PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόβεται το τηλέφωνο όταν "ζορίζεται" το DSL!!!



rdaniel
14-05-06, 20:40
Τελευταία αντιμετωπίζω ένα "κουφό" πρόβλημα: κάποιες φορές που η γραμμή ADSL που έχω (από ΟΤΕ) "ζορίζεται", π.χ. έχω ανοιχτό BitComet (αλλά με 1 (!!) μόνο torrent) ή όταν χρησιμοποιώ jajah ( ... ) , το τηλεφωνικό μου σήμα κόβεται!!

Η γραμμή μου είναι ISDN και η μόνη λύση που έχω βρει είναι να κλείνω το modem/router και/η να κάνω reset στο netmod!! Μόνο τότε επανέρχεται το τηλεφωνικό σήμα.

Το θέμα είναι ότι για 1-2 χρόνια δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, με τα ίδια modem/router, pc και netmod!!! Έλεγξα και τα καλώδια, μήπως είχαν κάποιο πρόβλημα, αλλά όλα φαίνονται φυσιολογικά. Οι υποψίες μου στρέφονται στο splitter, μήπως έχει κάποια βλάβη.

Έχει κανείς κάποια συμβουλή γι ατο θέμα, ή εμπειρία σε παρόμοιο πρόβλημα, πριν πετάξω και το splitter; :evil:

Να σημειώσω, ότι επειδή σκοπεύω να αντικαταστήσω την ISDN γραμμή με PSTN (δεν μου χρειάζεται πλέον... ) , έχω ήδη κάνει αίτηση για διακοπή της ADSL, ώστε να μετατραπεί μετά η γραμμή και να ξανακάνω αίτηση για ADSL (όχι, δεν είμαι μαζοχιστής, ο ΟΤΕ είναι σαδιστής!!!) :mad:

Reef
14-05-06, 23:56
βρωμοδουλεια του netmod μυριζομαι, πιστευω πως αμα πας σε pstn θα φτιαξει

Unreal
15-05-06, 00:22
Τελευταία αντιμετωπίζω ένα "κουφό" πρόβλημα: κάποιες φορές που η γραμμή ADSL που έχω (από ΟΤΕ) "ζορίζεται", π.χ. έχω ανοιχτό BitComet (αλλά με 1 (!!) μόνο torrent) ή όταν χρησιμοποιώ jajah ( ... ) , το τηλεφωνικό μου σήμα κόβεται!!

Η γραμμή μου είναι ISDN και η μόνη λύση που έχω βρει είναι να κλείνω το modem/router και/η να κάνω reset στο netmod!! Μόνο τότε επανέρχεται το τηλεφωνικό σήμα.

Το θέμα είναι ότι για 1-2 χρόνια δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, με τα ίδια modem/router, pc και netmod!!! Έλεγξα και τα καλώδια, μήπως είχαν κάποιο πρόβλημα, αλλά όλα φαίνονται φυσιολογικά. Οι υποψίες μου στρέφονται στο splitter, μήπως έχει κάποια βλάβη.

Έχει κανείς κάποια συμβουλή γι ατο θέμα, ή εμπειρία σε παρόμοιο πρόβλημα, πριν πετάξω και το splitter; :evil:

Να σημειώσω, ότι επειδή σκοπεύω να αντικαταστήσω την ISDN γραμμή με PSTN (δεν μου χρειάζεται πλέον... ) , έχω ήδη κάνει αίτηση για διακοπή της ADSL, ώστε να μετατραπεί μετά η γραμμή και να ξανακάνω αίτηση για ADSL (όχι, δεν είμαι μαζοχιστής, ο ΟΤΕ είναι σαδιστής!!!) :mad:Η splitter ή Netmod ή κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του ΟΤΕ όπου και εκεί υπάρχει κάτι που κάνει το αντίστροφο από τον splitter. Ο splitter δεν είναι ιδιαίτερα ακριβος, μπορείς να πάρεις ένα καινούριο για να εξαλείψεις το ενδεχόμενο.

diabibas
15-05-06, 01:03
1) Splitter από e-shop περίπου 9 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)

2) Εγώ πιστέυω το NETMOD

3) Σε PSTN δε θα έχεις (λογικά πάντα) τέτοιο πρόβλημα)

4) Για να πας από ISDN se PSTN πληρώνεις, άκουσον άκουσον, ένα πρόστιμο στον ΟΤΕ (να βγάλει ο καημένος τα λεφτά του από την τρελή διαφήμιση που έκανε...)

Unreal
15-05-06, 07:49
1) Splitter από e-shop περίπου 9 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)

2) Εγώ πιστέυω το NETMOD

3) Σε PSTN δε θα έχεις (λογικά πάντα) τέτοιο πρόβλημα)

4) Για να πας από ISDN se PSTN πληρώνεις, άκουσον άκουσον, ένα πρόστιμο στον ΟΤΕ (να βγάλει ο καημένος τα λεφτά του από την τρελή διαφήμιση που έκανε...)

Η πιο τρελλή περίπτωση που κανείς μας δεν σκέφτηκε είναι να φταίει adsl modem/router. Επειδή το πρόβλημα λέει ότι του εμφανίζεται όταν χρησιμοποιεί εφαρμογές που βάζουν σχετικά μεγαλύτερο upload, όταν δηλαδή ο router βάζει το upstream signal του σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Λέμε τώρα αν αυτό το σήμα είναι πολύ δυνατό και απασχολεί τις περιοχές 12-20Khz (που είναι γειτονικές στο ISDN που απασχολεί 0-12Khz) τότε δίνεται μια εξήγηση. Βέβαια στο G.DMT έχω την εντύπωση ότι τα Upstream/Downstream κανάλια των 4Khz επιλέγονται τυχαία μέσα στο φάσμα των 12Khz-1.5Mhz που ξεκλειδώνεται με το ADSL.

rdaniel
15-05-06, 08:00
Η πιο τρελλή περίπτωση που κανείς μας δεν σκέφτηκε είναι να φταίει adsl modem/router. Επειδή το πρόβλημα λέει ότι του εμφανίζεται όταν χρησιμοποιεί εφαρμογές που βάζουν σχετικά μεγαλύτερο upload, όταν δηλαδή ο router βάζει το upstream signal του σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Λέμε τώρα αν αυτό το σήμα είναι πολύ δυνατό και απασχολεί τις περιοχές 12-20Khz (που είναι γειτονικές στο ISDN που απασχολεί 0-12Khz) τότε δίνεται μια εξήγηση. Βέβαια στο G.DMT έχω την εντύπωση ότι τα Upstream/Downstream κανάλια των 4Khz επιλέγονται τυχαία μέσα στο φάσμα των 12Khz-1.5Mhz που ξεκλειδώνεται με το ADSL.

Λοιπον, καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις από όλους :) Κατά δεύτερον, παρέληψα να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ NETMOD Που δανείστηκα!!! Μάλιστα, ήταν το πρώτο που δοκίμασα!

Και δυστυχώς, δεν φταίει πάντοτε το μεγάλο upload, αφενός επειδή εμφανίζεται κάποιες φορές ΧΩΡΙΣ να τρέχω παρά μόνο ένα firefox :cry: αλλά και επειδή π.χ. χτες το βράδι το τηλέφωνο δούλεψε, σηκώνομαι το πρωϊ, δουλεύει ακόμη, ανοίγω το router (που είχα κλειστό... ) bye-bye τηλέφωνο :twisted:

Παρεπιπτόντως, το router είναι το zyxel 660hw-63, με τελευταίο firmware, Τρέχει αψεγάδιαστα εδώ και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ καιρό και έχει όντως υποστήριξη g.dmt...

Ελπίζω μόλις κοπεί η ADSL και αλλάξει και η γραμμή σε PSTN (εντός των ημερών, φαντάζομαι ... ) να "εξαφανιστεί το πρόβλημα, απλά το βρίσκω εντελώς "κουφό" αυτό που συμβαίνει και για αυτό το αναφέρω, μπας και χρησιμεύει και σε κάποιον άλλο (όχι ότι του το εύχομαι!! :D )

Unreal
15-05-06, 08:05
Λοιπον, καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις από όλους :) Κατά δεύτερον, παρέληψα να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ NETMOD Που δανείστηκα!!! Μάλιστα, ήταν το πρώτο που δοκίμασα!

Και δυστυχώς, δεν φταίει πάντοτε το μεγάλο upload, αφενός επειδή εμφανίζεται κάποιες φορές ΧΩΡΙΣ να τρέχω παρά μόνο ένα firefox :cry: αλλά και επειδή π.χ. χτες το βράδι το τηλέφωνο δούλεψε, σηκώνομαι το πρωϊ, δουλεύει ακόμη, ανοίγω το router (που είχα κλειστό... ) bye-bye τηλέφωνο :twisted:

Παρεπιπτόντως, το router είναι το zyxel 660hw-63, με τελευταίο firmware, Τρέχει αψεγάδιαστα εδώ και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ καιρό και έχει όντως υποστήριξη g.dmt...

Ελπίζω μόλις κοπεί η ADSL και αλλάξει και η γραμμή σε PSTN (εντός των ημερών, φαντάζομαι ... ) να "εξαφανιστεί το πρόβλημα, απλά το βρίσκω εντελώς "κουφό" αυτό που συμβαίνει και για αυτό το αναφέρω, μπας και χρησιμεύει και σε κάποιον άλλο (όχι ότι του το εύχομαι!! :D )
Δες αν σε κάποιο από τα options του router έχει transmit power attenuation η κάτι παρόμοιο. Όσο πιο αρνητικό είναι τόσο πιο ασθενές σήμα βάζει ο router στο upstream. Βάλτο σε μια αρνητική τιμή(το δικό μου έχει επιλογές μεταξύ 0 και -10dbm αν και το έχω στο 0). Δεν χάνεις τίποτα με το να δοκιμάσεις. Επίσης τσέκαρε αν χρησιμοποιείται το G.DMT ή κάποιο άλλο(π.χ G.Lite) όταν συνδέεσαι.

rdaniel
15-05-06, 18:32
Δες αν σε κάποιο από τα options του router έχει transmit power attenuation η κάτι παρόμοιο. Όσο πιο αρνητικό είναι τόσο πιο ασθενές σήμα βάζει ο router στο upstream. Βάλτο σε μια αρνητική τιμή(το δικό μου έχει επιλογές μεταξύ 0 και -10dbm αν και το έχω στο 0). Δεν χάνεις τίποτα με το να δοκιμάσεις. Επίσης τσέκαρε αν χρησιμοποιείται το G.DMT ή κάποιο άλλο(π.χ G.Lite) όταν συνδέεσαι.

Χμ ... δεν βρίσκω μέρος να γίνει τέτοια ρύθμιση, αλλά στα diagnostics μου δίνει "noise margin upstream: 27 db, output power downstream: 15 db, attenuation upstream: 24 db, noise margin downstream: 17 db, output power upstream: 9 db, attenuation downstream: 36 db" !! Λες να πάιζει ρόλο ; :hmm:

Επιπλέον, αρχίζω να έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι συνδιασμός επιμέρους προβλημάτων. Σαν να έχει πρόβλημα το netmod, αλλά να φταίει και κάτι άλλο ... Θα μου μείνει η απορία, μάλλον, μέχρι να κοπεί η ADSL και να μετατραπεί η γραμμή μου σε PSTN , μου φαινεται :redface:

Από την άλλη, διαβάζω τα προβλήματα που έχουν όσοι προσπαθούν να συνδεθούν με DSLAM της Tellas, και λέω "πάλι καλά"!!! Αν και το σκέφτομαι να δοκιμάσω κατά 'κει και εγώ, όταν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στα μέρη μου ...

Unreal
15-05-06, 19:56
Χμ ... δεν βρίσκω μέρος να γίνει τέτοια ρύθμιση, αλλά στα diagnostics μου δίνει "noise margin upstream: 27 db, output power downstream: 15 db, attenuation upstream: 24 db, noise margin downstream: 17 db, output power upstream: 9 db, attenuation downstream: 36 db" !! Λες να πάιζει ρόλο ; :hmm:

Επιπλέον, αρχίζω να έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι συνδιασμός επιμέρους προβλημάτων. Σαν να έχει πρόβλημα το netmod, αλλά να φταίει και κάτι άλλο ... Θα μου μείνει η απορία, μάλλον, μέχρι να κοπεί η ADSL και να μετατραπεί η γραμμή μου σε PSTN , μου φαινεται :redface:

Από την άλλη, διαβάζω τα προβλήματα που έχουν όσοι προσπαθούν να συνδεθούν με DSLAM της Tellas, και λέω "πάλι καλά"!!! Αν και το σκέφτομαι να δοκιμάσω κατά 'κει και εγώ, όταν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στα μέρη μου ...
Ναι περίεργα τα πράγματα, το attenuaτion στο downstream είναι άσχημο και το ίδιο και το noise margin. Για να είναι φυσιολογικά η απόσταση σου από το τηλεφωνικό κέντρο πρέπει να είναι σίγουρα πάνω από 3.5-4Km. Αν είσαι πιο κόντα τότε κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή ή ο splitter που χρησιμοποιείς. Το output power upstream είναι φυσιολογικό πάντως και αν θεωρήσουμε ότι o router "δεν ψεύδεται" και δεν βάζει πιο ισχυρό σήμα τότε μάλλον φταίει ο splitter ή η γραμμή.
Ένα μέρος της απορίας θα σου φύγει αν κλείσεις τον router και δεις αν υπάρχουν προβλήματα. Αν υπάρχουν τότε σίγουρα αποκλείουμε τον router, και μπορεί να φταίει netmod, γραμμή ή splitter. Αν δεν υπάρχουν τότε φταίει splitter ή router.

frap
15-05-06, 21:20
Ελπίζω μόλις κοπεί η ADSL και αλλάξει και η γραμμή σε PSTN (εντός των ημερών, φαντάζομαι ... ) να "εξαφανιστεί το πρόβλημα, απλά το βρίσκω εντελώς "κουφό" αυτό που συμβαίνει και για αυτό το αναφέρω, μπας και χρησιμεύει και σε κάποιον άλλο (όχι ότι του το εύχομαι!! :D )

Ελπίζω να έχεις PSTN aDSL modem στην καβάντζα...

rdaniel
16-05-06, 08:07
Ελπίζω να έχεις PSTN aDSL modem στην καβάντζα...

έχω έτοιμο και σεταρισμένο ήδη ... ;)

Όσο για το πρόβλημα, σίγουρα δεν επηρεάζει τη γραμμή ADSL, και σίγουρα εμφανίζεται και χωρίς το router ανοιχτό, χωρίς/με διαφορετικό splitter, με το netmode στην κεντρική πρίζα του διαμερίσματος ή μεταφερμένο μέσω του δεύτερου ζεύγους καλωδίων σε άλλη πρίζα ...

Πρέπει να έχουν κανει κάποια χοντρή βλακεία στη γραμμή μου ή στο κέντρο, και να έχει πάθει και λαλά το netmod!!! Σήμερα θα περάσω και από τον ΟΤΕ να ρωτήσω πώς πάει η διακοπή της ADSL, και να ρωτήσω και για το πρόβλημα ... Α, ρε ΟΤΕ, τεχνικούς θα μας κάνεις στο τέλος!!!!! :hmm:

eye
19-05-06, 22:33
Εγώ στο παρελθόν όταν είχα adsl είχα το εξής πρόβλημα. Αρκετές φορές και ενώ είχα ανοικτά p2p το ένα ασύρματο τηλέφωνο κουδούνιζε ενώ δεν έπαιρνε τηλέγωνο κανένας!! Τώρα που δεν έχω adsl και χρησιμοποιώ προσωρνά την isdn σύνδεση συμβαίνει το ίδιο και πιο συχνά όταν χρησιμοποιώ το skype. Προφανώς το πρόβλημα πρέπει να είναι στο netmod αλλά δεν ξέρω πιο είναι ακριβώς. Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν γίνεται αυτό ακόμη και αν αποσυνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο από το netmod το λαμπάκι της τηλεφωνικής γραμμής ανάβει και πάλι !!

rdaniel
20-05-06, 19:21
Εγώ στο παρελθόν όταν είχα adsl είχα το εξής πρόβλημα. Αρκετές φορές και ενώ είχα ανοικτά p2p το ένα ασύρματο τηλέφωνο κουδούνιζε ενώ δεν έπαιρνε τηλέγωνο κανένας!! Τώρα που δεν έχω adsl και χρησιμοποιώ προσωρνά την isdn σύνδεση συμβαίνει το ίδιο και πιο συχνά όταν χρησιμοποιώ το skype. Προφανώς το πρόβλημα πρέπει να είναι στο netmod αλλά δεν ξέρω πιο είναι ακριβώς. Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν γίνεται αυτό ακόμη και αν αποσυνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο από το netmod το λαμπάκι της τηλεφωνικής γραμμής ανάβει και πάλι !!

... αυτό με το λαμπάκι συνέβαινε και σε εμένα. Βέβαια, τώρα που έχει κοπεί η adsl μου :( σε αναμονή μετατροπής της γραμμής μου σε PSTN, δεν έχω πλέον πρόβλημα. Έχω επανελέγξει και τις τηλεφωνικές πρίζες μου, και αναμένω την μετατροπή και επανασύνδεση adsl για να δω αν λύθηκε το πρόβλημα ή όχι ...

rdaniel
01-06-06, 20:34
... λοιπόν, αν κάποιος ενδιαφέρεται, παραθέτω τις νεότερες εξελίξεις: ;)

19/5 κόπηκε η adsl γραμμή, 23/5 ενημερώθηκε το σύστημα του ΟΤΕ για την διακοπή ( ... με κάρβουνο λειτουργεί μάλλον ... ), αμέσως έγινε αίτηση μετατροπής της ISDN σε PSTN, 29/5 10:00 ήρθε ο τεχνικό ςκαι παρέλαβε το netmod ...

Μετά, τηλέφωνο γιοκ!!! :evil:

29/5 7 το πρωϊ τηλέφωνο στις βλάβες, δηλώνεται η βλάβη ... 31/6 14:00 ήρθε επιτέλους ο τεχνικός να ελέγξει!!!! :worthy:

Βάζει το "τηλεφωνάκι" του στο καλώδιο και μου λέει "μα εδώ ακούγεται ραδιόφωνο"!!!! :rofl:

Τέλος πάντων, ελέγχει τη γραμμή, τη βρίσκει ελαττωματική και μου αλλάζει ζεύγος. Μου λέει και ότι σε αυτό οφειλόταν το πρόβλημα που είχα, μια και το isdn είναι πιο "ευαίσθητο"...

Ειδοποιεί το κέντρο να συνδέσουν το νέο ζεύγος, και φεύγει ... Τηλέφωνο ΓΙΟΚ!!!

Επιτέλους σήμερα, έρχεται πάλι το πρωϊ, το ξανακοιτάει, παίρνω σήμα :worthy::worthy:
μου λέει "τώρα είναι οκ, αλλά ίσως παρουσιαστούν συνακροάσεις (!!) :hmm: , όλο το κιβωτιάκι όπου καταλήγουν τα τηλέφωνα της γειτονιάς είναι για τα μπάζα, μπορεί να χρειαστεί σκάψιμο και αντικατάσταση" ... :sorry:

Πάντως, δόξα τω Θεώ, ΕΧΩ τηλέφωνο για την ώρα, και περιμένω την adsl ... Όσο για τις συνακροάσεις, προς το παρόν ουδέν και το Modem κλειδώνει στα 50K (πάει η ευκαιρία για γνωριμίες ... :p)

Unreal
02-06-06, 08:41
Οπότε τώρα μάλλον το adsl modem σου θα αρχίσει να κάνει παράσιτα στα άλλα τηλέφωνα της γειτονιάς, Αν παραπονεθούν,πες τους να βάλουν ένα φίλτρο...(ΛΟΛ)

rdaniel
02-06-06, 21:26
Οπότε τώρα μάλλον το adsl modem σου θα αρχίσει να κάνει παράσιτα στα άλλα τηλέφωνα της γειτονιάς, Αν παραπονεθούν,πες τους να βάλουν ένα φίλτρο...(ΛΟΛ)

Να πω κι ένα καλό ... 30/5 έκανα αίτηση για ADSL, και ενώ ακόμη η γραμμή μου είχε βλάβη, όπως λέω παραπάνω. Ε, από σήμερα έχω πάλι ADSL!!! :oneup: :cool:

Επίσης, η γραμμή είναι μάλλον καλύτερη, αφού αφενός με το modem το 56Κ κλειδώνει σταθερά στα 50.26 και ΔΕΝ διακόπτεται τουλάχιστον για 2 ώρες, όσο το δοκίμασα 1-2 μέρες τώρα...

... αφετέρου, τα διαγνωστικά του Zyxel 660 (όπως το προηγούμενο, αλλά PSTN έκδοση) είναι

noise margin upstream: 31 db
output power downstream: 15 db
attenuation upstream: 18 db

noise margin downstream: 18 db
output power upstream: 8 db
attenuation downstream: 30 db

Ευελπιστώ να έχει λήξει η περιπέτειά μου! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.