PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργα προβλήματα



mamep
28-04-10, 21:23
Έχουμε κ λέμε..

ink Information

Uptime: 0 days, 0:05:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 526 / 7.112
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 24,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Αυτά ειναι τα στατιστικά μου κ επιτέλους μπορώ να ανοίξω μια σελίδα της προκοπής..
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή..
Αφού γύρισα σήμερα σπίτι μετά από 10 μέρες διαπίστωσα ότι το νετ μου σέρνετε υπερβολικά.. Ανοίγω το μόντεμ να δώ τι παίζει όλα φαίνονται κομπλέ..
Αφού συγχρόνιζε γύρω στα 13-14...αλλά μαχ download έπιανα με τα βίας 5 kb/sec...

Μετά από αρκετές προσπάθειες αλλαγές μόντεμ ώς δια μαγείας συνδέθηκε με τα παραπάνω στατιστικά κ παίζει προς το παρών μια χαρά...

Και ένα άλλο περίεργο που παρατήρησα ήταν ότι η γραμμή πέφτει αφού χρησιμοποιήσω το τηλ.. Προφανώς υπάρχει splitter.. και δεν μπορώ να εξηγήσω τον υπερβολικό θόρυβο που ακούω στο τηλέφωνο μου..

Ας με βοηθήσει κάποιος γιατί η 4net μόνο στην αναμονή με βάζει..:down::evil:
Ευχαριστώ,
mamep

spsomas
29-04-10, 09:48
Δοκίμασε με άλλο. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έπαθε βλάβη.

mamep
29-04-10, 10:02
Έχω δοκιμάσει κ άλλο μόντεμ πάλι st585v7 κ πάλι τα ίδια..
Πάντως από χθές το βράδυ που έφτιαξε δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα...

pirobola
29-04-10, 12:42
Σήμερα ξαφνικά νέκρωσαν όλα και δεν έχω internet και σήμα στο σταθερό , πήρα τηλέφωνο για βλάβη ελπίζω να μην είναι του ΟΤΕ η βλάβη και μείνω μεγάλο διάστημα χωρίς τηλέφωνο.

Κάθε αρχή και δύσκολοι όταν ήμουν στην ΟΝ είχα μείνει 1 μήνα χωρίς τηλέφωνο.

cmaniac
29-04-10, 19:17
Έχω δοκιμάσει κ άλλο μόντεμ πάλι st585v7 κ πάλι τα ίδια..
Πάντως από χθές το βράδυ που έφτιαξε δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα...

Κατι εχει το φιλτρο/splitter σου.

salpigidis
30-04-10, 14:37
:off topic :

μηπως μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για την γραμμη μου επειδη δεν ξερω κανεναν ορο απο αυτους στα χαρακτηριστικα της..ο λογος που ποσταρα εδω ειναι γιατι και εγω εχω αρκετα προβλημματα με τις τελεφταιες μερες οπως ο παραπανω φιλος :

antonis556
30-04-10, 14:38
Πολλα λαθη βλεπω και χαμηλο SNR ... :hmm:

salpigidis
30-04-10, 14:58
σημερα εκανα αιτηση για fastpath αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι..snr σημαινει θορυβος η καμια σχεση ? α για τα λαθη που ειπες που μπορει να οφειλωντε (ενοω υπαρχει περιπτωση να φταιω και εγω εκτοσ απο την μπιπ την 4νετ ?)

antonis556
30-04-10, 15:00
SNR = θορυβος , ΝΑΙ ... Δοκιμασε να βγαλεις ολα τα τηλεφωνα , τα φιλτρα , το splitter και ασε το router μονο του πανω στην κεντρικη μπριζα να δεις αν βγαζει λαθη ...

salpigidis
30-04-10, 15:08
για τον θορυβο τι μπορω να κανω ? δεν εχω ουτε συναγερμο ουτε φαξ ουτε αλλο τηλεφωνο εδω....μου κανει εντυπωση οτι προκαλειτε θορυβος...κεντρικη πριζα μαλλον ενοεις αυτη στο σαλονι ,θα το δοκιμασω !!

salpigidis
30-04-10, 17:25
να αρχισω να ανυσηχω ?

antonis556
01-05-10, 00:24
να αρχισω να ανυσηχω ?

Ειναι χαμηλο το SNR σου ... :hmm: . To default στον ΟΤΕ ειναι το 9 για την 24αρα ...

salpigidis
01-05-10, 01:33
sorry απλα επειδη δεν σκαμπαζω πολλα απο αυτα..για το snr μπορω εγω να κανω κατι ?

thanoolhs
01-05-10, 14:34
Ειναι χαμηλο το SNR σου ... :hmm: . To default στον ΟΤΕ ειναι το 9 για την 24αρα ...

Το default της forthnet ειναι 6,οποτε ειναι μια χαρα η γραμμη του!!

antonis556
01-05-10, 14:50
Το γνωριζω αλλα ο φιλος salpigidis δεν προσδιορισε ποιος ειναι ο παροχος του και νομιζα οτι ειχε ΟΤΕ...

mamep
20-05-10, 16:20
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε κ έφταιγαν τα καλώδια του ΟΤΕ που ήταν στη γειτονιά μου μιας και ήταν πανάρχαια..

Σήμερα μετά από προώθηση του προβλήματος από το τεχνικό τμήμα της Forthnet στον ΟΤΕ ήρθε ενα συνεργείο και κυριολεκτικά άλλαξε όλη σχεδόν τη καλωδίωση της γειτονιάς και έβαλε καινούργια κουτάκια σε πέντε έξι στύλους..

Οπότε η γραμμή μου παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα και τα στατιστικά μου είναι τα παρακάτω..


k Information

Uptime: 0 days, 3:55:40

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.269

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 7,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 459 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 69 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 479 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 8.704

CRC Errors (Up/Down): 0 / 80

HEC Errors (Up/Down): 0 / 62

Αυτά από μένα και ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες...

thanoolhs
20-05-10, 16:36
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε κ έφταιγαν τα καλώδια του ΟΤΕ που ήταν στη γειτονιά μου μιας και ήταν πανάρχαια..

Σήμερα μετά από προώθηση του προβλήματος από το τεχνικό τμήμα της Forthnet στον ΟΤΕ ήρθε ενα συνεργείο και κυριολεκτικά άλλαξε όλη σχεδόν τη καλωδίωση της γειτονιάς και έβαλε καινούργια κουτάκια σε πέντε έξι στύλους..

Οπότε η γραμμή μου παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα και τα στατιστικά μου είναι τα παρακάτω..



Αυτά από μένα και ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες...

Μια χαρα:oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.