PDA

Επιστροφή στο Forum : 2Mbps Upload και Fastpath δυνατότητα απο 29/4



Σελίδες : [1] 2

FSHOPAXD
04-05-10, 01:02
Από τις 29/4/2010 παρέχετε η δυνατότητα αναβάθμισης της ταχύτητας upload σε έως 2Mbps.
Την αναβάθμιση μπορούν να αιτηθούν όλοι οι LLU (2PLAY/Adsl Economy) & Forthnet Professional συνδρομητές που έχουν static υπηρεσία, με τηλεφωνικό αίτημα στο 13831.
Επίσης, παρέχεται η δυνατότητα αλλαγής profil σε fast path πάλι με τηλεφωνικό αίτημα στο 13831.

Spanos
04-05-10, 01:16
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=379829

cmaniac
04-05-10, 01:40
Να το το λιγο παραπανω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=385952), λοιπον, μετα τις επιθυμιες των χρηστων της forthnet για ενα μηνα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=373511).

Mr Karavagos, I'm waiting for the next poll - and you know what that is ;)

eniac
04-05-10, 01:41
Η είδηση είναι το 2Mbps Upload και όχι το fastpath οπότε καλά έκανε ο FSHOPAXD και το πόσταρε.

Thanks FSHOPAXD για την ενημέρωση!

cmaniac
04-05-10, 01:45
Η είδηση είναι το 2Mbps Upload και όχι το fastpath οπότε καλά έκανε ο FSHOPAXD και το πόσταρε.

Thanks FSHOPAXD για την ενημέρωση!

Σχετικα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3460413&postcount=359) ειναι ολα..

ZAGNA
04-05-10, 01:53
Είναι λάθος προς όφελος του καταναλωτή η περίπτωση αυτή. Έχει γίνει λάθος από την forthnet ή ο συνδρομητής έχει static IP

cmaniac
04-05-10, 01:57
Είναι λάθος προς όφελος του καταναλωτή η περίπτωση αυτή. Έχει γίνει λάθος από την forthnet ή ο συνδρομητής έχει static IP

Ειχε. Διαβασε τη συνεχεια.. Αλλα ουσαστικα η ειδηση βγηκε απο κει.

ZAGNA
04-05-10, 03:01
Sorry δεν το βλέπω :hmm: Μπορείς να δώσεις το Post?

cmaniac
04-05-10, 03:59
:rtfm:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3460443#post3460443

Vassilis_X
04-05-10, 08:59
δηλαδη αν εχει καποιος dynamic δε μπορει να παει σε annex M??

FSHOPAXD
04-05-10, 10:31
Μπορεί εύκολα κάνει μετατροπή σε Static και ζητάει και το upload εαν το χρειάζεται. Μπορει να γίνει αυτό σε όλα τα LLU πακέτα .
Μπορεί ενδεχόμενα κάποιος φίλος να επιβεβαιώσει με σιγουριά ότι το TG585v7 υποστηρίζει το υψηλό αυτό upload ? γιατί είχα τελευταία κάποιες διαφωνίες στο θέμα .

manicx
04-05-10, 10:52
Τιμή για static IP?

kopriniotis
04-05-10, 11:38
Ρε παιδια δηλαδη static ip σου δινουν με το ιδιο παγιο?Επισης αν εχεις 2 Mbps upload θα υπαρξει πτωση στο download?To fastpath που ακριβως χρησιμευει?

kostas_pav
04-05-10, 11:56
Να το το λιγο παραπανω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=385952), λοιπον, μετα τις επιθυμιες των χρηστων της forthnet για ενα μηνα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=373511).

Mr Karavagos, I'm waiting for the next poll - and you know what that is ;)
Μόνο που το "λίγο παραπάνω" είναι τελικά "αρκετά παραπάνω". Και γιατί να μην μπορώ να έχω Annex M με dynamic, δίνοντας επιπλέον 2€; Οπότε παραμένω στο Annex A με dynamic. Παραπάνω από 2€ δεν θα έδινα, παρόλο που χρειάζομαι το upload για περισσότερη άνεση όταν κάνω εκπομπή στο SNR.

RASTAVIPER
04-05-10, 12:29
Οπότε έχουμε και λέμε:

-FAST PATH. Δωρεάν
-2MB UPLOAD. Με έξτρα χρέωση 2€ στον μηνιαίο λογαριασμό?

kostas_pav
04-05-10, 12:50
Οπότε έχουμε και λέμε:

-FAST PATH. Δωρεάν
-2MB UPLOAD. Με έξτρα χρέωση 2€ στον μηνιαίο λογαριασμό?
Αναφέρθηκε κάτι τέτοιο;:hmm:

Georgevtr
04-05-10, 13:59
Οπότε έχουμε και λέμε:

-FAST PATH. Δωρεάν
-2MB UPLOAD. Με έξτρα χρέωση 2€ στον μηνιαίο λογαριασμό?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3466367&postcount=521

RASTAVIPER
04-05-10, 14:00
Είδα πιο πάνω που έλεγε για 2€ το μήνα και νόμιζα ότι τόση ήταν η χρέωση.
Άρα είναι δωρεάν και τα 2??

ZAGNA
04-05-10, 16:33
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ DYNAMIC IP

ΔΩΡΕΑΝ Fast-Path με ένα τηλέφωνο στην ΤΥ.
ΧΡΕΩΣΗ στο Annex-M γιατί πρέπει να γυρίσετε τη γραμμή σε STATIC-IP (χρέωση ανά μήνα 8,74 ευρώ)

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ STATIC IP

ΔΩΡΕΑΝ Fast-Path με ένα τηλέφωνο στην TY
ΔΩΡΕΑΝ Annex-M γιατί είστε ήδη σε static-ip πάλι το ενεργοποιήτε με ένα τηλέφωνο στη TY

Αυτά :D

thanoolhs
04-05-10, 16:36
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ DYNAMIC IP

ΔΩΡΕΑΝ Fast-Path με ένα τηλέφωνο στην ΤΥ.
ΧΡΕΩΣΗ στο Annex-M γιατί πρέπει να γυρίσετε τη γραμμή σε STATIC-IP (χρέωση ανά μήνα 8,74 ευρώ)

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ STATIC IP

ΔΩΡΕΑΝ Fast-Path με ένα τηλέφωνο στην TY
ΔΩΡΕΑΝ Annex-M γιατί είστε ήδη σε static-ip πάλι το ενεργοποιήτε με ένα τηλέφωνο στη TY

Αυτά :D

Κατατοπιστικός:oneup:

tdc
04-05-10, 17:04
Γιατι ρε παιδια να θελουν static IP ομως..?
Αν ημουν πελατης της forth, θα προτιμουσα μια χρεωση 4-5 ευρω για τα 2mbps με dynamic IP..

cmaniac
04-05-10, 17:09
Μπορεί εύκολα κάνει μετατροπή σε Static και ζητάει και το upload εαν το χρειάζεται. Μπορει να γίνει αυτό σε όλα τα LLU πακέτα .
Μπορεί ενδεχόμενα κάποιος φίλος να επιβεβαιώσει με σιγουριά ότι το TG585v7 υποστηρίζει το υψηλό αυτό upload ? γιατί είχα τελευταία κάποιες διαφωνίες στο θέμα .

Ναι.

Αν μετα την αλλαγη του προφιλ του απο Annex A σε Annex M και επειτα απο τον επανασυγχρονισμο της συσκευης δεν ανεβει το Upload, τοτε ο χρηστης καλο θα ηταν να δοκιμασει να κανει επανεκκινηση την συσκευη του.

Αν και παλι δεν δοθει λυση, τοτε θα πρεπει να υποχρεωσει την συσκευη του να κλειδωσει σε Annex M μεσω γραμμη εντολων.

telnet://dsldevice.lan

xdsl debug config multimode config=g992.5_annex_m
saveall

Το μοντεμ με την πρωτη εντολη θα επανασυγχρονισει προσπαθωντας πρωτα με Annex M και επειτα με Annex A και με την δευτερη εντολη θα αποθηκευσει τη ρυθμιση για να μην χαθει μετα το restart.

Aitherovamon
05-05-10, 11:55
Ναι.

Αν μετα την αλλαγη του προφιλ του απο Annex A σε Annex M και επειτα απο τον επανασυγχρονισμο της συσκευης δεν ανεβει το Upload, τοτε ο χρηστης καλο θα ηταν να δοκιμασει να κανει επανεκκινηση την συσκευη του.

Αν και παλι δεν δοθει λυση, τοτε θα πρεπει να υποχρεωσει την συσκευη του να κλειδωσει σε Annex M μεσω γραμμη εντολων.

telnet://dsldevice.lan

xdsl debug config multimode config=g992.5_annex_m
saveall

Το μοντεμ με την πρωτη εντολη θα επανασυγχρονισει προσπαθωντας πρωτα με Annex M και επειτα με Annex A και με την δευτερη εντολη θα αποθηκευσει τη ρυθμιση για να μην χαθει μετα το restart.


Καλημερα,
Με εχει ενημερωσει η Forthnet οτι εχει ηδη γινει η αλλαγη σε 2 mbps αλλα οταν μπαινω με telnet στο 585ν7 και παω να γραψω την εντολη για να γυρισει σε annex m μου βγαζει unknown command.

Μπορει καποιος να με βοηθησει για την σωστη εντολη που πρεπει να δωσω για να γυρισει το modem σε annex_m παρακαλώ ?

Zus
08-05-10, 02:40
Ελπίζω να το δώσουν σύντομα δωρεάν σε όλους... 1mb παραπάνω δεν θα ταν καθόλου μα καθόλου άσχημο

spsomas
08-05-10, 12:45
Δωρεάν? Δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο πάντως. Αφού ΚΑΙ η ΟΝ το χρεώνει, χλωμό το κόβω.

Zus
08-05-10, 12:49
Ας κάνει την διαφορά ;)

Αν δούμε πάντως κανα vdsl από ΟΤΕ, να δεις για το πότε θα το πάνε στα 3.5mbps το upload :p

spsomas
08-05-10, 13:15
Παιδιά είδα ένα σχόλιο από το νήμα της ΟΝ από τον χρήστη intech που λέει το εξής σχετικά με το fast path kai 2 Mbps Upload.
Λέει το εξής: "Περιορισμός του πρωτοκόλλου..(γίνεται και αλλιώς αλλά...επέρχεται μπάχαλο!!)
Καμιά υλοποίηση του Annex M+, σε fastpath, δεν προσφέρεται από οποιαδήποτε πάροχο (παγκοσμίως) , μέχρι στιγμής.."

Ισχύει κάτι τέτοιο? :hmm:

Xadiaris
08-05-10, 13:30
Είναι σίγουρο ότι δίνη 2ΜΒ Upload? Αν είναι αλλάζω παροχέα.

antonis556
08-05-10, 13:36
Ναι , δινει :oneup:

cmaniac
08-05-10, 16:07
Παιδιά είδα ένα σχόλιο από το νήμα της ΟΝ από τον χρήστη intech που λέει το εξής σχετικά με το fast path kai 2 Mbps Upload.
Λέει το εξής: "Περιορισμός του πρωτοκόλλου..(γίνεται και αλλιώς αλλά...επέρχεται μπάχαλο!!)
Καμιά υλοποίηση του Annex M+, σε fastpath, δεν προσφέρεται από οποιαδήποτε πάροχο (παγκοσμίως) , μέχρι στιγμής.."

Ισχύει κάτι τέτοιο? :hmm:

Εγω λεω ο,τι να ναι.. 2 χρονων ποστ:

http://www.cableforum.co.uk/board/34506394-post20.html

*Be Unlimited (http://en.wikipedia.org/wiki/Be_Unlimited)

Aitherovamon
08-05-10, 18:54
Καλησπέρα σε όλους !!!

Να διευκρινήσω μερικά πράγματα , μιας και τα εχώ βάλει και έχουν ενεργοποιηθεί και οι δύο υπηρεσίες.

1) Δεν γινεται να έχεις Fast Path και 2 Mbps Up , ενεγοποιώντας τα 2 Mbps σου απενεργοποιούνε το Fast Path , διότι δεν συμβαδίζει όντως με το annex M.

2) Μην ψαρώνετε με τα 2 Mpbs Up , αυτό που σου κάνουν είναι να βγάζουν το SNR Target ώστε να συγχρονίσεις όσο ποιο ψηλά γίνεται , αυτο βεβαια σου ανεβάζει και τον συγχρονισμό στο dowloading , εγω απο τα 16 Mbps που συγχρόνιζα τώρα πήγα στα 20 MBps , οσο αφορά το upload απο το 1024 πήγα στα 1284 με 6 SNR. Απο την μέχερι τώρα εμπειρία μου να πιάσεις τα 2048 Upload είναι ακόμα πιο δύσκολο απο τα 24 MBps στο Down , εκτος βέβαια απο αυτους που έχουν πολύ καλές γραμμες με χαμηλό attenuation και όχι θόρυβο. Εγώ πάντως με 18 Attenuation και 6 SNR συγχρονηζω πια στα 20350 / 1284 . Στην πραγματικότητα αυτο που κέρδισα στο Upload ειναι 20-30 Κb /Sec , οποτε δεν ξερώ αν αξίζει τελικά.

Τέλος να πώ πως πεφτωντας στο 6 SNR η γραμμή μου είναι οπως είπα παραπάνω σε interleaved path και παρουσιάζει μεγάλες αστάθιες και ειναι πολυ χειροτερη απο πριν που ειχα 1024 UP και Fast Path και ας συγχρονίζω τώρα υψηλότερα απο πριν. Οποτε θα πρότεινα να ζυγήσετε τα πραγματα πριν πατε σε αυτο το περιβοητο 2048 Upload, διοτι δεν ξερω αν αξιζει τελικα τα 7-8 € / μήνα και να χειροτερευει το SNR της γραμμης σας. Προφανως αυτο είναι για λίγους με εκλεκτές γραμμες.

thanoolhs
08-05-10, 19:15
Καλησπέρα σε όλους !!!

Να διευκρινήσω μερικά πράγματα , μιας και τα εχώ βάλει και έχουν ενεργοποιηθεί και οι δύο υπηρεσίες.

1) Δεν γινεται να έχεις Fast Path και 2 Mbps Up , ενεγοποιώντας τα 2 Mbps σου απενεργοποιούνε το Fast Path , διότι δεν συμβαδίζει όντως με το annex M.

2) Μην ψαρώνετε με τα 2 Mpbs Up , αυτό που σου κάνουν είναι να βγάζουν το SNR Target ώστε να συγχρονίσεις όσο ποιο ψηλά γίνεται , αυτο βεβαια σου ανεβάζει και τον συγχρονισμό στο dowloading , εγω απο τα 16 Mbps που συγχρόνιζα τώρα πήγα στα 20 MBps , οσο αφορά το upload απο το 1024 πήγα στα 1284 με 6 SNR. Απο την μέχερι τώρα εμπειρία μου να πιάσεις τα 2048 Upload είναι ακόμα πιο δύσκολο απο τα 24 MBps στο Down , εκτος βέβαια απο αυτους που έχουν πολύ καλές γραμμες με χαμηλό attenuation και όχι θόρυβο. Εγώ πάντως με 18 Attenuation και 6 SNR συγχρονηζω πια στα 20350 / 1284 . Στην πραγματικότητα αυτο που κέρδισα στο Upload ειναι 20-30 Κb /Sec , οποτε δεν ξερώ αν αξίζει τελικά.

Τέλος να πώ πως πεφτωντας στο 6 SNR η γραμμή μου είναι οπως είπα παραπάνω σε interleaved path και παρουσιάζει μεγάλες αστάθιες και ειναι πολυ χειροτερη απο πριν που ειχα 1024 UP και Fast Path και ας συγχρονίζω τώρα υψηλότερα απο πριν. Οποτε θα πρότεινα να ζυγήσετε τα πραγματα πριν πατε σε αυτο το περιβοητο 2048 Upload, διοτι δεν ξερω αν αξιζει τελικα τα 7-8 € / μήνα και να χειροτερευει το SNR της γραμμης σας. Προφανως αυτο είναι για λίγους με εκλεκτές γραμμες.

:whistle:
72064
72065

karavagos
08-05-10, 19:24
Καλησπέρα σε όλους !!!

Να διευκρινήσω μερικά πράγματα , μιας και τα εχώ βάλει και έχουν ενεργοποιηθεί και οι δύο υπηρεσίες.

1) Δεν γινεται να έχεις Fast Path και 2 Mbps Up , ενεγοποιώντας τα 2 Mbps σου απενεργοποιούνε το Fast Path , διότι δεν συμβαδίζει όντως με το annex M.

2) Μην ψαρώνετε με τα 2 Mpbs Up , αυτό που σου κάνουν είναι να βγάζουν το SNR Target ώστε να συγχρονίσεις όσο ποιο ψηλά γίνεται , αυτο βεβαια σου ανεβάζει και τον συγχρονισμό στο dowloading , εγω απο τα 16 Mbps που συγχρόνιζα τώρα πήγα στα 20 MBps , οσο αφορά το upload απο το 1024 πήγα στα 1284 με 6 SNR. Απο την μέχερι τώρα εμπειρία μου να πιάσεις τα 2048 Upload είναι ακόμα πιο δύσκολο απο τα 24 MBps στο Down , εκτος βέβαια απο αυτους που έχουν πολύ καλές γραμμες με χαμηλό attenuation και όχι θόρυβο. Εγώ πάντως με 18 Attenuation και 6 SNR συγχρονηζω πια στα 20350 / 1284 . Στην πραγματικότητα αυτο που κέρδισα στο Upload ειναι 20-30 Κb /Sec , οποτε δεν ξερώ αν αξίζει τελικά.

Τέλος να πώ πως πεφτωντας στο 6 SNR η γραμμή μου είναι οπως είπα παραπάνω σε interleaved path και παρουσιάζει μεγάλες αστάθιες και ειναι πολυ χειροτερη απο πριν που ειχα 1024 UP και Fast Path και ας συγχρονίζω τώρα υψηλότερα απο πριν. Οποτε θα πρότεινα να ζυγήσετε τα πραγματα πριν πατε σε αυτο το περιβοητο 2048 Upload, διοτι δεν ξερω αν αξιζει τελικα τα 7-8 € / μήνα και να χειροτερευει το SNR της γραμμης σας. Προφανως αυτο είναι για λίγους με εκλεκτές γραμμες.

Κάνε ένα κόπο και ανέβασε τα πλήρη στατιστικά σου.

cmaniac
08-05-10, 19:36
Καλησπέρα σε όλους !!!

Να διευκρινήσω μερικά πράγματα , μιας και τα εχώ βάλει και έχουν ενεργοποιηθεί και οι δύο υπηρεσίες.

1) Δεν γινεται να έχεις Fast Path και 2 Mbps Up , ενεγοποιώντας τα 2 Mbps σου απενεργοποιούνε το Fast Path , διότι δεν συμβαδίζει όντως με το annex M.

2) Μην ψαρώνετε με τα 2 Mpbs Up , αυτό που σου κάνουν είναι να βγάζουν το SNR Target ώστε να συγχρονίσεις όσο ποιο ψηλά γίνεται , αυτο βεβαια σου ανεβάζει και τον συγχρονισμό στο dowloading , εγω απο τα 16 Mbps που συγχρόνιζα τώρα πήγα στα 20 MBps , οσο αφορά το upload απο το 1024 πήγα στα 1284 με 6 SNR. Απο την μέχερι τώρα εμπειρία μου να πιάσεις τα 2048 Upload είναι ακόμα πιο δύσκολο απο τα 24 MBps στο Down , εκτος βέβαια απο αυτους που έχουν πολύ καλές γραμμες με χαμηλό attenuation και όχι θόρυβο. Εγώ πάντως με 18 Attenuation και 6 SNR συγχρονηζω πια στα 20350 / 1284 . Στην πραγματικότητα αυτο που κέρδισα στο Upload ειναι 20-30 Κb /Sec , οποτε δεν ξερώ αν αξίζει τελικά.

Τέλος να πώ πως πεφτωντας στο 6 SNR η γραμμή μου είναι οπως είπα παραπάνω σε interleaved path και παρουσιάζει μεγάλες αστάθιες και ειναι πολυ χειροτερη απο πριν που ειχα 1024 UP και Fast Path και ας συγχρονίζω τώρα υψηλότερα απο πριν. Οποτε θα πρότεινα να ζυγήσετε τα πραγματα πριν πατε σε αυτο το περιβοητο 2048 Upload, διοτι δεν ξερω αν αξιζει τελικα τα 7-8 € / μήνα και να χειροτερευει το SNR της γραμμης σας. Προφανως αυτο είναι για λίγους με εκλεκτές γραμμες.

Τι να πω..

Για το τεχνικο σου υποβαθρο?

Για την αμαθεια σου?

Για την παραπληροφορηση που προσπαθεις να περασεις?

Ακου το upload ανεβαινει λογω target snr :rofl::rofl:

Αν εισαι τεχνικος, παραιτησου. Ειλικρινα, χαρη θα κανεις.

Μηπως δουλευεις στο 13831? :rofl:

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 10 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για τον φιλο που ειχε προβλημα στο να περασει την εντολη, το εχω απαντησει και με pm, αλλα ας το γραψω κι εδω να το δουν και οι υπολοιποι

Η εντολη δεν ηταν δυνατον να την δεχθει το μοντεμ γιατι ειχε τυπογραφικο λαθος

Η σωστη ειναι

telnet://dsldevice.lan

xdsl debug multimode config=g992.5_annex_m
saveall

geomanos
08-05-10, 23:28
Τι να πω..

Για το τεχνικο σου υποβαθρο?

Για την αμαθεια σου?

Για την παραπληροφορηση που προσπαθεις να περασεις?

Ακου το upload ανεβαινει λογω target snr :rofl::rofl:

Αν εισαι τεχνικος, παραιτησου. Ειλικρινα, χαρη θα κανεις.

Μηπως δουλευεις στο 13831? :rofl:

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 10 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για τον φιλο που ειχε προβλημα στο να περασει την εντολη, το εχω απαντησει και με pm, αλλα ας το γραψω κι εδω να το δουν και οι υπολοιποι

Η εντολη δεν ηταν δυνατον να την δεχθει το μοντεμ γιατι ειχε τυπογραφικο λαθος

Η σωστη ειναι

telnet://dsldevice.lan

xdsl debug multimode config=g992.5_annex_m
saveall


Εμενα μετα την εντολη μου φερνει το παρακατω.....
DISCLAIMER: The ADSL physical layer multimode command is intended for authorized
personnel only.
Τι κανω στην περιπτωση αυτη?

protsimer
26-05-10, 09:30
Από χθες έκανα κι εγώ την αλλαγή σε fast path. Η διαφορά που είδα όμως όσον αφορά τα ping times ήταν αμελητέα απ' όσο είδα μέσω pingtest.net και με την αντίστοιχη εντολή στο command prompt. Στο πρώτο hop σε ping προς το www.forthnet.gr έχω 17ms ενώ με interleaved είχα 25-26ms. Περίμενα κάτω από (ή τουλάχιστον κοντά στα) 10ms...
Πάντως διαπιστώνω ότι τα streaming videos (π.χ. youtube) φορτώνουν ταχύτερα και επίσης γίνομαι συχνά host σε Online παιχνίδια στο Playstation Network. Περισσότερες εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες.

mints
28-05-10, 23:56
Μίλησα με ένα παιδί από το τεχνικό τμήμα πριν λίγο (για άσχετο λόγο) και τον ρώτησα και για το annex M. Μου είπε πως το προορίζουν κυρίως για εταιρικούς πελάτες για αυτό και διατίθεται μόνο σε static ip...:down:

spsomas
29-05-10, 01:49
Μίλησα με ένα παιδί από το τεχνικό τμήμα πριν λίγο (για άσχετο λόγο) και τον ρώτησα και για το annex M. Μου είπε πως το προορίζουν κυρίως για εταιρικούς πελάτες για αυτό και διατίθεται μόνο σε static ip...:down:

Έχει αναφερθεί και παλαιότερα. Satic ip με 8,74€ παραπάνω το μήνα μπορείς να έχει 2Mbit upload.

FSHOPAXD
04-06-10, 17:15
Να ξεκαθαρίσουμε ότι το ΑΝΝΕΧ Μ, 2 Mbps Upload δεν χρεώνεται 8,74€ , αλλά απλά προσφέρεται Δωρεάν μόνο σε αυτούς που έχουν το χαρακτηριστικό Static IP (το οποίο πάντα χρεωνόταν , σε άλλους παρόχους πολύ περισσότερο και είναι ευνόητο ότι έχει κόστος η δέσμευση μόνιμης IP).
Εχει δοκιμάσει κανείς στο κλασσικό Thomson TG585v7 πως λειτουργεί το ΑΝΝΕΧ Μ με το firmware που έρχετε χωρίς επιπλέον καμία επέμβαση?

oekab1992
05-10-10, 12:51
σκέφτομαι να κάνω την γραμμή μου static για τα 2 mb upload, σύμφωνα με τα στοιχεία της υπογραφής μου και το router μου, θα το πιάσω ή τσάμπα τα λεφτά?

oekab1992
05-10-10, 19:53
κανείς?

FSHOPAXD
06-10-10, 03:05
Θα ανέβει σε σχέση με αυτό που έχεις, εαν ειναι κρίσιμο να έχεις περισσότερο Upload δεν υπάρχει άλλος οικονομικότερος τρόπος. Αλλα κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί το 2Mbps στο upload.

ThReSh
06-10-10, 16:37
πράγματι, δεν είναι σίγουρο ότι θα κλειδώσεις τα 2mbit, είναι και αυτός "έως 2mbit"

oekab1992
06-10-10, 19:59
με τα στατιστικα της υπογραφής μου, τι να προσδοκω? 1300 πχ μέγιστο ή κάτι καλύτερο?

nnn
06-10-10, 20:01
Ανέβασε τωρινά στατιστικά από το modem σου.

oekab1992
06-10-10, 23:25
Router: LINKSYS WAG20G over PSTN

Firmware Version: 1.01.03 (02)
Login Type RFC 2516 PPPoE

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11648 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 28 db
Upstream Line Attenuation: 6.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db


Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

nnn
07-10-10, 00:10
το annex M θα σου ρίξει το download οπότε σκέψου το

oekab1992
07-10-10, 00:37
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε admin!! Σε τι νούμερα πιστεύεις θα κινηθώ up/down? Δεν καίγομαι τραγικά για το download όσο για το upload (torrents). Αν στο κάτω κάτω ξενερώσω, δεν μπορώ να κάνω εύκολα roll back σε dynamic ip και annex A?

ThReSh
07-10-10, 00:41
ναι και θα πληρώσεις 1 μήνα για static :)

nnn
07-10-10, 10:06
Δεν μπορώ να ξέρω που θα πας, απλά υπολόγιζε ένα 10-15% πτώση στο download, λογικά τα 2Mbit θα τα πιάσεις στο upload.

@ ADSLgr.com All rights reserved.