PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση ταχύτητας Conn-x



DJDB
14-05-06, 21:14
Λοιπόν,αυτη τη στιγμή έχω απο της 23/2 το Connex με 384 σύνδεση.Πληρώνω γύρω στα 25€ το μήνα και είμαι δεσμευμένος για ένα 6μηνο (έως τέλος Σεπτέμβρη δηλαδή).Να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1)Μπορώ αυτη τη στιγμή να το μετατρέψω σε 512 ή σε 1024,ή πρέπει να περιμένα να τελειώσει το εξάμηνο πρώτα?
2)Τι παραπάνω θα πληρώσω για την μετατροπή και τι παραπάνω θα πληρώνω το μήνα για τις υψηλότερες ταχύτητες?Όταν το έβαλα έλεγε πως οι τιμές ισχύουν με 6μηνη παραμονή στην υπηρεσία,οπότε αν το αλλάξω νωρίτερα θα πληρώσω κάτι?
3)Θα περιμένω πάλι για ενεργοποίηση ή θα κρατήσω την ίδια πόρτα?Επειδή υπήρχαν και υπάρχουν πολλά προβλήματα με αυτο το θέμα στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!

Tem
14-05-06, 22:08
αν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση δεν χρειάζεται νέα ενεργοποίηση

manoulamou
14-05-06, 22:42
Υπαρχει γενικοτερη συζητηση περι αναβαθμισης ταχυτητων μεσα απο τα πακετα
πριν τη ληξη τους, ιδιως αυτα της ΟΤΕνετ conn-x και ondsl-kit.
Πιστευω πως το σωστοτερο θα ηταν να απευθυνονται οι χρηστες στο 1242 adsl helpdesk και 134 του ΟΤΕ
ή ακομα καλυτερα στα σημεια αγορας: ΟΤΕshops και τοπικα κατ/τα ΟΤΕ.
Nομιζω παντως οτι η αναβαθμιση γινεται, απλα υπαρχει ενα διαστημα κενο χωρις λειτουργια adsl,
που μεσολαβει μεχρι την εκ νεου ενεργοποιηση (χωρις χρεωση), στην αυξημενη ταχυτητα
και απλα πρεπει να πληρωθει η διαφορα τιμης αναμεσα στην παλια και νεα ταχυτητα.
Το θεμα ειναι ποσο μεγαλη ειναι αυτη η διαφορα και ποσο καιρο θα παρει να γινει η αναβαθμιση.
Σιγουρα καποιο μελος του forum θα εχει περασει απ αυτη τη διαδικασια και
θα ξερει να δωσει πιο υπευθυνες απαντησεις.

antonon
15-05-06, 16:02
Λοιπόν,αυτη τη στιγμή έχω απο της 23/2 το Connex με 384 σύνδεση.Πληρώνω γύρω στα 25€ το μήνα και είμαι δεσμευμένος για ένα 6μηνο (έως τέλος Σεπτέμβρη δηλαδή).Να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1)Μπορώ αυτη τη στιγμή να το μετατρέψω σε 512 ή σε 1024,ή πρέπει να περιμένα να τελειώσει το εξάμηνο πρώτα?
2)Τι παραπάνω θα πληρώσω για την μετατροπή και τι παραπάνω θα πληρώνω το μήνα για τις υψηλότερες ταχύτητες?Όταν το έβαλα έλεγε πως οι τιμές ισχύουν με 6μηνη παραμονή στην υπηρεσία,οπότε αν το αλλάξω νωρίτερα θα πληρώσω κάτι?
3)Θα περιμένω πάλι για ενεργοποίηση ή θα κρατήσω την ίδια πόρτα?Επειδή υπήρχαν και υπάρχουν πολλά προβλήματα με αυτο το θέμα στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!

Είσαι τόσο σίγουρος ότι θές να μπλέξεις; Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο απλά κρίνωντας από τα όσα τράβηξα για να μου ενεργοποιήσουν την δικιά μου γραμμή, θα στοιχημάτιζα ότι κάποιος θα τραβήξει τα ίδια (χ3) για upgrade της γραμμής. Εξ'άλλου κοντά 3 μήνες έμειναν...
Υπομονή...

desertman
18-05-06, 22:54
Είσαι τόσο σίγουρος ότι θές να μπλέξεις; Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο απλά κρίνωντας από τα όσα τράβηξα για να μου ενεργοποιήσουν την δικιά μου γραμμή, θα στοιχημάτιζα ότι κάποιος θα τραβήξει τα ίδια (χ3) για upgrade της γραμμής. Εξ'άλλου κοντά 3 μήνες έμειναν...
Υπομονή...

δεν θα μπλέξει καθόλου...

θα πάρει τηλέφωνο στο 134 και θα ζητήσει αναβάθμιση απο 384 σε 512...
σε 1-2 μέρες θα είναι εντάξει...

διακοπή θα υπάρξει μόνο για 1-2 ώρες όταν θα γίνει η αναβάθμιση της γραμμής απο τον ΟΤΕ...

ntampa7
18-05-06, 22:56
που παίζει να μην έχεις και καθόλου διακοπή

papila
20-05-06, 10:06
δεν θα μπλέξει καθόλου...

θα πάρει τηλέφωνο στο 134 και θα ζητήσει αναβάθμιση απο 384 σε 512...
σε 1-2 μέρες θα είναι εντάξει...

διακοπή θα υπάρξει μόνο για 1-2 ώρες όταν θα γίνει η αναβάθμιση της γραμμής απο τον ΟΤΕ...
λοιπόν εγώ έκανα ενεργοποίηση προ 10 ημερών για 384για ένα έτος,χτες ζήτησα αναβάθμιση σε 512 και μου είπαν ότι θα γίνει όταν περάσει το δωρεάν δίμηνο και θα αρχίσω να πληρώνω!!!!Οι όροι δεν λένε κάτι τέτοιο μάλλον είναι μαγκιά δικιά τους:hmm:

yetfititis
20-05-06, 11:12
λοιπόν εγώ έκανα ενεργοποίηση προ 10 ημερών για 384για ένα έτος,χτες ζήτησα αναβάθμιση σε 512 και μου είπαν ότι θα γίνει όταν περάσει το δωρεάν δίμηνο και θα αρχίσω να πληρώνω!!!!Οι όροι δεν λένε κάτι τέτοιο μάλλον είναι μαγκιά δικιά τους:hmm:

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπανε... ελεος... αναβαθμιση κανεις οποτε θες!

desertman
21-05-06, 11:01
λοιπόν εγώ έκανα ενεργοποίηση προ 10 ημερών για 384για ένα έτος,χτες ζήτησα αναβάθμιση σε 512 και μου είπαν ότι θα γίνει όταν περάσει το δωρεάν δίμηνο και θα αρχίσω να πληρώνω!!!!Οι όροι δεν λένε κάτι τέτοιο μάλλον είναι μαγκιά δικιά τους:hmm:

πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...
ίσως επειδή έχεις προπληρώσει τους 2 πρώτους μήνες και δεν θα μπορούν να χρεώσουν την διαφορά που θα προκύψει απο την αναβάθμιση...
καλύτερα να ξαναπάρεις τηλέφωνο να μιλήσεις με κάποιον άλλον υπάλληλο...

Tem
21-05-06, 11:08
λοιπόν εγώ έκανα ενεργοποίηση προ 10 ημερών για 384για ένα έτος,χτες ζήτησα αναβάθμιση σε 512 και μου είπαν ότι θα γίνει όταν περάσει το δωρεάν δίμηνο και θα αρχίσω να πληρώνω!!!!Οι όροι δεν λένε κάτι τέτοιο μάλλον είναι μαγκιά δικιά τους:hmm:
]πολιθρ;εφόσον δεν γράφει κάτι τέτοιο στους όρους , μάλλον λάθος σου είπαν

dimitris_thass
21-05-06, 11:15
Πάρε τηλ ξανά , εγώ πήρα connex 384προπληρωμένο και σε 3 μέρες ζήτησα αναβάθμιση σε 512 και το έκαναν σε 3 μέρες χωρίς πρόβλημα αλλά δεν ρώτησα το κόστος . Την μέρα που έκαναν αναβάθμιση δεν είχα ιντερνέτ για 3 ώρες.

papila
21-05-06, 13:14
θα ξαναδοκιμάσω,μάλιστα με έβαλαν και έκανα ξανά αίτηση για αναβάθμιση αλλά ..με το αποτέλεσμα που σας ανάφερα παραπάνω

papila
23-05-06, 10:14
καλημέρα παιδιά,επικοινώνησα εκ νέου και έλαβα την ίδια απάντηση ότι δηλαδή η αναβάθμιση θα γίνει μετά τη λήξη του προπληρωμένου χρόνου
τους ανέφερα ότι οι όροι σύμβασης ΄γράφουν ότι αναβάθμιση γίνεται ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ κατόπιν αίτησης του ενδιαφερόμενου αλλά φυσικά αρνήθηκαν!!!!!!!!!!!!!!Τους ρώτησα αν έχουν αίτηση με όρους σύμβασης να τους παραπέμψω στην αντίστοιχη παράγραφο και μου αρνήθηκαν.Θα αναγκαστ'ω να στείλω mail αν και δεν ελπίζω πλέον σε κάτι
:down: Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου............... :down:

Tem
23-05-06, 10:20
καλημέρα παιδιά,επικοινώνησα εκ νέου και έλαβα την ίδια απάντηση ότι δηλαδή η αναβάθμιση θα γίνει μετά τη λήξη του προπληρωμένου χρόνου
τους ανέφερα ότι οι όροι σύμβασης ΄γράφουν ότι αναβάθμιση γίνεται ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ κατόπιν αίτησης του ενδιαφερόμενου αλλά φυσικά αρνήθηκαν!!!!!!!!!!!!!!Τους ρώτησα αν έχουν αίτηση με όρους σύμβασης να τους παραπέμψω στην αντίστοιχη παράγραφο και μου αρνήθηκαν.Θα αναγκαστ'ω να στείλω mail αν και δεν ελπίζω πλέον σε κάτι
:down: Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου............... :down:
μήπως παίζει ρόλο το δωρεάν δίμηνο ?

papila
23-05-06, 15:31
όταν δεν προβλέπεται από τους όρους και εφαρμόζεις κάτι αυτοβούλως χάνεις την αξιοπιστία σου

dimitris_thass
23-05-06, 15:42
Μήπως επειδή το πήρες από γερμανό και Σια και στην ουσία μέχρι να περάσει το δίμηνο είναι σε αυτούς το όνομα ?

papila
23-05-06, 21:24
εγώ την έκανα την αίτηση-ενεργοποίηση στο όνομα μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.