PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός ποσοστού συμπίεσης επί του αρχικού μεγέθους;



Omega9
03-05-10, 04:38
Χρησιμοποιώντας το 7z για συμπίεση αρχείου ή φακέλου, υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογιστεί η διαφορά σε μέγεθος του συμπιεσμένου από το αρχικό αρχείο/φάκελο; Παίζουν ρόλο τα περιεχόμενα του φακέλου ή ο τύπος των αρχείων, αλλά σε γενικές γραμμές, μπορεί να υπολογιστεί η επί της 100 μείωση μεγέθους που θα γίνει; Υπάρχουν διάφορες επιλογές στη συμπίεση, πχ 'υπερσυμπίεση' είναι το μέγιστο και ακολουθούν μικρότερης συμπίεσης βαθμίδες. Πέρα όμως από τη δοκιμή για να δει κανείς το μέγεθος μετά το πέρας της διαδικασίας αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει υπολογισμός γιατί εκτός των άλλων αν πρόκειται για μεγάλα αρχεία, η διαδικασία παίρνει και πάνω από μία ώρα ίσως (και δε μιλάμε για αδύναμο σύστημα). Ή μήπως μπορεί να γίνει ο υπολογισμός με τα υπόλοιπα της κατηγορίας, winrar, winzip κλπ;

WAntilles
03-05-10, 09:16
Δεν υπάρχει τρόπος.

parsifal
03-05-10, 09:58
Εννοείς να λάβεις προκαταβολική εκτίμηση; Δε νομίζω πως γίνεται κάτι τέτοιο, αν τα αρχεία είναι διαφόρων τύπων. Ακούγεται όμως ενδιαφέρον ως πιθανό project: δημιουργία ενός software που θα αντιμετωπίζει το σύνολο των δεδομένων που θέλεις να συμπιέσεις ως ένα ενιαίο stream, θα παίρνει ένα «δίκαιο» δείγμα αυτών (π.χ. αν θες 5% δείγμα: «Για κάθε 100KB δεδομένων, διάβασε τα 5KB). Κάτι σαν την εντολή SelectRangeEvery (http://avisynth.org/mediawiki/SelectEvery#SelectRangeEvery) του Aviysnth, για όσους γνωρίζουν) και θα το συμπιέζει. Ένα είδος compressibility test δηλαδή, όπως έκαναν κάποια video encoding frontends (π.χ. GordianKnot). Έτσι μπορείς να πάρεις μία μάλλον καλή εκτίμηση του ποσοστού συμπίεσης, χωρίς να χρειαστεί να συμπιέσεις το 100%.

Omega9
04-05-10, 10:00
Αν και ερασιτέχνης μιλόντας για χρηστικότητα προς τον end user, και όχι σε επίπεδο πειραματισμού, ναι αυτό εννοώ. Κάποιου είδους αλγόριθμος ή εξίσωση, έστω κατά προσέγγιση για το προβλεπόμενο μέγεθος μετά τη συμπίεση. Επίσης κάτι ακόμα, το 7z είναι εξαιρετικό open source πρόγραμμα, αλλά μου κάνει εντύπωση που σε διάρκεια συμπίεσης χρησιμοποιεί όσο περισσότερη δύναμη επεξεργαστή μπορεί. Κρατούσε στο 100% την χρήση επεξεργαστή για όλο το διάστημα εφαρμογής της συμπίεσης. Παρόμοιο πράγμα έχω δει μόνο σε benchmarking τεστ, ή σε φάση που κολλάει για λίγο το σύστημα. Πάντως δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο σύστημα. Επίσης όσον αφορά τη μητρική, σε διάρκεια συμπίεσης μεγάλου αρχείου που κράτησε πάνω από μισή ώρα, η μητρική έφτασε σε θερμοκρασία τους 66 βαθμούς, ενώ δεν έχει φτάσει τόσο ούτε στα πιο βαρειά παιχνίδια, όπου το μέγιστο που έχω δει να πηγαίνει είναι 65 βαθμοί..

@ ADSLgr.com All rights reserved.