χαρά, μου πετάγεται ένα μήνυμα "You have no space left on device" κάτι τέτοιο για τον βασικό μου δίσκο και όταν κλείνω κάποιες εφαρμογές ο δίσκος "αποκτάει" χώρο!..
Καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω; Ta caches χρησιμοποιούν πολύ λίγο χώρο.

macgiorgosgr
12-05-06, 19:44
Μήπως δημιουργούνται υπερβολικά πολλά και μεγάλα swapfiles; Κοίτα μέσα στο /var/vm/
Γενικά πάντως δεν θεωρείται καλό να αφήνεις τον startup disk χωρίς τουλάχιστον 5GB ελεύθερα.

kadronarxis
13-05-06, 01:54
Θα έλεγα 10 GB ελεύθερο χώρο.
Κάποια εφαρμογή ακόμα ίσως είναι κακογραμμένη και δημιουργεί memory leaks.
Από το utilities/activity monitor θα το δεις αυτό.

Eruyome(MMXGN)
13-05-06, 14:57
Μα το θέμα είναι οτι του χω δώσει 40GB στον boot disk και μου τα έχει "φάει".
Ο home folder δεν έχει τόσο πολύ, το περισσότερο χώρο τον πιάνουν τα applications (δεν έχω κάτι τρομερό) και το iTunes Music Library (αυτό πώς το αλλάζω να το βάλω στον άλλο δίσκο, πιάνει 17.84GB).

Tα swapfiles πιάνουν γύρω στα 512MB το κάθε ένα και είναι 6-7!

Eruyome(MMXGN)
13-05-06, 15:01
Αμαν, τώρα κοίταξα το Activity monitor. Tα widgets στο dashboard πιάνουν 250+MB virtual memory το κάθε ένα. :S

macgiorgosgr
13-05-06, 16:31
Μα το θέμα είναι οτι του χω δώσει 40GB στον boot disk και μου τα έχει "φάει".
Ο home folder δεν έχει τόσο πολύ, το περισσότερο χώρο τον πιάνουν τα applications (δεν έχω κάτι τρομερό) και το iTunes Music Library (αυτό πώς το αλλάζω να το βάλω στον άλλο δίσκο, πιάνει 17.84GB).

Tα swapfiles πιάνουν γύρω στα 512MB το κάθε ένα και είναι 6-7!


40GB startup volume είναι λίγα. Από την εμπειρία μου, δεν χρειάζεται να έχεις partitions στο MacOS, εκτός κι αν είσαι τρελαμένος με την ασφάλεια (π.χ. /Users/ σε άλλο partition), με την ταχύτητα (π.χ. /var/vm/ σε RAID0 σύστημα), ή γενικά με το σκάλίσμα.

Το iTunes Music Library το αλλάζεις απλούστατα... Command-Drag.and.Drop το iTunes Folder ή iTunes Music Folder σε άλλο δίσκο, δημιουργία alias, και copy το alias στη θέση του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.