PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάθηκε ο δίσκος!



PiXel
30-04-10, 01:38
Καλησπέρα,
Είχα στον Η/Υ μου dualboot, Ubuntu και Windows 7. Χθες, που κυκλοφόρησε η νέα διανομή Ubuntu 10.04, αποφάσισα να κάνω update την ήδη υπάρχουσα 9.10. Να μην τα πολυλογώ, το update ολοκληρώθηκε, ωστόσο στο Grub, όταν επέλεγα τα Windows 7, ο υπολογιστής έκανε επανεκκίνηση. Έβαλα, λοιπόν, το DVD των 7, έφτιαξα την εκκίνηση (διαγράφοντας το grub και επανφέροντας το MBR) και μπήκα στα Windows 7. Καθώς, όμως, πήγα στο Computer Managment->Disk Managment για να σβήσω το partition του Ubuntu και να το επαναπροσαρτήσω σ' αυτό των Windows 7 (όπως γνωρίζετε το ext4 δε διαβάζεται απ' το NTFS αλλά υπάρχει σαν χώρος στο Disk Managment), είδα πως ο βασικός σκληρός δίσκος δεν υπήρχε! Ο δεύτερος σκληρός που έχω υπήρχε, ωστόσο ο δίσκος C: ήταν άφαντος. Φυσικά στον Υπολογιστή υπάρχει και βέβαια έχω πλήρη πρόσβαση στα αρχεία του, παρόλα αυτά στο Disk Managment είναι άφαντος... Καμιά ιδέα για το πώς θα τον εμφανίσω ή για το πώς θα φορμάρω το partition του Linux; Σημειωτέων πως σ' αυτόν το δίσκο, πέραν του Ubuntu, έχω και άλλο partition για διάφορα συμπιεσμένα αρχεία (δε φαίνεται στο Disk Managment αλλά έχω πλήρη πρόσβαση στα αρχεία του).

σ.σ. Εάν το πρόβλημα αφορά το Linux, παρακαλώ να μεταφερθεί στο σωστό υπο-φόρουμ.

cranky
30-04-10, 09:09
To partition του Linux, μπορείς να το φορμάρεις με το GParted (http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-testing/0.5.2-9/gparted-live-0.5.2-9.iso/download).

wi fi thief
30-04-10, 10:57
εκανες refresh/rescan disks?

(ειναι στο tab "action" του disk management)

PiXel
30-04-10, 17:55
To partition του Linux, μπορείς να το φορμάρεις με το GParted (http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-testing/0.5.2-9/gparted-live-0.5.2-9.iso/download).

Το έχω το GParted, στο Disk Managment, όμως, θα εμφανιστεί ο δίσκος;


εκανες refresh/rescan disks?

(ειναι στο tab "action" του disk management)

Έκανα και Refresh και Rescan, χωρίς αποτέλεσμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.