PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Google προσθέτει εικονικό πληκτρολόγιο για 35 γλώσσες στην μηχανή αναζήτησης



nm96027
03-05-10, 11:27
Η Google ανακοίνωσε την προηγούμενη εβδομάδα την προσθήκη ενός εικονικού πληκτρολογίου στην μηχανή αναζήτησης. Πρόκειται για ένα εργαλείο που θα φανεί χρήσιμο για όλους εκείνους τους χρήστες που χρησιμοποιούν μη-λατινικό πληκτρολόγιο και ενίοτε αντιμετωπίζουν προβλήματα στην αναζήτηση όρων στην μητρική τους γλώσσα ενώ σίγουρα η χρήση του έχει νόημα για όλους εκείνους που περιστασιακά δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο τους.

71765Από την περασμένη Πέμπτη 29/4 δίπλα από το πεδίο της αναζήτησης υπάρχει ένα εικονίδιο πληκτρολογίου. Με ένα κλικ εμφανίζεται το εικονικό πληκτρολόγιο και έτσι ο πχ έλληνας χρήστης μπορεί να αναζητήσει κάτι στην ελληνική γλώσσα ακόμα και αν ο υπολογιστής του δεν υποστηρίζει ελληνικά.

Ίσως αυτή η λειτουργία μοιάζει όχι ιδιαίτερα σημαντική όμως στην πραγματικότητα αυξάνει τις δυνατότητες πρόσβασης της Google σε όλα εκείνα τα δισεκατομμύρια των χρηστών οι οποίοι δεν μιλάνε αγγλικά ή των οποίων η μητρική γλώσσα δεν έχει λατινικό αλφάβητο. Οι υποστηριζόμενες γλώσσες στο εικονικό πληκτρολόγιο φτάνουν τις 35 και σε αυτές συμπεριλαμβάνεται το ελληνικό αλφάβητο και φυσικά το αραβικό. Η Google έχει μία ανοιχτή ψηφοφορία για την προσθήκη και άλλων γλωσσών.

Το εικονικό πληκτρολόγιο δουλεύει μέσω ενός virtual keyboard API το οποίο παρουσιάστηκε πριν ένα χρόνο στο code.google.com. Το εργαλείο αυτό επέτρεψε στους προγραμματιστές να το ενσωματώσουν σε οποιαδήποτε περιοχή ή σελίδα κειμένου αυτοί επιθυμούν.


Πηγή: Official Google Blog (http://googleblog.blogspot.com/2010/04/integrating-virtual-keyboards-in-google.html) και Τhe Next Web (http://thenextweb.com/apps/2010/04/29/google-integrates-virtual-keyboard-search/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+TheNextWeb+(The+Next+Web))

Vassilis1914
03-05-10, 11:32
Βρέθηκα τις προάλλες κατά λάθος σε ένα γερμανικό πληκτρολόγιο(όπου τα πάντα είναι παντού :p) και εκεί κατάλαβα την αξία του!! Πολύ χρήσιμο!!

minoras
03-05-10, 12:22
πολυ καλο!σιγα σιγα δε θα υπαρχει καν πληκτρολογιο μου φαινεται..ολα εικονικα;)

pstratos
03-05-10, 13:11
Πέρα απο το Google αυτά μας προστατεύουν και από key-loggers!
Βλέπε site τραπεζών

Bourdoulas
03-05-10, 18:46
Πράγματι κάποιες τράπεζες δίνουν τη δυνατότητα να δώσεις τον κωδικό μέσω ενός εικονικού πληκτρολογίου.

farcry
04-05-10, 23:07
πολυ καλο!σιγα σιγα δε θα υπαρχει καν πληκτρολογιο μου φαινεται..ολα εικονικα;)


καλα κανε εσυ εικονικη εργασια.....και μετα απο 1 μηνα πες μου την καταληξη :p

mpapouts
05-05-10, 11:37
Θα είναι καλό και για info points που δουλεύουν με touch screen ή μόνο ποντίκι.

iant
05-05-10, 11:41
Δε θα υπάρχει πια δικαιολογία για το Greeklish !!! ;)

contravener
05-05-10, 15:07
Καλό! το έχω προσέξει ότι προστέθηκε εδώ και μερικές μέρες

@ ADSLgr.com All rights reserved.