PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση παλαιών κωδικών σε άλλη τηλεφωνική γραμμή



Vitruvian78
02-05-10, 11:53
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Όταν με πήρανε απο τον ΟΤΕ για την ενεργοποίηση του Ίντερνετ, μου είπανε ότι μου ενεργοποιήσανε τους ίδιους κωδικούς σε λογαριασμό ιντερνετ πού είχα για λίγους μήνες πριν απο 2 χρόνια σε τηλεφωνική σύνδεση στην επαρχία. Να αναφέρω συγκεκριμένα οτι μου ανέφεραν οτι οι κωδικοί που σας ενεργοποιούμε είναι στο όνομα της κυρίας Ταδε (το όνομα της μητέρας μου) που ανληκει στον τάδε αριθμό (και μου ανέφεραν τον αριθμό του σπιτιου στο χωριό), σας πειράζει αυτό; Παραξενευτηκα λίγο, αλλά τους είπα πως δεν με πειράζει. Απλά η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής: Αυτό σημαίνει οτι αν συνδέσω εξοπλισμό στο σπίτι μου στην επαρχία, με τους ίδιους κωδικούς θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο ιντερνετ κι εκεί; Ευχαριστώ!

daffy
02-05-10, 12:05
Τους κωδικούς μπορείς να τους χρησμοποιήσεις από όποιο σπίτι/γραμμή θες. Τους έβαλαν στο όνομα της κυρίας τάδε επειδή προφανώς χρησιμοποιησες το ίδιο ΑΦΜ που είναι και η πιο συνηθισμένη μέθοδος ταυτοποίησης στον ΟΤΕ. Όπως είπαμε λοιπόν τους κωδικούς μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις παντού, σε όποιο σπίτι/γραμμή θες, αλλά πρέπει να είναι ενεργοποιημένη και η ADSL υπηρεσία πάνω στην γραμμή που πας να τους χρησιμοποιήσεις. Που άμα κάποιο σπίτι/γραμμή πληρώνει πάγιο για ADSL τότε 99.9% θα έχει και username/password για πρόσβαση στο internet μέσω της υπάρχουσας ADSL γραμμής.

Η ADSL δεν είναι σαν την dialup που απλά χρειάζεσαι κωδικούς και μπαίνεις με το modem κάνοντας απλή κλήση από οποιαδήποτε γραμμή. Χρειάζεται να υπάρχει ενεργοποιημένη πάνω στην συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή και η ADSL υπηρεσία, ώστε να συγχρονίζει το modem/router. Και όταν συγχρονίσει (δηλαδή έχεις σήμα) τότε προχωράς με τους κωδικούς, οποιουσδήποτε κωδικούς, οποιασδήποτε εταιρείας.

Vitruvian78
02-05-10, 12:11
Ναι, το γνωρίζω αυτό που μου λες για το πώς λειτουργεί το ADSL, και εγώ την ίδια άποψη έχω, απλά μου φάνηκε περίεργο που ενεργοποιήσανε κωδικούς παλιούς και μάλιστα του χωριού. Ευχαριστώ - καλημέρα!

daffy
02-05-10, 12:45
Μην σου κάνει εντύπωση, σκέψου οτι έχουν μια τεράστια database με πελάτες που σορτάρουν κυρίως από τα ΑΦΜ. Είτε ενεργοποιήσεις υπηρεσία από Αλεξανδούπολη, είτε από Κρήτη, τον ίδιο κωδικό πελάτη χρησιμοποιείς εφόσον δώσεις το ίδιο ΑΦΜ, δεν πάει με τον τηλεφωνικό αριθμό δηλαδή η κατηγοριοποίηση των πελατών, επειδή σκέψου οτι κάποιος μπορεί να έχει 3-4 γραμμές στο ΑΦΜ του. Καλή σου μέρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.