PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΟ BIOS......



Salvador
25-01-04, 23:59
εχω αρκετο καιρο ενα προγραμματακι που με εχει καραβολεψει για να σεταρω το τηλεκοντρολ στο πσ μου.λεγεται uice.Οταν το ειχα στα 98 το ειχα σπασει διχως κανενα προβλημα.Οταν εβαλα τα ΧΠ φυσικα το κσαναεκανα install γιατι οπως ειπα ειναι απο τα πιο χρησιμα εργα΄λεια στο πψ μου.Με τα ΧΠ ομως δεν δουλεβε το crack.Ετσι αναγκαστικα να κανω απο τον Ιουνιο που εκανα το πρωτο install του το εξης.Με το που περνουσαν οι 30 μερες(λιγο πριν περασουν),εμπενα απο bios και εβαζα την ημερομηνια 28 μερες πισω π.χ.Χθες ομως αφου περασαν παλι οι 30μερες και δεν το πειρα χαμπαρι,εκανα επανεκινηση να μπω στο bios και να το κσαναβαλω 1 Ιουνιου για να δουλεβει σωστα(30 μερες trial ειναι το προγραμμα).Παρατηρησα το εξης παραξενο...
Δεν αλαζε με τπτ η ημερομηνια παραπανω απο 31/12/1999 !!..Οτι και αν προσπαθησα ειχε κολησει εκει.Τεσπα bootara με αυτην την ηλικια και τα xp με "παρατηρησαν" για το μπερδεμα.Απο τα windows αλαζει και τωρα το εβαλα παλι 1 Ιουνιου 2003 για να δουλεβει και το UICE,αλλα ξερω οτι αν κανω επανεκινηση το bios θα εχει κολησει παλι στο 1999 .. :shock:

Τι σκατα εγινε παλι..?
κανας ιός;μπαα...να flasharo μηπως το bios?η mb παντως δεν ειναι πολύ παλια.Asus A7S333 οποτε ουτε συζητηση για ασυμβατοτητα με το 2000 και αυτα που λέγαν τότε...Μήπως τα πηρε κρανιο με τις τοσες φορες που αλαζα την ημερομηνια??!!

(Πάντως για όσους θελουν να βοηθήσουν και με τον "πλάγιο τρόπο" ας με κανουν ενα pm :wink: παντως όσο και αν εψαξα για XP δεν βρήκα UICE 2.34 ***** που να δουλέβει :roll: )

ΥΓ : στην λήση να φλασάρω το μπιος ,δεν εχω floppy.Πως μπορει να γίνει "ανώδυνα";(ξέρω οτι πρεπει να γραψεις κατι σε δισκετα να μπ[ουταρεις απο φλοπυ και απο εκει γινετε το φλασ)

sdikr
26-01-04, 00:03
αν εχεις windows98 μπες εκει και κανε το patch στο αρχειο
φιλικα

Lunacy
26-01-04, 00:27
To clear CMOS ούτε που το συζητάς;; :shock:
Το jumper είναι δίπλα στην μπαταρία. Βγάλε το πψ ( :P ) από το ρεύμα και άλλαξε αυτό το jumper. Ξαναβάλτο στη θέση του μετά από μερικά δευτερόλεπτα (κονονικά γίνεται στιγμιαία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και μετά δώσε πάλι ρεύμα. Ξαναρύθμισε το ΒΙΟΣ και εισαι οκ.

XTCgr
26-01-04, 00:52
κάνε ένα reset το ΒΙΟS όπως λέει και ο Lunacy - αλλά και μια αναβάθμιση του BIOS ίσως να μην έβλαπτε!

Desperado
26-01-04, 01:26
και ενα backup πρωτου κανεις αναβαθμιση του bios γιατι αν κατι παει στραβα κλαφτα χαραλαμπε !

Lunacy
26-01-04, 01:46
και ενα backup πρωτου κανεις αναβαθμιση του bios γιατι αν κατι παει στραβα κλαφτα χαραλαμπε !

Huh?? :shock:
Τί σχέση έχουν οι δίσκοι (και το περιεχόμενο τους) με την αναβάθμιση του ΒΙΟΣ;;
Αν κάτι πάει στραβά, θα πεί "απλά" bye-bye motherboard (εκτός αν έχει 2al bios), αλλά οι δίσκοι και όλα τα υπόλοιπα πράγματα θα μείνουν ανέπαφα.

xenbast_
27-01-04, 16:13
To clear CMOS ούτε που το συζητάς;; :shock:
Το jumper είναι δίπλα στην μπαταρία. Βγάλε το πψ ( :P ) από το ρεύμα και άλλαξε αυτό το jumper. Ξαναβάλτο στη θέση του μετά από μερικά δευτερόλεπτα (κονονικά γίνεται στιγμιαία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και μετά δώσε πάλι ρεύμα. Ξαναρύθμισε το ΒΙΟΣ και εισαι οκ.

το pc πρέπει ναναι στο ρεύμα απλά κλειστό

Lunacy
28-01-04, 01:03
Δεν πρέπει, αλλά δεν τρέχει τίποτα και αν είναι

ergreco
13-04-04, 06:34
Αφού σε είχε «καραβολέψει» σκέφτηκες ποτέ να το ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ; Δεν νομίζω ότι η τιμή του κρίνεται απαγορευτική ($20 , συμπεριλαμβανωμένων και των μελλοντικών αναβαθμίσεων) και προς Θεού μην αρχίσεις να καταριέσαι τον ΟΤΕ και τους υπέρογκους λογαριασμούς.Τέλως πάντων , δεν νομίζω το adsl.gr να είναι ο κατάλληλος τόπος για να ζητά κανεις παράνομο λογισμικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.