PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα και απορίες σχετικά με OnDSL...



CloudGR
12-05-06, 21:37
Γειά σας και καλωσήρθα στο φορουμ του adslgr.com. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Την Δευτέρα 17 Απριλίου έγινα κάτοχος ενός OnDSL πακέτου της OTENet(384), το οποίο αγόρασα από τον Γερμανό. Την αίτηση δεν μπορούσα να την στείλω από το σπίτι μου, διότι δεν διαθέτω FAX, και μου λένε εκεί έλα αργότερα να στο στείλουμε εμείς από εδώ. Πάω λοιπόν λίγο αργότερα, το βάζει ο κύριος στο FAX, αλλά κάτι πήγαινε στραβά. Δεν το δεχόντουσαν από την OTENet! Παίρνει τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης, λένε όλα μια χαρά, δοκιμάζει να στείλει για ακόμα μια φορά, αλλά και πάλι τίποτα. Στο τέλος μου λέει έλα αύριο να το στείλουμε όπως και έγινε. Η πρώτη μου απορία μέχρι εδώ είναι η εξής: Γιατί αυτοί στην OTENet δεν δεχόντουσαν το FAX; Αλλά με αυτό που είμαι θυμωμένος είναι το ότι μας είπανε και ψέμματα, λέγοντάς μας ότι «όλα είναι μια χαρά»! Με τα πολλά η αίτηση πήγε και τους παίρνω τηλ. να δω αν εστάλη. Ρωτάω και πότε θα ενεργοποιηθεί η συνδεση και παίρνω την απάντηση ότι «θα ενεργοποιηθεί σε 10-12 εργάσιμες ημέρες». Αλλά του κάκου. Ακόμα στο περίμενε με έχουν, και όσες φορές τους πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω μου λένε το ίδιο: 10-12 εργάσιμες ημέρες. Και ας έχουν περάσει 15 (εργάσιμες, αλλά ουσιαστικά είναι γύρω στον 1 μηνα)! Anyway, ένας φίλος μου που πήρε και αυτός OnDSL αλλά 512, έστειλε κατευθείαν με FAX την αίτηση και την δεχτήκαν βεβαίως, με τη διαφορά ότι αυτός την έστειλε μια μέρα μετά. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει aDSL. Η δεύτερη και τελευταία ερώτησή μου είναι: Γιατί αυτός έχει και εγώ δεν έχω; Δεν φτάνουν οι πόρτες; Δεν φτάνουν οι τεχνικοί; Τι συμβαίνει τέλος πάντων;! :cry: Επίσης θέλω να σας ρωτήσω πότε πιστεύετε ότι θα μου ενεργοποιήσουν την σύνδεση και τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω για να μου την ενεργοποιήσουν! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας.

mikeone
12-05-06, 21:43
:welcome:
Λοιπόν την πρώτη ερώτηση με το φαξ δεν ξέρω τι να σου πω.. Ίσως υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή και να μην έφταιγε η otenet.
Όσον αφορά τον χρόνο ενεργοποίησης μπορεί να πάρει ακόμα πάρα πολύ.
Άμα κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα δεις και άλλα μέλη να ονειρεύονται κάθε βράδυ την ενεργοποίηση της adsl.
Τώρα στου φίλου σου μπορεί να ενεργοποιήθηκε πιο νωρίς επειδή ίσως υπήρχαν πόρτες ενώ σε σένα υπάρχει έλλειψη.
Εγώ πάντως πάνω από όλα σου εύχομαι υπομονή;)

teo_L20
12-05-06, 22:09
:welcome: και απο μένα!
Χρονος μέχρι 12-15 μέρες θα σου πάρει.
Σε μερικές περιπτώσεις όμως αργεί πολλοί...

mikeone
12-05-06, 22:15
:welcome: και απο μένα!
Χρονος μέχρι 12-15 μέρες θα σου πάρει.
Σε μερικές περιπτώσεις όμως αργεί πολλοί...
Και όπως το βλέπω δυστυχώς μάλλον έτσι θα πάει δλδ θα αργήσει.
Αλλά τι να κάνουμε??
Περιμένουμε:rolleyes:

nrg_polini
12-05-06, 22:58
Πανε εδω http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm βαλε το τηλεφωνο σου και το τυπο γραμμης και δες αν εχει πορτες!

alwaysalone
12-05-06, 23:49
Καλα ακομα εχει προβληματα η otenet με το φαξ της? Εγω οταν εκανα την αιτηση για ενεργοποίηση, τοτε, ακριβως εκεινη τη μερα, ετυχε να αλλαξει αριθμο φαξ (γυρω στα τελη γεναρη ηταν) με αποτελεσμα να καθυστερήσει να λαβει η otenet την αίτηση μου.

Απο την μερα παντως που την ελαβαν την αίτηση μου, η γραμμη μου ενεργοποιήθηκε μεσα σε 6 ημερες. (εννοω κανονικα με προσβαση στο ιντερνετ)

Αν δεν ειχες προβλημα adsl διαθεσιμότητας σκεψου κατι αλλο.Μη νομίζεις οτι παντα ολα ειναι στανταρ. Προσωπικα νομιζω οτι εξαρταται απο το πως διαχειρίζονται τις αιτησεις που λαμβανουν οι υπάλληλοι στα γραφεια της otenet ,που φανταζομαι δε θα παιρνουν και τα τρομερα λεφτα! Μαλλον ως υπαλληλοι γραφειου θα πληρωνονται, οποτε σκεψου οτι πιθανων να μην ενεργοποιουν τις γραμμές με απόλυτη προτεραιότητα, αλλα με οποια τυχαινει να πιασουν πρωτη.Βεβαια μπορει να κανω και λαθος. Εικασια κανω.

Συνηθως δινουν 15 - 20 εργασιμες μερες. Και μενα τοσες μου ειπαν στην αρχη. Επισης να ξερεις οτι ο ΟΤΕ ενεργοποιει γραμμες κατα προτεραιότητα. Δηλαδη, αυτοι που ειναι στην τηλ. εξυπηρετηση του 134, μου ειπαν οτι εχει τυχει να εργοποιηθει γραμμη adsl απο conex, σε μια μερα...Αυτο στο λεω για να σου πω οτι παιζει και ποιον παροχο εχεις.Ασε που, η otenet απο οτι μου ειπαν απο τον ΟΤΕ, δεν ειναι του ΟΤΕ. Δηλαδη υπαλληλος παλι στην τηλ. εξ. του 134 μου ειπε οτι δεν ειχε ιδεα περι πακετων οτενετ, και οτι μονο για το conex μπορουσε να με βοηθησει.

Οποτε για να τα λενε και οι ιδιοι βαλε τι συμβαινει!

Υπομονη με τη γραμμη, τωρα που γραφω μαλλον θα σερφαρεις αδιαλλειπτως :)

alwaysalone
12-05-06, 23:51
τωρα που γραφω μαλλον θα σερφαρεις αδιαλλειπτως :)

Σορρυ νομιζα οτι το θεμα το ανοιξες 12/4. Υπομονη :(

CloudGR
14-05-06, 00:04
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας! :up: Υποθέτω ότι αυτό που χρειάζεται είναι υπομονή :biggrin:

@ ADSLgr.com All rights reserved.