PDA

Επιστροφή στο Forum : πότε θα κόψουν την σύνδεση? [answered]



skotadopsyxos
13-05-06, 15:22
Είχα πάρει ενά adsl-in-a-box το Δεκέμβρη(ενεργοποίηση γύρω στις 15 του μηνός)
Βαρέθηκα (να κατεβάζω με 24KB/s) και λέω να πάρω ένα cube. Ξέρετε πόσες μέρες περίπου θα κάνουν για να μου κόψουν την σύνδεση από την λήξη της και σε πόσες μέρες την πρόσβαση για να κάνω την αίτηση στη vivodi και εντωμεταξύ να πάρω και κανά demo?
(Ζωγράφου μένω,dslam Αμπελοκήπων).
Άσχετο-σχετικό, πόσους μήνες είχε η forthnet τον δεκέμβρη στο box?:redface: 5 ή 6 :redface:

greeklad
13-05-06, 15:25
Ολα εξαρτώνται απο το ποσο γρηγοροι ειναι οι οτετζηδες της περιοχης σου. Εμενα με αποσυνδεσαν σε 3 ημερες και με συνδεσαν με VIVODI σε 4. :D

sdikr
13-05-06, 15:42
Δεκέμβριος ήταν 3+3

οπότε έχεις χαλαρά κανα μήνα ακόμη

teo_L20
13-05-06, 15:55
Τι να κάνουμε,πρέπει να περιμένεις λιγάκι!;)

skotadopsyxos
13-05-06, 16:21
υπάρχει κάπου στο site της forthnet κάτι για να είμαι σίγουρος πόσο έχω ακόμα?
...και αν ξέρει κανείς την απάντηση στο βασικό ερώτημα, είναι ευπρόσδεκτος:)

mikeone
13-05-06, 16:26
Δεκέμβριος ήταν 3+3

οπότε έχεις χαλαρά κανα μήνα ακόμη
Πράγματι ο Δεκέμβριος ήταν 3+3 αλλά δεν ξέρω από ποια ημερομηνία και μετά.
Εγώ δλδ είχα κάνει την αίτηση επίτηδες την μέρα που άρχισε το 3+3.
Δες το συμβόλαιο θα λέει;)

mikeone
13-05-06, 16:29
υπάρχει κάπου στο site της forthnet κάτι για να είμαι σίγουρος πόσο έχω ακόμα?
...και αν ξέρει κανείς την απάντηση στο βασικό ερώτημα, είναι ευπρόσδεκτος:)
Από εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287)βάζοντας το username σου και το password σου βγάζει τα στατιστικά χρήσης αλλά και την ημερομηνία σύνδεσης και διακοπής.Ελπίζω να κατάλαβα τι εννοείς;)

AddictedToChaos
13-05-06, 16:34
Αυτο κι αν ειναι παραδοξο. Οι περισσοτεροι απο μας,αδημονουμε ποτε θα μας το ενεργοποιησουν, οχι ποτε θα μας το διακοψουν :lol:
Μην το παιρνεις προσωπικα. Απλα μια διαπιστωση εκανα :)

sdikr
13-05-06, 16:37
Απο όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις διακοπή πριν περάσει ο χρόνος που πλήρωσες εκτός αν κόψεις το συμβόλαιο (το οποιό δεν γνωρίζω πως και τι θέλει)

Καλό ειναι να τους πάρεις ενα τηλέφωνο και να ρωτήσεις

GoG
13-05-06, 16:38
Αφου εισαι φιλε στο dslam Αμπελοκηπων γιατι δεν την ψαχνεις λιγο με ιδιοκτητα δικτυα tellas,Hol κτλ...Θα παρεις πολυ υψηλες ταχυτητες (για την Ελλαδα φυσικα μη φαω καμια ντοματα γι'αυτα που λεω:lol: ) και σε καλες τιμες (repeat το προηγουμενο!)...

skotadopsyxos
13-05-06, 17:29
mikeone καλά κατάλαβες αλλά το link σου δουλεύει για adsl? το είχα βρει και εγώ χωρίς να το δοκιμάσω αφού έλεγε για dial-up και τώρα που το δοκιμάζω μου βγάζει το Δεν ορίσατε το σωστό Username ή Password.
Addicted και εγώ adsl θέλω, δεν θέλω όμως να με νιώθω ότι με κοροϊδεύουν κάποιες εταιρίες...,
όχι βέβαια ότι η VIVODI στην όποια σκοπεύω να πάω είναι καλύτερη. Tουλάχιστον εκεί υπάρχουν και χρήστες χωρίς κανένα πρόβλημα(στο να κατεβάζουν,σε packets κτλ) νομίζω.

sdikr
13-05-06, 19:25
mikeone καλά κατάλαβες αλλά το link σου δουλεύει για adsl? το είχα βρει και εγώ χωρίς να το δοκιμάσω αφού έλεγε για dial-up και τώρα που το δοκιμάζω μου βγάζει το Δεν ορίσατε το σωστό Username ή Password.
Addicted και εγώ adsl θέλω, δεν θέλω όμως να με νιώθω ότι με κοροϊδεύουν κάποιες εταιρίες...,
όχι βέβαια ότι η VIVODI στην όποια σκοπεύω να πάω είναι καλύτερη. Tουλάχιστον εκεί υπάρχουν και χρήστες χωρίς κανένα πρόβλημα(στο να κατεβάζουν,σε packets κτλ) νομίζω.


Βαζεις το ονομα χρήστη χωρίς το @forthnet.gr

mikeone
13-05-06, 20:45
Βαζεις το ονομα χρήστη χωρίς το @forthnet.gr
Ναι πολύ σωστά και κάνει και για adsl.
Το username θα πρέπει να είναι της μορφής USER.ATH(ή όπου βρίσκεσαι).FORTHNET.GR
Να ξέρεις πως θα ανοίξει σε pop-up και ίσως στο μπλοκάρει ο browser;)

teo_L20
13-05-06, 21:17
Γενικα μην χρησιμοποιήσεις: @forthnet.gr!;)

sdn
13-05-06, 21:27
Απο όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις διακοπή πριν περάσει ο χρόνος που πλήρωσες εκτός αν κόψεις το συμβόλαιο (το οποιό δεν γνωρίζω πως και τι θέλει)

Καλό ειναι να τους πάρεις ενα τηλέφωνο και να ρωτήσεις Χρειάζεται υπομονή και πολύ γερά νεύρα. Ακόμα και να ζητήση να χάσει τα χρήματα και να του ελευθερώσουν την γραμμή δεν θα το κάνουν. τέλος πάντων δεν θα το κάνουν πρώτου του βγάλουν την παναγία (λες και θέλουν να τον τιμωρήσουν που φεύγει. Ξέρουν ότι η μεγαλύτερη τιμωρία είναι να τον κρατήσουν με το ζόρι στο δίκτυο τους). Δύστυχος αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα.

Aegean24
15-05-06, 10:05
Ισως είναι λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά μιας και μιλάμε για διακοπές σύνεδσης είπα να ρωτήσω:

Έχω forthnet in a box και έκανα αίτηση και για φοιτητικό (σε άλλον πάροχο προφανώς). θα πρέπει να ζητήσω διακοπή σύνδεσης από τη φορθνετ ή δεν χρειάζεται? Η υπάρχουσα σύνδεση είναι σε 384 ενώ το φοιτητικό πακέτο είναι 512. Υπάρχει κανείς που να έχει κανει αντίστοιχη διαδικασία?

Themos3
15-05-06, 12:44
Το box που εχεις εχει τελειωσει?Υποθετω πως οχι αλλα ακομα και να εχει τελειωσει φυσικα πρεπει να ζητησεις διακοπη της συνδεσης σου με την forthnet αφου την στιγμη που μιλαμε την εχεις εξουσιοδοτησει να εχει την γραμμη σου στο ονομα της απο την στιγμη που πηρες το box.Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο ενω δεν εχει ακομα καταργηθει η συνδεση σου με forthnet να μπορεις να κανεις αιτηση για φοιτητικο μεσω αλλου παροχου.

teo_L20
15-05-06, 19:42
Η γραμμή του θα καταργηθεί περίπου 10 μερες μετά τη λήξη της συνδρομής.
Μετά είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει..:)

Aegean24
15-05-06, 21:16
Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η σύνδεσή μου με 4θνετ εχε ακόμα 2 μήνες περίπου μέχρι να λήξει...προφανώς , σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, πρέπει να ζητήσω τη διακοπή της.
Επειδή όμως, αφενός δεν μου ακούγεται και τόσο καλά να μείνω χωρίς σύνδεση τις 10 εργάσιμες που θέλει (θεωρητικά πάντα) να κάνει κανούρια σύνδεση ο οτε, προχώρησα στην αίτηση του φοιτητικού χωρίς να ζητήσω διακοπή. Νομίζω ότι δεν έχει η 4θνετ τη σύνδεση μου στο ονομά της, αλλά εγώ έχω πάρει γραμμή της 4θνετ...οπότε τώρα απλά θα πάρω στο όνομά μου (στο τηλέφωνό μου ουσιαστικά) γραμμή του νέου παρόχου....πιστέυω οτι οπως και να εχει οταν (και αν) το αντιληφθουν θα επικοινωνησουν μαζι μου...αλλιως αν αντιληφθω υπερβολικη καθυστερηση στη νεα συνδεση, κατα 99% αυτο θα ειναι το προβλημα οποτε θα προχωρησω σε διακοπη

skotadopsyxos
16-05-06, 10:57
το λοιπόν, χ8ες με πήραν τηλέφωνο απο forthnet να μου πουν ότι έχει τελειώσει η σύνδεση και πως μου δώσαν μία μικρή παράταση(της μίας μέρας) για να κάνω ανανέωση:lol:
η κοπελιά μάλλον δεν το περίμενε όταν της είπα πως δεν θέλω ανανέωση λόγω κακών υπηρεσιών που προσφέρουν στην εταιρία τους.
η πρόσβαση πράγματι παραμένει άλλες 10 μέρες (μέχρι τις 23 μου είπε) εκτός και αν τους στείλω κανά mail(μπαααα)
VIVODI σου έρχομαι και το καλό που σου θέλω να με υποδεχτείς με ανοιχτές αγκάλες,
ευχηθείτε μου καλή τύχη:p

Tem
16-05-06, 11:00
το λοιπόν, χ8ες με πήραν τηλέφωνο απο forthnet να μου πουν ότι έχει τελειώσει η σύνδεση και πως μου δώσαν μία μικρή παράταση(της μίας μέρας) για να κάνω ανανέωση:lol:
η κοπελιά μάλλον δεν το περίμενε όταν της είπα πως δεν θέλω ανανέωση λόγω κακών υπηρεσιών που προσφέρουν στην εταιρία τους.
η πρόσβαση πράγματι παραμένει άλλες 10 μέρες (μέχρι τις 23 μου είπε) εκτός και αν τους στείλω κανά mail(μπαααα)
VIVODI σου έρχομαι και το καλό που σου θέλω να με υποδεχτείς με ανοιχτές αγκάλες,
ευχηθείτε μου καλή τύχη:p
καλή τύχη με ΒΙΒΟ φίλε μου

Necro{Demon}
16-05-06, 14:03
Καλή τύχη, και γω για διακοπή οδεύω, ΤΕΛΛΑΣ ΕΡΧΟΜΑΙΙΙ

skyman
16-05-06, 16:58
το λοιπόν, χ8ες με πήραν τηλέφωνο απο forthnet να μου πουν ότι έχει τελειώσει η σύνδεση και πως μου δώσαν μία μικρή παράταση(της μίας μέρας) για να κάνω ανανέωση:lol:
η κοπελιά μάλλον δεν το περίμενε όταν της είπα πως δεν θέλω ανανέωση λόγω κακών υπηρεσιών που προσφέρουν στην εταιρία τους.
η πρόσβαση πράγματι παραμένει άλλες 10 μέρες (μέχρι τις 23 μου είπε) εκτός και αν τους στείλω κανά mail(μπαααα)
VIVODI σου έρχομαι και το καλό που σου θέλω να με υποδεχτείς με ανοιχτές αγκάλες,
ευχηθείτε μου καλή τύχη:p

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε LLU. Οπότε good luck και από εμένα.

kostas_pav
17-05-06, 20:48
Έμαθα ότι τέλος Μαΐου θα υπάρχει κάλυψη Tellas στη περιοχή μου και το 1Bill λύγει 3 Σεπτεμβρίου.

3 Ιουνίου αρχίζουν οι μήνες δώρου! Θα μπορώ να τους ζητήσω διακοπή και το δώρο χάρησμα τους?

basilis5
21-05-06, 17:27
Είχα πάρει ενά adsl-in-a-box το Δεκέμβρη(ενεργοποίηση γύρω στις 15 του μηνός)
Βαρέθηκα (να κατεβάζω με 24KB/s) και λέω να πάρω ένα cube. Ξέρετε πόσες μέρες περίπου θα κάνουν για να μου κόψουν την σύνδεση από την λήξη της και σε πόσες μέρες την πρόσβαση για να κάνω την αίτηση στη vivodi και εντωμεταξύ να πάρω και κανά demo?
(Ζωγράφου μένω,dslam Αμπελοκήπων).
Άσχετο-σχετικό, πόσους μήνες είχε η forthnet τον δεκέμβρη στο box?:redface: 5 ή 6 :redface:

φιλε αν το κοψεις μετα το περας της συνδεσης σου,θα σου κοψουν και την παροχη dsl στο σπιτι, που σημαινει πως μετα θα πρεπει να περιμενεις καιρο μεχρι να στο ξανανεργοποιησουν-αου ως γνωστον οι αιτησεις που εκρεμουν ειναι παρα πολλες και η διαθεσιμοτητα σχεδον ανυπαρκτη:down:

eftihiss
22-05-06, 20:05
Χρειάζεται υπομονή και πολύ γερά νεύρα. Ακόμα και να ζητήση να χάσει τα χρήματα και να του ελευθερώσουν την γραμμή δεν θα το κάνουν. τέλος πάντων δεν θα το κάνουν πρώτου του βγάλουν την παναγία (λες και θέλουν να τον τιμωρήσουν που φεύγει. Ξέρουν ότι η μεγαλύτερη τιμωρία είναι να τον κρατήσουν με το ζόρι στο δίκτυο τους). Δύστυχος αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα.

kai egw exw problima me tin forthnet...enw elikse to box stis 1/5/2006 akoma na kopei i grammi adsl. i forthnet leei oti esteile to aitima ston ote stis 10/5. o ote leei oti den exei paralabei tipota (auto einai sigouro logw tou oti epsaksa mesw gnwstou )i forthnet epimenei oti toxei steilei kai leei oti mallon exei kolisei eswterika ston ote,apo to ena tmima sto allo..ti na kanw gia na dw pou briskete to problima?

Tem
23-05-06, 00:09
kai egw exw problima me tin forthnet...enw elikse to box stis 1/5/2006 akoma na kopei i grammi adsl. i forthnet leei oti esteile to aitima ston ote stis 10/5. o ote leei oti den exei paralabei tipota (auto einai sigouro logw tou oti epsaksa mesw gnwstou )i forthnet epimenei oti toxei steilei kai leei oti mallon exei kolisei eswterika ston ote,apo to ena tmima sto allo..ti na kanw gia na dw pou briskete to problima?
να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ.Θα σου δώσουν σίγουρα τις σχετικές πληροφορίες

eftihiss
23-05-06, 08:36
κατ' αρχην συγγνωμη για τα greekenglish στο προηγουμενο μυνημα.
εχω επικοινωνησει και με τον ΟΤΕ και με την FORTHNET,ο ενας με "σουταρει" στον αλλο.Ο ΟΤΕ επιμενει οτι δεν εχει λαβει τιποτα και η FORTHNET λεει οτι τοχει στειλει αλλα θα εχει κολλησει γραφειοκρατικα στον οτε σε καποιο τμημαΜαλλον το μονο που μου μενει ειναι να γραψω κανενα γραμμα στα περιοδικα του χωρου.Μονο ετσι καταλαβαινουν.

Tem
23-05-06, 09:02
κατ' αρχην συγγνωμη για τα greekenglish στο προηγουμενο μυνημα.
εχω επικοινωνησει και με τον ΟΤΕ και με την FORTHNET,ο ενας με "σουταρει" στον αλλο.Ο ΟΤΕ επιμενει οτι δεν εχει λαβει τιποτα και η FORTHNET λεει οτι τοχει στειλει αλλα θα εχει κολλησει γραφειοκρατικα στον οτε σε καποιο τμημαΜαλλον το μονο που μου μενει ειναι να γραψω κανενα γραμμα στα περιοδικα του χωρου.Μονο ετσι καταλαβαινουν.
αν είχε λάβει κάτι ο ΟΤΕ σίγουρα θα σου έλεγαν. Επομένως να επιμείνεις ξανά στην Forthnet γιατί πιθανότατα εκεί να βρίσκεται το πρόβλημα

eftihiss
23-05-06, 13:02
μολις πριν λιγο εβγαλα "ακρη"...βρηκα καποιο τηλ.(61153500) και μια κοπελλα με συνδεσε με το "τμημα εγχωριων παροχων" με καποιον που ασχολειτε με αυτα.ο ανθρωπος μου ειπε οτι κανονικα δεν δινει πληροφοριες σε ιδιωτες αλλα οταν του εξηγησα το προβλημα και οτι θελω να μαθω μηπως με δουλευει η forthnet μου απαντησε οτι"ναι εχουν παραλαβει την αιτηση απο 10/5/2006 και με αριθμο 1028732 αλλα ειναι σε εκρεμοτητα να αποσταλει στον τοπικο οτε γιατι λεει πρεπει να βρεθει αλλος πελατης να ζητησει την γραμμη!!!!αν καταλαβε κανεις ας μου εξηγησει και εμενα!!!!

Tem
23-05-06, 13:40
μολις πριν λιγο εβγαλα "ακρη"...βρηκα καποιο τηλ.(61153500) και μια κοπελλα με συνδεσε με το "τμημα εγχωριων παροχων" με καποιον που ασχολειτε με αυτα.ο ανθρωπος μου ειπε οτι κανονικα δεν δινει πληροφοριες σε ιδιωτες αλλα οταν του εξηγησα το προβλημα και οτι θελω να μαθω μηπως με δουλευει η forthnet μου απαντησε οτι"ναι εχουν παραλαβει την αιτηση απο 10/5/2006 και με αριθμο 1028732 αλλα ειναι σε εκρεμοτητα να αποσταλει στον τοπικο οτε γιατι λεει πρεπει να βρεθει αλλος πελατης να ζητησει την γραμμη!!!!αν καταλαβε κανεις ας μου εξηγησει και εμενα!!!!
αν είναι δυνατόν :mad:

teo_L20
23-05-06, 16:19
Τι είναι πάλι τουτο!:vava: :x

@ ADSLgr.com All rights reserved.