PDA

Επιστροφή στο Forum : Aporia...??



Valentinos
26-01-04, 04:35
Ρε παιδιά μια απορία??
Μένω στο Γουδί και έχω isdn γραμμή.
Είναι τώρα 3 βδομάδες που τους παίρνω τηλ. στον ΟΤΕ για να μου κάνουν την μετατροπή σε aDSL και το μονό που μου λένε είναι '' Δεν υπάρχουν σήμερα ανοικτές πόρτες στο κέντρο Αμπελοκήπων και να ξαναπάρετε από βδομάδας '

Έτυχε σε κάποιον κάτι παρόμοιο?
Ποσό καιρό πήρε γα να πουν επιτέλους αυτό το ΟΚ σου βάζουμε aDSL?

Μου'χουν σπάσει τα νεύρα!!!!

Στην Κύπρο είχα aDSL στα 684Kbps εδώ και 3Χρόνια και πλήρωνα περίπου 35EUR σύνολο και γραμμή και σύνδεση Και μου έδωσαν και το Modem δωρεάν και μου έκαναν και την εγκατάσταση ΔΩΡΕΑΝ!!

Εδωπέρα με έχουν πρήξει να μου βάλουν την μισή ταχύτητα με διπλάσιο ποσό!!

maria
26-01-04, 09:58
Ο ΟΤΕ (με τους πανεξυπνους τεχνικους του) προγραμματισε ισες πορτες ISDN και PSTN στα dslam του με αποτελεσμα να γεμισουν πρωτα αυτες του ISDN μια και οι περισσοτεροι χρηστες Internet ειχαν τετοια γραμμη. Επειδη λοιπον τους μενουν οι αλλες θεσεις κενες μην περιμενεις συντομα αναβαθμιση απο μερους τους.
Εχεις 2 επιλογες:
1) περιμενεις μεχρι να αποφασισουν να κανουν αναβαθμιση (εφοσον βεβαια εχεις κανει αιτηση και εχεις παρει σειρα γιατι πιθανον να περιμενουν πολλοι-την αιτηση μπορεις να την κανεις και χωρις να υπαρχουν θεσεις)
2)κανεις μετατροπη σε PSTN(30€) και μετα σε ADSL εφοσον βεβαια ελεγξεις οτι υπαρχουν θεσεις για PSTN. Αυτο μπορεις να το δεις στο www.oteshop.gr βαζοντας το νουμερο σου αλλα με επιλογη PSTN (δεν εχει σχεση που η γραμμη σου δεν ειναι)
Εδω παλι θα πληρωνεις 70 το μηνα, θα αγορασεις το modem (το σπλιτερ το δικαιουσαι δωρεαν απο τον ΟΤΕ), και θα κανεις εγκατασταση μονος σου (δεν πιστευω να δωσεις 50€ για να βαλουν το τηλεφωνικο βυσμα στο modem?)
Μην ανησυχεις, δεν εισαι ο πρωτος, μαλλον ο 500οστος που του ετυχε!

Valentinos
26-01-04, 10:10
Θα έκανα την μετατροπή αλλά το modem το έχω και είναι Annex Β για ISDN γραμμή οπότε υποχρεωτικά θα περιμένω να γίνει αναβάθμιση, διότι δεν δίνω άλλα χρήματα στον ΟΤΕ για να πάρω καινούρια συσκευή.

H φάση είναι ότι από την σελίδα του ΟΤΕ όταν βάζω το νούμερο μου μου λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για εγκατάσταση!

Ας ελπίσουμε οτι δέ θα πάρει πολύυυυυυυυυ καιρό αυτή η κ@#$αναβαθμηση!!

maria
26-01-04, 10:14
Εχεις κανει αιτηση? Για να παρεις σειρα. Επισης παρε στον ΟΤΕ σου και ζητα να μιλησεις με το τεχνικο τμημα, ή το αρμοδιο τμημα για dsl.

Valentinos
27-01-04, 11:09
πήρα ξανά χτές τηλ. και επιτέλουσ μου έχουν πεί το ΟΚ!!! :D :D :D

Αναμονή τωρα 12 μέρες λένε...........

@ ADSLgr.com All rights reserved.